pasteurxxx

Taxa de prima inmatriculare

67 posts in this topic

i-am dat un e-mail...

io oricum ,pe sfarsitul lu' februarie sparg contu',asa ca pana atunci tatonez piata,

ORICUM VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU SUGESTII SI AJUTOR !!! ::) ::)::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

i-am dat un e-mail...

io oricum ,pe sfarsitul lu' februarie sparg contu',asa ca pana atunci tatonez piata,

ORICUM VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU SUGESTII SI AJUTOR !!! ::) ::)::)

Cand bem o cafa' ?

Eu va tot caut prin Arad care sunteti, si asa foarte putini si voi nu ziceti nimic  :D, in afara de tica-dany, lucian (peugeot69) nu m-am intalnit nu nimeni local.

Maine ma duc sa fac niste stickere !

Share this post


Link to post
Share on other sites

nush cum sa-ti spun Roberto !

nu ma prea simt cu acte in regula atata vreme ce nu ma dau cu ea !

doar 3 luni atat a durat mirajul (3 serii de nr rosii),c'est la vie...

eu de cand am vazut ca esti din AR ma gandeam sa-ti raspund la invitatia de chefe (cafa)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca si pe ONG-uri se pot inmatricula fara plata taxei , insa nu pot sa o mai vinzi ulterior decit cu tot cu ONG!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar eu ce sa fac ca am masina cu nr de Spania,iar acum 2 ani jumate cand am adus-o,era vorba sa modifice taxa sau sa o scoata,dar surpiza ei au triplat-o.Asa ca mi-a expirat si ITP si asigurare,noroc ca am nr valabile.C e nu mai inteleg eu este dc nu se poate face ITP in orice tara UE,ca doar asta inseamna UE,asa ar fi normal cred.Dar cica exista o solutie pt chestia asta,mi-a spus cineva ca se poate face asa:mergi la RAR,le spui ca vrei sa inmatriculezi masina,ei iti fac ITP-ul,tu apoi nu o mai inmatriculezi si ai ITP valabil fara sa mai mergi in tara de orogine pt asta.Ce ziceti se poate asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer vlvboy,nu cred ca se poate...

Pai asa si io daca o inmatriculez in RO,anul urmator ii fac ITP+RCA in UK(de ex.),dar nu se poate...

Nu cunosc motivul,fiindca acestea sunt valabile in alte tari,dar de ce nu se pot face acolo?

Nu e vorba de aceasi masina ? Daca imi expira intamplator acestea intr-una din aceste "tari ale Uniunii"ce fac ?Ca e mai ieftin sau mai scump norocul meu...sau sa-mi inmatriculez masina in alta tara decat cea de origine dar pe numele meu doar am act de identitate care dovedeste tara de provenienta,etc,etc.

Poate inteleg io prost sensul acestei uniuni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar dc sa nu se poata?Tu daca maine te decizi sa o inmatriculezi nu mergi cu ea la RAR sa-i faci identificarea si inspectia tehinica?Pe bune acum,de ce sa nu se poata?Care ar fi motivul?Lasa ca ma interesez eu concret la persona care a facut asa,nu o cunosc direct dar o cunoaste un amic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta...!

Probabil ai dreptate,dar io nu am auzit de questia asta...ca deh traim in "tara tuturor posibilitatilor".

Sper sa nu ma fi inteles gresit cu ce-am scris anterior,chiar vreau sa se poata,fiindca eu urmeaza sa o inscriu in BG;dar pe urma cu asigurarea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stiu cum e la tine cu asigurarea,dar pt mine e floare la ureche,costa 280 de euro in Spania asigurarea pt masina mea,dar nu am facut-o ca nu avea rost din moment ce nu am ITP,plus ca am masina de serviciu cu care merg.In cazul asta nu are rost sa merg la BG  sa o inmatriculez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Operatiunea asta de inmatriculare a masinii in Bulgaria e simpla si nu dureaza mai mult de 3 zile.

Treaba sta cam asa: odata ajuns in tara vecina, masina o inmatriculezi pe numele sau firma unui bulgar,se face RCA si ITP ,dupa care se merge la notar. Se intocmesc actele prin care cetateanul bulgar vinde masina catre cel roman,oferandu-i si o procura care ii da drept de folosinta a masinii in intreg spatiul european.

Toata afacerea se "invarte" in jurul sumei de 500 de euro, indiferent de tipul sau uzura autoturismului.

Pana aici,toate bune si frumoase. In ultimul timp au aparut si cazuri in care ,romanul nostru care ocoleste statul,afla stupefiat ca se plimba cu o masina scoasa din circulatie.

Si ca lucrurile sa fie si mai rele ,te trezesti cu banca din bulgaria ,care vine sa-si ridice masina pentru ca bulgaru` s-a imprumutat la banca,a girat masina,nu a platit ratele ,iar banca ridica autoturismul.

Fiecare face cum crede de cuvinta.Ce vreau eu sa punctez e urmatorul lucru: daca tot vrei sa scapi(pe buna dreptate) de taxa din romania,inmatriculandu-ti masina in Bg ,cauta pe cineva de incredere.

Nu cred ca trebuie/e cazul sa fim malitiosi.

Ideile de mai sus ,nu-mi apartin. Am citit un articol in urma cu cateva zile,iar acum am citit subiectul asta. De indata ce o gasesc,o sa pun si sursa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut respectouos pe toti!; IAR dragi prieteni! Am inmatriculat masina in ROMANIA:) de la nr de Bulgaria TX-3238-KX la nr. de Romania CT-12-APO, am facut acest lucru ptr. ca am aflat de un prieten care se ocupa de aranjarea la R.A.R. de aranjarea taxei de depreciere la inmatriculare in Ro, asa am reusit sa nu platesc la inmatriculare taxa de 2400e, ci doar 645e. Pe scurt o susta.

De acum voi plati taxe de Ro impozite etc., in aceasta tara care iti ofera nimic...........

Sper in urmatori 2 ani sa emigrez in Canada, sa conduc un Volvo inscris in Canada, si sa nu mai ma gadesc ce fac maine ?!

Pana atunci numai bine! Si aveti grija de voi!

Inca o data de geaba ai nr. de ro daca nu sti sa semnalizezi sau sa dai prioritate ! :police:

Pacat ca police nu isi face treaba in Romania!

La (***) cu police din Romania! (SCUZE OP!)

Edited by Shpeedy
injurii postate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut respectouos pe toti!; IAR dragi prieteni! Am inmatriculat masina in ROMANIA:) de la nr de Bulgaria TX-3238-KX la nr. de Romania CT-12-APO, am facut acest lucru ptr. ca am aflat de un prieten care se ocupa de aranjarea la R.A.R. de aranjarea taxei de depreciere la inmatriculare in Ro, asa am reusit sa nu platesc la inmatriculare taxa de 2400e, ci doar 645e. Pe scurt o susta.

De acum voi plati taxe de Ro impozite etc., in aceasta tara care iti ofera nimic...........

Sper in urmatori 2 ani sa emigrez in Canada, sa conduc un Volvo inscris in Canada, si sa nu mai ma gadesc ce fac maine ?!

Pana atunci numai bine! Si aveti grija de voi!

Inca o data de geaba ai nr. de ro daca nu sti sa semnalizezi sau sa dai prioritate ! :police:

Pacat ca police nu isi face treaba in Romania!

La (***) cu police din Romania! (SCUZE OP!)

pai si nu as putea apela si eu la tine contra cost bineinteles:P???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stiu cum e la tine cu asigurarea,dar pt mine e floare la ureche,costa 280 de euro in Spania asigurarea pt masina mea,dar nu am facut-o ca nu avea rost din moment ce nu am ITP,plus ca am masina de serviciu cu care merg.In cazul asta nu are rost sa merg la BG  sa o inmatriculez.

ba se poate face itp eu lam facut si e valabil pana in 2012 !!!cu programare la rar in voluntari am fost cu masina ma respins prima data ca aveam o siguranta arsa si apoi mi-au facut itp-ul la masina pe 2 ani de zile eu sunt propietar in acte si asigurarea de la noi e valabila in fata politiei eu am asigurare facuta la euroins si de cate ori ma oprit politia nu a spus nimic.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ba se poate face itp eu lam facut si e valabil pana in 2012 !!!cu programare la rar in voluntari am fost cu masina ma respins prima data ca aveam o siguranta arsa si apoi mi-au facut itp-ul la masina pe 2 ani de zile eu sunt propietar in acte si asigurarea de la noi e valabila in fata politiei eu am asigurare facuta la euroins si de cate ori ma oprit politia nu a spus nimic.....

Daca te intereseaza sunama sa te pun in legatura cu cine trebuie! ai nr de tel.

dar asta necesita un drum la Tulcea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi intr-adevar vesti bune daca astora nu li s-ar rupe de justitie... (vezi cazul profesorilor). Asa ca o s-o dreaga iar, eventual o sa bage o "taxa de poluare" si pe masinile second-hand cumparate din Romania, sau cine stie ce o sa le mai fete mintea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut respectouos pe toti!; IAR dragi prieteni! Am inmatriculat masina in ROMANIA:) de la nr de Bulgaria TX-3238-KX la nr. de Romania CT-12-APO, am facut acest lucru ptr. ca am aflat de un prieten care se ocupa de aranjarea la R.A.R. de aranjarea taxei de depreciere la inmatriculare in Ro, asa am reusit sa nu platesc la inmatriculare taxa de 2400e, ci doar 645e. Pe scurt o susta.

De acum voi plati taxe de Ro impozite etc., in aceasta tara care iti ofera nimic...........

Sper in urmatori 2 ani sa emigrez in Canada, sa conduc un Volvo inscris in Canada, si sa nu mai ma gadesc ce fac maine ?!

Pana atunci numai bine! Si aveti grija de voi!

Inca o data de geaba ai nr. de ro daca nu sti sa semnalizezi sau sa dai prioritate ! :police:

Pacat ca police nu isi face treaba in Romania!

La (***) cu police din Romania! (SCUZE OP!)

Va salut cu respect!

In general recunosc ca ma uit doar cand am nevoie de sfaturi, dar in situatia de fata pot sa consider ca dau un sfat care este foarte apropiat de ceea ce a facut severciprian: am inmatriculat masina in Romania, am platit taxa de poluare in decembrie 2010, si mi-am recuperat taxa+dobanda in decembrie 2011! Ma saturasem sa astept sa imi folosesc masina cu numere straine, si m-am gandit ca e o sansa buna sa imi pot lua banii inapoi.

Un avocat de gen feminin a rezolvat problema a zeci de persoane care au apelat la dansa. Si ca sa fiu un pic mai exact, am platit 5700 lei, si am primit 6600! Diferenta (dobanda) a reprezentat contravaloarea serviciului avocatului! Deci a meritat asteptarea, dar o asteptare activa, pentru ca am reusit sa si conduc masina in tot acest timp. Romani, se poate! Si statul stie asta, dar mai stie si ca romanul s-a nascut delasator...

Ar fi intr-adevar vesti bune daca astora nu li s-ar rupe de justitie... (vezi cazul profesorilor). Asa ca o s-o dreaga iar, eventual o sa bage o "taxa de poluare" si pe masinile second-hand cumparate din Romania, sau cine stie ce o sa le mai fete mintea...

Din pacate, intre timp au facut-o si p-asta! Dar apoi a iesit lumea in strada (ceea ce trebuia facut mai des si mult mai devreme), si au retras hotararea pe mai tarziu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now