Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Florin_55

VAND frane EBC, Suspensii fixe si reglabile AP, KW, Weitec, Bilstein, bucsi

79 posts in this topic

Discuri si Placute EBC

Placute:

349e86ee0a9367.jpg

Blackstuff:

Compozitie: Contin metale feroase ca de altfel toate placutele aflate pe piata.

Specificatii identice cu placutele de fabrica, pret imbatabil deoarece le importam direct si nu mai trec pe la 2-3 intermediari.

Greenstuff:

Compozitie: Kevlar + Cupru, NU contin metale feroase.

Proprietati: Franare excelenta de la -40 si pana la 60۠0ºC, elimina cu pana la 50% mai putin praf

Uzura: Datorita lipsei metalelor feroase au o durata de utilizare cu pana la 40% mai mare si uzura discurilor scade cu pana la 33%. In cazul folosirii impreuna cu discuri EBC durata de utilizare poate creste cu pana la 80% iar uzura discurilor poate scadea cu pana la 50%.

Redstuff:

Compozitie: Kevlar + particule ceramice, NU contin metale feroase.

Proprietati: Franare excelenta de la -40 si pana la 70۠0ºC, elimina cu pana la 90% mai putin praf

Uzura: Durata de utilizare SCADE cu pana la 40% fata de placutele normale iar uzura discurilor creste cu pana la 50%. Sunt destinate unui stil de conducere foarte agresiv.

Yellowstuff:

Placute cu Fibra de Aramid, temperatura maxima 900°C. Se preteaza la un condus extrem de agresiv sau la folosirea pe circuit.

Discuri:

discuriebc.jpg

UPR:

Din fier aliat cu Cupru, echilibrate dinamic si garantate sa poata fi folosite cu orice placute EBC (inclusiv Yellowstuff)

Turbo Groove:

Din Fier aliat cu Cupru, cu striatii si gauri care curata placuta si micsoreaza distanta de franare la temperaturi ridicate sau in conditii de ploaie sau praf. Canalele interioare de ventilatie(valabil doar pt discurile ventilate) sunt oblice si rasucite pt a mari viteza aerului si a accelera racirea.

Sunt zincate prin electroliza pt a impiedica ruginirea.

Pot fi folosite cu orice tip de placute din gama EBC.

USR:

Din Fier aliat cu Cupru, cu striatii si gauri care curata placuta si micsoreaza distanta de franare la temperaturi ridicate sau in conditii de ploaie sau praf. Canalele interioare de ventilatie(valabil doar pt discurile ventilate) sunt oblice si rasucite pt a mari viteza aerului si a accelera racirea.

Sunt acoperite cu un strat negru care impiedica ruginirea(cu exceptia suprafatei de contact cu placutele).

Pot fi folosite cu Placute din gama Blackstuff, Greenstuff si Greenstuff SUV.

Lichid de frana:

Dot 4 - pe baza de glicol doar pt masinile cu sistem de franare compatibil Dot4 si Dot3

Dot 5 - pe baza de silicon, doar pt masinile cu sistem de franare compatibil Dot5

Garantie:

Discurile au garantie 6 luni sau 16.000Km. Garantia acopera orice eventuala deformare a discurilor.

Placutele au garantie 6 luni sau 16.000Km. Garantia acopera eventuale fisuri ale materialului sau desprinderea acestuia de pe baza placutei. Se garanteaza deasemenea performantele superioare fata de placutele standard pt Greenstuff, Redstuff si Yellowstuff

Preturile la placutele Blackstuff incep de la 17 Eur/set

Preturile la Discurile Standard (UPR) incep de la 17 Eur/buc

Suspensii reglabile, suspensii fixe, arcuri si amortizoare

15% discount pt Suspensiile reglabile, suspensiile fixe, arcuri si amortizoare

38312965.png (made by KW) - Arcuri, suspensii fixe si reglabile. Sunt fabricate in Germania in aceeasi fabrica cu KW si Weitec. Ofera cel mai bun raport pret/calitate si toate produsele  lor se comporta exceptional pe drumurile patriei. 

weitec.png(made by KW) - Arcuri, amortizoare suspensii fixe si reglabile. Specificatii identice cu AP dar sunt promovate drept o alternativa mai ieftina a marcii KW.

  22177684.png - Arcuri, amortizoare suspensii fixe si reglabile. KW este marca premium a grupului.

bilstein.png- Supensii fixe, reglabile si amortizoare. Simply the best. Deoarece Bilstein nu produce arcuri, in toate suspensiile lor sunt folosite arcuri Eibach. Din experintele de pana acum as putea spune ca Bilstein fabrica cele mai bune suspensii “de stradaâ€.

Furtune Frana Goodridge

20% discount pt furtune de frana cu camasa metalica Goodridge

goodridgey.th.jpgsum230806.th.jpg

Furtunele de frana(sau racordurile flexibile) prin care sunt conectati etrierii/tamburii sunt in mod obisnuit fabricate din cauciuc. Chiar si atunci cand sunt noi, acestea se dilata si pot absorbi pana la 20% din presiune, ducand astfel la scaderea cu acelasi procent al fortei de franare. Fenomenul se amplifica cand furtunele imbatranesc sau cand temperatura lichidului de frana creste(in cazul franarilor repetate, temperatura lichidului poate ajunge la 200°C).

EX: In momentul franarii, pedala ar trebuie sa se deplaseze pana cand ambele placute sunt in contact cu discul si apoi sa devina tare ca si cum se apasa pe o piatra.. In realitate pedala este “elastica†si se deplaseaza in continuare datorita  furtunelor care se dilata.

Furtunele Goodridge sunt fabricate din teflon si nu isi modifica proprietatile in functie de temperatura iar ca masura suplimentara impotriva dilatarii sunt imbracate in camasa metalica din otel inoxidabil.

Fata de furtunele din cauciuc care au termen de garantie 3ani(dupa 3 ani se recomanda inlocuirea lor insa nimeni nu o face), Goodridge ofera garantie pe viata pt toate tipurile de furtune.

Beneficii:

- Marirea fortei de frecare(si implicit de franare) cu costuri foarte mici si avand acelasi efect cu inlocuirea etrierului cu unul cu pistonas mai mare.

- “Oboseala†care apare la temperaturi mari se reduce chiar si pt placutele standard

- Garantie pe viata

-  Pt cei care sunt obisnuiti sa conduca “la limita†- forta de apasare pe pedala se poate doza foarte precis si se evita mult mai usor blocarea rotilor sau intrarea in functiune a ABS-ului.

Oferta Goodridge include:

- Kituri furtune de frana bolt-on pt peste 500 de modele.

- Kituri custom realizate avand ca model furtunele vechi (frana, apa, benzina, ulei)(terme de livrare 10 zile) 

- Furtune si fittinguri pt apa, ulei, lichid de frana, benzina care se pot folosi pt absolut orice aplicatie si care se pot asambla foarte usor.

Odata cu schimbarea furtunelor de frana se recomanda si schimbarea lichidului. Va putem pune la dispozitie urmatoarele sortimente:

      EBC DOT 4      – temperatura de fierbere 260°C  25ron/500ml

EBC BF307      – temperatura de fierbere 307°C  32ron/500ml

Motul RBF600  –temperatura de fierbere 312°C  43ron/500ml

Motul RBF660  –temperatura de fierbere 325°C  49ron/500ml

Pt a afla un pret trebuie sa postati sau sa trimiteti PM cu marca, modelul, motorizarea si tractiunea masinii. Pretul mediu pt un kit complet de 4 furtune este de 80€.

Bucsi Poliuretanice POWERFLEX

powerflexlogo.th.gif  powerflex3l.th.jpg

-sunt produse din poliuretan , si au durata de viata de pana la 10 ori mai mare ca bucsile de serie. Poliuretanul este singurul material care are elasticitatea cauciucului combinata cu rezistenta si durabilitatea metalelor. Cu un design si calitate superioara sunt foarte usor de montat.

Avantajele folosirii bucsilor POWERFLEX sunt :

- Manevrabilitate mult imbunatatita.

-Stabilitate superioara la franare.

- Creste siguranta pasagerilor

- Raport mult mai bun pret/calitate decat in cazul bucsilor standard.

Contact:

ID messenger : florin_b_20

e-mail: florin_b_20@yahoo.com

Tel : 0722.213.593 0765.488.705

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, zi-mi si mie te rog un pret la discuri fata - spate (primul model, cel simplu) si placute de frina, unele bune dar nu yellowstuff. Poate green sau red. Volvo xc70, 2,5T an fabr 2004, 2521cmc, 154 kw. Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Discuri UPR( sunt echivalent pentru ce vine standard pe masina) sunt la pretul de 80euro setul pentru fata si 50 euro pentru spate. Eu ti-as recomanda totusi TurboGroove, la 112euro setul pentru fata si 74 euro pentru spate. Sunt ceva mai scumpe, dar net superioare, tinand cont ca ai un motor destul de puternic. Ca placute iti recomand Greenstuff, sunt placute de upgrade, fac echipa buna cu orice fel de disc, fie el UPR, TG sau USR, si in plus, sunt placutele care uzeaza discul cel mai putin. Acestea sunt la 58 euro setulpentru fata si 45 euro setul pentru spate. Alegerea insa iti apartine. Cu mare placere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tva sau fara? Sint pe stoc, daca nu, cit dureaza comanda? Imi spui te rog si pentru o Toyota Land Cruiser 90 Prado din 2000, 3000 cmc TD motor 1KZTE. Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru Volvo S/V40 2002, 2.0 T4, 147kw/200cp ma intereseaza preturi la:

- placute Yellowstuff fata/spate

- set conducte frana Goodridge

Thanks,

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tva sau fara? Sint pe stoc, daca nu, cit dureaza comanda? Imi spui te rog si pentru o Toyota Land Cruiser 90 Prado din 2000, 3000 cmc TD motor 1KZTE. Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru Volvo S/V40 2002, 2.0 T4, 147kw/200cp ma intereseaza preturi la:

- placute Yellowstuff fata/spate

- set conducte frana Goodridge

Thanks,

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult. Deci dureaza 7 zile comanda? Pt Land Cruiser vreau: discuri fata - spate, placute frina si amortizoare spate. Bucsi de poliuretan ai si pentru Jeepuri sau numai pentru turisme?

Tva inclus. Momentan nu sunt pe stoc. Daca te hotarasti pana vineri, vinerea viitoare le ai. Pentru Land Cruiser ce anume vrei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Bucsi poliuretanice pentru bratele fata, volvo 440 1.9td (sau orice motorizare 440/460/480 cu cutie automata; sunt la fel), sunt?

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Caut si eu un set(fata -spate) de discuri ceramice,perforate si care sa reziste la franari foarte violente de la viteze mari.

Eventual un kit care sa contina etrieri,discuri,conducte,placute,etc.

Masina este un volvo 850/155 kw,an 1995.

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vlpvlp06, esti constient ca o sa te desparti de cel putin 1500 de euro?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

vlpvlp06 , si dupa o cursa de-asta cu frinari violente, baga-te repede la o spalatorie sa-ti puna jetul rece pe discurile alea rosii  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Bucsi poliuretanice pentru bratele fata, volvo 440 1.9td (sau orice motorizare 440/460/480 cu cutie automata; sunt la fel), sunt?

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Caut si eu un set(fata -spate) de discuri ceramice,perforate si care sa reziste la franari foarte violente de la viteze mari.

Eventual un kit care sa contina etrieri,discuri,conducte,placute,etc.

Masina este un volvo 850/155 kw,an 1995.

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult. Deci dureaza 7 zile comanda? Pt Land Cruiser vreau: discuri fata - spate, placute frina si amortizoare spate. Bucsi de poliuretan ai si pentru Jeepuri sau numai pentru turisme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok merci. Te caut, cind fac comanda o fac pentru ambele. mai dureaza ceva la Toyota sa o termin de reparat ca a venit frigu'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Iti recomand discuri TurboGroove cu placute Redstuff sau Yellowstuff. Sunt ideale pentru un condus sportiv. Eu iti dau preturi pentru toate, ramanand sa ti le alegi tu si in functie de nevoi sau de buget. Pentru etrieri, trebuie sa vad ce pot sa aduc pentru masina ta. Iti voi da un raspuns in zilele ce urmeaza. Discurile TurboGroove fata sunt la 98euro setul si spate la 68euro setul. Placute Greenstuff pentru fata la 67euro setul si pentru spate la 38euro setul, Redstuff pentru fata la 79euro setul si pentru spate la 44 euro si Yellostuff pentru fata la 82 euro setul si pentru spate la 49 euro setul. Furtunele de frana Goodridge sunt la 96euro setul de 4 bucati. Toate preturile includ TVA. Numai bine. PS: m-am uitat pe profilul tau si am vazut ca e modelul T5. nu e T5R, nuh?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali ... stii doar ca eu am turbo-groove+yellowstuff pe masina ... dc nu ma intrebi? Da-mi un telefon eventual!

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok merci. Te caut, cind fac comanda o fac pentru ambele. mai dureaza ceva la Toyota sa o termin de reparat ca a venit frigu'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modelul este T5' date='oferta suna destul de interesant dar totusi as mai avea cateva intrebari:

Ce garantie am la discurile de frana?

Pot folosi pe discuri orice fel de placute?

Placutele de frana scartie la franare?

Pentru conducte de frana ma intereseaza ceva mai special,cele pe care le am acum sunt noi si nu am probleme cu ele dar ceredeam ca ai o oferta de ceva mai bun.

Merci.

P.S.Etrierii si discurile le caut pentru roti de 17'',am vazut ca la majoritatea producatorilor defera dimensiunea discului in functie de marimea rotii.

[/quote']

Salut.

Discurile au garantie 6 luni sau 16.000Km. Garantia acopera orice eventuala deformare a discurilor.

Placutele au garantie 6 luni sau 16.000Km. Garantia acopera eventuale fisuri ale materialului sau desprinderea acestuia de pe baza placutei.

Orice tip de disc merge combinat cu orice tip de placute.(ex: UPR cu Yellowstuff-nu e combinatie ideala, dar nu apar probleme de nicio natura).

Nu inteleg ce vrei sa spui prin faptul ca scartaie.

Discurile au dimensiune fixa. Conductele de frana Goodridge se comanda in functie de dimensiunea jantelor cu care e echipata masina. Sa stii ca cei 100euro investiti in conducte isi fac simtita prezenta.

Nu am primit inca oferta pentru etrieri.

Cu placere. Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie. O zi buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali ... stii doar ca eu am turbo-groove+yellowstuff pe masina ... dc nu ma intrebi? Da-mi un telefon eventual!

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sunt foarte multumit, cu unele mici exceptii:

- Placutele yellowstuff se consuma foarte repede si murdaresc rau janta. Stiam de la inceput, sunt foarte moi ... In 10.000 de km le consumi fara mari batai de cap si cine stie ce frane violente (a nu se intelege totusi ca nu se merge sportiv). Totusi nu uzezi discul atat de mult ca si cu redstuff (ceramice) iar ca franare sunt superioare celor redstuff.

- La rece comportamentul nu este ideal, dar asta stiam. Oricum mai bine decat RedStuff. Odata incalzite, franele 'tin' extrem de bine. In schimb, scartaie foarte tare. Nu sunt deloc silentioase.

- Odata cu ele incinse la maxim simt nevoia de conducte de frana otelite (de aici intrebarea mea de pret pt goodridge).

- NU merg orice tip de placute pe orice tip de discuri. pe cele mai ieftine discuri daca pui RedStuff care sunt ceramice le-ai terminat!

Cu ocazia asta am vazut ca a aparut si Blue-stuff, deci vreau pret fata/spate pt acelasi S40 2.0T4 2002 147kw.

Thanks,

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit, Florine :D 

Ti-am zis eu ca o sa gasesti clienti pe aici, nu?  ;)

O sa revin si eu cu comanda pentru S40-ul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florin, da-mi si mie pe PM pretul pentru :

Pentru spate : 2 discuri turbo groove + placute green stuff pentru ca trebuie sa le schimb.

"rabla" e un 850 t5 break, an 1996 -  care abia se taraie cu 1 bar boost pressure ;)  Parca 280 mm au dimensiunea (roti pe 16'' -momentan, spre rusinea mea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ma rog, de ce pe PM?  :P Poate vreau si eu sa-mi pun de 850 pe spate  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites