iulirx

Pentru cei nascuti in anii 60' - 70'

113 posts in this topic

politistul trebuia sa respecte legea, el fiind chiar cel care trebuie sa vegheze la respectarea ei.

si legea spune ca trebuia s-o aresteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... cred ca Nelu ne poate lamuri cum trebuia procedat. Nelu, daca ne auzi...  :P

      Legislatia in domeniu, nu este clara si lasa loc la interpretari, nu se refera la cazuri particulare. Din cauza asta, politistii cu experienta profesionala, adica cei cu vechime, evita pe cat posibil folosirea fortei sau a armei din dotare.

       Nu stiu sa raspund daca politistul a procedat corect sau nu. Am auzit si eu ca politistul a fost sanctionat administrativ. Este usor pentru cei din comisia de disciplina sa ia o hotarare impreuna in birou impotriva unui politist, au tot timpul la dispozitie nu ca politistul din strada care trebuie sa ia masuri imediate singur.

       Orice sanctiune administrativa aplicata unui politist, poate fi contestata de acesta la instanta de contencios administrativ. In cazul de fata, daca politistul ar face o contestatie si ar aduce in apararea sa faptul ca a reactionat fara a depasi forta atacului, ca si in cazul legitimei aparari probabil ar castiga.

       In ce priveste ultrajul, de regula politistul ultragiat face un raport si il inaiteaza conducerii unitatii de politie pentru cercetari.

       As mai putea spune multe dar, stiti si voi ca situatiile ideale, nu se intampla/aplica in realitate.

       

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica in "realitatea" de la noi nu se intimpla...ca daca ii tragea vaca aia unui politist american o palma...alta era realitatea  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca un politist isi pierde cumpatul asa de repede, nu e un politist bun.

trebuia s-o aresteze 24 h pentru ultraj. mai departe, avind o groaza de martori, procurorii ar fi terminat treaba.

daca eram seful lui, el n-ar mai fi fost subalternul meu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, dau 2 anvelope explodate plus un parbriz si un far de ceata sparte. astea ca sa le pun si eu langa bucsi si alte cele pe care sa le donam la ministerul transporturilor. Prin luna aprilie, fac revizia si o sa mai aduc bucsi, capete de bara, bielete so ce-or mai schimba aia pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, dau 2 anvelope explodate plus un parbriz si un far de ceata sparte. astea ca sa le pun si eu langa bucsi si alte cele pe care sa le donam la ministerul transporturilor. Prin luna aprilie, fac revizia si o sa mai aduc bucsi, capete de bara, bielete so ce-or mai schimba aia pe masina.

Serios, facem o treaba de-asta organizata, gen sa-i trimitem lu' berceanu la minister niste bucsi, capete de bara, pivoti si ce-o mai fi prin curier?

Share this post


Link to post
Share on other sites

o idee foarte buna!

am fost aseara pe traseul pitesti-rm valcea....

este incredibil cum a ajuns drumul ala european! treinea mijlocie a traseului e facuta PULBERE. mai bine ar inchide soseaua aia sa stim dracului un lucru! nici varianta pe curtea de argesc nu este mai pricopsita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...parca in fiecare an e mai nashpa...in loc sa fie invers...

:machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu fim complet offtopic, pe vremea lui ceasca parca erau mai intretinute drumurile, chiar daca nu era nici pe departe traficul de azi, nici nu-ti rupeai dacia 1300 in cratere de juma' de metru. Astia de 20 de ani nu stiu decat sa fure la compozitie, la grosime, la pregatirea substratului... Isi pregatesc terenul sa aiba tot ei ce repara. De ce credeti ca nu cumpara astia cu firmele de deszapezire freze de-alea meseriase de dat zapada la o parte si arunca in continuare nisip+ sare? Pentru ca tot ei au si firme de pus petice la asfalt, practic isi pregatesc afacerile viitoare. E un sabotaj organizat, avem enspe mii de servicii secrete care nu se ocupa cu nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti mai, domnul presedinte a spus : "Iarna nu-i ca vara" si toata lumea a ras de el, ei bine stie el la ce se referea ;D

Oricum eu ma consolez cu faptul ca si la altii e la fel, ENJOY

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu nu vezi frate ce gropite au aia.....pai noi nici nu am comenta la gropi d-astea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now