iulirx

Pentru cei nascuti in anii 60' - 70'

113 posts in this topic

in scoli ar trebui sa se studieze filmul si muzica asa cum se studiaza limba romana. odata dezvoltate niste gusturi, oamenii se vor indeparta incet, incat de manele. filmul si muzica sunt niste genuri de arta foarte gustate si nu sunt studiate direct la scoala. cum ar fi sa-ti cada la bac sa comentezi un personaj din "pulp fiction"? credeti ca ar fi usor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cultura presupune umilinta. recunoasterea faptului ca nu stii suficient sa ai pareri proprii !

aceasta umilinta in fata realitatii ne lipseste: vrem sa fim noi insine prin ideile noastre. gresit si dezastruos.

sint atit de putini in lumea asta care pot avea pareri, si fiecare dintre noi ne consideram unul din astia....

idividualitatea fiecaruia rezida in gradul de umilinta, nu in numarul si valoarea ideilor (pseudo)proprii. si in gradul in care sintem dispusi sa acumulam cunostinte noi.

e nasol, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Midnight exact acolo ne intalneam in Cismigiu, eu oricum am facut liceul la Lazar si toata ziua eram acolo, nu mai stiu pe ce BBS intram sincer sa fiu dar eram prieten cu un tip Dan care statea langa Cismigiu, mai era si un tip Alex care acum e profesor universitar, chiar m-a bufnit rasul cand am auzit de la cumnatamiu ca ii este profesor ;D

Deci de la facut piraterie cu CDuri unii au ajuns profesori, altii mari ITisiti iar alti cu beculete, ce vremuri .

@Iuli din pacate scoala in 2010 nu se mai poate cu forta, trebuie sa convingii copiii sa citeasca nu sa-i obligi sa citeasca si oricum si profi s-au modernizat, acum cer referate printate care evident sunt copiate de pe net, este de ras unde s-a ajuns cu invatamantul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

da` ce batai isi iau profesorii, ce umilinte...de la "copii" din ziua de azi, nu zice nimeni nimic ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG: Eu stiu ce frica aveam toti de CTB-u'... (Catalin T. Bradu) cu BBS-u' lui pe teme naziste... Mereu imbracat la pantalon de camuflaj si cizme.... bune de zdrobit mecla ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

â€in scoli ar trebui sa se studieze filmul si muzica asa cum se studiaza limba romana.â€

Nu cred ca este necesara aceasta materie de studiu. Efectele sunt mult mai periculoase decat mediocritatea actuala a invatamantului.

Eu cred ca invatamantul va fi calitativ abia atunci cand se va recompensa calitatea lucrului facut de fiecare dintre noi. Cand respectul fata de semeni va fi larg raspandit, manelizarea nu va avea nici o putere.

Respectul insa vine din admiterea propriei umilinte fata de imensitatea cunostintelor umane. Exact cum spune si iulirx.

Umilintele profesorilor sunt determinate de acelasi comportament de „smecher†si „descurcaretâ€. Iar aceste specimene nu isi vor mai etala valorile abia atunci cand pentru a putea trai vor fi constransi INDIRECT sa faca ceva util societatii, semenilor sai. Adica va putea avea o paine daca el a maturat strada, de ex., si nu pentru ca s-a descurcat si l-a pacalit pe un altul sa faca acest lucru in locul lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca in scoala ar trebui cateva materii obligatorii si restul sa fie optionale, insa mai mult ca sigur ca ar interveni parintii si i-ar obliga pe copii sa faca n-spe materii  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca va zic eu cum sta treaba , inca mai sunt pe bancile scolii .

In primul rand ca sa inveti trebuie sa ai un profesor care sa te faca sa iti placa materia respectiva si credeti-ma ca putini sunt care fac asta . Predau mult , fara rost si fara sa explice . Si sa nu mai zic de 3 uri , le dau fara numar si din motive banale . AAA si sa numai zic de faza domne ai absente nu iti dau medie mare  , dar eu stau si ma intreb : Ok , am absente  dar ce treaba are asta cu notele ?

Asa ca nu cred ca mai are rost sa vorbim de scoala din ziua de azi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu in seama.

Sunt nascut in '86, deci am prins prea putin din "epoca de aur". Si va spun sigur ca nu ati fost ultimii care v-ati jucat De-a v-ati ascunselea , "Castel", "Ratele si vanatorii", "Tara, tara, vrem ostasi", "De-a prinselea","Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care  au folosit telefoanele cu fise.

Coca Cola sa va spun sincer nu mi-am permis in anii '90 sa beau aproape in fiecare zi. Acum e altfel si sa va spun sincer, cred ca eram mai sanatos cu toate "sucurile" alea de la dozator de ramanea esenta pe pahar (pahare care erau foarte murdare) sau apa pe care o beam vara de la un robinet jegos, peste strada, unde erau blocuri in constructie. Acum 2 ani in sesiune am avut niste experiente foarte nasoale de la cola, incat era sa ajung in spital.

Nici eu nu am avut Sega sau Nintendo... prin '95-'96 cred ca aveam un joc pe televizor cu doua manete (acum ma apuca rasul :D), nici nu m-am gandit vreodata sa merg cu bicicleta cu casca, blugi si geaca de blugi aveam si eu (si chiar destul de faine ca ai se privatizasera pe la inceputul anilor '90 ::)), la Beverly Heals, Marloce Place si Dallas ma uitam si eu, reclama la Kiss (batonul ala de ciocolata cu crema de banane sau capsuni) ma dadea "pe spate" (apropo, imi amintesc ca intr-o noapte, cand au venit ai mei de la sarbi, mi-au adus mie si soramii cate un baton de Kiss-nu mi-a venit sa cred ca mananc ce vad la televizor), jocurile gen "adevar sau provocare" sau "fete,filme... ne jucam si noi)... oricum sunt mai multe care s-au pastrat si dupa '90. Deci nu ati fost ultimii :P

Cat despre invatamant, eu nu inteleg de ce se merge pe principiul ca TREBUIE sa inveti, TREBUIE sa ai note mari. Vorba unei foste profesoare: "pe lumea asta nu avem nevoie numai de ingineri, doctori, avocati etc., ci si de paznici, muncitori etc-imi cer scuze daca am jignit pe cineva... cred ca intelegeti ce vreau sa spun) Sincer vorbind, pana in clasa a IX-a am invatat prost, mai mereu ai mei se intrebau ce o sa se aleaga de mine. La liceu am ajuns intr-o clasa buna si trebuia sa ma ridic la nivelul ei, de atunci am inceput sa invat tot mai bine. Daca m-as duce acum la profa de mate din generala si i-asi spune ca am facut o facultatea in Timisoara si pe care am terminat-o cu bine si la timp, pot sa pun pariu ca nu m-ar crede. :D

Cat despre cat de bolnav e invatamantul de la noi... no comment. Pe bune, mie mi se parea mai bun in anii '90 (am inceput scoala in '93). Nu se schimba nimic ani de zile, pai acum in fiecare luna se schimba cate ceva, te deruteaza sistemul asta in ultimul hal.

O faza tare nu-mi iese din cap: ieri am vazut ca s-a pus problema ca cei mici ar avea nevoie de desene cu Mickey Mouse si Donald, ca celelalte desene au prea multa violenta. Eu as zice sa inceapa cu jocuri gen GTA, Mortal Combat sau Counter Strike (jocuri in care sunt adevarate carnagii). Am crescut cu Tom si Jerry, am vazut cum Jerry ii da cu ciocanul in cap lui Tom si niciodata nu am fost curios sa "incerc" asta practic pe un prieten... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

in legatura cu scoala de azi :

profesorii nu mai sint aceeasi, copiii nu mai au acelasi interes pentru scoala, parintii nu mai sint aceeasi.

asta e normal si nu e de condamnat, e de remediat.

ce e de condamnat, este ideea ca trebuie sa cistigi bani , indiferent cum.

adica : la ce-ti trebe carte , cind in jurul tau, bani au doar cei fara carte. sa scapam de saracie si dupa aia ne ocupam si de cultura (carte). si uite-asa se formeaza o generatie , un dezastru, care va transmite copiilor, ce ?

franta investeste 30% din pib in invatamint, pe perioada de criza, anul asta.

vor sa salveze generatiile urmatoare. sa ii fereasca de manelizare. or fi timpiti francezii astia ?

(off-topic: un exemplu de guvern timpit. cine este a 3-lea importator mondial de cauciucuri de iarna ? da, ati ghicit : nigeria)

(off-topic 2 : daca va simtiti prost in romania, veniti 1 saptamina in nigeria si ,cind veti reveni in tara, o sa va schimbati parerea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca va zic eu cum sta treaba , inca mai sunt pe bancile scolii .

In primul rand ca sa inveti trebuie sa ai un profesor care sa te faca sa iti placa materia respectiva si credeti-ma ca putini sunt care fac asta . Predau mult , fara rost si fara sa explice .  

Treaba cu bancile scolii nu este in a place sau nu o materie, ci a privi cu alti ochi perspectiva asupra relatiilor umane si a propriului viitor. Materia studiata este doar un mijloc de a atrage elevul in a observa multumirea provocata de educatie, de cultura respectului fata de semeni. Acel profesor care te atrage sa studiezi o materie, o face nu pentru a te implica exclusiv in acea materie, ci pentru a-ti deschide ochii spre lume, spre educatie.

Cei care predau mult si fara rost nu detin cunostintele necesare despre educatie, ci isi etaleaza incultura prin impunerea unor notiuni pe care el insusi nu le intelege. Daca acei profesori ar reusi sa inteleaga ce a spus iulirx

cultura presupune umilinta. recunoasterea faptului ca nu stii suficient sa ai pareri proprii !
, abia atunci ar exista o sansa pentru o reforma corecta si reala in educatie, si nu tentativele politice actuale.

Vorba acelei profesoare a fost cu siguranta preluata de la altii, fara sa o inteleaga, si poate mai grav, fara sa o aplice corect in educarea propriilor elevi. Am avut si eu astfel de profesori, care au spus la fel, si doar la unul singur am sesizat o oarecare intelegere a expresiei.

Invatamantul actual are probleme nu cu notiunile care se predau sau cu tehnica de predare, ci cu modalitatea de intelegere a evolutiei nevoilor de educare.

Intotdeauna va obtine un castig mai mare din ceea ce a invatat un om care a stiut sa aplice, in toate aspectele vietii personale, minimul de cunostinte acumulate prin educatie, prin aplicarea respectului fata de semeni.

Cunostintele acumulate fortat vor dezlantui intotdeauna o respingere a oricaror tendite de aplicare a lor, o continua revolta si dorinta de a face altceva. Constrangerile nu trebuie sa fie impuse direct (daca nu faci, nu inveti atunci nu primesti), ci indirect (beneficiaza de .... doar cei care fac...).

La noi, invatamantul este de genul direct: daca nu inveti ce iti spune profesorul atunci ai nota proasta; si nu de conceptul invers: beneficiezi de o nota buna daca stii mai mult decat atat.

Educatia in alte tari se bazeaza pe conceptul discutiei intre elevi si profesori despre notiuni si cunostinte, si nu pe conceptul romanesc al impunerii unor dogme fara noima. Revolta elevilor se vede exact in acceptare acelui concept pe care ei il pot intelege, respectiv manelizarea.

Si revenind la ce spune Brava, nu inveti materia pentru ca el stie sa iti predea, ci din respect pentru acel profesor, inveti acele cunostinte pe care  el te face sa le intelegi, iar aceste cunostinte iti induc o educatie in gandire, si in ultima instanta in modul cum treci prin viata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt total de acord cu Rebelu.

in legatura cu scoala de azi :

profesorii nu mai sint aceeasi, copiii nu mai au acelasi interes pentru scoala, parintii nu mai sint aceeasi.

asta e normal si nu e de condamnat, e de remediat.

Nu neaparat, mereu au existat copii buni si copii mediocrii la invatatura. Faptul ca unul invata bine si altul invata prost se datoreaza mai multor lucruri: de la parintii idioti care iti impun sa inveti sau sa fii primul din clasa, la voina proprie de cunoastere, pana la dorinta ca la maturitate sa ajunga la fel ca parintii lor (parinti cu facultate care au o situatie financiara buna sau foarte buna, oameni cu cultura si care ii conving pe cel mici ca numai daca invata pot ajunge la fel) sau un caz opus (daca nu invata, vor ajunge ca parintii lor, fara bani, cu o casa care pica ei, un jaf de masina... adica o viata nu tocmai frumoasa-eu cred ca asta poate fi un impuls sa te gandesti ca prin invatatura nu vrei sa  ajungi un looser). Asta e situatia cea mai grea, esti mai mult pe cont propriu si de multe ori trebuie sa "tragi cu dintii" pentru o nota buna care sa-ti asigure o bursa sau un loc in camin. Unde mai pui ca ai nevoie si de un job. Cunosc trei persoane care au facut facultatea cu o singura pereche de blugi sau de ghete, mergeau in club cu un prieten, renuntau la multe lucruri pentru o carte, cumparau o sticla de suc (ca de mai mult nu aveau bani) si o imparteau, dar unul a ajuns procuror (si ce procuror!), unul economist (si ce economist) si unul jurnalist (si ce jurnalist). Am un respect deosebit pentru acesti oameni, pentru ca mi-au dat o lectie de viata serioasa. Uite ca se poate si in acest sistem infect, daca vrei cu adevarat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

acest sistem a fost si pe vremea mea infect. si acum sint copii la fel de destepti ca pe vremea mea. lumea , dpdv al capacitatilor intelectuale nu s-a schimbat.

acum sintem saraci si, in loc sa invatam mai mult, noi vrem sa scapam de saracie !

nu se scapa de saracie cistigind bani !!!!!, ci invatind !

fara sa am acordul lor, totusi cunoscindu-i putin :

matrix ar putea cinta manele, fara a-si mai perfectiona muzica, dar n-o face, desi ar cistiga mai mult.

bogdan ar putea vinde becuri proaste, dar n-o face,desi ar cistiga mai mult.

amindoi invata zi de zi. probabil si emi-act face la fel.

de ce oare ?

toti 3 se respecta ! si vor sa cistige bani si poimiine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...nici nu banuiti ce Vointa iti trebuie sa hotarasti ca nu vei cinta manele niciodata - iar atunci cind, stai foarte prost cu banii vine unul si-ti da 100 de euro cerind DOAR o singura manea (sa se simta si femeia lui bine...) SI TU IL REFUZI...

Da, nu voi cinta niciodata manele. Si nici copilul meu nu va cinta si nu va asculta manele (macar de fata cu mine, sper sa-l fac sa nu asculte nici cind o sa fie departe de mine desi asta e foarte greu - la un "party" e imposibil sa nu puna cineva o manea...dar macar sa nu-i placa). Poate o sa inteleaga de ce...cine stie ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tot nu inteleg ce aveti voi cu maneaua ca gen muzical, sincer .

Faptul ca se promoveaza peste tot lipsa de cultura si de bun simt cu tot felul de emisiuni asta e altceva decat maneaua lui Guta, faptul ca au ajuns manelistii plini de bani si in fiecare zi ii vezi la TV si apogeul se numeste REVELION 20XX unde pe toate posturile vedem acelasi show mediocru cu manelisti, dar totusi de ce nu vrem sa recunoastem ca asta e nivelul, la oras e mai ok dar la tara se aud manele de la intrarea in sat pana la iesire dar totusi oamenii sunt buni, mai au inca suflet, deci eu nu cred ca lipsa de cultura inseamna manea si nesimtirea insemna tot manea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maneaua nu e gen muzical, e un zgomot pe care se da din buric/fese la nunti/botezuri/cumetrii. Si eu nu-i inteleg existenta atat timp cat exista muzica lautareasca, aia adevarata, cu tambal, viori,etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tot nu inteleg ce aveti voi cu maneaua ca gen muzical, sincer .

.....

eu nu cred ca lipsa de cultura inseamna manea si nesimtirea insemna tot manea ?

Maneaua nu este un gen muzical. Maneaua este un reflexie a nivelului de admitere/intelegere a sunetelor muzicale asociate unor cuvinte, determinat de nivelul de cultura si educatie. Maneaua este expresia culturii existente. Nesimtirea nu este manea, ci maneaua transmite o anumita cultura si educatie de nesimtire prin insasi sunetele muzicale emise in asociere cu cuvintele incluse in mesajul cantecului.

Cu siguranta o manea va deveni un gen muzical abia atunci cand asocierea cuvintelor cu sunetele va induce o stare de educare culturala de respect fata de semeni.

Inca nu am intalnit o manea care, prin mesajul său, sa ma faca sa gandesc in termeni pozitivi. Daca are cineva o astfel de melodie il rog sa mi-o transmita si mie. Si daca totusi exista, atunci cu siguranta nu este atat de mediatizata tocmai din acest motiv al efectului pozitiv pe care il poate induce, in special in randul celor care deja sunt „infestati†de mesaje negative, la care va functiona reversul (adica vor considera aceasta manea pozitiva ca fiind negativa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

iulirx: crezi ca ar trebui sa fim multumiti ca nu suntem "nigerieni" ? eu prefer sa ma uit in "sus" , la varfuri tehno, culturale, etc. si nu la cei din evul mediu sau la o societate tribala cum e, de ex, africa de sud, devenita teatru al luptelor tribale (nelson mandela nu a facut altceva decat sa dezlantuie iadul, putin diferit de aparthaid, dar tot iad) ...

referitor la manele, telenovele, etc. , asta place majoritatii, nu prea ai ce face, vorba unui personaj : "....prosti, da' multi..." 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dragilor, haideti sa nu ne mai punem cenusa in cap, fiindca nu rezolvam nimic. ce faceti voi, ca oameni destepti , pentru imbunatatirea situatiei.....

uite ce va sugerez eu:

cautati sa influentati generatia tanara prin modelul vostru. ma refer la cei de 13-14 ani! puteti sa tineti legatura cu ei pe mess.....o sa fiti surprinsi cat de dornici sunt sa vorbeasca cu voi si va vor spune lucruri pe care parintilor nu le spun. sa fiti un fel de model pentru ei ca la varsta aia sunt in constructie....

eu mai vorbesc din cand in cand cu o fatuca de vreo 14 ani pe mess si o indrum sa citeasca (literatura straina), sa asculte muzica jazz si rock, sa vada filme de arta....

va recomand sa faceti la fel!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine spus @rich1974. Cam asta doream sa scot si eu in evidenta.

NOI, fiecare in parte, suntem responsabili de evolutia educativa a urmasilor nostri. Daca noi nu stim sa le inducem respectul si educatia adecvata, nici cei mai cei dintre profesori nu vor putea sa fie in stare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Error. Nascut in 82, facut 90% din lucrurile enumarate de tine. M-am nascut batran cumva?!?

In alta ordine de idei, nici eu nu sunt de acord cu manelizarea/cocalizarea/pitziponcizarea Romaniei, dar nu avem ce face nici unul dintre noi. Cine crede ca poate face ceva, no offence, e un pic naiv.

Si eu mai am momente cand stau in trafic si vad tot felul de tanci si pitzipoance de 12-13 ani cu chilotii p-afara sa ma gandesc cum ar fi daca ar fi ramas Ceausescu. Probabil, copiii aia erau urmatorii lucratori la banda sau in fabrici si uzine. Acum, ei sunt copii de bani gata, si nu trebuie sa ridice un deget.

Asta e. Eu m-am consolat de mult, m-am resemnat...

Si sa nu credeti ca veti putea schimba ceva. Da. Mai exista copii buni, olimpici, cum vreti voi, dar saracii vor fi mereu ostracizati, mereu marginalizati si bataia de joc a alora cu bani. E trist. De aceea poate, nu-mi doresc copii... Si cand vor creste se vor zbate sa faca ceva sa realizeze, iar voi veti fi alaturi langa ei sa ii ajutati, asa e normal. Dar in final, poate doar o parte mica va razbate, multi vor fi invinsi, pt ca cei smecheri vor fi mereu cu 1 pas inainte. Exemple sunt destule.

Imi pare rau de postul acesta trist si deprimant. Asa vad eu, unu nascut in 82, care a fost soim, a ascultat casete cu Metallica, AC/DC, etc. si acum se zbate... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

putem face ceva cu copiii nostri, cel putin !

nu te lua dupa ce vezi, ci dupa ce trebuie sa faci !

ce vezi e real, si ce trebuie sa faci, tot real este !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Iurlix:

Da, ai dreptate, cu copiii nostri putem face ceva. Intrebarea e ce? Nu stiu cati de pe acestforum au copii, ideea e ca daca am face toti ceva cu ei, ceva pozitiv, sa ii invatam bunele maniere, sa ii invatam sa respecte oamenii in varsta, sa nu arunce gunoi pe strada, etc., tot nu vom schimba "mainstream-ul" de pui de cocalari si pitzipoance.

Si m-am mai gandit un pic, nu manelizarea Romaniei trebuie s-o stopam, ca manelele sunt doar un gen muzical, ci dezumanizarea Romaniei.

Oricum, imi placi, esti inca optimist. Eu, cred ca am chiulit la lectia despre optimism...

Share this post


Link to post
Share on other sites

optimistul: o sa ajungem toti sa cersim !

pesimistul: de la cine ?

maneaua e un cancer ! e doar punctul de plecare, asa cum e ea, un gen "muzical".

este summumul superficialitatii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ateo, fara sa vreu sa te jignesc, dar eu cred ca succesul manelizarii/dezumanizarii romaniei rezida tocmai in faptul ca exista persoane care se resemneaza in fata „smecherilor†si a evolutiei generatiei tinere. Lipsa de reactie a celor culti, educati, corecti in fata smenarilor va conduce intotdeauna la dezumanizare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now