iulirx

Pentru cei nascuti in anii 60' - 70'

113 posts in this topic

nu stiu citi dintre voi au avut in 89 un akm in mina + 2 incarcatoare

o nevasta acasa si un copil de 3 ani

si nu a cerut certificat de "revolutionar"

eu unul am participat la "ceva" schimbare

voi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea e ca revolutionarii nu au schimbat nimic. eu au dorit schimbare si au murit degeaba. au fost doar pioni si tinte pt. ochii lumii. cine mai viseaza "revolutie" nu traieste cu picioarele pe pamant. a fost un joc murdar al securistilor lui ceausescu care, ca niste paraziti l-au lucrat pe dinauntru si s-au pus in locul lui. ii vedeti si azi la tot pasul.

saracii studenti...

apropo´ sunt nascunt in 1980.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca tu sti cum era inainte de 89 numai din discutii,sau din carti-daca ai citit vreo una-cu acest subiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

inca mai citesc, ca sunt student sefule. asta este "parerea mea", iar dumneata doar "crezi"...crezi in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

inca mai citesc, ca sunt student sefule. asta este "parerea mea", iar dumneata doar "crezi"...crezi in continuare.

pai tu daca la 30 de ani esti inca student inseamna ca e grea scoala asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar motivul pentru care il priviti pe LeChuck de sus este... ? Mai usurel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Feraru imi pare rau sa te contrazic dar in 89 nu a fost revolutie, ii poti spune lovitura de stat, puci militar sau cum vrei matale.

Faptul ca niste unii de sus au tras atzele si ce naiba ca erau asa de groase incat se vedeau, iar cei care stiau prea multe au fost marginalizati sau pur si simplu "trecuti pe silent" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sariti bre ca arsi...

Ferraru n-a facut istorie, c-a fost revolutie sau ba ca una ca alta.

Omul a spus ca s-a schimbat ceva in bine dupa 89, la care a considerat ca si el a luat parte.

Cine a trait inainte si dupa sigur poate sa spuna ca s-a schimbat in bine, restul care doar isi imagineaza cum o fi fost pe vremea aia sau aveau 3-5 ani cand viata este roz orice s-ar intampla, s-o lase mai moale.

Poti sa citesti 1001 de basme despre perioada respectiva si degeaba, daca n-ai trait si experimentat pe pielea ta.

Ca si cum v-as povesti cat de bine mi-e mie cand fac sex...si voi o sa aveti orgasm  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am spus ca a fost o schimbare in rau, pana mea acum putem vorbii fara sa ne bage careva pumnu in gura .

Problema este harababura care a venit dupa `89, democratia inteleasa gresit, faptul ca poti da o palma unui politist si sa nu patesti nimic, pe mine astea ma sperie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, pe vremea lui ceasca daca dadeai o palma unui militian primeai cel putin 5 ani. Acum singura autoritate este cea a banilor. Si daca ziceti ca s-au schimbat multe lucruri, de ce om fi condusi tot de securisti deghizati in revolutionari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, pe vremea lui ceasca daca dadeai o palma unui militian primeai cel putin 5 ani. Acum singura autoritate este cea a banilor. Si daca ziceti ca s-au schimbat multe lucruri, de ce om fi condusi tot de securisti deghizati in revolutionari?

exact asta am vrut sa subliniez prin mesajul meu, fara intentia de a supara pe cineva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din cate vad de la voi, cam toti spuneti acelasi lucru...Ca nu mai exista autoritate a statului si numai a banului... Daca e sa ma leg de subiectul topicului cei nascuti in anii 60-70 mi se par mult mai politicosi decat generatia mea, iar generatia mea mi se pare mai politicoasa decat generatia actuala... Eu observ ca mergem tot spre rau.

  Citeam pe un alt forum o discutie a unui fost profesor care acum lucreaza in cercetare la o firma privata...Si omul a zis o chestie cat se poate de reala...Ca daca guvernul ar trebui sa investeasca in ceva prioritar - prioritatea ar fi invatamantul. Ca oricum termini o scoala dar diferenta dintre un inginer bun si unul prost sau un doctor bun si unul prost....o face un profesor bun. Dar daca profesorii ar fi platiti sa fie buni atunci guvernele (fostii securisti) nu ar mai avea masa de manevra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si cine ar avea interesul sa ridice nivelul intelectual? Astia ne vor prosti si masa de manevra, sa ne bage la 5 ani cate un fitil cu mineriade, criptocomunisti, moguli, sa votam intotdeauna "raul cel mai mic". De pe vremea mea (am fost cam prima generatie dupa revolutie cand s-au introdus manualele "libere") s-a cam dus dracului invatamantul. Sa inveti in manualul de istorie despre alina mungiu si monica macovei e... In continuare nu se pune accentul pe dezvoltarea aptitudinilor copiilor, ci pe invatat pe dinafara ca papagalu', cine nu-i in stare sau n-are chef se duce la meditatii si tot trece. Mi-e groaza cand o sa trebuiasca sa ma duc la spital si o sa incap pe mana unuia care a terminat medicina prin anii 2006-2007.

Share this post


Link to post
Share on other sites

atata timp cat "se face cheta pt coniac" ca sa "ne lase sa copiem" nu o sa mai existe ingineri buni, indiferent de pregatirea profesorului. si ajungi la 30 de ani sa fi tot student prin strainatate, ca e grea cartea... cine se hotareste sa paraseasca tara stie pt. ce face compromisul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar fi cazul sa face-ti si voi ceva ,nu sa va lamentati atit de mult

voi partipa cu drag

Share this post


Link to post
Share on other sites

te bagi la o greva a foamei in fata ministerului transporturilor pentru refacerea soselelor nationale? dormim in corturi in fata ministerului prin luma mai, cand o sa fie mai cald....plus ca, ajungem si vedete TV, vor fi toti cu ochii pe noi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La asa ceva ma gandeam si eu, sau strangem o basculanta de bucsi, telescoape, jante si anvelope distruse prin gropi si le debarcam la intrarea in minister.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am spus ca a fost o schimbare in rau, pana mea acum putem vorbii fara sa ne bage careva pumnu in gura .

Problema este harababura care a venit dupa `89, democratia inteleasa gresit, faptul ca poti da o palma unui politist si sa nu patesti nimic, pe mine astea ma sperie.

Da, in '89 nu se poate spune ca a fost revolutie, ci mai bine spus o lovitura de stat in care au murit niste oameni. Din pacate uneori ma intreb de ce. Cand vad cata mizerie e in jurul meu ma gandec ca au murit degeaba.

Cat despre asa zisa "profa" care a palmuit politistul ala, nu inteleg frustrarea unora care il acuza pe politist. Fratilor, pe fiinta aia trebuia sa se puna cu pulanul de numa (a se intelege bastonul de cauciuc, nicidecum o aluzie la vreun organ genital :P). In State nu misti in fata politistilor, ca ajungi la "mititica" imediat. Chit ca nu sunteti de acord cu mine, dar politistul ala a procedat foarte bine. Mai mult, trebuia sa-i mai dea o palma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar politistul ala a procedat foarte bine. Mai mult, trebuia sa-i mai dea o palma.

Politistul a procedat gresit.

In primul rand:

Nu trebuia sa ajunga in situatia stanjenitoare de a se tigani cu o conationala si sa ia o palma de la aceasta.

In al doilea rand:

Nu trebuia sa o plezneasca ca prostul dupa 5 secunde cand s-a dezmeticit

In al treilea rand:

Daca tot l-a pocnit (ultraj) trebuia sa o imobilizeze cu catusele iar in actiunea de imobilizare sa-i dea vreo 10 coate in ficat si sa o dea cu fata de perete ca sigur se opunea arestarii.

Asa a ajuns de kko la TV si l-au mai si sanctionat parca aia din politie.

Parerea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...saracu`... acolo a "dat" un spectacol cu tema : iata ce inseamna (sau ce valoare are) politia romana pentru majoritatea cetatenilor din aceasta tarisoara...Trist, dar adevarat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot l-a pocnit (ultraj) trebuia sa o imobilizeze cu catusele iar in actiunea de imobilizare sa-i dea vreo 10 coate in ficat si sa o dea cu fata de perete ca sigur se opunea arestarii.

Asa a ajuns de kko la TV si l-au mai si sanctionat parca aia din politie.

Parerea mea...

Adica trebuia sa o imobilizeze, ii dadea cateva coate la ficat si ii lipea moaca de perete, decat sa-i dea o palma zdravana.  :-\ Mie mi se parea un efort prea mare (adica este mai simplu si mai eficient cum a procedat politistul) si cred ca Nelu ne poate lamuri cum trebuia procedat. Nelu, daca ne auzi...  :P

In plus, nu mi s-a parut a fi "pe treaba ei".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica trebuia sa o imobilizeze, ii dadea cateva coate la ficat si ii lipea moaca de perete, decat sa-i dea o palma zdravana.  :-\ Mie mi se parea un efort prea mare (adica este mai simplu si mai eficient cum a procedat politistul) si cred ca Nelu ne poate lamuri cum trebuia procedat. Nelu, daca ne auzi...  :P

In plus, nu mi s-a parut a fi "pe treaba ei".

Gresesti din nou.

A procedat ca o muiere, mai trebuia sa se paruiasca ca sa fie tacamul complet. Tipa sigur nu era in apele ei dar asta nu-l scuza cu nimic. Te iei la paruiala, pardon palmuit profesoare, ca prostul in vazul camerelor de filmat. Eu nu tin cu profa de etnie conationala indiferent de motivele ei, dar si asta...zici ca era de la trazniti in NATO  ;D

Nu stiu care-i procedura legala dar sigur avea castig de cauza daca facea cum am spus eu, eventual se comenta ca a fost ca la carte sau prea dur si avea si "onoarea reperata, monser"

uite ce a patit:

"Politistul in cauza a ajuns in atentia comisiei de ancheta dupa ce a fost implicat intr-un scandal iscat de profesoara din comuna Sampaul. Dascalita, suparata ca a fost reclamata de parinti si colegi la politie, s-a isterizat si l-a palmuit pe angajatul din post. La randul sau, omul legii i-a intors palma." sursa http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-29/mures-localnicii-fac-miting-pentru-politistul-palmuit-73248/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now