Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

Nici eu nu mai folosesc Castrol de mult timp.

De cand am fost prima oara in Grecia acum cativa ani n-am mai folosit decat ulei de masline extravirgin presat la rece.

De cate ori merg in Septembrie imi cumpar cate 15-20 de sticle sa-mi ajunga, am gasit unul deosebit Monasteri parca la 1 litru, o nebunie. Parca l-au bagat si la Kaufland intr-un timp, verific si va tin la curent.

Uleiul italienesc nu-i asa de bun. Italienii stau mai bine la masline, grecii la uleiuri.

 

Fratilor, lasati-o naibi cu uleiul asta de motor, aveti cartea masinii, cititi-o si luati norma recomandata de producatorul motorului de la ce firma va trece prin cap.

NORMA = PROPRIETATI TEHNICE

Unul e mai bun, altul mai prost, unul tine mai mult, altul se arde mai repede, unul devine prea lichid la nu stiu cate grade, aici difera calitatea lui in functie de cine-l face si cat costa.

Cred ca sunt cele mai multe posturi pe forumul asta despre uleiul de motor si de care sa bagam, zilnic apare cineva nedumerit, oare o mai fi ceva de Castrol ca eu am auzit ca nu prea, mi-a zis Gogu ala mic din capul satului, a pus el in salata si era putin ranced cu miros de butoi de stejar, nu mai e in butoi de dud, s-au stricat la calitate.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice genial ca de obicei :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era un distribuitor in Ploiesti la un moment dat, eu am intrerupt comercializarea lui din lipsa de cerere

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

O parere despre acest ulei imi puteti spune liqui moly leichtlauf high tech 5w40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut un moment de nesiguranta in ceea ce priveste tipul uleiului citind atatea comentarii( in special cele contra uleiului "castrol"). 

Asa ca am gasit manualul online, si cred ca aceste pagini spun totul! 

thor4ever

Uite ce recomanda Volvo,exact ce nu gaseai tu scris pe bidon ;) !

 

2.thumb.png.c9c0ff1434301715be0736d50b161.thumb.png.26347717db4db43a0613b4af37bc3.thumb.png.ab939340c191c90d73a75f9b612f4.thumb.png.f2045c381fe5ef2abf2f9f2ed87e5.thumb.png.7bffc5432bed29d1de9eba127b77

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari. Sunt nou in bransa am achizitionat un s60 d5 2005 163 cp la 125000 km si nu ma pot decide cu ulei sa -l " rasfat" . (0w30 sau 5w30 de la castrol)cred!!!

.

Share this post


Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, Danutcut said:

Salutari. Sunt nou in bransa am achizitionat un s60 2.4

d5 2005 163 cp la 125000 km si nu ma pot decide cu ulei sa -l " rasfat" . (0w30 sau 5w30 de la castrol)cred!!!

.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, ca sa n-o mai lungim atat cu uleiul asta, si sa ne uitam fiecare in manual la tipul de motor pe care il avem, iar apoi sa luam o decizie, propun sa facem un clasament, sa votam marcile producatoare. La modul serios. Cred ca asta doare cel mai mult pe toata lumea - ce marca e mai de incredere. Unii folosesc acelasi ulei de 20 ani, altii in 10 ani au folosit 4-5 marci de ulei.... In fine. 

Hai sa vedem care marca este cea mai votata. Iar cu asta incheiem. Apoi, cei care vin mai nou cu intrebarea legata de ulei, se uita in clasament si decide, cu propriul subiectivism sau nu.

Eu am folosit Valvoline, Liqui Moly si Castrol. Dar cea mai mare incredere o am in Liqui Moly

Personal am nevoie de voturile voastre.

Noapte buna.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo frate sa facem "Miss Uleioasa 2017" si in fiecare an una noua.

Eu zic sa facm mai multe chestionare, ce producator, ce norma, ce ambalaj, de unde, de care, de ce, experiente proprii, cat ai mers cu fiecare, cum arata uleiul la 500/1000/5000/10000 km, gust, miros, culoare, senzatie de catifelare si toate celelalte.

Edited by Maurice
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice, ai dreptate. Si e simplu. Daca vrei fac eu un document in excel dupa ce tu-mi trimiti toate acele date.

Serios acum, tot discutam de SAE, ACEA etc., cand aceastea sunt trecute in cartea masinii fiecaruia.

Problema se da la nivel de marca, pentru ca stim cu totii cate facaturi sunt in zilele acestea.

Chiar as fi vrut sa stiu, bazat pe experienta atator cunoscatori de pe forum in ce priveste masinilor ''lor'', care este, probabil, nu posibil, o marca de incredere, azi, la 20 de ani dupa ce a inceput vadul cotrafacerilor.

Dar, in fine. Eu am gasit Castrol cu 21 lire aici in Anglia. 4 litri. Magnatec Start si Stop. Adica 110Ron. Asa ca o sa-mi comand din Germania Liqui Moly. SAu poate ca nu.

Dar, toata lumea care a fost nedumerita pana acum in topicul acesta, ascultati la Maurice, si lasati-o balta. Aveti manualele, cititi-le, mergeti la magazin si intrebati vanzatorul, sau sunati un prieten, sau intrati pe google. Dar sa nu care cumva sa intrati pe un forum ca va pierdeti buna dispozitie.

Atitudinea dom'le, atitudinea. Asa e cand unii s-au ajuns si le stiu pe toate. Ce sa mai stea ei de vorba cu ''prostii''.

Drum bun sa aveti!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu trebuie să citești manualul, e gros si e in limbi străine . Trebuie numai sa ridici capota si sa citești ce scrie pe sticker. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am ridicat-o si nu scrie nimic  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deh!..  modelele astea istorice si pe cale de disparitie (vezi cele sub 2L) !!!...proprietarii erau considerati mai avizi de lectura..:)

 

 

 

Pe modelele  noi ,unele, daca au bara fata schimbata dintr-un oarecare motiv,  nu ai ce si unde sa mai citesti vreun sticker. Aviz cumparatorilor..

Edited by 1984
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 3/18/2017 at 11:30 PM, Matrixxx a spus:

Eu am ridicat-o si nu scrie nimic  :lol:

Ti-au furat astia stickerul, nici eu nu-l am dar e normal,  pe Chitila se fura tare. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este buna gluma cu sticker-ul " furat " ..:)

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now