Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

23 hours ago, Brava said:

Eu zic sa nu mai  consideri ca s-ar putea cineva sa o ia de buna.

Daca Volvo recomanda 0W30 , de ce sa mergi cu 5w40? 

eu zic sa nu mai dai copy /paste ca te crede cineva! Volvo recomanda 0w30 dar si 5w40 in functie de zona de exploatare! Toti constructori de autovehicule recomanada vascozitatea uleiului in functie de zona geografica zi de media temperaturii din zona respectiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaa! scuze nu ai postat tu tabelul. Insa iti recomand totusi sa citesti normele SAE cat si postul meu ca se vede ca nu l-ai inteles!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/21/2016 at 10:28 PM, kpac said:

Salutari. La un motor 1.8 benzina cod  B4184S2 cat ulei trebuie pus la un schimb ?

5,4L cu tot cu filtrul de ulei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Psst sunt intr un v70 care a mers cu 5w40, tocmai i am refacut chiulasa si schimbat toti tachetii si culbutorii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce tot insisti pe un subiect care se bazeaza pe niste date foarte clare:

Uleiul pentru XC60 D3 din 2011 trebuie sa respecte normele: A5/B5 si VCC 95200377. Toate uleiurile care indeplinesc aceste norme sunt 0W30

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, Brava said:

Psst sunt intr un v70 care a mers cu 5w40, tocmai i am refacut chiulasa si schimbat toti tachetii si culbutorii.

si cum ai tras concluzia ca e din cauza uleiului ?Sa nu imi spui ca ti-a spus mecanicii din romania !:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, Ionut84 said:

si cum ai tras concluzia ca e din cauza uleiului ?Sa nu imi spui ca ti-a spus mecanicii din romania !:)

Sau cine stie cate probleme s-au acumulat in timp?!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, Ionut84 said:

 

Eu nu insist pe nimic, doar pe bagarea in seama fara sa intelegi o propozitie!Apropo la domnul Brava!

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, pedala said:

Nu inteleg de ce tot insisti pe un subiect care se bazeaza pe niste date foarte clare:

Uleiul pentru XC60 D3 din 2011 trebuie sa respecte normele: A5/B5 si VCC 95200377. Toate uleiurile care indeplinesc aceste norme sunt 0W30

chiar si 0w20!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te uiti la intrebarea persoanei al carei post l-ai citat, o sa observi ca intreba ce ulei este recomandat pentru un XC60. Brava a raspuns pentru acel model, eu la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, pedala said:

Daca te uiti la intrebarea persoanei al carei post l-ai citat, o sa observi ca intreba ce ulei este recomandat pentru un XC60. Brava a raspuns pentru acel model, eu la fel.

Ok,merci eu am incheiat aceasta discutie fara forma si sens!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, pedala said:

Nu inteleg de ce tot insisti pe un subiect care se bazeaza pe niste date foarte clare:

Uleiul pentru XC60 D3 din 2011 trebuie sa respecte normele: A5/B5 si VCC 95200377. Toate uleiurile care indeplinesc aceste norme sunt 0W30

http://support.volvocars.com/au/cars/Pages/owners-manual.aspx?mc=Y413&my=2015&sw=14w20&article=3b599b62f78d1b3ac0a801e80197d148

Eu nu inteleg acest tabel dar poate ma lamuresti tu te rog...Din cate vad norma VCC se refera strict la uleiurile pt motoarele pe benzina sau e una si aceeasi cu cele diesel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

VCC RBS0-2AE -se foloseste la noua familie de motoare Volvo VEA, atat benzina, cat si diesel

VCC 95200377 -se foloseste pentru majoritatea motoarelor Volvo din familia Volvo Modular engine fabricate dupa 2000, atat benzina, cat si diesel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razvane, iti pierzi timpul. Omu' e setat, se reseteaza doar manual cu ciocanelu' :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Brava a spus:

Psst sunt intr un v70 care a mers cu 5w40, tocmai i am refacut chiulasa si schimbat toti tachetii si culbutorii.

DA` halatu`? Cat a fost halatu`? Asta ca sa s`o lase mai moale injineru` roman cu inventiile..zic

Zi`le loredana...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa povesteasca Coco cand ii ajunge masina. Momentan e prin Ungaria :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti voi sunteti pe aratura rau de tot, Ionut84 a spus clar ca are un motor B4204T3 iar pt cine nu stie ce inseamna acel motor ii explic ca este un motor de 1948cmc  de 163CP din 2000 pana in 2003  . Acel motor merge cu 5W-40 conform spuselor domnului Pedala. 

Volvo S40(I), V40(I)

Engine Code Service interval (km) Volume (liters) Grade Viscosity
Petrol Engines
15.000 / 20.000
Approx. 5.4
ACEA A3/B3/B4
SAE 5W-40
B4184SM
15.000
Approx. 3.8
ACEA A3/B3/B4
SAE 5W-40
B4184SJ
15.000
Approx. 3.8
ACEA A3/B3/B4
SAE 5W-40
D4192T
15.000
Approx. 5.0
ACEA A3/B3/B4
SAE 5W-40
D4192T2
15.000
Approx. 5.4
ACEA A3/B3/B4
SAE 5W-40
D4192T3
15.000 / 20.000
Approx. 5.6
ACEA A3/B3/B4
SAE 5W-40
D4192T4
15.000 / 20.000
Approx. 5.6
ACEA A3/B3/B4
SAE 5W-40

 

 Deci pana la urma despre ce tacheti si culbutori e vorba la 2.0T ? Suntem pe un topic de S/V40 nu de XC60 . 

Ce legatura are 0W-30 A5 cu un S40 din 2001 ? 

Baieti, trezirea . 

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca mai nou pe aici nu mai se citeste nimic cu atentie, doar ne intepam unii pe alti. Toata discutia a inceput de la @bobeaurelian care a pus o intrebare pe un topic gresit. I s-a raspuns punctual (chiar daca a postat gresit). Tabelul ala l-am postat tocmai pentru a inchide discutia cu date, nu pareri personale. Se pare ca mi-am pierdut timpul. O sa ma rezum la aria 850 unde incercam sa purtam discutii constructive.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa este . Însă tu te luai de Ionuț aiurea când el întreba de motorul lui și era siderat și nu înțelegea de ce nu poate pune 5w40.

Se întâmplă asta pt ca moderatorii nu-și fac treaba .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptul e consumat!Sper ca pe viitor sa ne impartasim cunostintele unii cu ceilalti si sa avem discutii constructive daca se poate fara intepaturi si mistouri doar cu mai multa toleranta.Imi cer scuze in avans daca am jicnit pe cineva si ma repet: doresc/va doresc cat mai multe discutii constructive fara "resetari" cu ciocanelul :) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna. Sunt nou pe acest grup si fraged posesor de un Volvo V40 din 98  T4. Am o nelamurire in privinta uleiului pe care sal folosesc. Mentionez ca masina are 230.000 km. 

 

Edited by LorandLCL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai citeste tot topicul asta si sigur o sa te lamuresti

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit din nou tot topicul. Din ce am citit se recomanda Castrol 5w40 si 10w40 si Mobil 5w50. Doar ca eu nu as da incredere in Castrol nu mai este ce a fost odata. De aici vine si nelamurirea mea ca ce ulei sa pun. M-am exprimat eu gresit prima data. Scuzele mele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vascozitatea conform cartii este 5W40 sau 10W40. Ca marca... alegi ce crezi tu ca e mai de incredere :) Eu am folosit si Mobil si Castrol si PetroCanada, si altele si n-a tusit, dar nah, fiecare e cu urechea lui :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now