ValiU

http://www.letsdoitromania.ro/

370 posts in this topic

Eu sunt optimist ca n-or sa mai aiba cocalarii bani de neumarkt si de burger si atunci o sa se termine si cu pet-urile. E bine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt optimist ca n-or sa mai aiba cocalarii bani de neumarkt si de burger si atunci o sa se termine si cu pet-urile. E bine?

sau sa fie peturile cu retur. pentru fiecare pet sa primeasca inapoi 50 de bani :) la 100 de peturi o bere gratis :))

Share this post


Link to post
Share on other sites
:smile:   Asta da optimism.  :D   Dar atunci vin si ne fura pe noi ca sa-si poata cumpara burgerul sau alta bere ieftina. Ei nu raman fara niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un ONG si cu fonduri europene ar fi o solutie :P asta daca nu cumva deja exista deja un astfel de ONG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, idea nu-i rea. Ar trebui ca cineva sa se si apuce de treaba s-atunci eu cred ca am scapa de majoritatea peturilor, pentru ca consumatorii inraiti de bere "buna", ar prefera sa adune peturile, ca-i iese si lui inca o bere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca o dam in alte alea... cu cocalari si natioanalitati conlocuitoare... :(

Intelegeti odata, ca noi am eliberat de deseuri o bucatica de natura. Nu am stat sa filozofam cine sau de ce le-a aruncat acolo, ca românul e asa si pe dincolo, etc. Asa cum am mai spus, unele deseuri erau aduse de inundatii.

Atitudinea noastra a fost sa eliberam locul respectiv de gunoaie si asta am facut. Eficienta 100 %. Nu ne-am luat cu nimeni de piept, nu ne-am lamentat ca totul e-n zadar. A fost doar o mica lupta cu noi însine, ca sa acceptam aceasta provocare. Eu unul, asa cum am mai scris, m-am simtit excelent. Am daruit naturii o zi din viata mea. Si sunt gata sa o mai fac si cu alta ocazie. Nici nu stiti cat de bine te simti atunci cand daruiesti. Orice, o zi din viata, un ajutor dat unui necunoscut, o sponsorizare unei scoli, sau doar o vorba buna. Sunt zile cand nu am ce darui ( material ). Atunci daruiesc un zâmbet unui om de pe strada. Unui copil, unui batran, unei femei frumoase ... :D Dintre toti acestia, cine credeti ca imi raspunde cu un zâmbet ? Evident, copiii ! Vedeti, deci, cui trebuie sa le lasam o natura curata !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copiii cresc, se fac oameni mari si copiaza pe parinti. Iar gunoaiele aduse de inundatii sunt aruncate tot de oameni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si povestea asta inca v-a continua intre cel care ar participa inca de nenumarate ori la asemenea campanii si intre cel care e suparat pe nepasatorii tarii, care arunca mizeria, si atat.  ;D  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Povestea va continua, pâna inchide ValiU subiectul. La anul, se deschide unul nou, cu 2011 in coada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu altii, eu stiu ca am participat si la letsdoitromania si la inca n+1 actiuni pe plan local, care s-au soldat cu aceeasi curatenie exemplara, degradata dupa aceea pana la stadiul de groapa de gunoi in mai putin de 6 luni.

Va invit la o revizitare a locurilor curatate de voi pe 2 octombrie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si noi continuam parerile pro si contra campaniei de curatarea mizeriei si a gunoaielor. Eu, sunt pro, si voi fi si in 2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va invit la o revizitare a locurilor curatate de voi pe 2 octombrie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu altii, eu stiu ca am participat si la letsdoitromania si la inca n+1 actiuni pe plan local, care s-au soldat cu aceeasi curatenie exemplara, degradata dupa aceea pana la stadiul de groapa de gunoi in mai putin de 6 luni.

Deci .... dupa cum vedeti si numai din ce spune xydexter , se face degeaba ....deci metoda nu este buna ....NU FUNCTIONEAZA. Orice om normal ar trebui sa isi dea seama si sa faca altfel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gresit data, dar ideea ramane. Unii sunt voluntari, altii sunt trimisi de sefi. Daca vine o adresa de la Bucuresti cu antetul unui minister sau regii oarecare in care se scrie "va rugam sa sprijiniti actiunea ong-ului x din data y...", directorul din judet va da o circulara in care se scrie "toti angajatii vor participa la actiunea de voluntariat din data y...". Si de asemenea NU este voluntariat adusul copiilor cu japca la strans gunoaie de catre invatatoare/profesoare, ca sa dea bine la "activitati extracuriculare cu elevii".

Eu am vrut sa particip voluntar, sa ajut la cartare, etc., intre timp a venit adresa respectiva de la centru care m-a transformat intr-un voluntar involuntar. Este laudabil voluntariatul voluntar ca sa zic asa, nu cel indus sau fortat, care deja seamana cu culesul strugurilor, cartofilor si porumbului pe timpul ceapeurilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la ce te a i fi asteptat firelight ?????????? traim in romania si asta ne ocupa tot timpul  ;D  asta e la 23 de zile , trebuia sa pozezi la 1 saptamana erai mai uimit .... dar cum am mai spus a fost o campanie de imagine pentru protv si atat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate asta-i realitatea romaneasca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii ce e trist in povestea asta ? Ca unii se amuza copios pe seama celor care s-au injosit si au adunat mizeria si gunoiul lor. Si fara un pic de rusine il arunca din nou exclamand sus si jos ca nici un bai, il aduna voluntarii. E jalnic ce de oameni avem in jurul nostru ! Mandrii ca sunt romani, dar fara un pic de bun simt... si asta ma doare. Vazand copii care merg pe strada cu o bomboana in mana, desfacand si aruncand intr-un cos de gunoi si altii, care desfac pachetul de biscuite si aruncand fara jena langa parintele lui... e ceva ce eu nu concep, dar poate eu sunt prea "tare" in cap si de aia. Sau anturajul in care lucrez ma face sa am capul "tare".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma mai iau de diverse persoane care arunca pe jos...spundu-le "ma scuzati ca va deranjez, dar v-a cazut pe jos _____". Bine nu de orice, nu risc sa mi-o iau :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost o intamplare nostima nu de mult. Fetita mea de 4 ani se juca jos cu copii de varsta ei si o fetita i-a dat o bomboana. A mea a desfacut-o si a aruncat in cosul de gunoi, iar cealalta pe jos. A mea a ridicat-o, i-a dus la maica-sa si i-a zis: " tanti, fetita a aruncat-o pe jos, spune-i sa nu mai faca asa ceva". Sa fi vazut fata femeii... ;D . S-a uitat la mine si s-a inrosit. Asa-ti trebuie, ziceam in gand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel am vazut eu la semafor o mama cu copilasu ei (tot mic, 4-5 ani)

Mamica a vrut sa treaca pe rosu iar copilua  tras-o de mana si a tipat la ea: "mami!!! ce faci? e rosu!!!!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sper ca aceata generatie v-a fi altfel si nu v-a trebui voluntari sa adune mizeria lor  dupa 23 de zile ... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa propun Varianta 2 la letsdoitromania:Fotografiate persoanele care arunca mizerii, se strang acestea si se depoziteaza in fata caselor lor... 8) . Sarcasm, dar unii doar asa vor intelege...ba nu, "aia" nu vor intelege niciodata. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

eheeeei......de la inceputul acestui topic am propus o astfel de solutie.....da na ....betmen betmen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now