ValiU

http://www.letsdoitromania.ro/

370 posts in this topic

    Actiune dusa la bun sfarsit de Danette, MariusDaniel si eu, alaturi de inca 13 suflete... extrem de sufletiste ! Am avut de toate, si distractie, si drum, si vizitare, si organizare... Am avut si o mare dezamagire, dar il las pe ValiU sa detalieze.

    Ca idee dintr-o locatie am strans aprox. 60 de saci, iar din a doua locatie cam 70 de saci... in 20 de oameni maxim.

    Vali, take it from here. Am fost bucurosi sa fim alaturi de tine.

    Rog carcotasii sa se abtina, ca sa ma scape de sters mesaje inutile. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă România este din, 25 septembrie 2010, o Å£ară mai curată, este datorită celor peste 150.000 de voluntari care au decis să-ÅŸi dedice o zi acestui grandios proiect de voluntariat.

Nu vreau să spun vorbe mari, dar sunt mândru că am fost alături de atât de mulÅ£i oameni, în marea lor majoritate foarte tineri, la această acÅ£iune. Să vă dezvălui un lucru: nu-Å£i poÅ£i imagina cât de multe lucruri aruncă oamenii în natură, până nu iei parte la un asemenea eveniment.

Vreau să-i mulÅ£umesc, în primul rând lui ValiU pentru că a făcut ca ÅŸi membrii acestui club să poată participa la acÅ£iune. Åži să ÅŸtiÅ£i că am participat chiar în contul clubului, cu mândrie, iar numele "Volvo-Club" a fost rostit de foarte multe ori.

Le mulÅ£umesc bineînÅ£eles ÅŸi dragilor mei prieteni, Danette, Alex ÅŸi Cosmina, precum ÅŸi celorlalte persoane ( prietenele lui Danette, dar ÅŸi celor de la Raiffeisen Bank ). Am petrecut o zi minunată alături de voi ÅŸi cred că am întinerit cu o zi. A fost, categoric, nu o zi pierdută, ci una câştigată ! Pentru mine e mare lucru.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum am mai spus si o sa mai spun, din punctul meu de vedere a fost o actiune reusita, tinand cont ca a fost prima de acest gen, la nivel national, desfasurata in Romania. Avand in vedere tot ce s-a intamplat ieri, la anu' vom avea experienta si va fi din ce in ce mai bine ;) Si nu, nu vreau sa aud de dezamagiri sau eu mai stiu ce...fiecare a facut ce a putut si a vrut...

Cei care au participat s-au simtit foarte bine. S-a vazut asta inca de dimineata, de la 5, cand ne-am adunat si pana seara, aproape de 1, cand ne-am despartit. S-a vazut pe fata lor adevaratul spirit de voluntariat ;) O prietena de-a mea, care sincer nu credeam ca va face fata, a zis la un moment dat, pe seara: "Nu-mi vine sa cred ce bine m-am simtit si ce bine imi pare ca am participat!" ;D Asta se vedea pe fata tuturor( singurul regret-ca nu au fost mai multi de aici, de pe forum, insa...poate la anu'...). Atasez si cateva poze. :)

post-1849-12877889078056_thumb.jpg

post-1849-12877889084814_thumb.jpg

post-1849-12877889091368_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos palaria in fata tuturor participantilor la aceasta campania nationala. Eu sper din toata inima ca acei nesimtiti din cauza carora am avut nevoie de acesta campanie, sa se trezesca si macar acum sa aiba un pic de bun simti si sa nu neglijeze munca tuturor romanilor care au adunat mizeria lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xaba : Din pacate nu cred ca se va intampla ceea ce speri tu. Bunul simt al celor care au lasat in urma acea mizerie nu cred ca va "inflori" pana la primavara. Dupa ce va incepe din nou sezonul gratarelor, toata actiunea asta va fi probabil uitata.

Cu toate acestea...Claudia, Vali, Alex, Marius, eu sunt mandra de voi  :-*:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si eu ieri curatenie. iata si cateva poze.

Felicitari ! Asadar, creste numarul membrilor clubului nostru care au participat la Let's DoIt România.

Sunt convins ca la anul vom face o mare echipa de ecologizare. Sa aratam ca si noua ne pasa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit am ajuns si eu acasa.

Am citit acum ce ati mai scris la topicul letsdoit.

Pot sa zic pentru inceput caaaa...... 

"Va MULTUMESC foarte mult pentru participare si mai ales pentru ceea ce ati reusit sa faceti"

Imi place

Ma bucur foarte mult ca v-a placut.

Am vazut chiar si acolo ce entuziasmati ati fost.

Sa povestesc si de ce Alex cred ca a fost dezamagit....

Pentru ca d-na Sefa de la ape a venit la ora 12:30 sa ia saci si sa ne zica ca actiunea s-a incheiat pentru ca ea nu mai vine a doua oara sa adune saciii.....

Am avut partea de o reactie extraordinara......  "adica noi am facut 5 ore bucuresti pentru a face o ora curatenie?"cred ca daca mai insista o linsau baietii.... eu recunosc, ramansasem fara cuvinte.

Cred ca asta a fost prima dezamagire a lui Alex.

A doua cred ca a fost cantitatea de gunoaie pe care a putut-o descoperii.

Bravo baieti.... sunt foarte mandur de voi..... pot sa spun cu mana pe inima ca pe acest forum am cunoscut cei mai grozavi baieti si fete.

Ca un bilant.

Am strans aproximativ 130-140 de saci

70-80 de saci i-am strans in doua ore de pe o suprafata de pana in 1000 mp (o plaje de 100 m lungime)

Si acum partea socanta.......

Eu am cartat Defileul

Am vazut ce e acolo, iar acum pot face niste calcule.

Acea plaja avea o cantitate de mizerie medie, iar noi am strans 80 de saci, defileu are o lungime de aproximativ 30 de km deci de 30 000 de metri inmultit cu doua maluri ne da..... incredibil.......  48 000 de saci.....  si asta cu indulgenta

Asta am reusit noi Romanii in 21 de ani de dupa revolutie..... sa poluam un superb defileu cu 48 000 de saci de gunoi.... cel putin..

Mi-as dori sa pot face un proiect prin care sa pot curata acea zona doar ca am nevoie de 10 000 de oameni curajosi ca cei 20 si cati am fost acum.......  Va bagati?

post-765-12877889189365_thumb.jpg

post-765-12877889195222_thumb.jpg

post-765-1287788920137_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu mai fusesem in Defileu pana sambata. E o zona superba. Si drumul pana acolo, dar si Defileul. Merita mai mult. Merita sa fie curat.

Ca raspuns, da, Vali, hai sa-i dam inainte cu proiectul Ne bagam, atat eu, cat si prietenii mei. Si vom convinge pe mult mai multi oameni de data asta  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari tuturor care au participat la aceasta campanie  :-* Poate data viitoare particip si eu  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru suport Claudia.

Trebuie insa sa vedem daca putem gasi minim 1000 de oameni harnici ca voi dispusi si dornici sa faca acest lucru timp de minim 10 zile desigur dispersate.

Ce sa zic.

Ar fi un proiect foarte greu insa daca reusesti sa faci acest lucru...  poti spune ca esti cel mai tare.

Oricum multumesc tuturor si felicitari celor care au mai participat la curatenie in zonele lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ar fi aparte, daca acei 1000 de oameni ar fi toti posesori de volvo. Sa vezi protv-ul ce raiting ar face  ;D. Eu unul, m-as duce sa va ajut cu mare placere, numai sa pot pleca de la serviciu (si sa si pot permite o calatorie si o sedere de 10 zile  :D ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos vis, xaba:)) Nici macar eu nu sunt asa de optimista :)) Serios acum...cati posesori de Volvo au participat in toata tara de data asta? Pe viitor sper sa fie mai multi, dar 1.000...nici o sansa, din pacate... E bine, insa ca avem prieteni ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma repet , daca gasiti un singur vinovat caruia sa-i lasam o remorca de saci de gunoi in curte sau macar in fata curtii EU va garantez minim 100, maxim 500 de persoane + mediatizare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, ne poti da un link catre rapoarte ( statistici ) nationale despre rezultatele actiunii ?

Eu am cautat pe site-ul national si pare incremenit de sambata seara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cel putin sa viseze omu', ca realitatea e alta, stiu. Si nici n-as pune mana in foc pt. toti posesorii de volvo, ca ei sunt civilizati si nu arunca mizeria pe unde il apuca. Dar am zis ca ar fi frumos... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si eu ieri curatenie. iata si cateva poze.

Nu cumva ati fost in Padurea Teghes?

Ca ne-am intalnit la Brico Militari, parca voi i-ati facut poze lui fiu-meu ala mic cu manusile galbene in maini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma repet , daca gasiti un singur vinovat caruia sa-i lasam o remorca de saci de gunoi in curte sau macar in fata curtii EU va garantez minim 100, maxim 500 de persoane + mediatizare.

Chiar daca inteleg ce vrei sa spui, nu e un motiv de neparticipare. Noi am facut curatenie ca "sa o facem", nu ca sa ne razbunam pe cei care au lasat deseuri. Unele erau aduse si de inundatii, deci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

voi ati facut ca sa o faceti ...corect , dar ai ceva cu mine daca nu vreau sa o fac doar asa ....ca sa o fac ?

In acest fel voi avea multumirea ca simte macar unul din vinovati cum e sa fi un gunoi .

Iar deseurile aduse de inundatii ....sa fim seriosi nu cred ca , cresc deseuri pe marginea drumului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat, Dany, pacat ca nu vrei s-o faci doar asa. Le dai o lectie celor fara de bun simt. Unii se mai trezesc, totusi. Nu este de ajuns asta? Daca spui ca nu, atunci gandeste-te macar la copilasii tai si la ce va fi peste10-15 ani cand vor creste ei. O astfel de tara vrei sa le oferi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copilasii mei ai educ EU .....pe ai altora nu pot sa-i educ , oricat as dori asta.

Si da .....nu vreau sa fac un lucru doar ca sa il fac , prefer sa am satisfactie si dupa nu numai in timp ce .

Iar lectia celor fara de bun simt in romania nu cred ca se poate da doar privind un ditamai director sau formatie cum aduna gunoaie. Cred ca mai repede s-ar simti dupa ce ar fi mediatizat , si s-ar vedea cu o gramada de reporteri la poarta care sa-i puna intrebari de ce au ales acesti voluntari sa lase gunoiul in fata vilei construite din salariul mic de bugetar pe care il are.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti dau dreptate, avem pareri complet diferite, insa doar o intrebare mai am: sa zicem ca ai avea dreptate si toata lumea ar proceda ca tine. Unde am ajunge? Nu neaparat acum, peste 10 ani, cum am zis mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va spun eu unii dintre vinovati, in parcarea unde am facut noi curat erau niste baieti de la ARR. Se afla acolo de 2 saptamani la oprit de tiruri, timp in care au umplut circa 100 de metri patrati de padure cu procese-verbale rupte (pe care scrie ARR), peturi si caserole de ciorba de burta. Am facut o adresa oficiala, se va cerceta si nu se va intampla ca de obicei nimic.

De asemenea, baietii si fetele de la Gospodarirea Apelor au facut o pasiune din a face curatenie in aceiasi 20 de metri patrati de vreo 3-4 ani incoace.

Pana nu se va rezolva problema gropilor de gunoi din amonte de pe Jiu (Petrosani, Aninoasa)nu se va rezolva nici problema gunoaielor din albie.

In rest, felicitari organizatorilor si adevaratilor voluntari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti dau dreptate, avem pareri complet diferite, insa doar o intrebare mai am: sa zicem ca ai avea dreptate si toata lumea ar proceda ca tine. Unde am ajunge? Nu neaparat acum, peste 10 ani, cum am zis mai sus.

Vinovatii vor fi ingropati in gunoi .....vor fugi sau se vor SIMTI.

Daca vor alege primele variante cei care vor veni sigur vor alege a treia varianta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now