ValiU

http://www.letsdoitromania.ro/

370 posts in this topic

@ValiU..poate ar fi mai bine sa explici cu exactitate oamenilor ce presupune asta..deoarece asa cum suna momentan,se poate intelege ca sambata,toata ziua,o sa stam sa strangem gunoaie din padure..si sunt sigur ca nu pentru asta ne-am dus pana acolo vreo 400 km fiecare..asta se putea face si in spatele blocului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da cred ca ai dreptate.

O sa spun cat mai simplu.

Actiunea presupune curatarea unei zone frumoase de pe langa locatia in care o sa fim cazati. Poate chiar zona unde vom face poze cu masinile noastre.

Putem avea o poza "inainte" si "dupa" ce au trecut membrii clubului volvo

Adica exact invers stilului romanesc. In loc sa lasam o poiana plina de gunoaie noi putem lasa o poiana curata.

Curatarea inseaman strangerea deseurilor plastice, de sticla, tabla sau hartie.

Nu vreau sa dureze mai mult de o ora.

Maxim o ora poate sa dureze chiar mai putin va fi in functie de numarul nostru si de harnicia noastra

O sa fim dotati cu manusi astfel incat sa nu punem mana direct pe gunoaie

Daca o sa reusim sa facem o astfel de actiune avem sanse sa se vorbeasca un minut sau doua despre noi la intalnirea de presa care va avea loc sambata.

Putem sa le trimitem si niste poze pe mail astfel incat ei sa vad ca oamenii reactioneaza pozitiv la aceasta actiune chiar in timpul intalnirii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ValiU, pe mine m-ai socotit? Vom fi 2, si eu si sotia. Probabil si fetita mea.

Cand propui sa facem asta? Sper ca nu sambata cand vom fi plecati in drumetie pe la salina Praid si la pestera Sugau. Eu voi fi acolo vineri pe la orele 14, ca majoritatea dupa cum am observat. Cred ca ar fi mai bine in ziua de vineri spre dupa amiaza, ca sa nu incurcam si alte planuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca ajunge toata lumea vineri. Nici eu nu pot sa ajung din pacate.

Ma gandeam ca sambata.... o ora anume si o locatie?

Nu am stabilit. Cadem toti la o intelegere si facem acest lucru.

Poate sa dureze chiar f putin. cate 5 saci de gunoi de fiecare eu zic ca ii strangem poate chiar in 20 de minute

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca ajunge toata lumea vineri. Nici eu nu pot sa ajung din pacate.

Ma gandeam ca sambata.... o ora anume si o locatie?

Nu am stabilit. Cadem toti la o intelegere si facem acest lucru.

Poate sa dureze chiar f putin. cate 5 saci de gunoi de fiecare eu zic ca ii strangem poate chiar in 20 de minute

Daca tot ai chef de munca patriotica,de ce nu faci treaba asta intr-o joi,la polivalenta,si cred ca te saturi tu,si cine ti se mai alatura,de strans gunoiu din tot parcul ala ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jandarmeria Romana vrea sa se implice in proiectul nostru. Am avut ocazia de a vorbi cu ofiterul de presa al Jandarmeriei Romane saptamana trecuta si m-a rugat sa-i dau contactele fiecarui coordonator local pentru a putea lua legatura cu voi. Jandarmeria ne va ajuta cu un numar important de voluntari pe 25 septembrie (cel putin 200 de voluntari pe fiecare judet) , astfel e foarte important sa va verificati mailurile si sa raspundeti pozitiv la acest parteneriat cu jandarmeria. Am luat toate contactele pe care le-am gasit aici http://intranet.letsdoitromania.ro/index.php?option=com_fabrik&view=table&tableid=20&calculations=0&resetfilters=0&Itemid=10 , am facut o singura modificare : in Iasi stiu ca mai nou se ocupa Mihaela Sabadac mihaela.sabadac@letsdoitromania.ro . Daca sunt oameni care nu se mai ocupa de un judet , stati linistiti , le-am dat si datele fiecarui coordonator de regiune (ex . Alina Bogdan regiunea Sud-Est ) .

P.S. : @ Mihaela Sabadac , cei din Teach Ing Iasi vor sa se implice in proiect in judetul Iasi. Le-am dat mailul tau :-) sper sa se rezolve .

O saptamana frumoasa ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

si de Motru o sa ma ocup eu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi super Alin insa la motru am cartat doar 6 locuri la glogova, e adevarat ca sunt niste gropi imense de gunoi dar daca sunt multi voluntari nu o sa stim unde sa ii aducem

Te rog tu, gaseste si carteaza si alte locuri murdare pentru a avea in cazul in care avem multi voluntari

Multumesc Alin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia Marti mi-a raspuns tipul din Harghita.....  Asta este

A zis ca el nu prea are zone murdare

Vreau sa va anunt ca Luni am avut o intalnire cu presa in Judetul Gorj

Pot spune ca a fost o semireusita

Am avut o participare de aproximativ 150 de persoane dar... din pacate 70% au fost femei din cadrul invatamantului deci 70% din participanti posibil sa fie copii

Ar tb sa ne cam fie rusine, copii nostri or sa faca curatenie dupa noi adultii

Asta este.

Acum sa trecem la lucruri importante

Vreau sa fac echipa care va merge in valea jiului

Voi face tot posibilul sa fac rost de un autocar.

Astept inscrierile voastre

Mai sunt doar cateva zile pana pe 25

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Nu am mai scris nimic pe aici pentru ca nu am mai avut timp

Imi cer scuze

Acum incerc sa acord 5 minute in care sa va spun ca in defileul jiului or sa fie cam 200 de persoane

150 minim copii

70 jandarmi

9 de la administratia parcului

15 din raiffeisen

In judetul Gorj am centralizat pana acum 2000 de persoane si numarul creste. Timisul pare a fi in top cu 5000

Astept inscrieri si din partea voastra

Daca ne strangem 10 sau 20, pot face rost de un microbuz sau doua.

Astept confirmarile voastre

PS Danyx ai o penalizare pentru o zi pentru ca sigur nu te poti abtine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

..."150 minim copii"...

saracii copii...in loc sa se joace sau sa se bucure de copilarie string gunoaie dupa manelisti imputiti...

Dar bine ca se alatura proiectului ... holograf.  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu rugamintea de a va inscrie cei care doriti sa mergeti pentru a ne putea organiza putin.

Sa vedem cum facem cu transport si alte nevoi

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu o sa fiu in echipa administratiei parcului. Ne vedem acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jandarmii vor sa terminam actiunea cu un gratar deci..... sa fiti pregatiti.

Probabil ca se va organiza acolo. Gratar si sucuri.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si noi, astea provincialii, n-am putea face ceva ? Adica ma refer la NOI, posesorii de volvo, sa facem ceva separat. Bine, stiu, ne putem alinia in randul celor care s-au inscris deja si sa facem impreuna cu ei, dar ar fi mai interesant ( parerea mea ) daca am face separat sa vada restul oamenilor, ca volvo e o marca aparte si proprietarii lor sunt diferiti... ;D . E doar o intrebare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta facem ...majoritatea ...stam separat de cei care se duc la adunat gunoaie  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA, dar voi in Bucuresti sunteti multi, noi provincialii...coace-n colo...Speram sa ne adunam si noi separat si la asta ma refeream mai sus ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa fac asta dar deh.... nu a mers

Faceam o mininationala in defileu

Inca 40 de voluntari inscrisi pentru defileul jiului.... deci ne apropiem de 300 doar in defileu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai posteaza inca o data te rog data cand are loc actiunea din defileul Jiului, ca nu gasesc prin mesaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sambata aceasta va avea loc actiunea

25 septembrie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut incalzire pt sambata ;D. Am un caine de lup si aseara cumva a reusit sa scape in curte, unde depozitez gunoiul, sa va inmaginati ce a facut cu sacul de 300 L, plin cu de toate. Dimineata,cand m-am trezit, parca s-a aruncat o bomba de gunoi in toata curtea. Plin...plin...plin... Mi-a luat aproape o ora sa adun toate, mai ales bucatile de nailon sfaramate cu grija in cel mai mici bucati ;D. Asa ca pe sambata sunt deja incalzit...pentru a curata romania de gunoaie. ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super

Eu am fost ieri in Gorj

Am facut un tur al judetului in care am constatat foarte incantat ca s-au implicat oamenii

In special scolile si primariile

O sa fie o prezenta destul de mare.

Organizarea la toate nivelele sau nivelurile(naiba mai stie cum e)......  cu indulgenta ii pot da un 3 dar asa sunt eu, mai pretentios.

Lucrurile or sa mearga

Celor care participa la aceasta actiune... felicitari si multumim.

"Ne auzim" sambata pe teren... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau, dar in acest sfarsit de saptamana lucrez. Deh... termenul de 25 !

Sunt, insa, interesat in continuare. Nu ascund faptul ca, mai atractiva ar fi o actiune comuna cu fanii Volvo.

Adica, sa dam, asa, un aer ... suedez eventualei intamplari.

Daca tot vrem sa credem ca suntem... altfel !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now