ValiU

http://www.letsdoitromania.ro/

370 posts in this topic

mai Vali,  scopul imediat al actiunii este sa facem curatenie ! k?  scoplul imediat.. este, in principal sa dam un exemplu, sa ne facem reclama, sa fim apreciati, dar , ca totul ca sa fie ok din toate punctele de vedere, trebuie mediatizata toata treaba, la nivel mare, asa ca, propun ca si importatorul Volvo din Romania sa se implice putin ma mult. Are toata lumea de castigat, e simplu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motivul pentru care vreau eu sa particip este pur si simplu sa strang gunoaiele de acolo, sa fac curatenie, sa fie totul cum ar trebui si in nici un caz sa fiu apreciata sau pentru reclama. Reclama este folositoare doar pentru publicitatea actiunii si astfel, poate,  constiinta romanilor se revolta si astfel ies toti, cu catel, cu purcel (sau doar cu prietene  ;) ) la stransul gunoaielor pe care tot noi le aruncam peste tot. Cel putin asta este parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa-i doara fix .....intr-o anumita gaura ; atat pe cei care sunt responsabili cu mentinerea curateniei cat si pe cei care au facut'o .

Nu o sa aprecieze nimeni gestul , totul va fi in zadar . Nu zic ca faceti rau ce vreti sa faceti , dar nu stransul gunoaielor e rezolvarea nesimtirii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macar e un pas inainte. Poate ca mai sunt 10-20 oameni care ar vrea sa faca ceva pentru tara asta si nu stiu ce. In felul asta, poate vin si ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe cuvant ca daca as sti ca ca este macar un pas ......as spune DA in fiecare luna .

In mentalitatea idiotului care arunca , el face un lucru bun ..... arunca gunoaie si altii muncesc sa le stranga ....deci el ajuta ca acei oameni sa nu isi piarda locul de munca .

Gizas ..... hai mai oameni ....voi chiar nu va dati seama ca ala care vine cu grataru si cu maneaua in padure nu o sa-i pese nici daca strangeti voi de pe langa el . Can va face caca puradelu credeti voi ca va sta cineva sa-i arunce scutecul la gunoi ?......cand ai da pirandei sangele p'afara credeti ca va impaturi frumos tamponu si il va arunca unde trebuie ?.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx. Ai perfecta dreptate.

Exact acolo o sa ii doara pe multi insa.....   ce sa facem? sa stam toti si sa privim cum suntem ingropati in gunoaie si nimeni nu se streseaza de ele?

Problema e clar, de sus si chiar de administratia zonei.

Ar trebui sa ii scoata pe domnii padurari sau ce mai sunt pe acolo si sa ii trimita la panda.....   cum il prinde ca face mizerie cum sa il indoaie cu o amenda care sa fie suficient de mare sa acopere cheltuiala cu recuratarea zonei, cu salariu omului care sta acolo (eventual sa ii dea si un procent din amenzi) si alte cheltuieli, eventual un aparat de fotografiat cu care sa ii faca poza cand arunca sau sa il filmeze + o taxa mare.

Cu timpul, daca administratorul ar fi gospodar ar putea sa stea foarte bine cu banii.

Si acum, sincer. Danyx demoralizezi grupul.

Te rog, daca nu vrei sa vi nu e nicio problema dar nu incerca sa subliniezi lucruri pe care noi toti le stim.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx, pentru vorbele tale primesti amenda cate un Red-Bull pentru fiecare membru al clubului care va veni acolo pe 25  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx, pentru vorbele tale primesti amenda cate un Red-Bull pentru fiecare membru al clubului care va veni acolo pe 25  ;)

Stai jos nota 4 .

Vali .....daca cumva va hotarati ca ...tot gunoiul pe care il strangeti sa il imprastiati in curtea celui care este responsabil cu mentinerea curateniei .....particip si eu .....si iti mai aduc cel putin 30 de voluntari .

Dar repet .....nu pus la poarta lui ...imprastiat prin curte .  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) eu i l-as baga in masina.

cand deschide usa sa cada peste el.

......  

Ar trebui sa ii ducem o masina si domnului administrator al zonei.

Tare sunt curios cate amenzi a dat pentru aruncatul gunoaielor.

Sa recunoastem. El e primul vinovat pentru zona respectiva.

Eu propun insa sa incercam sa privim pozitiv. Doar asa putem face ceva, altfel ne vom deprima si o sa avem prezenta 0

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tare sunt curios cate amenzi a dat pentru aruncatul gunoaielor.

Hai sa facem cum am propus .....iti garantez si mediatizarea gestului , si atunci sigur iti vei satisface curiozitatea.

Mai garantez si un clip facut in mod profesional de catre SagaFIlm.

Doar asa il vei obliga pe cel responsabil sa isi dea demisia sau sa isi faca treaba . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti, in felul asta ma veti 'depresa' chiar si pe mine...ce atitudine aveti...of,of,of...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti, in felul asta ma veti 'depresa' chiar si pe mine...ce atitudine aveti...of,of,of...

pai ...mai ai si alte stari ?......de vina suntem noi/eu sau acordurile alea fine fine fine pe care iti place sa le asculti ? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa iti pun laxative in red bull daca mai continui sa imi deprimi echipa. :(

O sa te leg de un copac langa o tufa imensa de urzici si o sa te las fara hartie igienica. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)))))) In sfarsit, o pedeapsa potrivita pentru Danyx! O punem in aplicare? ;;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
O sa iti pun laxative in red bull daca mai continui sa imi deprimi echipa.

Sfat:

in loc de laxative foloseste ciuperci ....prietenii stiu de ce  ;)

O sa te leg de un copac langa o tufa imensa de urzici si o sa te las fara hartie igienica.

In 10 min se va gasi cineva sa lase o hartie pe langa mine  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De administrarea ariei protejate respective se ocupă AdministraÈ›ia Parcului NaÈ›ional Defileul Jiului. ÃŽn continuare, de administrarea cursului râului Jiu se ocupă Apele Române, iar de drumul naÈ›ional, inclusiv È™anÈ›urile de pe margine si parcări se ocupă Drumurile NaÈ›ionale. Fiindcă eu lucrez la prima instituÈ›ie, vă pot povesti din experienÈ›a amenzilor date de colegii mei pentru aruncare deÈ™euri, distrugeri de habitate, construcÈ›ii ilegale, că absolut toate (vreo 20-30 pe an) au fost contestate È™i anulate în instanÈ›ă sau transformate în avertismente, cu motivări de genul "contravenientul este la prima abatere, nu existau panouri de avertizare cum că este interzisă aruncarea deseurilor, nu are mijloacele necesare achitării cuantumului amenzii".

DeÈ™i amenzile sunt mari (între 3000 È™i 6000 ron parcă pentru persoane fizice), agenÈ›ii de teren de la parc sunt legaÈ›i la mâini, nu au posibilitatea de a legitima pe nimeni (dacă ăla care e surprins aruncînd gunoaie nu vrea să scoată buletinul È™i se cară, agentu' n-are ce să-i facă). Legi există, însă sunt făcute în aÈ™a fel încât să fie interpretabile È™i să nu poată fi aplicate. Pe ăia de la drumurile naÈ›ionale È™i de la apele române ii doare-n cot, cei de la drumurile naÈ›ionale nu-s in stare să golească tomberoanele din parcări, È™i fiindcă e plin de câini hoinari care le scot afară È™i gunoaiele care sunt aruncate unde ar trebui ajung tot pe stradă È™i în apă...

Cei care sunt din zona Gorjului poate È™tiu de "sărbătoarea" din fiecare an care constă în devastarea organizată, cu mici È™i bere, a unei poieni cu narcise, arie protejată,  sub atenta supraveghere si oblăduire a reprezentanÈ›ilor prefecturii, consiliului judeÈ›ean È™i agenÈ›iei de protecÈ›ie a mediului...  

Share this post


Link to post
Share on other sites
DeÈ™i amenzile sunt mari (între 3000 È™i 6000 ron parcă pentru persoane fizice), agenÈ›ii de teren de la parc sunt legaÈ›i la mâini, nu au posibilitatea de a legitima pe nimeni (dacă ăla care e surprins aruncînd gunoaie nu vrea să scoată buletinul È™i se cară, agentu' n-are ce să-i facă).

Dar agentu , in padure fiind nu ai poate aplica surprinsului vre-o 2 -3 ciomege ?...1 pe carca 1 peste maini si 1 la rotula ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai mi-ai dat inca o idee

Am un prieten care lucreaza la judecatorie.

E procuror deci cunoaste multa lume.

In cazul in care treaba va fi o reusita o sa fac multe plicuri in care o sa introduc o foaie pe care sa printam doua poze una cu tonele de gunoaie si una cu zona curatata de noi.

Sub fiecare vom pune un text:

la cea cu gunoaiele o sa spunem sa nu mai tolereze nesimtirea si sa nu mai anuleze procesele verbale pe care cei indreptatiti le intocmesc

Sub cea in care reiese curatenia lor, le multumim si o sa ii rugam sa ne respecte munca.

Eu zic ca avem ceva creiere prin tartacutze si ca am putea sa le folosim.

Daca stam cu mainile in san o sa ajungem ca in India loc in care e imposibil sa mai faci curatenie.

Astept idei si propuneri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa aflam in ce judecatorii se duc aceste procese verbale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok ideea, insa...nu vreau sa incep si eu cu influente negative...sincer, vorba lui Danyx, ii va durea in ... Cei care ajung sa conteste tipul asta de amenda e clar ca nu se simt cu nimic vinovati si nu vor face nimic.

E o idee, dar...hai sa ne gandim si la altele, parerea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat timp legea poate fi interpretata dupa bunul plac al politistului sau judecatorului, nu se poate face mai nimic. Si sa stiti ca suntem toti tineri, ecologisti si chiar vrem sa facem si sa schimbam cate ceva. Dar totul se loveste in spagi, relatii, cunostinte, mila judecatorului, etc... Studiu de caz: am surprins niste rromi la ciordit de lemne, i-am filmat si fotografiat de la distanta in "actiune", le-am dat amenda 5000 ron, le-am confiscat drujba, pana la urma s-a dat solutie de anulare a procesului-verbal si restituire a drujbei. Pai daca cu dovezi si martori se poate anula orice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cd-ul cu filmare&poze impreuna cu decizia de anulare ....multiplicate si trimise la toate ziarele si redactiile tv din tara ....astia is avizi de senzational  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat timp legea poate fi interpretata dupa bunul plac al politistului sau judecatorului, nu se poate face mai nimic. Si sa stiti ca suntem toti tineri, ecologisti si chiar vrem sa facem si sa schimbam cate ceva. Dar totul se loveste in spagi, relatii, cunostinte, mila judecatorului, etc... Studiu de caz: am surprins niste rromi la ciordit de lemne, i-am filmat si fotografiat de la distanta in "actiune", le-am dat amenda 5000 ron, le-am confiscat drujba, pana la urma s-a dat solutie de anulare a procesului-verbal si restituire a drujbei. Pai daca cu dovezi si martori se poate anula orice...

@xydexter parca ai fi varmiu :rolleyes2:.O patit si el o treaba de asta numai ca nu erau rromi ci romani,le o dat amenda si la sfarsitul saptamanii erau din nou la taiat..sa moara ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now