ValiU

http://www.letsdoitromania.ro/

370 posts in this topic

Salut.

Vin cu o propunere.

Pentru ca romanul asa cum il stim noi nu se prea inghesuie la voluntariat, vreau sa va rog pe voi ca atunci cand mai mergeti prin zonele naturale ale tarii (deci nu prin localitati) si descoperiti cate un morman de gunoi sa mi-l cartati si sa mi-l trimiteti pe mail

Ce inseamna cartare?

Se iau coordonatele GPS.

Imi faceti si o descriere de cum as putea ajunge la el (puncte de reper, borne kilometrice, stalpi si alte chestii evidentente)

Imi scrieti o mica descriere a mormanului (trebuie sa aiba minim un metru patrat sau daca este imprastiat sa contina ceva volum adica sa aduni de acolo 3-4 saci de cate 100 litri)

Imi spuneti dimensiunile (lungime, latime, inaltime)

Cam cati saci aproximati ca sunt

Si apoi si doua poze pe care sa mi le trimteti pe mail

Multumesc mult pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
AICI este mult ...foarte mult gunoi , daca ai de gand sa te apuci ....promit ca stau langa tine si tin sacul  ;D.....pana nu se mai zbate  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa traiesti Danyx, cu locatia aia ar trebui sa incepem! cianura , sarin , orice are efect instant!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avem si un spot publicitar pe partea de radio.

PS. Danyx ..... 1 ban pentru o zi pentru tine ca esti uracios si imi poluezi topicul (chiar daca ai foarte mare dreptate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ValiU, pot sa atasez acest spot si pe blogul meu personal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desigur. Cu cat suntem mai cunoscuti cu atat mai bine.

Chiar iti multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx are dreptate,doar ca a uitat sa adauge Palatele Cotroceni si Victoria...sau acolo sunt aia buni si harnici,danyx,care vor sa scoata tara la liman si nu-i lasa mogulii rai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In aceasta saptamana sunt in concediu pe litoralul romanesc. Sa va spun cum se intretine aici curatenia.

La Springtime in Neptun, exista cosuri speciale pentru deseuri plastice, deseuri menajere si hartii. Am observat oameni care incercau sa debaraseze tavile pe deseuri. Angajatii insa, debarasu totul in oric cos le venea la indemana.

Pe plaja, persoanele care stateau la sezlonguri aruncau deseurile in nisip, cei care stateau la cearceaf (unii, nu toti) le adunau si le aruncau la cos.

Pe drum, masinile din care te puteai trezi cu deseuri erau.... cele de distributie sau din care rasunau difuzoarele, si nu din cele venite de regula din tara.

Si atunci cum se va putea strange toata aceasta mizeria umana, astfel incat sa nu mai gunoiul menajer?

Oricum sustin si voi incerca sa particip in masura in care voi putea la aceasta actiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si atunci cum se va putea strange toata aceasta mizeria umana, astfel incat sa nu mai gunoiul menajer?

Ca si elvetianul, japonezul sau singaporezul: amenzi usturatoare aplicate! Tuturor, nu doar unora ... Si cel care trebuie sa o aplice sa fie acolo, pe teren. Nu in birou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie gasita o modalitate de a si PLATI aceste amenzi, pe roman il doare in cot de amenzi momentan... 

Poate munca in folosul...comunitatii ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie gasita o modalitate de a si PLATI aceste amenzi, pe roman il doare in cot de amenzi momentan... 

Poate munca in folosul...comunitatii ?...

Din partea mea poate fi la alegere: 200$ sau 2 saptamani in folosul comunitatii, in "costum", cu banderola (AM ARUNCAT MIZERIE PE JOS). Da' si daca-l prind pe politai ca o aruncat chistocul pe jos: dublu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se va strange cu greu, pentru ca, cel putin deocamdata, multi romani inca sunt obisnuiti sa arunce gunoaiele sau ce nu le mai trebuie unde e cel mai aproape/comod si nu asteapta sa gaseasca primul cos. Insa, la un moment dat, trebuie sa se schimbe si la noi mentalitatea, ca afara, si sa fim mai atentie cu noi, cu mediul inconjurator si cu totul. Asa ca hai sa speram ca nu e totusi imposibil lucrul asta. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danette...ce nu inteleg eu este de ce trebuie sa astept sa gasesc un cos?...hai sa schimbam mentalitatea autoritatilor,in primul rand, ca tot se cheltuie miliarde euro pe an cu contracte de curatenie si amenajari...de banii astia aveam cosuri de gunoi in toata Romania,din metru in metru..sa vrei sa arunci pe jos si sa fie greu sa nu nimeresti vreun cos...adik sa nu trebuiasca  sa fii vreun  Michael Jordan...

Iete cum bifezi si matale ... una neagra  ;D

si eu ...prin aceste corecturi tot o mentalitate incerc sa schimb  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)))) Bine ar fi, mai Tommytza...dar...decat sa cumpere autoritatile cosuri, mai repede isi mai face unu' o vila pe Snagov :)) Trist, dar adevarat...

De-asta am zis ca mai repede se schimba mentalitatea oamenilor de rand, decat a politicianilor politicienilor romani...poate doar daca ajung eu acolo sus  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine e mai,nene, baiatul cu pasta corectoare?.... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu voi. E o mare problema de educatie pentru romani dar sunt si oameni ok in tara asta. Multi chiar si pe acest forum. (asta nu e linguseala)

Ideea proiectului este ca in prima faza sa ii prindem pe acestia, cei cu bun simt, apoi, incet incet pe restul

Daca proiectul o sa mearga bine va fi continuat pe urmatorii ani si daca in fiecare an prinzi cate 10 % din populatie si ii educi, avem sanse ca in 7 ani sa ai 70 % din populatie oarecum educata. Astia din politica nu au reusit 20 de ani sa ne scoata din rahat.... noi putem singuri sa iesim din gunoaie, fara ei. La final poate eliminam si gunoaiele din conducere pentru ca avem 70% din populatie educata.

De altfel vor fi implicate si scolile deci copii vor invata ca daca o sa arunce pe jos, tot ei o sa trebuiasca sa le stranga pentru ca nu are cine altcineva.

Eu zic sa nu disperam si sa nu spunem ca nu se poate ci sa incercam la randul nostru sa ne convingem prietenii iar ei la randul lor sa isi convinga prietenii si asa mai departe.

Ideea trebuie propagata de la om la om de la om la grup.

Cat despre cei de sus..... ne-au demonstrat ca ei sunt niste incapabili sau mai bine zis niste ignoranti... ignorant nu inseamna ca ignora ci ca e "analfabet".

In Novaci este un tip la cartare care chiar s-a pus cu autoritatile. Rezultatul... primaria din novaci amendata cu 500 milioane si inca o primarie cu 150 milioane deci..... tine de noi. Clar pe viitor se vor gandi mai bine cand o sa tolereze nesimtirea. O sa ii usture greu la buget. Nu trebuie sa mai intoarcem spatele nesimtirii.

Si ca un anunt.... pe 4 septembrie in bucuresti are loc o conferinta de presa letsdoit.....

Desi e o propunere curajoasa eu incerc sa o fac.

Am putea sa ne sacrificam o ora din timpul nostru petrecut la intalnire si sa curatam o zona sau doua depinde cat reusim sa facem in maxim o ora. Cei de la conferinta o sa foloseasca numele clubului pentru a anunta ca lumea nu e indiferenta si uite ca reactioneaza si este sensibila la astfel de proiecte..... de altfel incerc sa apara si numele nostru acolo poate chiar si o poza cu noi facand curatenie.

Pot aduce un banner de la letsdoit pe care sa il punem langa bannerul nostru volvo...

Sunteti de acord?

E o propunere curajoasa recunosc dar poate reusesc sa va sensibilizez.

In modul asta aducem si o mica recunostinta naturii ca o poluam cu masinile noastre pana acolo.... :)

PS: dannyx te rog sa te abtii altfel.... o sa rog un moderator sa te traga de urechi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valiu,in cazul in care nu stii, in perioada 3-5 septembrie e Intrunirea Nationala...probabil e un subiect care nu te-a interesat... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, chiar pe 4 sept. - bucurestenii care vin doar sa sparga seminte la Polivalenta dar Nationala sau Intermediara VOLVO li se pare doar un moft inutil, sint invitati la strins gunoaie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valiu,in cazul in care nu stii, in perioada 3-5 septembrie e Intrunirea Nationala...probabil e un subiect care nu te-a interesat... :P

hmmmmmm

Ce rai sunteti, afurisiti chiar.

Daca va uitati pe lista.... sunt si eu acolo....

propunerea era pentru acolo.

ne intalnim toti facem si lucrul asta o ora... poate vine si cineva de la presa si gata.....

Nu mai fiti carcotasi. Incerc sa imprim un ton pozitiv de entuziasm. Daca nu se vrea... e ok. E doar o propunere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si uite, daca ne uitam bine, avem un posibil concurs(trimitere la topicul despre Nationala)....cine strange mai multe resturi intr-o ora.... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci daca toata lumea e de acord, ma rog nu chiar toata lumea dar sa fim suficienti sa facem o echipa frumusica pot vorbi cu cei de la comunicare letsdoit sa vedem cum si ce organizam

E ok?

Astept de la voi confirmari sau dezaprobari si daca suntem mult pentru, o sa vorbesc mai departe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now