ValiU

http://www.letsdoitromania.ro/

370 posts in this topic

Draga Danyx, spiritul acestei actiuni a fost acesta : Hai s-o facem, fara resentimente, fara ura, cu voiosie si optimism, cu increderea ca, dand un exemplu la scara nationala, multi oameni vor deveni mai responsabili.

Iar cei care au participat ( majoritatea tineri - asta spune multe despre viitor ) au luat-o chiar asa.

Ce sa-ti mai spun, ca am avut si "program" pe parcurs, deci a fost mai mult decat colectare de deseuri ?

Ne-am facut timp sa vizitam rezervatia naturala de la Costesti ( cea cu trovantii ), Mânastirea Lainici si sculpturile lui Brâncusi din Targu Jiu ( Masa Tacerii, Poarta Sarutului si Coloana Infinitului ), am fi putut sa vizitam si Muzeul Satului, dar microbuzul a mers cam incet si nu am mai avut timp. Am petrecut 20 de ore alaturi de acesti tineri frumosi si am vazut, vorba reclamei, ca "viitorul ... arata bine".

Pentru mine, poza cu copiii care au lasat un mesaj parintilor acolo unde au facut curat, este de nota zece.

Poza aceea merita sa fie mediatizata si sa devina un imbold pentru noi, cei care suntem deja parinti.

Nu e destul sa ne educam copiii nostri. Putem sa fim si exemple vii. Noi am ales sa fim !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca o chestie....

Din ce vad, oficialitatile sunt cam timide in actiunile lor.

Ganditi-va totusi ce s-ar intampla daca s-ar trezi cu 48 000 de saci de-a lungul soselei din defileu.... saci pe care trebuie sa ii care?

Probabil ca se vor chinui o luna, vor cheltui o groaza de bani.......

Ok se termina.

Se aduna iarasi gunoaie.... mergem iarasi si le umplem soseau.....  apoi la fel.......   desi eu cred ca dupa primii  48 000 de saci pe care trebuie sa ii care......   o sa cheltuiasca iarasi....

Atunci le transmitem si mesajul.... fie luati masuri fie veti cara in fiecare an mii de saci de gunoaie.....

Vad in tara asta o atitudine de ......  "nu merge domnule" de asta nici nu evoluam inspre bine........

xydexter: ai vazut ce curat am facut la monumentul Gen Dragalina. Tare mult as vrea sa vad ca se pastreaza curatenia.

Iar cu cei de la RAR? de ce nu ii urmariti filmati, fotografiati si amendati?????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Danyx, spiritul acestei actiuni a fost acesta : Hai s-o facem, fara resentimente, fara ura, cu voiosie si optimism, cu increderea ca, dand un exemplu la scara nationala, multi oameni vor deveni mai responsabili.

Iar cei care au participat ( majoritatea tineri - asta spune multe despre viitor ) au luat-o chiar asa.

Ce sa-ti mai spun, ca am avut si "program" pe parcurs, deci a fost mai mult decat colectare de deseuri ?

Ne-am facut timp sa vizitam rezervatia naturala de la Costesti ( cea cu trovantii ), Mânastirea Lainici si sculpturile lui Brâncusi din Targu Jiu ( Masa Tacerii, Poarta Sarutului si Coloana Infinitului ), am fi putut sa vizitam si Muzeul Satului, dar microbuzul a mers cam incet si nu am mai avut timp. Am petrecut 20 de ore alaturi de acesti tineri frumosi si am vazut, vorba reclamei, ca "viitorul ... arata bine".

Pentru mine, poza cu copiii care au lasat un mesaj parintilor acolo unde au facut curat, este de nota zece.

Poza aceea merita sa fie mediatizata si sa devina un imbold pentru noi, cei care suntem deja parinti.

Nu e destul sa ne educam copiii nostri. Putem sa fim si exemple vii. Noi am ales sa fim !

Draga mariusdaniel unde ai inteles ca as fi spus eu ca nu ati facut bine ?.....diferenta dintre ce ati facut voi si ce as vrea eu este ca dupa toata treaba cuiva sa-i fie teama ca se vor strange alte gunoaie si sa ia masuri .

Actiunea voastra(din pct-ul meu de vedere) nu face decat ca unii sa se culce pe'o ureche sperand ca si anul viitor sa vina altii de la sute de km departare sa adune mizeria .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx... stii ca totdeauna te-am sustinut in ideile tale...  dar de data asta am sa te rog sa nu mai scrii pe topicul meu atata timp cat esti negativ.

Ne incarci cu energie negativa ne strici dispozitia si satisfactia ca am facut ceva bun naturii si nu poporului.

Satisfactia cea mai mare o aveam cand reuseam sa eliberam un copac de carpe iar el ramanea liber si frumos.

Vreau sa iti zic doar ca inventatorul cauciucul Charles Goodyear a murit sarac lipit pamantului si a facut cauciucul pe care noi il folosim la masini.

Concluzia.... oamenii astia vor sa schimbe ceva sa lupte si sa spere, te rog frumos sa nu le schimbi starea.

Multumesc pentru intelegere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cumva ati fost in Padurea Teghes?

Ca ne-am intalnit la Brico Militari, parca voi i-ati facut poze lui fiu-meu ala mic cu manusile galbene in maini.

da da

noi i-am facut poze :))

Am fost insa pe soseaua de centura intr-un camp pe langa Chijna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ValiU. Amenzi nu se dau fiindca o mana spala pe alta, mai ales la varful ierarhiei ("suntem vecini cu serviciu', mai avem nevoie unii de altii, etc."), iar cand se dau se transforma in avertismente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci asta e treaba romanaeasca

Conveniti cu ei, duceti acolo un cos de gunoi incapator si rugatii sa pastreze curatenia atat ei cat si cei opriti acolo

Nu se poate sa stati cu mainile in san.

Incurajati-ne si pe noi voluntarii, ocupativa si voi..... pe bune.... nu e buna atitudinea

Fara suparare

Gasiti o solutie..... daca eu te las fara salariu o luna (ma refer ca banca).... cum ar fi.....

Haideti sa schimbam atitudinea si sa gasim solutii.

ok nu vreti sa ii suparati pe ei dar totusi.... cautati o intelegere de mijloc. Trebuie sa inteleaga si eui si voi.

Eu zic ca avem creier si ca trebuie sa il folosim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx... stii ca totdeauna te-am sustinut in ideile tale...  dar de data asta am sa te rog sa nu mai scrii pe topicul meu atata timp cat esti negativ.

Vali nu sunt deloc negativist , desi nu pare chiar va sustin , am spus doar punctul meu de vedere cu privire la participare, si la faptul ca nu se rezolva nimic ....vezi si postul lui midnight.

Iar despre rugamintea ta , am sa te dezamagesc , cum tu crezi in ideile tale asa si eu cred in ale mele si ma simt liber sa am dreptul sa scriu despre aceasta actiune . Timpul si doar timpul ne va dovedi care dintre noi are dreptate . Chiar nu vedeti ca in romania mai intai trebuie aplicat "parul" si dupa ce toate "oasele sunt rupte" , DOAR atunci incepi sa investesti in bunul simt.

Daca vrei doar felicitari si aprobari , aplauze si ridicari in slavi , asteapta-te de la altii , eu desi va felicit pt. munca in zadar , imi rezerv dreptul de a fi sceptic in ceea ce priveste societatea din rromania.

Iti spun sincer ca voluntariat fac si eu , de alta natura , cu singura diferenta ca in spatele meu ramane ceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine.....

O sa incerc sa nu imi pierd elanul atunci cand voi citi comentariile tale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, nu e treaba mea sa dau amenzi, eu sunt it-ist ca si tine. Am mentionat ca intelegerile se fac mai sus, peste nivelul fraierilor de rand care scriu procesele-verbale. Cand o sa plec de la actualul loc de munca (ceea ce o sa se intample in curand), o sa detaliez ce si cum. Deocamdata sa spunem ca exista interese neconvergente pe traseul Bucuresti-provincie in domeniul ariilor protejate. Practic, nu se doreste ca acestea sa functioneze cum trebuie, orice lege este data astfel incat sa nu poata fi aplicata sau sa lase loc de interpretari. Faza de sambata cu cei de la ARR a pus capac, mie mi-a ajuns luptatul cu morile de vant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca iti pierzi elanul inseamna ca nu esti un bun lider, si nu vreau sa cred asta.... Chiar te incurajez sa continui si desi nu se intampla sa gresesc, imi doresc enorm sa ma insel.... Imi doresc ca peste cativa ani sa spun da vali ai avut dreptate si eu am gresit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx, pierd suficienta energie sa conving lumea ca trebuie sa facem asta......    si de asta te rog.... nu ma ajuta sa o consum si incercand sa te conving pe tine sa nu mai scri pe topicul asta.

E ok sa nu vrei.... dar nu incerca sa ii "omori" si pe cei care incearca sa faca asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am fi romani, daca in totdeauna n-ar exista cel putin unul negativist, pesimist etc. Deci fara suparare ValiU, e conceptia lui de a fi negativist, cum ai zis: n-are rost sa consumi energia. Sunt siguri ca sunt alte lucruri unde Danyx e realist, optimist si toate celelalte lucruri pozitive, dar nu in a vedea si a traii intr-o tara mai curata si mai cu semeni, care au cei 7 ani de acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Sunt siguri ca sunt alte lucruri unde Danyx e realist...

& xaba ...... jur pe rosu ca iau pauza 1 luna la scris pe forum si nici macar 1 data nu mai scriu in acest topic daca imi demonstrezi ca eu nu sunt realist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

       Vali, vin cu o propunere:

       Hai să organizăm întâlnirea naÈ›ională pentru anul viitor în data È™i zona pe care vrei tu să o curăÈ›am, aÈ™a sigur vom avea È™i o poză de grup.

       ÃŽÈ›i propun să deschizi un subiect pe această temă. Chiar dacă vor fi discuÈ›ii contra, nu le lua în considerare, îÈ›i garantez ca ne vom strânge cel puÈ›in câți aÈ›i fost acuma È™i ne vom simÈ›i mult mai bine decât la ultimele două întâlniri la care am participat È™i poate vom avea È™i un foc de tabără.

       NU MAI VREAU SA AUD CÄ‚ VOM FI PUÈšINI SAU SÄ‚ SUPUNEM LA VOT. HotărăÈ™te data È™i locul È™i discutăm doar cu cei care doresc să meargă, restul să se abÈ›ină de la comentarii.[/color]

Share this post


Link to post
Share on other sites

ValiU, felicitari!nu fi descurajat, orice inceput e greu...mai ales la noi in romania...dar poate cu timpul lucrurile se vor schimba. Jos palaria pentru cei care s-au implicat in acest proiect!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa nu ne mai certam... Ia cititi de aici : Sursa - Ziarul Gândul

Zeci de mii de români s-au trezit cu noaptea în cap, sâmbătă dimineaÅ£ă, ÅŸi-au luat haine lejere, pungi de gunoi, mănuÅŸi, apă ÅŸi mâncare în rucsac ÅŸi au ieÅŸit la curăÅ£enie generală.

Campania "Let's Do It, Romania" a avut susÅ£inerea a mii de tineri care s-au angajat să iasă în ziua stabilită ÅŸi să adune gunoiul de pe spaÅ£iul public. Desigur, mulÅ£i s-au înscris, dar ceva mai puÅ£ini au ÅŸi venit. Numărul a fost compensat, însă, de cei care au aflat de campanie în ultimele zile ÅŸi au venit fără să se mai fi înscris pe o listă.

La opt dimineaÅ£a, cei dispuÅŸi să iasă la curăÅ£enie erau încolonaÅ£i la centrele de plecare, unde li se repartizau zonele de curăÅ£at, echipamentul, pentru cei care nu îl aduseseră de-acasă ÅŸi manualul de curăÅ£enie.

Manualul a fost ÅŸi o sursă copioasă de râs, atât când venea vorba de lucruri de bun simÅ£, cât ÅŸi când dădea instrucÅ£iuni pentru situaÅ£ii speciale. Astfel, voluntarilor li s-a adus la cunoÅŸtinÅ£ă că nu este recomandat să iasă la curăÅ£enie în pantofi cu toc cui, sandale ÅŸi ÅŸlapi, recomandate fiind niÅŸte încălÅ£ări care să acopere toată laba piciorului. CurăÅ£enia urma să fie începută, în cazul mormanelor, de la margine spre centru - din motive de siguranÅ£ă, zeloÅŸii au fost împiedicaÅ£i să se suie pe movila de gunoi - încercându-se totodată să se facă ÅŸi o sortare pe materiale - plastic, metal, sticlă etc.

Un entuziasm deosebit a stârnit regula conform căreia, dacă în mormanele de gunoaie sunt decoperite cadavre umane sau obuze neexplodate, voluntarul trebuie să se abÅ£ină de la curăÅ£enie ÅŸi să sune la 112.

Concurs între prieteni

AcÅ£iunea de curăÅ£enie s-a transformat ÅŸi într-un concurs între taberele de prieteni care comunicau prin telefon. Unii se lăudau cu 15 saci umpluÅ£i, alÅ£ii cu 150, chit că grupul lor nu era cu mult mai numeros. Majoritatea voluntarilor erau tineri ÅŸi foarte tineri, printre cei ieÅŸiÅ£i la curăÅ£enie numărându-se ÅŸi elevi de clasa a patra, însoÅ£iÅ£i, desigur, de părinÅ£i. Cu mănuÅŸile în mână ÅŸi, la nevoie, cu măÅŸti medicinale pe figură, sacii au început să se umple. Gunoiul de bază al României părea să fie format din sticle de plastic ÅŸi ambalaje de mâncare, însă din mormanele de gunoi mai ieÅŸeau la iveală ÅŸi "surprize" care entuziasmau grupul: tastaturi ce păreau încă în stare de funcÅ£ionare, labe de scafandru, o barcă pneumatică cu peticele de rigoare, o sticlă de whisky cu capacitatea de trei litri...

AlÅ£ii se mândreau cu câte un sutien sau o cârjă, însă entuziasmul le pierea când dădeau de prezervative sau de scutece de unică folosinÅ£ă, evident folosite. Se încurajau, însă, estimând că nu mai e mult până o găsesc pe Elodia sau pe Jimmy Hoffa...

Alte încurajări veneau din partea ÅŸoferilor care treceau pe drum ÅŸi claxonau în semn de solidaritate sau le strigau: "Bravo!", cu capul scos pe geam.

Spirit civic

La acÅ£iune au participat nu doar persoane private, dar ÅŸi multe firme, companii ÅŸi instituÅ£ii care au vrut să arate că pun preÅ£ pe responsabilitatea socială. De asemenea, s-au mobilizat ÅŸi multe ÅŸcoli ÅŸi dar aproximativ 400 de deÅ£inuÅ£i din 22 de penitenciare s-au arătat dispuÅŸi să iasă ÅŸi să facă ordine.

BraÅŸovul, campionul curăÅ£eniei

Peste 150.000 de voluntari au participat sâmbătă la campania "Let's Do It, Romania", estimează organizatorii, din datele acestora reieÅŸind că cei mai dornici de curăÅ£enie au fost braÅŸovenii. ÃŽn judeÅ£ul BraÅŸov, au strâns gunoaie 15.000 de persoane, în Cluj, 13.000, în BucureÅŸti ÅŸi Ilfov, 11.000, în ArgeÅŸ, 10.800, iar în MaramureÅŸ,10.000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@valiU...ia masuri...incepe sa se polueze si pe aici  ;D .

Felicitari! Se spuna ca,  "cu o floare nu se face primavara". Nu se face, dar se stie ce va urma. Asa e si aici, acum ,n-ati curatat voi toata tara, dar, cu siguranta ,daca la anul se va repeta actiunea, va avea un succes mai mare. Probabil, lumea e obosita, suparata, si are alte probleme, si se implica mai greu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nelu & @Danyx: Va rog daca aveti ceva de impartit, faceti-o pe PM.

Subiecte sterse.

On-topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe timpul lui Ceausescu exista o zi doua pe an de obicei primavara si toamna cand toata lumea iesea la "munca patriotica". Cei trecuti de 30 de ani (poate si cei mai mici) stiu foarte bine despre ce era vorba. Se iesea in jurul blocului (stiu asta ca eu la bloc eram si sunt :) ) si impreuna cu vecinii strangem toate gunoaiele, dadeam cu matura etc. Cateva ore in aceeasi zi pe acelasi principii ca si la lets do it Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

& xaba ...... jur pe rosu ca iau pauza 1 luna la scris pe forum si nici macar 1 data nu mai scriu in acest topic daca imi demonstrezi ca eu nu sunt realist.

Nu te supara Danyx, dar eu n-am zis ca nu esti realist, mai degraba ca esti. Or nu m-am explicat eu corect, ori tu n-ai citit sau n-ai inteles bine. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 bile albe pentru participanti.

Cel mai important ar fi sa se elimine cauza, adica nesimtirea de neimaginat pe care o poseda o foarte mare parte a romanilor.

Cel mai bun medicament ar fi biciul, adica amenzi cat cuprinde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 bile albe pentru participanti.

Cel mai important ar fi sa se elimine cauza, adica nesimtirea de neimaginat pe care o poseda o foarte mare parte a romanilor.

Cel mai bun medicament ar fi biciul, adica amenzi cat cuprinde.

adica amenzi cat cuprinde.

Probabil peste vreo 20 ani...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now