alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

cum o fi mai bine: sa dam oamenii afara sau sa le micsoram salariile ?  ma refer la bugetari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca:

- trebuie dati afara bugetarii care stau "pe degeaba" pe locurile lor

- trebuie micsorat si salariile (o perioada) sa vedem ce efect are, dar banii care sunt economisiti nu trebuiesc cheltuiti pe degeaba ca atunci au fost scazute salariile pe degeaba.

Problemele pe care le are tara asta este datorita celor care ne conduc (incompetenta, coruptie), care nici acum in momente de criza nu vor sa se uneasca "hai sa facem ceva bun sa ne intelegem cum sa facem sa scoatem tara din rahat", sa lase mismasurile deoparte macar o perioada de timp cat ne redresam, in schimb ei continua sicanele intre ei... astfel am ajuns unde am ajuns si de se continua la fel..."o sa traim bine". 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu lucrez la "stat", si va spun cu mana pe inima ca 80% dintre colegii mei nu-si pot justifica salariile (in unele luni nici eu)  ;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt de acord ca multi dintre cei de la stat sa fie dati afara pentru ca intradevar lucreaza ineficient sau deloc insa....

nu sunt de acord sa le micsoreze salariile  celor care mai raman ci doar sa reduca cheltuielile la guvern si furatul de bani de acolo.

Ganditi-va doar cati bani costa sa intretina casei poporului si altor cladiri, cati bani cheltuiesc demnitarii nostri si toti dobitocii pe telefoanele mobile, cu cazarea la fostul hotel bucuresti, cu benzina si intretinerea masinilor de serviciu, cu mancarurile alese pentru ca daca stai la hotel, ma indoiesc eu ca isi prajeste ala oua sau cartofi.... nici nu au bucatarie.....

si multe multe alte cheltuieli.

Ei de ce nu isi scad salariile????????

Aici as fi taiat drastic.

Telefoanele sa si le plateasca singuri, ciuciu masina de servici. doar ministri si presedintele masina de servici.

Sa plece de la hotel bucuresti unde probabil fiecare demnitar lasa 2000-3000 de euro doar cazare si sa se mute in chirie unde sa plateasca max 500 de euro, fara decontari de alte cheltuieli.

Si noi mancam si noi cheltuim si firmele nu cred ca ne deconteaza masa de la restaurant.

Astea erau primele solutii care tb adoptate.

Cat credeti ca o sa castige de la un pensionar cu 500 de roni pensie?????????????????????????????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine vorbit.

Si la fel drumurile, centurile, autostrazile care la noi in tara costa dublu, triplu.... fata de oricare alta tara, la fel contractele date (prost gandite, date pe spaga), etc

Noi ne uzam tastaturile scriind ofurile dar cine o sa si faca ceva, si aici nu e vb de guvernul actual ca deh de era psd, pnl la putere ce putea sa faca ca toti sunt incompetenti, ar trebui sa vine o schimbare majora, sa incepem de la inceput de schimbat toti cei incompetentii, caci pacat de tara asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este. sunt si incompententi insa nesimtirea e si mai mare.

Ceea ce am scris eu mai sus cred ca erau solutii la care se poate gandi oricine. Problema e ca sunt prea nesimtiti ca sa faca ceva.

Indiferent pe cine votezi, parerea mea ca sunt toti la fel "si mai mult de cat identici" doar ca sunt in tabere diferite......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasati ca din "economiile" astea o sa aiba doamna Udrea bani de locuinte ANL si reabilitarea termica a locuintelor... :occasion18:

Share this post


Link to post
Share on other sites

fac pe naiba.

Suntem o tara saraca dar totul costa mai scump si totul e mai prost.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceste masuri se pot lua doar in cazuri extreme. Cazurile extreme sunt de regula datorate fie unor factori externi fie unor factori interni. In cazul Romaniei, pe langa factorul extern, criza mondiala, a intervenit PUTERNIC factorul intern.

De ce Polonia nu a avut nevoie de imprumut extern de la FMI? Pentru ca a stiut sa gestioneze situatia.

De ce Germania e principal motor de imprumutare a Greciei? Pentru ca exista persoane competente si dornice sa nu lase criza sa agraveze situatia.

Ce a facut Guvernul Basescu-Boc? A stricat si ceea ce mai era bun cat de cat in economie. Mediul de afaceri, cel care in orice economie este motorul dezvoltarii, a fost lovit puternic de catre â€Guvernul Rabla†(dupa cum spunea Moise Guran la Antena 3 la Biz Bazar). Pe langa multitudinea de taxe introduse, au intetit si controalele fixate pe penalizari. Iar pe de alta parte s-a imprumutat sa plateasca pensii si salarii la bugetari. Totul in numele reducerii numarului de parlamentari. Praf in ochii prostilor, sa isi umple camarile lor. Nici Guv. Tariceanu nu a fost buna, dar cel putin a incercat sa stimuleze miscarile de capital, slabind fraiele taxarilor.

Efectul masurilor Guv. Rabla va fi devastator pentru intreaga Romanie pentru multi ani. Indiferent de ce guvern va veni, alta solutie nu poate aplica pentru moment.

Ce ar trebui sa faca orice guvern, pentru a elimina atat frauda si evazionismul cat si cresterea incasarilor la buget este urmatoarea: sa relaxeze numarul si cuantumul taxarilor si sa inteteasca penalizarea CORECTA a evazionistilor. Sa stimuleze miscarile de capital in investii material-productive si sa tina o evidenta stricta a acestora. Atunci cand capitalul financiar creaza investitii productive se creaza plus valoare. Iar plus valoarea este clar o crestere a bunastarii.

Problema insa majora a oricarei economii, este cum imparti aceasta plus valoare, astfel incat sa fie echitabila pentru toti. Cel ce a creat-o va dori sa fie singurul beneficiar. Cel ce nu are puterea sa o creze va dori ca toti sa fie la acelasi nivel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Divide et impera. Vad ca au reusit. Au intors privatii impotriva bugetarilor. Suntem manipulati, stim...dar ne complacem in situatia asta. Io sunt la privat dar ma duc in 19 Mai la mitingul de solidaritate. Ma doare cand o vad pe sora-mea care de la 700ron i se reduce salariul. Ma doare cand vad socrii ca pierd 500ron din pensiile lor. Si ma mai doare in xxx de Guvern. Sa plece cu tot cu lingaii lor de incompetenti. Io m-am saturat de sacrificiile pe care mi le tot cer astia sa le fac. Mi-am platiti toate darile catre Stat(cu toate ca le consider abuzive si supradimensionate) asa ca nu vreau sa fac nici o concesie. Nu e vina mea ca administreaza prost. Sa plece dracului....ca nu ma reprezinta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu imi pastrez parerea sa sti.

S-a furat prea mult si s-a cheltuit f mult.

Toti au facut acelasi lucru.

Economia nu a stricat-o nimeni pentru ca de fapt nici nu am avut.

Noi am mers din inertie si trasi de tarile civilizate.

Noi nu produceam nimic independent. Totul depindea de ce era in tara si de ceva de afara.

Spre exemplu agricultura..... noi nu mai avem asa ceva. Eventual ceva oaze prin anumite zone ale tarii insa insuficiente

Asta putea fi o economie independenta. Ce inteleg eu independent, inteleg ceva care in orice moment se vinde pentru ca este strict necesar.

Uitate in magazine si o sa vezi f putin produse din romania..........   sa nu mai vb de export......

Noi nu producem nimic care sa fie indispensabil omului.

Asta ne-a distrus.

Iar asta cu .... emil boc e de vina..... e o vrajeala.

Toti au furat si fiecare in stilul lui.......  Nu a depins de ei situatia pentru ca singurul lucru care l-au facut toti a fost sa isi umple camarile..... in rest.... totul a mers de la sine sau impus de UE.

Parerea mea este ca noi suntem mult mai varza decat grecii dar inca nu am iesit in strada......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au luat credit de la FMI ca sa plateasca salariile si pensiile. Adica acum taie din cheltuielile pentru care au luat credit.  :thefinger:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica ne-am intors de unde am plecat, intr-un fel, doar ca acum e mai rau. Daca se luau masurile care sa stimuleze ceva, atunci creditul respectiv trebuia luat pentru investitii (ceea ce au si declarat dar nu au facut). Ce noroc pentru ei ca a venit criza mondiala pe care sa dea vina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu numai boc e de vina, vina mare o are si basescu! ca ala il numeste si pe boc si restul guvernului. si o mai are si presa, ca ne manipuleaza ca pe niste fraieri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic ca daca scade salariul bugetarilor, va creste si disponibilitatea acestora de a lua spaga. este important ca bugetarii sa fie bine platiti din acest punct de vedere. bineinteles ca trebuie sa faca si ceva pt. bani. cat despre pensii, cred ca nu mai are rost sa vb. si-au luat-o-n barba pensionarii care l-au pupat in portbagaj pe basescu. si asta e bine asa. sa se invete minte, ca prostia se plateste. intr-adevar este un pret f. mare si imi pare rau pt. ei, insa viata nu iarta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu numai el e de vina.

De vina cunt toti conducatorii din '89 incoace, care au permis sa se distruga/vanda tot ceea ce sa facut in regimul ceusescu (ceea ce s a obtinut prin sudoarea poporului), astfel dintr-o tara fara datorii cu industrie si agricultura am ajuns aici sa avem si noi "nimic".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aline sunt multi bugetari care o freaca si sunt la fel de multi care muncesc de le iese pe nas, trebuie un pic de organizare dar cine sa o face pt ca deh, cand lucrezi la stat de doare in paispe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic ca daca scade salariul bugetarilor, va creste si disponibilitatea acestora de a lua spaga. este important ca bugetarii sa fie bine platiti din acest punct de vedere. bineinteles ca trebuie sa faca si ceva pt. bani. cat despre pensii, cred ca nu mai are rost sa vb. si-au luat-o-n barba pensionarii care l-au pupat in portbagaj pe basescu. si asta e bine asa. sa se invete minte, ca prostia se plateste. intr-adevar este un pret f. mare si imi pare rau pt. ei, insa viata nu iarta.

Asta e buna......  pai astora poti sa le faci salariul si 100 000 de euro si tot o sa ia spaga.

.......

asta e o mare prostie..

Tu iti iei salariul ca sa nu mai iei spaga sau pentru ce muncesti si ce contributii aduci tu firmei?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nimeni nu vine cu o idee care sa inlocuiasca aceste masuri? Dar sa vina cu o idee aplicabila, cu care sa fie de acord si cei din opozitie.

Prefer aceasta masura decat cresterea cotei unice si a TVA-ului.

Recunosc ca nu ma pricep nici la economie si nici la politica. Dar tot ce vad la TV doar se comenteaza si se critica, dar nici o idee constructibila.

(Si nu cred ca s-ar fi putut aplica diferential scaderea salarilor.)

Deci nu aruncati cu pietre ci incercati sa explicati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De vina cunt toti conducatorii din '89 incoace ...

Parerea mea e ca nu-s ei de vina, ci noi: ca dupa ce i-am prins cu furtul/distrusul nu i-am linsat (americanu' i-a impuscat, da' la noi e mai problematic cu armele de foc). Si asa guvernantii au invatat de frica! Ca ei fac legile, ei le aplica (sau nu) si pana nu le este frica, nu vor schimba nici o lege in defavoarea lor... Si nici sacrificii nu vor face! De ce le-ar face? Cine ii trage la raspundere?! Schimba o data la 4-5 ani rolul, dar tot in parlament sunt. Si-si vad de clientela si buzunar/porcbagaj (merci Bogdan).

My 2 cents...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoria ne-a aratat ca in perioada de criza nu cresterea taxelor ajuta economia ci impulsionarea economiei prin reduceri de taxe. Cand esti pe val atunci trebuie marite taxele pt a reduce cresterea economica, dupa cum se stie economia functioneaza dupa un ciclu, avem expansiune si recesiune, cu cat expansiunea(cresterea economica) este mai lina si avem stationari cu atat recesiunea (criza, caderea) o sa fie mai usoara, cand urci in mar ai o sansa dar cand urci in plop trebuie sa fii atent ca o sa cazi rau .

Toate cresterile economice anuntate anii trecuti erau din burta sau se bazau pe cresterile din sectorul imobiliar, cresteri false pt ca banii aia erau de imprumut nu bani proveniti din cresteri ale industriei, adica iti iei masina noua cu bani de la banca da te lauzi la vecin ca sunt banii tai facuti din munca si vecinu zice :"moama da ce muncesti mah vecine " cam asa e cu economia romaneasca .

Rezolvarea e numai una, un management la sange in sectorul bugetar, reducerea salariilor aberant de mari si mai ales oprirea jafului cand vine vorba de banul public, adica sa nu mai coste un gard de scoala 600.ooo RON sau tot atat un km de drum comunal pietruit nu asfaltat .

Economistii trebuie sa se joace cu diverse instrumente ca sa limiteze cresterea economica dar ei nu pot ajuta prea mult cand e recesiune si politicienii s-au obisnuit cu binele .

Saracu nenea Isarescu numai el stie cum o sa scoata tara din rahat ca Dl Poc e pasionat de tancuri si avioane mai nou si nu e foarte interesat de mecanisme si instrumente economice .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nimeni nu vine cu o idee care sa inlocuiasca aceste masuri? Dar sa vina cu o idee aplicabila, cu care sa fie de acord si cei din opozitie.

Poi statul sa detina: invatamantul public, sanatatea si armata. Iar angajatii din guvern si parlament sa primeasca salarul minim pe economie. Imunitatea parlamentara sa fie desfiintata si completata cu triplarea pedepselor pentru infractiunile dovedite (ca-s pusi acolo sa faca legi). La fel cu judecatorii dovediti (3x). Si dublul pedepsei pentru politistii dovediti.

Asa creezi premise pentru schimbarea mediului de afaceri.

Parerea mea.

P.S. credeti ca or sa fie de acord (puterea si opozitia)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa dam cu ei de pamant, din 89' incoace se fura si se minte, se dau spectacole pe sticla in care se arata cu degetu' unii pe altii; vor unii alt guvern sa vina ei si sa fure, ca si-au cheltuit economiile din legislatura trecuta; sa nu uitam ca avem securitatea si pcr-ul la guvernare, pe oricine am pune in locul lui boc, si el tot secu sau pcr-ist; alde crin, ponta sau boc tot una, cine e la guvern trebuie sa plateasca mafia care l-a sustinut, prin furt de la buget, acolo se duc banii, nu salariile de mizerie si pensiile si mai mizere sunt cauza; meritam asta :  :violent1: poate ne-om invata minte odata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa dam cu ei de pamant, din 89' incoace se fura si se minte, se dau spectacole pe sticla in care se arata cu degetu' unii pe altii; vor unii alt guvern sa vina ei si sa fure, ca si-au cheltuit economiile din legislatura trecuta; sa nu uitam ca avem securitatea si pcr-ul la guvernare, pe oricine am pune in locul lui boc, si el tot secu sau pcr-ist; alde crin, ponta sau boc tot una, cine e la guvern trebuie sa plateasca mafia care l-a sustinut, prin furt de la buget, acolo se duc banii, nu salariile de mizerie si pensiile si mai mizere sunt cauza; meritam asta :  :violent1: poate ne-om invata minte odata

Ca bine ai grait ...

Ar mai fi o posibilitate: Angela Merkel (o rog sa ma scuze daca am gresit scrierea) prim ministru  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

corect, ar trebui dat impulsul unei noi mineriade. ca sa vada europa cat am evoluat.

@valiu da, sunt inca de parere ca foamea e direct proportionala cu spaga la bugetari. ca sunt unii lacomi si nu se satura oricat ar avea, nu contest, dar de obicei astia cad primii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now