Guest johndoe23

Urgent alternator

43 posts in this topic

am nevoie de seria de pe alternator pt v50 2.0d sau un pretz informativ pt alt alternator second sau nou...seria de pe al meu nu mai e lizibila.ms anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate te si inscrii la noi. De ce nu il repari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

de curand am schimbat si eu alternatorul din care mi-a iesit fum ( masina este un s40 / 2,0 D modelul 2005), si am apelat dupa 2 zile de cautari prin cluj , pe la dezmembrari, la o firma din bucuresti care la un pret de 520 lei cu piesa ta la schimb iti ofera alternator reconditionat, chiar si cu garantie de la 6 luni la 1 an., mie mi l-a trimis la cluj prin curier rapid, in 1 zi l-am avut

altfel cei de la reprezentanta volvo cluj mi-au facut o oferta la "numai 2400 lei"., am mai gasit in timisoara la 1700 cu piesa la schimb! daca te intereseaza este acelasi alternator cu cel de pe ford focus 1,6 TDCI, sau mazda 3, al tau probabil ca e de 120 A.

Adresa de web a firmei din bucuresti este      http://www.cavadprodimpex.aaz.ro/subcat/476/GENERATOARE--ALTERNATOARE

sper sa te ajute si pe tine informatiile pe care le vei gasi acolo

daca vrei neaparat codul de pe alternator scrie mi si o sa ti l caut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Rog frumos pe cei care cunosc sa ma ajute cit mai repede sa aflu ce serie am la alternatorul de pe masina ,deoarece

nu se mai cunoaste nimic si nici amperajul nu il stiu (banuiesc 150 A).Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Poate sa fie si de 120A!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar eu m am uitat ieri la mine tot la 2.0d si este de 150A...cred ca si al lui este la fel.

A cumparat cineva de pe forum pe la 8 mil nou.fara el la schimb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel de 120A a fost inlocuit cu unul de 150A pt. ca alea de 120 pocneau unul dupa altul.

Ma indoiesc ca l-a luat cineva cu 8 mil nou fara piesa la schimb, avand in vedere ca o petarda de LUCAS este cam 10 milioane, CU PIESA LA SCHIMB :)

Nu contest, dar repet MA INDOIESC.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Denso de 120A sh si are deja 2500 km, inca nu a pocnit; anterior am reparat unul

original Volvo, tot de 120 care a "pocnit" din cauza ca a curs antigel pe el de la un furtun

ciupit bine, l-am reparat la o "mare" firma de specialitate cu ~ 700 ron, chipurile cu piese

originale si m-a tinut mai putin de 800 km, asa ca nu sfatuiesc pe nimeni sa repare un

alternator ... firma imi cerea pentru o garantie de 6 luni inca 300 in plus, deci 1000 in total,

iar pe cel de la Rand, sh desigur, am dat 350 si merge bine mersi ...; mecanicosii care m-au

sfatuit sa ma duc la acea firma au ridicat din umeri cand le-am spus povestea ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am reconditionat la un nene care s-a pensionat din Electroprecizia (fac alternatoare de zeci de ani).

Mi-a cerut 80 de lei dar i-am dat 120, ca fata de cat cereau altii mi-a fost rusine de el. :)

Daca cumva s-a stricat acum, a tinut 30k km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

larahau a luat fara piesa la schimb, in cutie albastra.parca asa am retinut...8mil

pt banii aia daca am probleme vin si eu la el :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Popeye, poate tu ai fost ghinionist . Alti colegi si-au reparat alternatoarele si au tinut mult si bine .

Pe langa mine este un atelier de reparatii alternatoare si unul de V50 1.6D 2008 s-a reparat cu 400 lei . Nu este foarte mult zic eu .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am reparat alternatorul acum 2 ani si nu are nici o problema momentant. A costat 350 lei la un atelier pe Prelungirea Ferentari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Victor,ai avut cum se zice "bulan". Asa i-am comandat si eu lui vadimutz un radiator nou-nout Magneti Marelli pt o skoda si a fost.. 100 de lei :)) A doua zi am verificat din nou codul si nici nu mai aparea in catalog...

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.As vrea si eu,daca se poate,niste preturi pt.un alternator nou de 150 A.Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dann: am scris un pic mai sus, sare de 1000RON. Pentru o cotatie exacta da-mi te rog mesaj privat (PM) cu seria de sasiu.

Later edit: Am gasit si eu acum (s-a actualizat echivalenta si prin cataloage) alternatorul pe DENSO, cod DAN930 - 750RON, la fel, fara piesa la schimb...

Multumesc @dann si @Victor pentru ajutor si atentionare, uite ca nici ocupandu-te de o singura marca nu ai cum sa le stii pe toate...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact cum am zis mai sus...larahau tot denso a luat pe la 8mil fara piesa la schimb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cum am zis tot mai sus... multumesc :) L-am pus pe site pentru urmatorii doritori :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Am schimbat si eu alternatorul,l-am gasit pe DENSO,cod DAN 930 ,150A, la 670 lei,nou,fara piesa la schimb.

Am schimbat si bateria cu una noua,Varta,toata distractia m-a costat 1150 lei :crybaby:.Multumesc tuturor pt. raspunsuri.Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai OEM este DENSO DAN930 . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate chiar mai mult :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu. E acelasi lucru.

Scuze, nu vazusem raspunsurile anterioare.

Edited by serge

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine ,pe ambele masini 2.0D 2004 si 1.6D 2005 ,toate alternatoarele originale au fost de 150A...

Cand a picat la 2.0D am gasit initial unu pe la 600 lei reconditionat noname...Dar mi-a venit de 120A.L-am pus pe masina si nu a tinut decat un drum Constanta Budapesta unde a crapat si unde a trebuit sa caut altu...Abia apoi a aparut si varianta pe Denso la aprox 800 dar parca era cu piesa la schimb...

Pe scurt cred ca toate au de 150A,desi in Vida/Vadis dadeau si versiunea cu 120A...Oricum nu recomand pe 120A bazandu-ma pe experienta mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now