cornel_gav

Noul V60

50 posts in this topic

Imi place ca seamana cu spatele unui XC60 mai jos. Si se integreaza bine in linia generala a masinii.

scuze de off topic: s-a dat cineva cu noul S60?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placuta linia masinii, foarte reusita. Pacat ca se pierde putin spatiu in interior, util cand plimbi obiecte mari (de ex. frigider). Cand o sa apara pe piata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60ul vine foarte repede, iar V60ul il avem prin toamna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...e dragut...chiar are o linie frumoasa...si spre deosebire de S60 ,la V60 chiar se observa umerii VOLVO...prin noul S60 credeam ca au renuntat la UMERI...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte interesant, nu stiu insa cat de utila masina asta, este cu doar 10cm mai lunga decat V50 si cu 20cm mai scurta fata de V70, stiu e la jumate intre cele doua DAR era nevoie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca va zbura din gama S40/V50-ul... cu siguranta va fi nevoie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici ca dinamica nu este foarte diferit fata de V70, cu doar 0.3 sec mai rapid pana la suta DAR mai slab decat vechiul si fantasticul V70 R manual ;D

Nu stiu ce sa zic dar parca Volvo  a inceput sa nimereasca dimensiunile, S80 este fix cat A6, E klasse si seria 5, V70 este mai mic S80 si mai mic decat concurenta(seria 5 touring, E klasse estate, A6 Avant) iar V60 este perfect sa se bata cu seria 3 touring, A4 Avant si  C klasse estate, oricum acum are si motoare pe masura. 

Deci ca sa iasa treaba treaba trebuie un V70 mai lung .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au bagat si motoarele alea de PSA pe el ?

S40 V50 din cate stiu prin 2011 vor disparea, va ramane doar C30-ul.

Cel putin de la anul se stie ca in US adio cutie manuala, adio AWD, adio 2.4i pe S40\V50

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea sunt motoarele :

Bensinmotorer

Cylindervolym Konfiguration Prestanda    Vridmoment

T6 3.0 6-cyl rak 304 hk 440 Nm

2.0T    2.0 4-cyl rak 203 hk 300 Nm

T5  2.0 4-cyl rak 240 hk 320 Nm

T4  1.6 4-cyl rak  180 hk  240 Nm 

T3    1.6 4-cyl rak  150 hk  240 Nm

Dieselmotorer

Cylindervolym    Konfiguration  Prestanda    Vridmoment

D5      2.4 5-cyl rak  205 hk  420 Nm

D3 2.0 5-cyl rak  163 hk  400 Nm

1.6 D DRIVe    1.6 4-cyl rak  115 hk  270 Nm

Au bagat si motoare PSA si motoare FORD si motoare VOLVO, vorba aceia, "avem di tătiiii" :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa inteleg ca T5-ul adevarat, cel in 5 cilindri e.....istorie ! De fapt din lista aia nu mai e nici un benzinar in 5...naspa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sens are, T6 nu este deajuns ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

CP \ Litru mic fara de vechiul T5-ul vechi si fata de noile motoare.

De ce nu l-au dus mai sus totusi ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si in varianta R ce o sa faca? Oricum auzisem pe surse(cum zic astia la TV cand se dau interesanti)  ca noul S60 R o sa concureze cu RS4 si M3, sunt tareeee curios daca o sa fie asa ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asa se laudau si cu generatia mai veche,numai ca in realitate lucrurile nu prea stateau asa :tongue3:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, nu o sa iasa nici un R. Nu zic nu, ar fi super, dar sigur nu scot nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai acum un an parca, era o stire la TV cum ca Volvo a dat un comunicat ca renunta la R pe viitoarele noi modele. Daca este adevarat,  :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo sub Ford a zis asta, oricum este adevarat ca un S60 R/V70 R nu face profit pt companie, masina nu este atat de scumpa incat sa faca un real profit DAR versiunile R au fost cobaiul pe spinarea caruia a fost testat sistemul 4C, acum toate Volvourile noi au optiune de 4C .

Oricum eu sunt de parere ca noul S6 T6 poate fii transformat foarte usor in varianta R, trebuie doar o cutie manuala sau o cutie cu dublu ambreiaj si padele pe volan, masina oricum este foarte dinamica si poate usor (numai din cutie) sa atinga 5.5sec suta, exact cat trebuie ca sa fie un R autentic .

Daca noul S60 o sa fie un real succes mai mult ca sigur ca o sa fie si o versiune R, oricum suedezii o tot scalda ca ei nu sunt nemti ca numai nemtii vor viteza bla bla si ca Volvo tre sa fie in primul rand siguranta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai bine dar eu si unii de aici, nu ne simtim in siguranta cu un Beamve sau Audi stand in fata sau in oglinda retrovizoare, deci......do somethin' !!! Tot de siguranta tine  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"oricum suedezii o tot scalda ca ei nu sunt nemti ca numai nemtii vor viteza bla bla si ca Volvo tre sa fie in primul rand siguranta. "

de-aia faceau caramida asta in 1994...pentru siguranta, in primul rind  :D

post-495-12877883069026_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu bre era pt competitie dar ai mai vazut tu vreun Volvo in BTCC ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now