zack

troncanit insotit de un "soc" la plecarea de pe loc

54 posts in this topic

De cateva zile la plecarea de pe loc se aude ca si cum ar lovi ceva in caroserie. Ce poate fi?

ps: Asta se intampla in fata...dar nu imi dau seama de unde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sunt aparatorile alea despre care se tot vorbeste la s60/s80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce fel de aparatori? Eu ma gandeam la un tampon...suspectam ceva de pe la cutie...desi maciulia schimbatorului nu se misca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai primesti acel soc doar cand pleci dp loc? sau si atunci cand virezi?

Daca i cand pleci dp loc ar trebui sa fie vreun tampon pe la motor daca vibreaza tare / cutie ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pana nu te bagi sub masina sa inspectezi nu rezolvi nimic, mai mult ca sigur sunt 2 metale care se ating , poate fii motor care atinge in cadru, suport rupt, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am facut o nefacuta. M-am dus la o vulcanizare si l-am pus pe baiat sa-mi stranga cu ciocanul pneumatic suruburile de la capetele de planetara. N-am apucat sa-l strang pe al doilea ca s-a rupt primul surub.  :rant: Proaste suruburi. Nu ma asteptam sa se rupa asa usor... Peste o saptamana cand vin din concediu ma duc cu ea (evident pe platforma) sa incerc sa scot surubul din capatul de planetara. Pana atunci...traiasca kalosul  :thumbsup2:

ps: Nici nu stiu ce sa fac. Sa ma apuc sa dau comanda la suruburi cu bucsa...sa nu...

ps2: Am vrut sa strang suruburile ca suspectam ca ar fi unul slabit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu È™uruburile sunt proaste ci ala de le-a strâns, È™uruburile se strâng cu o anumita forÈ›ă(conform VIDA), astfel :

-pt suruburile model vechi fara bucsa de cauciuc  35Nm + inca 90°

-pt suruburile cu bucsa cauciuc 50Nm

Ca să-È›i faci o idee cat de tare ai strâns trebuie să È™tii ca o roata se strânge la 140Nm  (conform VIDA) deci este clar ca È™urubul a trebuit să suporte de 2 ori mai multa forÈ›ă decât a fost conceput, pana la urma cel mai deÈ™tept cedează ;D

PS> nu mai strânge È™uruburile alea după ureche pt ca nu e bine .

PS2> fa un efort È™i cumpără modelul nou cu bucÈ™ă de cauciuc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu stiu ce sa fac. Acum plec in concediu...dupa care o sa incer sa scot surubul rupt din capul de planetara. Daca reusesc...o sa cumpar suruburile cu bucsa de cauciuc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca È™urubul s-a rupt de la capătul de unde se strânge atunci se desface imediat, dacă s-a rupt chiar in capul de planetara atunci este ceva mai greu de scos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S80 exista o boala: la unele masini nu se aliniaza cadrul bine pe lonjeroane si in timp capata joc din bucsile mari. Remediul de fabrica este format din doua cercuri (8638585) care se monteaza intre cadrul si lonjeron in dreptul bucsilor spate. Cerceteaza si posibilitatea asta.

Verifica totusi in primul rand: engine lower torque mount, engine upper torque mounts

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca am toate tampoanele de la motor praf...motorul este lasat...si atinge pe scut. ps: Mai putin tamponul superior pe care l-am schimbat acum 10k. Am luat toate tampoanele, inclusiv pe cele hidraulice. Azi ma duc sa le montez. In principiu cam cat tin tampoanele astea la d5?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu foarte mult, cam in 3 ani sunt gata, astea originale iar astea after market tin mai putin .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam tarziu dar mai bine decat niciodata. Am schimbat toate tampoanele si acum totul este ok, vibratia in interior aproape este inexistenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat costa tampoanele la un s80 benzina? o suma totala a tampoanelor, inafara de tamponul de sus de sub capota si cel de la cutie.As vrea sa le skimb si eu pe restul celelalte dar nu stiu la ce suma sa ma astept.

Ma astept la astfel de scriere de la cei nou veniti cu , cateva mesaje ...dar nu de la unul care are 300 si ceva de mesaje pe acest forum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

OEM cam 1500 de lei  ;D Aftermarket cam 700 de lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine tampoanele m-au dus cam 13 milioane fara cel de sus. Cele hidraulice le-am luat febi blistein. Cel de la magazin mi-au spus ca sunt OEM. Intradevar avand si tamponul vechi si cel nou in mana...la cel nou unde trebuia sa scrie volvo era razuit (cu flexu?!). Mi-a spus ca din 2011 sau 2012 (nu mai retin exact) nu or sa mai fie nevoiti sa stearga numele. Minte el...mint si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu Febi este impachetator ei nu mai produc nimic iar originalul la tampoane stiu ca este Corteco, oricum misto povestea celui de la magazin .

http://www.febi-parts.com/vehicle.php?lang=GB

Conform catalogului FEBI ei nu "produc" decat suportul vacumatic fata deci ala de spate nu poate fii Febi iar la mine scria VOLVO pe CAUCIUC nu pe metal (la suportul vacumatic fata)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine unde trebuie sa scrie volvo (pe cauciuc) era razuit. Amandoua tampoanele erau in cutie de febi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

După cum vezi in catalogul Febi nu apare tamponul spate :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum amandoua sunt la fel...cel putin la prima vedere. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au cum să fie la fel .

-tampon fata cod 30680751

-tampon spate cod 31262155

Seamănă dar nu răsar ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt identice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la 850 ......dar au alt cod ,  conteaza si duritatea nu numai forma  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au cum sa fie identice din moment ce au acelasi cod, doar la motorizarile pe benzina (nu toate) este acelasi suport fata/spate .

Oricum nu conteaza daca Zack zice ca sunt identice o stii mai bine decat cei de la Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt identice ca marime, sistem de prindere, gaura unde intra furtunelul de vacum...in interior or fi diferite  ??? Unul dintre ele a fost ceva mai ieftin cu 50 lei (aprox).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now