Raula

iMIV

321 posts in this topic

Da, numai că nu ÅŸtiu dacă e chiar acelaÅŸi lucru... :smile:... adică, la iMIV, poÅ£i conecta iPod-ul ÅŸi-l poÅ£i controla de la comenzile head unitului, respectiv de la butoanele de pe volan. Despre MII n-am prea citit, dar văd că are doar intrare RCA, nu ÅŸi pentru iPod/iPhone, aÅŸa că... probabil atât că ar fi un jack în plus pe undeva.

Acolo scrie doar atât: "One stereo auxiliary input using RCA style connectors", nimic despre mufa pentru iPod. Sincer, mă îndoiesc să aibă aÅŸa ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Raula.

Totul este instalat in portbagaj, deasupra RTI Nav. Senzorul de IR, l-am scos din tv-tunner si l-am pus pe una dintre centurile din spate. Telecomanda am instalat-o in cotiera, ca sa nu ma deranjeze.

In mod normal TV-ul este blocat la peste 25km/h (sau 20, nu mai stiu exact). Se poate decoda Imiv-ul si nu mai sunt probleme in mers. Tv-tunnerul este analogic (ca digital nu merge in Deva) si este unul absolut normal de calculator, cu iesirile RCA. Doar un convertor 12v-5V si 2A i-am facut ca asa functiona el. Dar sunt si la 12v, eu n-am avut rabdare sa mai caut......

Iphone-ul NU MERGE PE IMIV! Doar Ipod sau copie a Iphone. Ipod NANO are integrata iesirea TV, la celelalte modele trebuie un alt adaptor care e scump. Io am Ipod Nano si sunt foarte multumit. Poate confirma si Iulrix care este pretentios  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am elucidat câteva neclarităÅ£i... mulÅ£umesc mult!  ;D

Parola, când zici "Ipod NANO are integrata iesirea TV", presupun că te referi la video out, nu? Deci, nu te poÅ£i uita la video la peste 25 km/h, decât dacă decodezi iMIV-ul, să înÅ£eleg? NaÅŸpa... Asta înseamnă că, ÅŸi dacă aÅŸ conecta o "copie de iPhone" (deÅŸi nu ÅŸtiu care ar fi aia) cu navigaÅ£ie, ar dispărea imaginea la peste 25 (20) de km/h, dacă nu decodez iMIV-ul? pfu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decodarea Imiv-ului o fac eu gratis  ;) asa ca nu iti bate capul. Copia Iphone NU ARE IESIRE TV, doar audio merge pe IMIV. Ipod Nano da, are integrat TV-out, restul e pe cablu, care costa parca 200 Ron. Din experienta proprie iti spun ca nu ai nevoie de mai mult de 4Gb pe Ipod in masina, asa ca Nano e chiar ok. Daca vrei mai multa muzica, e mai scump....dar asta ramane la latitudinea fiecaruia.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aline cu iPHONE mi-am decodat eu IMIVul sa ridice ecranul cand bag R(acheta) si sa nu se taie video in mers, deci merge si cu iPhone .

Oricum deja vorbim de morti si de morti numai de bine.

IM4 Clasic nu se mai vinde, poate o mai exista pe stoc in Olanda, oricum pretul lor este aberant de mare.

Solutii mai exista dar mai rudimentare, se poate pune adaptorul video pt a functiona ecranul iar audio in se face.

Nu poti insa schimba melodia de pe volan etc etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum stie el nea gogu!Pe mine ma dor mainile de cand ma chinui sa spui ca merge si altfel

Share this post


Link to post
Share on other sites

MulÅ£umesc pentru lămuriri, vroiam să-i fac un cadou la omu' meu de ziua lui dar nu cred că mai are rost să mă gândesc la iMIV având în vedere că a devenit history (NU OMU').

Probabil va trebui să se mulÅ£umească doar cu un scut metalic.  :nana:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io zic sa incerci sa suni la VolvoTech in Olanda,poate ai noroc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iphone 3GS fara JailBreak (sau cum dracu se numeste) nu merge. Asta am testat eu. Altceva, poate merge daca confirmi si tu. Decodificarea se face simplu, cu wave de pe cont, tocmai de aceea am si spus ca e free of charge.

Eu nu stiam ca IMIV nu se mai fabrica, asa ca poate ma gandesc sa-l vand pe al meu  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur il vinzi!Da eu zic sa nu-l dai decat daca dai masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu deja i-am făcut preÈ› la al meu ;D

Mai exista niște soluții, și anume:

AUDIO

VIDEO

Sau variațiuni pe aceiași tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MulÅ£umesc pentru lămuriri, vroiam să-i fac un cadou la omu' meu de ziua lui dar nu cred că mai are rost să mă gândesc la iMIV având în vedere că a devenit history (NU OMU').

Probabil va trebui să se mulÅ£umească doar cu un scut metalic.  :nana:

Se mai găsesc, nu te lua după Bogdan, că sigur se mai găsesc...  :blob9: Poate ni-l dă Bogdan pe-al lui, dar s-a temut să zică preÅ£ul... :smile:

Lasă, că scutul metalic Å£i-l iau eu Å£ie, de ziua ta...  ;D

Oricum, din aceste discuÅ£ii, eu am ajuns la concluzia că un iMIV de-ăla e un pic overrated: nu ai la ce să-l conectezi ca să poată face trei lucruri: mp3, video ÅŸi, cel mai important, navi. E drept, vina e a celor de la Apple, care fac jucăriile ălea extrem de scumpe ÅŸi inutile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm cred ca nea Gogu are dreptate, ne-am răcit gura degeaba :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, de ce, Bogdane? Nu zicea Parola că iPhone nu merge la iMIV iar copia iPhone (habar n-am cum e aia) nu are video out, decât cu un cablu care mai face 50 de euro?

Vrei să spui că există vreun aparat - iPod, iPhone sau altceva - fără modchipuri ÅŸi alte bazaconii, care poate face, prin iM4, toate cele trei lucruri: audio, video ÅŸi navi? ... că eu am înÅ£eles altceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba fratie ai luat iMIV si nu ai gasit o sursa.Ia iMIV si porma iti cumperi matale un Nokia X6 si ai audio,video si gps,numai ca la video nu merge divx

Sau daca te tin buzunarele cumperi tot de la VolvoTech si gps-box dar este cam scump

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm cred ca nea Gogu are dreptate, ne-am răcit gura degeaba :(

Io spus la tine nea Gogule dar tu nu crezut! :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am renuntat de mult la ideea de iMIV pe masina mea.Mi s-a parut prea complicat,multe cabluri,bataie de cap si investitie facuta ce nu se amortizeaza...:))Toti suntem asa reticenti in privinta iMIV poate si din cauza ca nu am gasit un om sa ne spuna:trebuie facut asta si costa atat.Banii jos ochii la usa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, cum să-l iau, dacă nu ÅŸtiu ce pot face cu el? Am înÅ£eles de la început la ce-i bun un iMIV, nu aia e problema. Tot ce-am aflat în plus a fost că taie imaginea la peste o anumită viteză, dar că se drege relativ simplu... Ce nu cunosc eu e ce aÅŸ putea conecta la el... că mi se pare că la unu nu merge video, altul n-are navi, celălalt nu se încarcă, altul nu poate fi controlat din HU ÅŸ.a.m.d. Uite, ca să sitematizez, mă interesează dacă există vreun aparat (iPod, iPhone sau altceva) care poate următoarele, conectat la iMIV:

- încărcarea bateriei prin cablul de conectare;

- redare mp3;

- redare video (preferabil DivX/Xvid, dar nu neapărat);

- navigaÅ£ie GPS, cu hărÅ£i uÅŸor de procurat ÅŸi cât-de-cât decente, nu cu acoperire 10%, ca alea de la Navteq/Volvo.

Dacă există, care e ăla? AveÅ£i careva un astfel de aparat, că eu am impresia că nu...

ÃŽi dau perfectă dreptate lui Balanelalexandru: se pare că nimeni nu poate răspunde la aceste întrebări aparent simple....

Detonator sau Bogdan, cât cereÅ£i să-mi puneÅ£i aÅŸa ceva pe maÅŸină, cu specificaÅ£iile de mai sus? Eu vin cu maÅŸina ÅŸi cu mâinile în buzunar, voi puneÅ£i ce ÅŸi cum ÅŸtiÅ£i. Cât vă plătesc pentru tot? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bă, da’ supărăcios mai eÅŸti! Oamenii te ajută, îÅ£i răspund la toate întrebările ÅŸi tu……

N-auzi că se poate, dar e scump?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loool, hai sa mai repet a N-a oara!!!!!!!!!!!!!  Imiv-ul pe mine m-a costat 300E ca l-am cumparat printr-o firma de curierat din Anglia si m-au indoit aia. Tv-tunnerul a costat 280 ron si 50 ron piesele pentru convertor. Ipod-ul a fost 100ron. De montat le-am montat eu.

Imiv-ul are intrari audio-video+Ipod, deci poti sa-ti faci televiziune cu circuit inchis daca vrei in masina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa traiesti Raula!

Parola mare om mare caracter,ai pus punctul pe I

Doctore nasol pentru tine e ca nu se mai fabrica dvd all in one Bluepower ca aia era solutia pentru tine.Dar trebuia sa schimbi tot sistemul audio al masinii de la sistem de baza la high performance sa se auda bine.

Maine incerc sa fac un filmulet cu ce am pus in masina sa-ti faci o idee.Si porma iti spun si pretul nebuniei mele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now