Raula

iMIV

321 posts in this topic

Doctore uite bre ce este la mine in caruta.Special pentru tine facut.Vizioneaza repede ca se sterge

Totul a costat:

Dvd Bluepower 650E

Monitor RTI 150E

Interfata video VolvoTech 200E

Camera integrata in numar 130E

Schimbare boxe de la basic la high+amplificator 400E

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detonatorule, în primul rând, merci pentru filmare.

ÃŽn al doilea rând, sunt impresionat. Ce "impresionat"?! Tu eÅŸti doctoru', nu io...  ;D Nici nu ÅŸtiam că aÅŸa ceva e posibil, dar aÅŸa ceva îmi imaginez eu că ar fi ideal la capitolul "multimedia". Dar, ai pus tu începutul unei melodii: "I'm broken"... hehehe... Adevărul e că nici nu mi se par mult 850€ (atât ar costa ce mi-ar trebui mie, după preÅ£urile date de tine), nu banii ar fi problema, ci faptul că ziceai că aÅŸa ceva nu se mai fabrică/găseÅŸte.

Oricum, eu tot am ceva întrebări:  ;D

1. Unde ai pus interfaÅ£a video? MaÅŸina e cu RTI? Ai "tras" cablu până în portbagaj, la interfaÅ£ă?

2. PoÅ£i pune navigaÅ£ia pe ecranul RTI ÅŸi muzica să meargă în background, right? Că în filmare am văzut doar invers.

3. Nu mi-am dat seama, dar presupun că poÅ£i da "next" de la butoanele de pe volan, nu?

ÃŽncă o dată, mulÅ£umesc pentru filmare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca am spus ca am cumparat monitorul de RTI,masina nu are rti.

Interfata este pusa in compartimentul sigurantelor din stanga cum deschizi usa pentru ca monitorul a fost fara cablu si a trebuit sa-l reconstuiesc din 2 capete taiate dintr-o masina in Suedia,am tras fir decat pentru camera de mers inapoi care este legata la dvd.Monitorul iese afara cand actionez un mic butonel de sub volan,l-am montat acolo pentru ca aveam o gaura de la fostul propietar care a avut o alarma cu gps sau ceva gen

Navigatia sta numai pe monitorul de jos,ea oricum merge in background si cand are ceva de spus intrerupe orice sursa si spune,are IGO 2008 sau 2009 3D spune si camere,pe monitorul de sus pot sa vad Ipod,usb,dvd,aux in,tv-tuner sau dvd changer

Merg comenzile de pe volan toate,daca esti atent se schimba melodiile,era de la volan

Eu nu folosesc ipod-ul ca nu am,nu folosesc tv tunerul ca este analog,merge numai pe loc pe urma pierde semnalul in mers e ceva normal la analogic si oricum nu am antena.Am tv tuner digital(de la fosta masina) dar nu l-am mai montat de lene si deja este destul,cred ca o sa iau unul totusi HD cu 2 antene pe care o sa-l montez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navigatia sta numai pe monitorul de jos

ÃŽnseamnă că nu o scoate prin "video out", ca să o treacă prin interfaÅ£ă.

M-am gândit că nu avea RTI maÅŸina, dar monitoarele ălea se mai ÅŸi strică. Era posibil să fi fost nevoie să-l înlocuieÅŸti. Am vrut să fiu sigur în legătură cu RTI-ul pentru că eu aÅŸ avea nevoie de altfel de interfaÅ£ă, care să o conectez, prin Melbus, la DVD-drive-ul din portbagaj. Cred că asta ar fi. Evident, ar trebui să "trag" ÅŸi fir.

Ce ieÅŸire video are playerul tău? RCA, presupun. Te întreb pentru că mi se pare ciudat să nu scoată ÅŸi navigaÅ£ia pe-acolo.

Oricum, bestială instalaÅ£ia ta! ÃŽn sfârÅŸit, văd ÅŸi eu ceva cum trebuie într-un Volvo din generaÅ£ia din care e ÅŸi al meu... Felicitări! De nota 10! :thumright:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atasat manualul,are si o diagrama cu toate mufele

Are un pumn de RCA-uri,navigatia cred ca este facuta sa stea numai pe display de jos,monitorul de RTI este legat ca un monitor pentru Rear,are dvd-ul 2 iesiri pentru rear pe care pot selecta ce sa vad,dar navi nu este posibil

Bluepower dvd manual.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevărul e că, dacă stau să mă gândesc, nu prea e logic să redea navigaÅ£ia pe alte monitoare (eventual imagine clonă, care merge în paralel pe ambele displayuri), nu de alta, dar presupun că navigaÅ£ia o controlezi prin touchscreen...

Se pare că la mine ar mai interveni o "distracÅ£ie": antena GPS... ori aÅŸ prelungi-o de la RTI-ul original (ÅŸi ăla l-aÅŸ anula, practic) ori aÅŸ mai pune una. Tu unde ai montat-o?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos pălăria, e bestial sistemul, bravo Å£ie!

Ps: chiar i-ai făcut sânge rău lui Heim  :tard:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antena este in stanga parbrizului pe unde este seria de sasiu,e mica 4 cm partati

Navi se controleaza din touchscreen

Mai ai varianta sa cumperi un monitor RTI dar chinezesc,tot un fel de all in one,am vazut tot pe aici pe forum si au si la volvotech dar e cam departe sa te intinzi pana la el

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Gogu vrei sa zici ca acum se aude bine muzica la tine in masina ? 

Se mai pot face si alte variatiuni pe aceiasi tema, A/V IN pt Iphone/IPOD, asa iese cel mai ieftin daca ai iPhone, ai NAVI direct pe ecran si muzica sau A/V IN si bagi diverse pe analogic (tuner, GPS cu TV OUT, DVD player) dar iese mai scump .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Gogu vrei sa zici ca acum se aude bine muzica la tine in masina ? 

Se mai pot face si alte variatiuni pe aceiasi tema, A/V IN pt Iphone/IPOD, asa iese cel mai ieftin daca ai iPhone, ai NAVI direct pe ecran si muzica sau A/V IN si bagi diverse pe analogic (tuner, GPS cu TV OUT, DVD player) dar iese mai scump .

Se aude super bine cu cele 13 boxe de high alea de 100w si amplif PA-300+subwoofer(nu prea mai are rost acum),problema la dvd era ca nu avea inalte si medii ca lumea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mai pot face si alte variatiuni pe aceiasi tema, A/V IN pt Iphone/IPOD, asa iese cel mai ieftin daca ai iPhone

Dar aÅŸa nu îÅ£i mai apare pe display artist,song etc. ÅŸi nu mai merg nici comenzile Next,Previous de pe HU sau de pe volan.

E valabil dacă ai deja IPhone, că dacă nu-l ai ÅŸi trebuie să-l cumperi, la cât costă unul, nu te mai interesează diferenÅ£a de preÅ£ dintre iMIV ÅŸi o interfaÅ£ă audio-video.  :mumum: Åži nu merită IPod, dacă nu are ÅŸi navi. Dacă tot dai banu' măcar să meargă ÅŸi harta pe ecranul RTI, că ăla pentru aia a fost montat acolo, la urma urmei.

Mă tem că iMIV-ul mai are de aÅŸteptat din cauza costurilor "accesoriilor". :tard:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dar aÅŸa nu îÅ£i mai apare pe display artist,song etc. ÅŸi nu mai merg nici comenzile Next,Previous de pe HU sau de pe volan.

Păi, nu prea au cum să meargă, că, în general, interfeÅ£ele astea se leagă prin RCA ÅŸi/sau jack 3.5, nu mai comunică cu sursa, doar preiau semnalul analogic (electric) ÅŸi-l dau, mai departe, HU-ului. Melbusul poate mai multe decât un RCA/jack... Plus că ÅŸi ălea au nevoie de o sursă (player/navi/iPod/iPhone).

Mai tentantă ar fi o interfaÅ£ă USB conectată prin Melbus. Aia ar fi invenÅ£ie! Un fel de iMIV în care bagi memory stick-ul ÅŸi-Å£i redă ce este pe el. Poate inventează chinezii un iM5... :smile:

Eu mai am o curiozitate: formatele surround (5.1 - AC3, Dolby sau DTS) cum sunt redate de iPod/iPhone? Ca atare sau sunt convertite (la stereo)? Dacă sunt exteriorizate în format multicanal (5.1) de la sursă, iMIV-ul cum le transmite mai departe? Dar HU-ul? Altfel spus: ar merge surroundul în maÅŸină, cu iMIV?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La dvd-ul meu se simte o diferenta cand schimb in 5.1(daca este 5.1 pe dvd) din stereo se aude mult mai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ÅŸtiu dacă am înÅ£eles bine, dar am impresia că tu zici de surroundul virtual (ProLogic, Neo etc.), dar eu întreb dacă un film în format 5.1 poate fi redat în format 5.1 în maÅŸină, prin iMIV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca merge,ca are numai 2 canale iMIV cred ca se va simti ceva dar nu se va auzi ca 5.1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are doar două canale RCA audio (stânga/dreapta), dar de pe iPhone cum primeÅŸte semnalul? Simplu, stereo? (de fapt, eu nu ÅŸtiu dacă iPhone-ul poate decoda/reda 5.1, dar presupun că da ;D).

Nu ÅŸtiu nici ce conectori are MELBUS-ul...  ???

Uite, am găsit o chestie care am impresia că poate exact ce poate ÅŸi iMIV... are cineva aÅŸa ceva?  ;D

post-4113-12877886931018_thumb.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta mă enervează pe mine, că nu ÅŸtiu ce poate o drăcovenie de aia de iPhone.

Oricum, din ce ai ataÅŸat tu, MELBUS-ul se pare că are doar left/right, deci nu merge surround-ul.

Ce credeţi de chestia asta?

post-4113-12877886931511_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am zis ÅŸi eu, dar preÅ£ul e 160$, cu tot cu cablu Melbus.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratioare cablu melbus nu este asa mare lucru de facut sa-l vezi pe ala dintre monitor RTI si DVD-ul din portbagaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fapt, chestia aia (PA11-VOL iPod) e "same shit like iMIV" LE, că se pare că nu are ÅŸi video break-in... ÅŸi, oricum, ăia nu fac shipping în România...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now