Raula

iMIV

321 posts in this topic

Bă, e OK, m-am lămurit. E un telefon revoltător de scump pentru niÅŸte funcÅ£ii cu-totul-ÅŸi-cu-totul inutile. Mai lipseÅŸte "recharge prin Bluetooth" :smile: cu 100 de euro în plus ÅŸi toÅ£i fraierii pun botul ÅŸi aduc profit corporaÅ£iei Apple...

Adrian, te rog nu mai pune filmări cu ce pot iPhone-urile, pe lângă ce-am zis că-mi trebuie, că nu mă impresionează, dimpotrivă... alea sunt aplicaÅ£ii pentru de-ăia cu mucii pân' la prora, mie nu-mi tre' aÅŸa ceva.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca sunt pentru aia cu mucii pan' la prora, la ce te stresezi atat cu tehnologii d'astea extraterestre? Pune mileul pe navigatie, ia-ti o harta rutiera si... heh poate o caseta cu Maria Lataretu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-ai înÅ£eles, Adriene, my friend... N-am zis de nimeni de aici. Am spus pentru că, în general, lumea încercă să ne bage pe gât toate prostiile de care nu avem nevoie. AÅŸa am păÅ£it ÅŸi când am fost la magazinul Apple (iStyle), săptămâna trecută: omul ăla de acolo tot încerca să mă convingă că merită iPod, chiar dacă nu poate ce cer eu: "nu are GPS, dar staÅ£i să vedeÅ£i că puteÅ£i aia ÅŸ-aia ÅŸ-ai'laltă...". Asta am zis eu mai înainte: nu mă impresionează ce nu-mi trebuie. Am trecut de stadiul în care nu am preocupări ÅŸi mă joc pe telefon. Dacă nu are ce-mi trebuie mie, nu-mi iau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot e vorba de jocuri ar mai fi o variantă, cred eu mult mai ieftină, dar nu ÅŸtiu cum stă cu conectarea, este vorba de PSP "modat" care redă audio, video, jocuri ÅŸi mai nou GPS navigation.

Mă bazez că Adrian are ceva informaÅ£ii ÅŸi despre "scula" asta aÅŸa că aÅŸtept cel puÅ£in un răspuns prompt ÅŸi obiectiv.  :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wifey, TEN POINTS! hehehe  ;D

Tu, de fapt, te-ai speriat că trebuie să te apuci de croÅŸetat mileuri... :smile:

Cred că ar fi cea mai bună soluÅ£ie, la urma urmei...

Probabil că nu merg comenzile ÅŸi displayul dar nici nu costă cât un iPhone sau car-PC... iar gadget se găseÅŸte ÅŸi prin Cluj, dacă ÅŸtiu eu bine, la vreo 70 de lei...  ;D ... trebuie să gugălizez oleacă...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore cand io am zis la tine ca e treaba cu costurile!

Cauti ceva ieftineaua si sa faca cat de cat ceva.

CHITROSU'!!! :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, n-auzi că nu-mi convine să dau banu', dacă nu poate?  ;D Ar fi un compromis prea scump... un compromis mai ieftin nu-i aÅŸa compromiÅ£ător... hehehe

Nici nu ÅŸtiu, de fapt, cum e cu conectivitatea... mufele seamănă, dar nu cred că-s acelaÅŸi lucru...

post-4113-12877887457657_thumb.jpg

post-4113-12877887458196_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care PSP are si iesire TV, deci se califica ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot e vorba de jocuri ar mai fi o variantă, cred eu mult mai ieftină, dar nu ÅŸtiu cum stă cu conectarea, este vorba de PSP "modat" care redă audio, video, jocuri ÅŸi mai nou GPS navigation.

Mă bazez că Adrian are ceva informaÅ£ii ÅŸi despre "scula" asta aÅŸa că aÅŸtept cel puÅ£in un răspuns prompt ÅŸi obiectiv.  :thumbsup2:

Si pe langa ce ai spus tu, are si wifi, browser web, si multiplayer over wifi ;D

Daca ai deja un PSP, sa cumperi receptorul GPS e un chilipir. (30-40 lei la mana a 2-a)

Go!Explore este softul de navigatie. Un fel de iGO 8. Si pot sa zic ca e foarte inteligent. Cladiri 3D. Singura chestie e ca proiectul nu mai este continuat. Deci update-uri nu vor fi.

Harta Romaniei evident, este varza. Se poate ceva cu google maps si microsoft maps din cate am inteles.

O exista altceva. Mai intreb si eu ::)

PSP-ul nu mi se pare o solutie de GPS. Plus ca... e foarte mare, deci o sa fie greu de atarnat undeva, ca sa nu zic ca e si deranjant.

Daca iti place sa stai vara in fata blocului, pe banca, cu o bere si un prieten posesor de PSP langa tine, un multiplayer over wifi e perfect.

Eu, personal, am vandut unul cu 450 lei. Impecabil PSP-ul(modat+jocuri) si receptorul GPS sigilat unui sofer de tir(evident nu ?). Imi pare rau acum ca nu l-am testat.

Eu nu as da 300-400-500 de lei pe el. iPhone, din punctul de vedere al unui hand held device il bate pe toate planurile.

Cea mai buna solutie GPS+telefon si lowcost mi se pare Toshiba TG01. E usor, are ecran de 4,1'' si e foarte rapid(1Ghz CPU si 256 RAM), e dotat cu Windows Mobile(merge si 6.1). Pretul, vecinul meu, a dat unul(aproape nou) cu 650 de lei si mai lasa la el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oh doctore. Tu crezi ca toate chestiile de pe lumea asta sunt compatibile cu ecranul dumitale? :smile:

Am dat-o in offtopic rau de tot. Daca iti iei PSP cu receptor gps nu o sa-ti mearga in veci cu butoanele de pe volan. Nu sunt sigur nici cu display-ul. Poate ecranul de la volvo sa afiseze 480x272 sau e out of range?

Desigur ca merge si cu el PE cotiera dar din 10 sateliti, care oricum sunt foarte putini, mai ramai cu 5. Daca il bagi SUB cotiera, mai raman 2 pe care te poti......

Stii doctore.. masinile au o chestie numita antena GPS care e pusa inteligent pe masina. Exemplu la BMW codita aceea de rechin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Parola, am montat un astfel de convertor zilele trecute la un Allroad, calitatea video e mult mai slaba decat la IMIV, culorile sunt mai palide si nu tine nici de monitor nici de reglaje si imaginea tremura usor, deci nu cred ca e mai bun decat IMIV .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la navvideo, arata la fel cu asta de Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interfata aia o fabric si eu si nu ma costa mai mult de 10$ piesele, e pt masini vechi pana in 2000 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Până la urmă, toate par soluÅ£ii de compromis. Parcă tot cu iPod ar fi mai bine, fără hărÅ£i ÅŸi alte bazaconii. Măcar ăla îl laÅŸi ascuns pe la roata de rezervă ÅŸi ai impresia că HU-ul are mp3-player. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, fii sigură că, dacă maÅŸina va primi vreodată ÅŸi un iMIV, nu-i voi desface tapiÅ£eria doar pentru a aduce firul până sub cotieră. Mai ales că iMIV-ul are ÅŸi funcÅ£ie "advanced".

iPod-ul poate sta ÅŸi în portbagaj, în sertarul ăla. Ar fi ÅŸi faptul că nu s-ar vedea, cu avantajele derivate din acest lucru (nu e tentant, interiorul maÅŸinii n-ar trăda faptul că HU-ul nu are aptitudini de mp3-/video-player, spaÅ£iul în care ar sta iPodul ar putea fi folosit pentru altceva etc). Dezavantaj ar fi doar faptul că trebuie să-l iei din portbagaj, când vrei să-i pui fiÅŸiere noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, fii sigură că, dacă maÅŸina va primi vreodată ÅŸi un iMIV, nu-i voi desface tapiÅ£eria doar pentru a aduce firul până sub cotieră. Mai ales că iMIV-ul are ÅŸi funcÅ£ie "advanced".

iPod-ul poate sta ÅŸi în portbagaj, în sertarul ăla. Ar fi ÅŸi faptul că nu s-ar vedea, cu avantajele derivate din acest lucru (nu e tentant, interiorul maÅŸinii n-ar trăda faptul că HU-ul nu are aptitudini de mp3-/video-player, spaÅ£iul în care ar sta iPodul ar putea fi folosit pentru altceva etc). Dezavantaj ar fi doar faptul că trebuie să-l iei din portbagaj, când vrei să-i pui fiÅŸiere noi.

Pai il "faci" ,wifi si gata / tragi un cablu din casa pana la masina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dezavantaj ar fi doar faptul că trebuie să-l iei din portbagaj, când vrei să-i pui fiÅŸiere noi.

Pai ...si ce daca ar fi in cotiera nu trebuie sa il iei de acolo ?

Sau torni fisierele in cotiera si astepti sa le absoarba ? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu e mare diferenÅ£ă, doar că uneori e mai dificil de luat din portbagaj (trebuie deschis, ai ÅŸanse să nu se mai poată închide ÅŸ.a.m.d.) :smile:

___________________________________________________________________________________________________________________________

Eu nu reÅŸesc să-mi dau seama care sunt diferenÅ£ele între cele două modele cu preÅ£uri diferite de pe VolvoTech. Unule e 230€, altul e 250€. Singura diferenÅ£ă e că la primul zice "Rearview Camera IN (auto-switches RTI screen if setup), not configured in this set" ÅŸi "Videoplayback not configured in this set".

Ce-o fi aia?? Nu pot eu configura redarea video?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta inseamna ca nu activeaza ecranul in R si taie semnalul video la peste 20km/h .

Se poate face update soft pt activarea celor 2 optiuni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unule e 230€, altul e 250€.

Acuma, ce mai contează, pentru 20 de euro diferenÅ£ă?! Te mai trezeÅŸti că-i softul mai scump ca diferenÅ£a dintre cele două versiuni ...  :slap:

Åži update-ul de soft de unde? De aici, cumva?  :tongue3: ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mă întreb dacă versiunea de iMIV din prima poză de mai jos se poate monta în portbagaj, lângă DVD-drive.

Are mufă MELBUS, dar are ÅŸi o mufă "HU", care nu există la toate versiunile. Presupun că nu trebuie neapărat conectat HU-ul, dacă este conectat MELBUS-ul. Am I right?  ;D

PS: ÅŸtiu că versiunea din prima poză are cablul pentru iPod mai scurt (2m)

post-4113-12877889286583_thumb.jpg

post-4113-12877889286965_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now