Raula

iMIV

321 posts in this topic

Dexter arata rau la S60/V70 cu rama adaptor chiar daca este originala rama,pentru ca rama originala cred ca este numai 1 DIN si tre sa tai din ea,eu am avut pe V40 ceva genul asta acum 3 ani si arata binisor dar se vedea ca nu-i deacolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bă, da’ supărăcios mai eÅŸti! Oamenii te ajută, îÅ£i răspund la toate întrebările ÅŸi tu……

N-auzi că se poate, dar e scump?

Păi, se poate, am înÅ£eles că se poate... ÅŸtiu că nu depinde de iMIV-ul propriu-zis, ci de dispozitivul de redare multimedia, eu despre ăla nu sunt lămurit. Că, uite, Detonatoru' zicea de Nokia X6; din câte ÅŸtiu eu, ăla costă în jur de 500 de euro, mai pui vreo 300 de euro (cu indulgenÅ£ă) pentru iMIV. Nu spun că ar fi mulÅ£i sau puÅ£ini bani, dar sunt suficienÅ£i încât să am pretenÅ£iile enumerate mai sus.

De fapt, eu în domeniul acestor "jucării" multimedia sunt pe dinafară, pentru că nu m-au mai preocupat de pe vremea walkmanurilor cu casetă... Habar n-am dacă există sau nu iPod cu navigaÅ£ie GPS. Se pare că nu... dar, nici aÅŸa, la telefoanele la care există GPS, nu înÅ£eleg nimic... că la specificaÅ£ii, producătorii dau tot felul de detalii (cum ar fi A-GPS) care nu ÅŸtiu dacă au sau nu importanÅ£ă. Pe urmă, habar nu am cum se face update-ul la acele hărÅ£i "Ovi 3.0". Trebuie să am abonament, trebuie să le cumpăr, se pot downloada, cât sunt de bune? Se ridică măcar la nivelul hărÅ£ilor Mio?

Nu m-am supărat pe nimeni, dar vreau să ÅŸtiu dacă am alternative care să-mi satisfacă pretenÅ£iile enumerate fără să depăÅŸească preÅ£ul iMIV-ului... că nu vreau să-l cumpăr ÅŸi, p'ormă, să mă trezesc că "aia nu se poate", "ailaltă nu se poate", "aia se poate, dar mai trebuie să cumperi nu'ÅŸ-ce" ÅŸ.a.m.d., pricepation?

Uite, reformulez: cu ce ÅŸi la ce preÅ£ aproximativ îmi pot satisface pretenÅ£iile astea;D

Detonatorule, eu am High Performance, că de aia sunt aÅŸa pretenÅ£ios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Detonator, voi stiti mai bine, banuiesc ca pe S60/V70 se va vedea destul de pronuntat ca nu-i original, dar ma gandeam la avantajul unui calculator in masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avantaj PC in masina?Nu mai spune asa ceva ca eu vroiam sa renunt la Bluepower si sa-mi iau un car pc,da O SA DORM PE PRES daca fac si asta.

Doctore daca vrei se poate:

Interfata audio

Interfata video

sau iMIV daca se mai fabrica ++++++++++++++CAR PC cu soft Centrafuse si cu asta vei avea:Winamp,divx,dvd,internet,poti pune si tv tuner hd,games,Navigatie,HDD 500Gb si cam tot ce poti face cu un PC

Multumit !!

Uite aici http://www.cartft.com/catalog/il/758 si costa putin ca nu are 1Gb ram si Hdd mare

In concluzie Doctore conteaza cati bani iti permiti sa bagi!

Daca ma hotarasc sa imi iau car pc iti vand Dvd-ul daca ai consola noua merge la tine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, aÅŸa da!  ;D hehehe

Singura mea nedumerire ar fi dacă există software pentru a controla playerul de la PC prin intermediul iMIV-ului, de la HU, aÅŸa cum se poate la iPod sau cum sunt telecomnzile ale pentru WMP. Văd că are ÅŸi o mufă acolo, nu ÅŸtiu dacă-i d'aia pentru iPod...  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore cat imi dai sa-ti fac car PC, cu radio FM si GPS, player audio/video, browser web si ti-l leg la TFT-ul de la navigatie si daca imi dai 50 de lei pe luna iti bag si internet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu-Å£i dau, că ÅŸi io-mi pot face... o placă mATX, un procesor, un hard ÅŸi ce mai trebuie... am mai făcut ÅŸi eu PC-uri (inclusiv cel pe care scriu acuma, de la servici-overclocked, ca să nu mă coste mult... hehehe ÅŸi cel de acasă)  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nasol cu vibratiile, cu fluctuatiile de temperatura si cu sursa de alimentare pentru car pc. Am tatonat si eu terenul, dar trebuie un minim de 6-700 de euro sa iasa treaba buna. In rest, limita e cerul si fondurile alocate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, aÅŸa da!  ;D hehehe

Singura mea nedumerire ar fi dacă există software pentru a controla playerul de la PC prin intermediul iMIV-ului, de la HU, aÅŸa cum se poate la iPod sau cum sunt telecomnzile ale pentru WMP. Văd că are ÅŸi o mufă acolo, nu ÅŸtiu dacă-i d'aia pentru iPod...  ???

Ba acum esti tare poti si tu face.Vedeti ca va trebuie o sursa speciala dependenta de contact,cand ei si pui contactul pc-ul se inchide sau deschide si este protejata la varfurile alternatorului.Daca cititi cu atentie numai sursa parca este 70e.

Pentru a controla pc-ul iti trebuie un mouse cu bila mare sau un touchpad gen laptop

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, pot... ce, tu nu poÅ£i?!  ;D

Nu-i mare minune, faÅ£ă de un PC "normal", diferă sursa ÅŸi dimensiunile (deÅŸi, dacă sacrifici niÅŸte spaÅ£iu, îl poÅ£i face ÅŸi de-un metru :smile:), îÅ£i trebuie o carcasă corespunzătoare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nasol cu vibratiile, cu fluctuatiile de temperatura si cu sursa de alimentare pentru car pc. Am tatonat si eu terenul, dar trebuie un minim de 6-700 de euro sa iasa treaba buna. In rest, limita e cerul si fondurile alocate.

Dexter ai spus tu tot eu nu mai pot spune nimic.Explicale baietilor ca PC-ul de casa nu se compara cu ala din masina

Adriann vezi ca nu este usor sa faci ce vrei tu, oricate calculatoare ai sti!In masina S60/V70 alternatorul este controlat de CEM in functie de cat consum are nevoie iti trebuie sursa speciala care sa nu faca figuri la varfuri de tensiune sau scaderi de tensiune si pe urma baietii aia care au facut asta cred ca au testat mult pana au reusit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba doctore incepi sa ma stresezi.Ai site-ul cumpara si fa ceva!

Apropo ai facut ceva cu volanta aia de zdrangane de noua?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi el Volvo dar nu e sfant si centrala nucleara nu e.

Diferenta dintre un PC normal si un Car PC sta modalitatea de Input, sursa si eventual mediile de stocare care preferabil sa fie SSD si cam atat, dimensiuni, in rest, same sh*t, same binary code.

Surse se gasesc, ieftine unele.

aietii aia care au facut asta cred ca au testat mult pana au reusit.

Eh, care baieti  :D ? Ca nu e o inventie, e doar o amarata portare a pc-ului de dimensiuni normale intr-o masina, gen laptop, in rest nu e mare mancare de peste, mai complicat e sa te gandesti unde il pui decat sa il asamblezi propriu zis.

Ca orice produs retail, un CarPC costa enorm, dar daca ai cunostintele ti-l faci tu, mult mai ieftin, la fel ca in orice domeniu.

Eu unul la S40 am renuntat la idee pentru ca pur si simplu nu am unde sa pun un touchscreen, chiar deloc, desi aveam 2 bucati.

No', acuma asta e parerea mea, nu am contrazis pe nimeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, normal că e puÅ£in "mai cu cântec", dar nu cred că e imposibil, dacă ai sursa corespunzătoare...

ÃŽntrebarea e: există motherboard cu mufă de-aia ca la iPod, ca să poÅ£i conecta iM4 ca la un iPod? Dar soft pentru PC?

Altă trăznaie: de ce să-mi iau car PC, când pot conecta direct laptopul la iM4?!

Detonator, n-am mai făcut nimic cu volanta, că nu sună chiar aÅŸa rău... hehehe... vezi aici;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nasol cu vibratiile, cu fluctuatiile de temperatura si cu sursa de alimentare pentru car pc. Am tatonat si eu terenul, dar trebuie un minim de 6-700 de euro sa iasa treaba buna. In rest, limita e cerul si fondurile alocate.

In ale electronicii nu le am, dar cred ca poti sa faci un transformator care sa-ti scoata tensiunea, voltajul si frecventa potrivita. Vorbesc cu baietii de la Inginerie Electrica. Le fac tema la programare si ma ajuta cu wiring-ul si necesitatie de curent electric ;D

Cand o sa am ceva banuti "de joaca" intentionez sa dezmembrez un eeepc, sa iau un ecran cu touchscreen > 7 inch, receiver GPS/radio. Imi fac o distributie de linux personalizata. O modific astfel incat sa am ce imi trebuie: Interfata grafica, player audio/video, browser web, soft de navigatie si driverele aferente. E buna de proiect anti plictiseala.

@Heimdallr Soft pentru PC ? Te referi la car pc ? Ai usb, iti trebuie doar cablu de date si iTunes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto nu trebuie touchscreen trebuie monitorul de RTI+interfata audio/video cu masina si un touchpad integrat intre schimbator si cotiera unde este scrumiera si gata.

Daca se poate asa usor oare din ce motiv nu are nimeni pe Volvo asa ceva.

Nu e centrala nucleara dar fara soft nu sunteti instare sa faceti nimic la masinile astea,mai ales la cele cu MOST,cu toate cunostintele de calculatoare.

Era vorba si cum il integrezi in masina frumos nu tiganeste ca in romanica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, sincer, nici ăla spre care mi-ai dat link-ul nu-mi pot imagina unde l-aÅŸ putea pune... sub scaun?  ;D

@Heimdallr Soft pentru PC ? Te referi la car pc ? Ai usb, iti trebuie doar cablu de date si iTunes.

Vorbesc de un soft care să permită calculatorului să fie controlat prin iMIV, de către head unit, prin intermediului acelei mufe de iPod (nu ÅŸtiu cum se numeÅŸte ÅŸi nici măcar dacă există motherboards care au aÅŸa ceva). Practic, să poÅ£i controla playerul ca pe un iPod. Cred că ai citit că iMIV-ul permite afiÅŸarea pe displayul HU a artist, song title etc dar ÅŸi schimbarea pieselor ÅŸi playlistului de pe iPod, direct de la butoanele maÅŸinii...

Oricum, de ce nu se poate conecta un laptop banal la drăcovenia aia de iMIV?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ale electronicii nu le am, dar cred ca poti sa faci un transformator care sa-ti scoata tensiunea, voltajul si frecventa potrivita. Vorbesc cu baietii de la Inginerie Electrica. Le fac tema la programare si ma ajuta cu wiring-ul si necesitatie de curent electric ;D

Cand o sa am ceva banuti "de joaca" intentionez sa dezmembrez un eeepc, sa iau un ecran cu touchscreen > 7 inch, receiver GPS/radio. Imi fac o distributie de linux personalizata. O modific astfel incat sa am ce imi trebuie: Interfata grafica, player audio/video, browser web, soft de navigatie si driverele aferente. E buna de proiect anti plictiseala.

@Heimdallr Soft pentru PC ? Te referi la car pc ? Ai usb, iti trebuie doar cablu de date si iTunes.

Se vede ca esti varza cu electronica pustiulica!Cred ca voiai sa spui sursa de tensiune in comutatie!Tu stii decat soft si sa asmblezi un amarat de pc din componente pe care le iei gata asamblate de la Emag.Stii ce este ala un can-bus?Stii ce este ala LIN-bus?Stii ce este ala Volcano bus?Stii ceva despre electronica din masina ta sau din cea de S60 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa manufacturezi sursa, e deja facuta, plus ca mai trebuie sa stie si niste smecherii, cum ar fi sa nu se opreasca cand dai la automat si e cadere de tensiune, etc. Uite aici ai cam tot ce trebuie. Exista si soft, centrafuse, mai sunt si altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detonator, lasă-l pe Adrian, că ÅŸtie mai multe decât mulÅ£i... eu nu ÅŸtiu câte ÅŸtie el, dar de aia tot vreau să-mi îmbunătăÅ£esc maÅŸina... de aia întrebăm aici, pentru că nu ÅŸtim ÅŸi ca să învăÅ£ăm...  ;D ... norocul cu cei care ne "elucidează"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, sincer, nici ăla spre care mi-ai dat link-ul nu-mi pot imagina unde l-aÅŸ putea pune... sub scaun?  ;D

Vorbesc de un soft care să permită calculatorului să fie controlat prin iMIV, de către head unit, prin intermediului acelei mufe de iPod (nu ÅŸtiu cum se numeÅŸte ÅŸi nici măcar dacă există motherboards care au aÅŸa ceva). Practic, să poÅ£i controla playerul ca pe un iPod. Cred că ai citit că iMIV-ul permite afiÅŸarea pe displayul HU a artist, song title etc dar ÅŸi schimbarea pieselor ÅŸi playlistului de pe iPod, direct de la butoanele maÅŸinii...

Oricum, de ce nu se poate conecta un laptop banal la drăcovenia aia de iMIV?!

Citeste cu atentie ce scriu.Nu se poate controla pc-ul de la HUUUUUUUUUUUU prin iMIV.Ba doctore io zic sa-o lasi asa.Hu va fi decat o componenta de transfer si procesare a sunetului cum era su iMIV si alta sursa externa.Io cred ca tu vrei sa ai super multimedia in masina cu 1000Ron.Nu se poate

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, am înÅ£eles, nu trebuie să mă baÅ£i cu ciocanu'...  ;D Mă gândeam că există un soft similar cu cel al iPod-urilor...

Nu voi cu 10 milioane, dar nici cu o sută... acolo, între...  hehehe

Oricum, cea mai avantajoasă soluÅ£ie o consider tot cea cu PC-ul, care face mai multe ca un iPhone ÅŸi ÅŸi la un preÅ£ mai mic... că nu merg comenzile direct de pe HU-HU-HU, asta e...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba astia cu cunostinte de pc pentru care totul este usor cititi bine ce a scris Dexter,ca stie ce vorbeste.In masina nu este ca acasa.

Si se poate conecta un laptop la iMIV fara nici o problema.Ideea era sa fie totul integrat in masina sa deschizi masina sa pui contactul si sa pleci,nu sa stai sa conectezi laptopul sa apesi pe buton si sa dai off la el cand opresti masina.

Pentru asta va trebe cel putin o sursa specializata auto dar pentru pc.Iar Adrian se baga in niste discutii despre care habar nu are,adica MASINILE VOLVO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai merg comenzile de pe volan.Si cu acea sursa specializata va merge softul Centrafuse.Daca vrei il am si il poti instala pe pc-ul tau sa vezi cum arata sau cred ca e mai simplu sa-l iei de pe torente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti face multe, de exemplu iei http://www.mini-box.com/picoLCD-256x64-OEM care are interfata de keypad, il legi la butoanele de pe volan si poti controla volum&stuff. Problema cum a spus Detonator e ca se integreaza greu spre deloc in designul bordului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now