Midnight Caller

Din ciclul "Cat de bădăran poti fi" cu Volvo sau fara

708 posts in this topic

din nou o spun ... nu am procedat corect ! trebuia sa il las cum el nu mi-a facut mie ...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu vorbesti? De cate ori ai semnalizat depasirea cu 100 m inainte? Sau cand mergi cu 200 km/h, ai vre-un Lamborghini? Sau in oras, cand mergi cu 100 km/h pe linia de tramvai? Sau cand depasesti pe serpentine, de iese fum din cauciucurile tirurilor, sa nu se urce pe tine, cand depasesti!

E usor sa aratam legislatia, pe care nu o respectam niciunul!

Eu, MEReU semnalizez depasirea corespunzator in afara localitatilor! Nu am Lamborghini, am ceva ce atinge 200 iar in oras nu prea o ard pe linia de tramvai. De obicei depasirea pe serpetine are cate 2 benzi pe urcare si daca nu am pe cineva in fata, ma duc...daca nu astept. Nu cum a facut acest "IUDA". Distanta de unde a dat el semnal si distanta pana la urmatoarea curba este mai mica sau egala cu 100m.

Si eu am condus duba, dar duba...nu Dacia Doker, ci ceva de vreo 8-9 metri in spatele scaunul pe care stateam si n-am facut asta niciodata.

Asa ca ... eram sigur ca vei lua foc, dar n-ai de ce, sau poate ai?! incercand sa cauti o scuza dubangiilor.

Eu am incheiat discutia.

Bravo Cristi, si eu la fel as fi facut, cunosc foarte bine padurea Bogatii.

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Cristi, mai bine viu si frustrat, decat mort si ambitios. O injuratura-doua bine orientate catre rudele cineastului cu duba, te racoreau si reduceau nivelul de stress.

Edited by mariusdaniel
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia sa le luam cronologic.

Depasesti pe linie continua, in curba

- bifat

Nu respecti regulile cand esti depasit - bifat

Dubistul pune semnal cand intra in depasire - bifat

Depaseste regulamentar pe linie discontinua - bifat

Deci, care o fi cretinul dintre cei doi ? Daca as fi in locul lui as trimite clipul la politie. Esti un pericol cu iz penal.

In plus, la 1:05 vad in clip ca scoti mana pe geam si arati semnul pacii. Nu ai ce cauta pe sosea. Daca eram in locul lui te aruncam in sant

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dinoco, nici eu nu-i las pe cei care nu semnalizeaza schimbarea benzii, insa in Bucuresti, cand merg cu 10-20 km/h, cand putem sa zgariem masinile, sau sa ne rupem oglinzile, nu la viteze de peste 60 km/h, cand te poate arunca in decor, la o mica atingere, sau te poate invarti pe sosea, daca te ia in aripa spate din lateral. Sau cum i-am spus si lui Cristi, il loveste pe el si-l arunca in tine

Share this post


Link to post
Share on other sites

intr-un fel il inteleg ... toata ziua conduce pe drumuri arhi aglomerate ... care sunt semnalizate uneori foarte prost (interdictia\permisiunea depasiri total anapoda) .Dar mai ai si bun simt . Daca 30 de masini nu au reusit sa depaseasca camionul ... ii obligi tu unu cate unu sa te lase sa intri ... nici cel cu opel nu l-a lasat si mai ca era sa intre intr-un tir care venea pe contrasens mai in fata cu 5 masini depasind intr-o zona cu vizibilitate 0 ... aia na mai pus-o pe net . Si dupa o asemenea experienta ma gandeam ca se calmeaza dar nu ...

pe viitor nu mai imi pun capul cu nimenea ... asta e clar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbesti de bun simt vad, pe al tau unde l-ai lasat?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

semnul pe care l-am facut a fost o cu degetul nr.2 nu 3 ... si l-am rugat sa se potoleasca ca nu suntem noi mai prosti de nu depasim ... adica nu se poate sa obligi pe toata lumea sa iti faca loc .

depaseirea mea daca te uiti mai atent a inceput cu o lungime de tir inainte de semnul cu depasire permisa.. si vizibilitate chiar buna am incheiat depasirea cu mult timp inainte de a fii depasire interzisa

i-a uitate marcel cat loc mi-a facut el mie ... daca ar fi venit ceva din fata ... cu toate ca nu venea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, esti bun de justitiar. Ai grija ca s-ar putea sa dai de unul care nu o sa fie la fel de intelegator ca dubistul ala.

Edited by Marcel Ka

Share this post


Link to post
Share on other sites

prima si ultima oara cand am sa fac asa ceva ...

cum spune si Marius Daniel mai bine o injuratura

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si inca ceva, te vad student la Medicina, dar pentru numele lu' Dzeu, cumpara-ti o carte de gramatik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, esti bun de justitiar. Ai grija ca s-ar putea sa dai de unul care nu o sa fie la fel de intelegator ca dubistul ala.

Auzi, dar tu de fapt esti acel "Iuda"? Ca bag de seama ca ti-ai facut cont fix pentru aceasta discutie!

Cretinul cu duba de ce a mai facut depasirea, daca a vazut ca asta cu volvo accelereaza? Unde se ducea? Sub tir? Si vad ca te apuci sa dai lectii de gramaiK? Baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa GRAMATIK, sa ma cac in ea de gramatik, mai atragi si atentia si scrii ca pe mirc

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sunt acel iuda, sunt venit in deplasare de pe saitul unde a fost postat clipul.

si da, vad multi analfabeti prin zona. vrei si tu o carte de gramatik ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logic ca el este, cum de a aparut ulterior filmarea doar cand depasea masina pe linia dubla?

Poate masina a iesit in depasire pe linie punctata si ulterior s-a dublat linia...asa ca nu avem de unde sa stim.

Ca idee...o depasire inceputa in linie punctata este permisa pana la intalnirea marcajului sau semnelelor rutiere, el neavand unde sa revina pe banda fara a deranja ceilalti soferi, a continuat depasirea revenind pe banda lui de mers imediat cum acest lucru a fost posibil.

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sunt acel iuda, sunt venit in deplasare de pe saitul unde a fost postat clipul.

si da, vad multi analfabeti prin zona. vrei si tu o carte de gramatik ?

Hai fa pasi inapoi, de unde ai venit. Ia-ti tu carte de gramatica si invata ca propozitia se incepe cu litera mare. LOL

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai, e logic ca esti prost. filmarea apare aici http://www.trafictub...#comment-306693

ma rog, trebuie sa stii sa citesti ca sa-ti dai seama

Scuteste-ne, ca nu ne intereseaza parerea ta! Sa speram ca ajungi cat mai repede sub un tir. Oricum o sa primesti bann, repede

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inceput depasirea inaintea semnului si liniei punctate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inceput depasirea inaintea semnului si liniei punctate

Lasa-l Cristi, tu ti-ai invata lectia, te-am mai "urecheat" noi pe aici, lasa-l in durerea lui

Rugam un moderator sa stearga OFFTopicul

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cata prostie am reactionat eu, cam lafel a reactionat si Iuda . Doar ca el a continuat sa isi faca damblaua . Eu am vrut sa ii demonstrez ca si restul din coloana avem posibilitatea sa depasesim dar nu o facem din respect . Am gresit recunosc . El ? N-a gresit cu absolut nimic ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut si eu clipul si am ramas masca...dupa 8 ani de condus in Romania si 3 ani de condus in Anglia si dupa vreo 1 milion de km in trafic conducand masini mici si dube parerea mea e ca nu ar trebui sa ma bag in depasire coloana cu duba,mai ales daca vad ca in fata sunt masini mai puternice si mai sigure si nu depasesc...daca duba depasea cateva masini probabil ajungea mai repede la destinatie cu 10 minute...dar daca lua niste vieti nevinovate din inconstienta...se merita cateva masini depasite?Cred ca si Cristi a gresit...daca vezi un sofer facand depasiri riscante suna la politie si filmeaza-l,nu te lua la intrecere cu un inconstient...pentru siguranta ta,te asteapta persoanele iubite acasa.

Conduceti prudent ca va asteapta parintii si pentru unii copiii acasa,nu va e drag de ei?eu personal depasesc doar daca sunt sigur ca pot depasi in conditii de siguranta pentru toti participantii la trafic,pentru ca eu imi iubesc familia si ma gandesc ca si pe altii ii asteapta cineva drag acasa.

Va rog conduceti in siguranta ca am rudele in trafic national si international si nu as vrea sa stiu ca cineva a depasit si au rezultat accidente fatale!Cu respect,la cat mai multi km in trafic fara incidente!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dle. Marcel Ka faptul ca esti venit 'in deplasare de pe saitul unde a fost postat clipul' nu-ti da voie sa nu respecti regulile elementare de bun simt si de gramatica. Daca tot esti asa de atotstiutor, te rog sa-ti etalezi 'cunostiintele' pe alte forumuri. Din pacate pentru tine si din fericire pentru noi, iei o pauza bine meritata pentru instigare la flame.

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt multi kamikaze de astia ;

faceti un drum Cluj-Oradea si ramaneti masca ;

cata inconstienta au unii !

Edited by volvo 244
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi scuze tuturor ca am facut aceasta eschibitie cu volvo si mai rau ca a ajuns pe volvo-club . sincer nu am vrut decat sa il fac sa inteleaga ca nu suntem toti prosti si el cu duba presus ...

niciodata nu depasesc fara a avea vizibilitate (asta uneori se bate cap in cap cu semnele pe la noi) dar vizibilitatea si siguranta ca pot incheia depasirea le am .

eu mam tras aproape in sant ... loc a avut doar ca nu a vrut sa inteleaga ca nu are rost depasesti in coloana si sa obligi pe toata lumea sa iti faca loc CA ESTI CU DUBA . Oricum pacat ca nu am camera ... dar ce depasiri a facut dupaia ... de parca nu s-ar fi intamplat nimica

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de acesti kamikaze vorbesc ;

dupa jargonul domnilor ce conduc (mult si bine )

camioane!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now