Rebelu

Idei, propuneri de organizare a Nationalelor

41 posts in this topic

Dragi colegi, vin cu propunerea ca in acest topic sa ne exprimam si dezbatem idei si propuneri privind organizarea Nationalelor.

Propun un start: sa existe doar Intalniri Nationale, fara Intermediare, avand in vedere ca deseori unii vin la Intermediare si nu mai revin la Nationale.

Alta idee de start: sa fie implicati in organizare oricine are dorinta si putere sa faca ceva. Orice idee sa fie supusa unei dezbateri aici pe forum in prima faza, si in functie de cota de acceptare, punerera in practica sa fie decisa doar de catre cei care s-au implicat.

Responsabilitatea fiecaruia care vine cu o propunere de activitate este sa prezinte atat argumentele cat si mijloacele de realizare, in termeni de cost-timp-rezultate*.

PS:* defect profesional, intrucat lucrez in domeniul managementului de proiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si propunere, intalnirea NATIONALA VOLVO sa se desfasoare cu cel putin o zi in plus....de miercuri sau joi in prima saptamana din septembrie. Am avea timp de mult mai multe activitati....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cine o zis? Daca acel cineva merge la o Intermediara nu vine la Nationala?Eu daca aveam ocazia cu siguranta veneam,macar pentru cateva minute /ore  ,dar ceilalti?Legat de organizare nu stiu prea multe,pentru ca nu am fost,dar s au dezbatul fel de fel de idei aproape 1 an ! si pana la urma ??

Sper la anu' sa fie mult mai bine + cat mai multe Intalniri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cit a costat nationala asta , 6-8 mil de familie exclusiv transportul, inclusiv ce s-a mai cheltuit cu ocazia nationalei.

cu banii astia stam cu cortul 1 saptamina, ne distram mai mult, mincam si bem mai mult.

numai ca nu prea merge asta pentru cei cu copii mici si multi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 - Mi se pare foarte prost pusa data. Prima saptamana din septembrie inseamna sesiunea de toamna la facultate pentru unii. De ce trebuie neaparat toamna? E rece, e umeda nu intra gratarul bine, ca sa nu mai zic de bere.

2 - Trebuie facut un plan(itinerariu) pe care toata lumea sa-l respecte. Care calca stramb, este doar un simplu excursionist care conduce din greseala Volvo.

3 - Trebuie alesi niste sefi care sa se ocupe. Eventual sa dea cu biciul in agitatori. :smile:

4 - Trebuie organizati mesenii in echipe pe localitati. Nimeni sa nu calatoreasca singur. Iar echipele din orase diferite sa se intalneasca pe drum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai toata ideea cu intalnirea intermediara e sa ne vedem cu cei care nu pot veni in septembrie. Cu mutarea nationalei e complicat. Gratarul, berea si micii nu e pe placul tuturor(aici ma refer la șoferi si familiile cu copiii mai mici de 5 ani)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si propunere, intalnirea NATIONALA VOLVO sa se desfasoare cu cel putin o zi in plus....de miercuri sau joi in prima saptamana din septembrie. Am avea timp de mult mai multe activitati....

Cel tarziu vineri dimineata toata lumea sa fi cazata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si  eu cred ca ar fi foarte bine sa ne adunam macar de joi seara,si asa vom avea mai mult timp la dispozitie sa ne organizam,pt. ca vede-ti foarte bine,ca suntem pe fuga mereu.

Si a-s mai avea ceva de adaugat,in legatura cu locatia,care de cand vin eu la aceste intalniri,mi sa parut cea mai proasta posibila,si anume,dupa ce se alege zona in care mergem,cei din zona respectiva sa se ocupe de gasitul pensiunii,pt. ca le este mult mai la-ndemana.Eu nu-l invinovatesc pe Danix pt. alegerea pe care a facut-o,pana la urma ,are si omul familie,si nu poate sa umble de nebun toata tara sa ne gaseasca noua locatie,de asta spun ca asa ar fi cel mai indicat,cei din zona sa caute locatia,tot ei eventual sa afle si eventualele atractii turistice,locuri pt. poza de grup(pt. ca vedeti ca ne trebuie spatiu si timp)dupa care totul este mai simplu.

Atata timp cat stim ce avem de facut,totul este foarte simplu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Infiintarea unei taxe modice de 2 ron-luna,platita in luna ianuarie pentru tot anul,suma ce v-a fi cheltuita in seara volvo.Asa vom lua in serios activitatea clubului si vom fi mai interesati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt de foarte acord ca nationala sa se inceapa cu o zi in plus astfel

Vineri plimbari prin zona turistica cu peste viteza legala, sac nelu dar mie imi place sa merg repede pe serpentine (ador asta), si sambata in care motoarele volvo vor ramane OBLIGATORIU RECI

Propun ca ziua de sambata sa fie fara masina nici macar clintite.

Ne asezam intr-un loc, aproape de pensiune organizam jocuri pentru adulti si copii, facem gratare, doamnele vor face tocanitza de porc si mamaligutza, barbatii isi vor arata burtile invartind la gratare, copii se vor juca pe o pajiste frumoasa pe care o vom curata noi in spiritul "letsdoitromania :-p. Danyx va fi primul care va incepe curatenia

Seara vom face un foc de tabara apoi ne vom tara catre sala de spectacol

Daca e frumos, putorile vor putea dormi la soare pe o patura, restul socializam, ne cunoastem.

DECI:

Propun la nationala ca sambata sa fie ZIUA MOTOARELOR RECI zi care va incepe cu bere in loc de ceai.

PS. Am avut iarasi o nationala frumoasa.

PPS. Danyx, cu ocazia geocaching-ului voi face un cache care va contine readbull sa vedem daca esti in stare sa il gasesti :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

PPS. Danyx, cu ocazia geocaching-ului voi face un cache care va contine readbull sa vedem daca esti in stare sa il gasesti :P

i l gaseste dupa miros  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, o prima concluzie ar fi sa prelungim Nationala cu 1 zi, astfel incat sa avem ziua de sambata strict pentru socializare.

Sa mai dezbatem aceasta propunere pentru inca 1-2 saptamani, dupa care vom stabili clar, in functie de pro si contra.

Discutia legata de perioada Nationalei a mai fost, ba chiar si un sondaj. Finalul a fost clar in favoarea primei saptamani din septembrie. Asa a fost, asa s-a votat, deci asa cred ca va ramane. Nu vreau sa revenim asupra acestui subiect.

Propunerea unei taxe a mai fost discutata. Inca nu e definitivata clar, si eu cred ca atat timp cat nu exista o inregistrare legala a clubului nu poate fi perceputa aceasta taxa modica. Discutia despre aceasta taxa sa se poarte in continuare pe topicul dedicat.

Pe topicul privind Nationala, Matrixxx spunea ceva de muzica. Sunt de acord cu el.

Alte propuneri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O alta idee observata pe topicul privind Nationala 2010 este cea privind studierea locatiei de catre persoane din arealul unde se va stabili organizarea ei.

O sustin, si pot spune ca la cea de anul trecut eu am venit cu recomandarea locatiei, initial din auzite, si mai apoi dupa ce am vizitat-o in fuga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Cu toate ca, din pacate, nu am participat pana acum la nici o Nationala (deh, profesia iti asigura traiul de zi cu zi, nu-i asa?!....), am citit comentariile si am vazut pozele de la toate cele patru organizate pana acum. Acest topic vine tocmai la timp pentru a remedia disfunctionalitatile unei astfel de organizari, care nu e deloc usoara. In acest sens, vin si eu cu cateva idei si amendamente:

1. Inca de la inceputul anului, sau imediat dupa ce s-a terminat o Nationala, sa fie stabilita O ECHIPA de organizare, deoarece un singur om nu e suficient pentru asta.

2. Locatia sa fie stabilita DUPA verificarile de rigoare, iar membrii clubului din zona aleasa sa fie integrati in acea echipa de organizare,chiar daca vor participa sau nu. Daca vor participa, foarte bine. Daca nu, macar pot sa-si faca simtita prezenta in club prin ajutorul dat din timp pentru organizare.

3. Sa se faca un regulament general al Nationalei, cu cerinte, obligatii, in care sa fie prezentata si echipa organizatoare, pentru a sti toti participantii catre cine sa se indrepte pentru a afla informatii.

4.Sa fie printate coli cu programul Nationalei respective, de date si ore si oferite participantilor la sosire, pentru a preintampina eventualele intarzieri/neintelegeri/etc.

5.Orice disfunctionalitate sa fie anuntata echipei de organizare (sau unui membru al ei) in momentul depistarii ei. Procedand asa se vor elimina in timp util situatiile in care s-a aflat anul asta MAtrixxx, spre exemplu.

6. Cred ca Intermediarele sunt foarte bune, avand in vedere ca sunt membrii din club care nu pot veni la Nationala, drept urmare nu cred ca e bine sa le desfiintati. Cu ele, exista mai multe variante pentru toti membrii clubului de a  se intalni.

Cam astea ar fi primele mele idei venite in intamplinarea rezolvarii problemelor de organizare unei Nationale Volvo.

Toate cele bune si la cati mai multi km in siguranta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

o idee buna ar fi daca, in plimbarile voastre prin tara, atunci cind stati intr-o locatie care va place (sau o puteti vizita), sa luati date de contact, sa discutati in principiu cu gazda despre o eventuala intrunire de grup, sa luati preturi estimative, etc

in acest fel s-ar putea crea o baza de date suficient de utila. [topic nou ?]

eu sint primul care ar fi putut face asa ceva insa n-aveam creierul cu mine.

dar, promit c-o sa-l iau cu mine, datile viitoare....

aceasta baza de date ar fi utila nu numai pentru nationale sau intermediare, ci si utilizatorilor unici pentru sejururi personale.

asa cum avem o harta cu utilizatorii, asa am putea avea o harta cu locatii ok. (sau macar o lista pe zone ale tarii)

exemplu :

zona (distanta pina la cel mai apropiat oras mare)

locatia : nume (stele, margarete, proprietar)

camere : xxx

contact : xxx

facilitati : xxx

puncte de interes

alte observatii despre locatie

PRET

Share this post


Link to post
Share on other sites

se mai pot face si poze ale locatiei (poza generala, camere, piscina, teren fotbal, imprejurimi, etc)

se poate mentiona ceva despre locurile de parcare, internet,starea drumului de acces la obiectiv...

si popasurile sint interesante (hanuri, moteluri, cabane)

si campingurile

si locurile ieftine de servit masa

si orice credeti voi ca ar putea fi util si altora. niciodata nu se stie de unde sare iepurele !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propunere:

Daca veti hotara in prima jumatate a lunii septembrie (cand sezonul e pe sfarsite, sau chiar sfarsit-depinde de vreme), pot sa vorbesc cu un proprietar de hotel+restaurant+parcare sa ne faca un pret. Deocamdata, as avea nevoie de un numar minim asigurat de persoane. Discutia pot sa o am, de principiu si zilele astea, urmand, daca veti fi de acord, sa dezvoltam discutia cu proprietarul, in anul urmator. Locatia ar fi in zona Mamaia Nord, putin dincolo de "La Scoica Land" spre Hanul Piratilor (pentru cei care stiu zona).

Avand in vedere ca pana acum nu s-a tinut nici o Nationala la mare, precum si faptul ca va fi in sezonul cald (sa speram ca va tine vremea cu noi), poate n-ar strica sa luati in considerare si aceasta varianta....Ca sa nu va mai detaliez cate se pot face pe plaja.....cu masinile, sau fara...:)

Astept un raspuns de la voi....

Salutari calde de la mare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea cu marea nu e rea deloc. Cat despre Mamaia, eu unul, m-as mai gândi... Au preturi exorbitante in raport cu ce ofera.

In ce priveste masinile si plaja, eu consider de principiu, ca e bine ca rotile sa nu atinga nisipul ! Niciodata.

Doar nu vrem sa aparem pe site-ul BMW club ( sau cum s-o fi numind ) si sa râda aia de noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea cu marea nu e rea deloc. Cat despre Mamaia, eu unul, m-as mai gândi... Au preturi exorbitante in raport cu ce ofera.

In ce priveste masinile si plaja, eu consider de principiu, ca e bine ca rotile sa nu atinga nisipul ! Niciodata.

Doar nu vrem sa aparem pe site-ul BMW club ( sau cum s-o fi numind ) si sa râda aia de noi...

:)

Tocmai de aceea am scris ca putem merge pe jos sau cu masinile...Vezi tu, aici e vorba de gusturi....

In privinta preturilor, am specificat ca acest hotel nu este in Mamaia, ci dincolo de Mamaia, spre Navodari si e construit pe malul lacului. Pe de alta parte, asa cum am scris, mizez pe faptul ca o sa fie sfarsit de sezon, sau chiar inchis sezonul, caz in care nu vor mai fi preturile sus...Vreau sa stiu parerea voastra, ca sa stiu daca arunc niste intrebari de principiu patroanei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce s-a mai vorbit pana acum , lumea era de acord ca Nationala sa fie cat mai in centrul tarii, pentru a reduce nr de km facuti de participanti, si de a strange cat mai multi colegi.

Zona litoralului e o zona buna pentru intermediare.Parerea mea...:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu fata patroanei si revin cu cateva amaunte suplimentare:

-locuri de parcare : 30 - cu posibilitatea de a folosi si o parcare alaturata, in cazul in care vor fi mai mult de 30 de masini;

- numar locuri in restaurant : 150

- nr locuri de cazare : 100 (sunt casute de 3 ***, de cate 4 camere, fiecare cu baie proprie)

Locatia are curte interioara (e logic, dupa dispunerea casutelor), vedere si acces la lac.

In privinta pretului, a ramas sa vorbeasca cu mama-patroana, dar mi-a spus ca va fi in functie de numarul de persoane din grup, de perioada dorita, precum si de early-booking.

O sa mai revin cand o sa am si alte amanunte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am si preturile (de principiu):

- doar cazare : 65 lei / persoana

- cazare + MD : 75 lei / persoana.

- cazare + 3 mese : 125 lei / persoana.

Ramane sa hotarati si sa ma anuntati.

Toate bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now