iulirx

LOGICA impotriva tuturor...

178 posts in this topic

11Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să dea pămîntul verdeaÅ£ă, iarbă cu sămînÅ£ă, pomi roditori, cari să facă rod după soiul lor ÅŸi cari să aibă în ei sămînÅ£a lor pe pămînt.`` Åži aÅŸa a fost.

12Pămîntul a dat verdeaÅ£ă, iarbă cu sămînÅ£ă după soiul ei, ÅŸi pomi cari fac rod ÅŸi cari îÅŸi au sămînÅ£a în ei, după soiul lor. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.

13Astfel, a fost o seară, ÅŸi apoi a fost o dimineaÅ£ă: aceasta a fost ziua a treia.

Nu vad parada... nu e in Biblia mea.

Pe de alta parte, pana la "dog", "Canis familiaris" sau "zavod" omenirea a mai trecut pe la Babel, cand au inceput sa  vorbeasca limbi diferite.

Poate iti va fi mai usor sa intelegi. Imagineaza-ti Edenul ca fiind locul unde erau toate adunate , si apoi ca intr-un BiGBang au inceput sa se extinda :). Acuma e plauzibil?

Referitor la Geneza 1:26 - a fost inainte de neascultarea omului. Dupa neascultare, natura nu mai era in armonie cu omul... uite ce frumos explica Biblia de ce omului i-a fost greu pe urma.

Oamenii de la http://crestinism.wordpress.com/ combat ceea ce nu cunosc. Adica Biblia. De aia comentariile de acolo, luate cu CtrlCCtrlV sunt ridicole. Cand iti luai efortul sa spui cu cuvintele tale, aveai niste idei si explicatii de apreciat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola, eu iti raspund in numele meu, desi am zis ca nu ma mai bag in aceasta discutie, pt. ca il consider din punctul meu de vedere fara folos. Pe mine nu a trebuit sa ma convinga nici o popa, mai ales ca nu sunt de acord cu viata lor personala si profesionala, si nici n-as discuta cu ei asemenea teme. Daca ar trebui sa-mi aleg un partener de discutie, te-as alege mai bine pe tine, decat unul dintre ei. Adevarul biblic m-a convins, si desi tu zici ca este scris de oameni si nu e mai presus de alte carti, eu te contrazic. Arata-mi inca o carte care a fost scris de oameni in 1600 de ani ( pt. ca biblia a fost inceputa in 1513 i.dC si a fost incheiat in 98 dC ) si are armonia totala intre sciitori ca si biblia. Cum tu esti convins ca a venit un extraterestru si ne-a manipulat genetic, eu sunt convins ca am fost creati de un dumnezeu cu un scop anume pe acest pamant. Si tot convins sunt ca orce as zice, tu nu te-ai abate de la aceasta convigere a ta, cum nici eu de a mea ... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci cum s-a spus :

nici noi nu-i convingem pe ei, nici ei pe noi.

punct !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.