iulirx

LOGICA impotriva tuturor...

178 posts in this topic

Poate imi spune si mie cineva daca nineeleven se poate incadra undeva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate imi spune si mie cineva daca nineeleven se poate incadra undeva ?

Petrol si Nichel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 ani 3 luni si 8 zile

atit mai este pina o sa aflati niste raspunsuri la intrebarile ce nu va lasa sa dormiti noaptea sau ziua-ca stiu eu pe uni care dorm la amiaza :D :D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In biblie scrie ca a plouat 40 de nopti, etc. Eu intrebam UNDE s-a retras apa daca TOT pamantul era acoperit. Sa-mi explice stiinta asta, ca religia doar interpreteaza.

Daca poate convietui stiinta cu religia o sa vedem la primul contact oficial cu o civilizatie extraterestra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lipsa de informatie a dus la crearea unor divinitati...pentru omul primitiv, fenomenele naturale erau opera unor zei,mai buni sau mai rai,in functie de efectele produse...soarele,luna,vantul,fertilitatea, molimele sunt doar niste exemple...clasele conducatoare au intuit potentialul acesui instrument de manipulare si au tinut mult timp sub control datele stiintifice..pe urma ce progresul tehnologic inevitabil mai indeparta cate un val de pe creierii oamenilor,religia se replia la randul ei in alte ideologii si tehnici de incatusare...a fost o frana teribila in calea dezvoltarii civilizatiei pentru ca stiinta si tehnologia contraziceau multe din ideile si faptele religioase...aici vorbim de mii de ani de intuneric si opresiune...astazi inca se practica acest lucru, cu alte mijloace si metode,mai rafinate evident...din pacate,noi,oamenii,inca avem nevoie de altcineva pentru a ne dirija soarta...daca un lucru iese bine..e meritul lui Doamne,Doamne..daca nu,ne-a pedepsit Dumnezeu...de ce?..nu se stie,in fond El e bun si milostiv,dar are nevoie , in atotputernicia lui, de umilinta si banii nostrii...si ne comportam de parca Pamantul ar fi centrul Universului si Omul,creatia lui de baza...ce ne facem cu miliardele de alte planete locuite de gandaci,insecte,humanoizi si alte creaturi de diferite forme?..Dumnezeul lor are fata umana de pe Pamant?...Nu intelegeti ca suntem prea limitati in gandire?...iar noi,oamenii,suntem doar un fir de nisip in praful interstelar....probabil in momentul asta,zeci de civilizatii mult mai avansate,care au scapat de acest jug spiritual, se uita la noi si rad cu pofta de cat de primitivi suntem...mai repede as putea crede ca Dumnezeu este Forta din Razboiul Stelelor..in fond,este universala si ar explica chiar totul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xydexter...era acoperit tot pamantul cunoscut la acea vreme..sa nu uitam ca Biblia e o carte,plagiata si rastalmacita in functie de interesele de la acel timp...crestinismul a furat tot ce a propovaduit de la religii mult mai vechi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xydexter...era acoperit tot pamantul cunoscut la acea vreme..sa nu uitam ca Biblia e o carte,plagiata si rastalmacita in functie de interesele de la acel timp...crestinismul a furat tot ce a propovaduit de la religii mult mai vechi...

Tu pe ce bazezi parerile tale? Ai ceva dovezi in legatura cu cele zise de tine sau e doar o parere? In totdeauna au fost pareri pro si contra bibliei, dar ca sa fie credibil una din parti, au trebuit dovezi. Pana atunci raman doar pareri... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai hai atunci sa incepem cu cele zise in Biblie...si cu Dumnezeu..ce dovezi sunt ca acesta exista?...ce dovezi sunt ca cele povestite in Biblie au avut loc?...si hai sa ne referim la dovezi stiintifice irefutabile, nu la marturia Sfantului Varvarie,care dupa 40 zile de foame a avut viziuni cu Duhul Sfant care ii dadea indicatii pretioase...sau Moise,sau alti popi care au dus-o bine pe spinarea fraierilor...prietene,faptul ca Biblia e un plagiat ordinar dupa alte carti vechi.incepand cu Manuscrisele de la Marea Moarta e dovedit de xspe probe...lista e prea lunga....trebuie doar sa ai mintea deschisa si sa citesti,la Trinitas TV sau radio nu o sa zica niciodata asa ceva..sau duminica la slujba.....iar faptul ca acum 2000 de ani cand se vorbea de tot pamantul se intelegea doar aria cunoscuta si explorata la acea vreme,in special de caravanele de negustori iar e un lucru despre care s-a scris foarte mult si sunt tone de materiale de citit...dar,logic,scrie undeva in Biblie despre chinezi sau amerindieni sau negrii africani?...nu?...cum asa?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorba lu' Dan Negru, Hawking e un cretin, popii sunt mult mai destepti si mai in tema cu rotitele universului, doar le sopteste sfantul duh la ureche. Tommytza, eu cred ca dumnezeu era alb si de-aia negrii si chinezii n-au ce cauta in biblie. ;)  Oare cum ar arata biblia 2.0 cu gauri negre, femeia egala cu barbatul, fara ca pamantul sa fie buricul universului si cometa Halley in loc de steaua din Bethleem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar fi cool,man...cred ca ar cumpara-o si pitzi de pe Dorobanti,sa o tina pe masa sub Vertu.. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista dovezi stiintifice si geologice care confirma multe fapte intamplate si relatate in biblie. Faptul ca tu nu vrei sa-l accepti, nici o problema, fiecare crede ce vrea, dar faptul ca nu vrea cineva sa creada ceva sau in cineva, nu e dovada clara a parerii.Si sunt foarte sigur ca orice dovada sau explicatie pe seama bibliei pt. tine ar fi doar povesti sau basme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau o dovada ca duhul sfant nu era un extraterestru pus pe È™otii. Moise cand a despicat marea in doua si-a confectionat singur toiagul antigravitational sau l-a cumparat de la magazinul de artefacte supranaturale? Iisus cand a mers pe apa s-a folosit de tensiunea superficiala? Vedeti ca stiinta e legata de religie?  :smile:  :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista dovezi stiintifice si geologice care confirma multe fapte intamplate si relatate in biblie. Faptul ca tu nu vrei sa-l accepti, nici o problema, fiecare crede ce vrea, dar faptul ca nu vrea cineva sa creada ceva sau in cineva, nu e dovada clara a parerii.Si sunt foarte sigur ca orice dovada sau explicatie pe seama bibliei pt. tine ar fi doar povesti sau basme.

hai s-o luam pe rind : minunile. exista vreo dovada , de care vrei tu, dar dovada sa fie, ca au existat ? poti incepe cu orice minune vrei tu.

iti garantez ca asa cum sint critic cu fizicienii, in aceeasi masura am sa fiu si cu tine.

deci astept dovezile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu consider acest subiect incheiat pt. mine, parerea mea este ca orice as scrie,ar fi fara folos.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca ne zbatem degeaba..e mai usor sa credem ca un nene de sus le aranjeaza pe toate..nu trebuie sa mai muncim noi pentru asta...noi trebuie sa muncim doar pentru aia care ne spun chestiile astea..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa cred ceva, trebuie sa mi se demonstreze! si simplul fapt ca ceva se intampla fara o explicatie, nu inseamna ca ea nu exista... pur si simplu nu o stim noi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu pe ce bazezi parerile tale? Ai ceva dovezi in legatura cu cele zise de tine sau e doar o parere? In totdeauna au fost pareri pro si contra bibliei, dar ca sa fie credibil una din parti, au trebuit dovezi. Pana atunci raman doar pareri... ::)

Crestinismul este continuarea logica a iudaismului (de aia noul testament biblic nu are valoare fara vechiul testament), total diferit de "religiile mult mia vechi". Daca imi arati o religie mai veche care da explicatia saptamanii (da, saptamana dupa care orice om isi organizeaza viata este creatia lui Dumnezeu) atunci te cred ca crestinismul a furat de la altii.

Despre dovezi...

In alta ordine de idei exista dovezi si este nevoie de ele,  si exista credinta si este nevoie si de ea.

Lucrurile devin mai clare daca le luam cum sunt:

- Fizica experimentala - este bazata pe dovezi. Sustine ceva si poate sa demonstreze acel ceva ori de cate ori este necesar. De exemplu legea gravitatiei, elasticitatea unui resort, dilatarea, si multe altele din termodinamica, electricitate etc. se pot demonstra la infinit, intr-un proces previzibil, care poate sa fie dus pana la capat. Chiar daca demonstratia este la un nivel mai mic, si prin extrapolare se poate demonstra ce s-ar intampla la scara mare.

- Fizica teoretica, aparuta in sec. 19 la sfarsit, devine pe zi ce trece mai mult o filozofie decat o stiinta exacta. In loc ca lucrurile sa treaca in sfera experimentalului, ele raman agatate in teorii - pana la urma credinte girate de o somitate intelectuala sau un grup de intelectuali. Dar nu pot sa fie demonstrate nici macar o data.(de ex. teoria BigBang-ului) Trebuie sa ai o masura de credinta pentru a accepta aceste lucruri, de vreme ce ele nu pot fi dovedite. Doar ca, fiind sustinute de oamenii de stiinta de acum, aceasta credinta este mai usor de inghitit.

Doar ca , sarmanul Galileo Galilei a fost dat pe mana Inchizitiei tocmai de cercurile de oameni de stiinta din vremea lui (astronomii si filozofii l-au parat Inchizitiei). Asa ca, nu uitati, ca si oamenii de stiinta gresesc :).

Revenind la crestinism, exista asa:

- Crestinismul traditional, nascut de Constantin in sec.4, care nu este altceva decat continuarea traditiilor pagane pigmentate cu invataturi biblice. Sec. 4 a fost de fapt momentul in care paganismul a fost salvat, nu a fost nicidecum inceputul perioadei de glorie a crestinismului. De fapt, biserica apostata va fi dezbracata de puterea ei, si probabil o sa traim vremurile acestea.

- Crestinismul biblic, bazat numai pe Biblie (dictonul Sola Scriptura este destul de cunoscut) care nu a fost niciodata distrus si nici nu poate sa fie, fiind garantat de insusi Dumnezeu.

Asa ca, daca va referiti la concepte ale fizicii teoretice, trebuie sa va inarmati cu o doza de credinta. Mai mare decat cea de care are nevoie unul care crede in Dumnezeu.

Cand criticati crestinismul, incercati sa faceti diferenta, daca puteti, intre traditia omeneasca si Cuvantul lui Dumnezeu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am scris pana acum pe acest topic, dar am si eu cateva nelamuriri, legate atat de conceptiile lui Hawking sau altii ca el, si conceptiile religioase. Am crezut ca poate gasesc explicatii suficiente de clare, concise si de necontestat exprimate de cineva, vreodata. Nici macar acum nu am gasit, dar va intreb si pe voi cum  puteti explica cateva amanunte.

Una este urmatoarea: Daca Dumnezeu a facut lumea, de ce atunci se gasesc doar urme de animale preistorice de milioane de ani si nu SI de oameni? Am citit Biblia, cel putin Primul Testament si mai ales Geneza de 2 ori, si nu am reusit sa aflu raspunsul.

Alta este asta:

Daca Universul este in expansiune, unde se extinde el? Daca Universul cunoscut s-a creat in urma unui Bing-Bang ce a fost inainte? Cum se pot crea materii solide din intuneric, in conditiile in care lumina se zice ca a fost produsa de energia eliberata de bing-bang?

Daca viteza luminii este de peste 299 mii metri per secunda, iar in sistemul galaxiei apropriate nu se cunoaste sa existe alte forme de viata, de unde vin atunci extraterestrii, in conditiile in care le-ar trebui mai mult de o viata de om sa strabata chiar si cu viteze luminii acele distante enorme ale Universului? Daca totusi exista acesti extraterestrii, inseamna ca Einstein nu are dreptate, si exista o alta viteza mai mare decat viteza luminii pentru a te putea deplasa prin spatiu.

Desi merg la Biserica, Dumnezeul meu este credinta in a face doar ceea ce e bine, nu doar pentru mine, cat mai ales pentru cel de langa mine. Eu sunt convins ca in fapt aceasta este invatatura ce trebuie extrasa din Biblie, si nu ca exista un Atotputernic care controleaza tot.

Stiinta demonstreaza pe zi ce trece ca anumite concepte clare din trecut pot fi contrazise de noile descoperiri, fie matematice fie fizice fie chimice.

Biblia insa nu va putea fi contrazisa in ceea ce eu cred ca ea doreste sa promoveze: respectul si iubirea fata de semeni, acceptarea aproapelui cu bunele si cu relele sale. Apocalipsa prezisa este in fiecare zi in fiecare din noi.

Va recomand deci sa acceptati ca atat Biblia cat si Stiinta sunt instrumente de exercitare a mintii si sufletului spre a atinge o stare (nu lichida, nu solida, nu gazoasa, nu electrica, nu magnetica) de care omenirea actuala nu are cunostinta, si la care nu are inca cum sa acceada.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daca imi arati o religie mai veche care da explicatia saptamanii (da, saptamana dupa care orice om isi organizeaza viata este creatia lui Dumnezeu) atunci te cred ca crestinismul a furat de la altii.

Da, Biblia da o explicatie pentru saptamana pe care o cunoastem noi, pentru ca avem nevoie de o grila clara de ghidare si nu pentru ca creat-o Dumnezeu. Insa exista religii care au alte calendare de ghidare a activitatilor. Daca nu s-ar fi dezvoltat crestinismul cu forta si cu brutalitatea pe care a fact=o de-a lungul atator mii de ani, e posibil sa fi avut alte tipologii de calendare. Budismul, maiasii si aztecii, islamul, au avut si/sau au si ei un calendar. Adoptarea saptamanii de 7 zile este preluata fiind mai accesibila din mai multe puncte de vedere, determinat in primul rand de faoptul ca este obligatorie si necesara acceptarea unor notiuni de timp unitare in conditiile actuale. Adoptarea calendarului din Geneza nu este o dovada ca exista Dumnezeu. Daca budismul ar fi fost mult mai agresiv decat crestinismul, sunt mai mult decat sigur ca acum am fi avut alte notiuni ale saptamanii, lunilor, timpului.

Despre dovezi...In alta ordine de idei exista dovezi si este nevoie de ele,  si exista credinta si este nevoie si de ea.

Nu am dovezi ca exista Dumnezeu. Am convingerea ca este nevoie de credinta, ca trebuie sa existe iubire si intelegere intre oameni pentru a exista viata pe acest corp ceresc din Univers.

Lucrurile devin mai clare daca le luam cum sunt:

- Fizica experimentala - este bazata pe dovezi. Sustine ceva si poate sa demonstreze acel ceva ori de cate ori este necesar. De exemplu legea gravitatiei, elasticitatea unui resort, dilatarea, si multe altele din termodinamica, electricitate etc. se pot demonstra la infinit, intr-un proces previzibil, care poate sa fie dus pana la capat. Chiar daca demonstratia este la un nivel mai mic, si prin extrapolare se poate demonstra ce s-ar intampla la scara mare.

Fizica actuala se bazeaza pe presupuneri determinate de conditiile acestui corp ceresc si nu de legile fizicii Universului. Tot ceea ce exista in fizica actuala este si va fi valabil pe Terra. Nu obligatoriu si Univers. Extrapolarea la Univers este doar o presupunere. Sa imi demonstreze cineva Legea gravitatiei lui Newton intre 2 Galaxii. Daca exista gravitatie, atunci de ce Universul se extinde? Unde se extinde el?

- Fizica teoretica, aparuta in sec. 19 la sfarsit, devine pe zi ce trece mai mult o filozofie decat o stiinta exacta.  Asa ca, nu uitati, ca si oamenii de stiinta gresesc :).

Subscriu.

Revenind la crestinism, exista asa:

- Crestinismul traditional, nascut de Constantin in sec.4, care nu este altceva decat continuarea traditiilor pagane pigmentate cu invataturi biblice.

Recunosc ca traditiile pagane in anumite etape ale vietii umane. Sprfe exemplu, Postul, eu il vad ca pe un timp in care omul trebuie sa se abtina de la anumite excese alimentare necesare pentru sanatatea lui proprie si nu ca pe o conditie impusa de Dumnezeu. Omul are tendinta sa recurga la excese. Iar constatarile privind efectele produse de aceste excese, combinate cu aparitia religiilor in lume, au condus la impunerea unor restrictii. Excesele nu sunt limitate la cele alimentare.

- Crestinismul biblic, bazat numai pe Biblie (dictonul Sola Scriptura este destul de cunoscut) care nu a fost niciodata distrus si nici nu poate sa fie, fiind garantat de insusi Dumnezeu. Cand criticati crestinismul, incercati sa faceti diferenta, daca puteti, intre traditia omeneasca si Cuvantul lui Dumnezeu.

Una este traditia omeneasca, si alta este credinta in ceva atotputernic. Crestinismul biblic este posibil sau nu sa fie distrus, dar traditia si invataturile umane pentru o viata sanatoasa alimentar, in acceptare cu natura si cu semenii tai sunt clar diferite de Cuvantul lui Dumnezeu. Cuvantul lui Dumnezeu poate fi acceptat, doar daca asa se poate impune o anumita conduita in societate. Iar budismul, sau islamul au si ele un Cuvant al zeului lor care le impune un alt mod de viata. Daca insa vom analiza esenta a ceea ce ne invata TOATE religiile din lume, putem constata clar ca aceasta este iubirea fata de natura si de aproapele tau.

Personal merg la Biserica, ori de cate ori am ocazia, si ma rog la Dumnezeu. Dar Dumnezeul meu este credinta ca totusi lumea va fi si va trebui sa fie mai buna. Iar ruga ce o am de fiecare data este exact asta. Sa fie lumea mai buna cu semenii sai si cu natura care o sustine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

starea asta de fericire interioara, de multumire, de inaltare, sau cum vrei tu sa-i zici, este o stare care rezulta in urma unor procese fizice (si procesele chimice sint tot procese fizice). ca si ideile, ca si sentimentele, ca si dragostea si ura, ca tot ce credeti voi ca tine de orice altceva decit de fizica. complexitatea acestor procese este extrem de mare si incercarea de a pune ordine , de a explica in amanunt aceasta complexitate este si inutila si nerezonabil de anevoioasa. asta , insa, nu inseamna ca dragostea, credinta, etc nu tin de procesele fizice, ci doar , ca e inutil si greu sa le cuantificam.

nu m-ar incalzi cu numic daca cineva mi-ar pune in fata o carte de 2000 de pagini scrisa in 12 generatii, care sa contina cuantificarea dragostei, de exemplu. sau a prieteniei.

prefer sa le traiesc asa , in nestiinta.

nu exista nimic pe lumea asta care sa nu se supuna teoriei cauzalitatii. exista insa o groaza de lucruri ale caror cauze NU le cunoastem. si poate nu le vom cunoaste niciodata. asta nu inseamna ca acele lucruri nu au o cauza.

credinta in morala e benefica si n-are nimic de-a face cu popii. sau cu teologia, sau cu biserica.

cei mai multi oameni buni (in acceptia crestina) NU sint crestini.( un exemplu marunt : iisus si mama lui )

eu nu cred de exemplu ca exista gravitoni, desi incercari (multe si facute de oameni mari) de a demonstra acest lucru au existat. pina nu ma conving respectivii, CU DOVEZI, ma abtin sa spun ca exista asa ceva. cum crezi ca as putea accepta existenta unui "ceva" a-tot-puternic .

doar pentru ca niste oameni spun asta ? fara NICI O DOVADA  ?

ps. gindurile,sensibilitatea, timiditatea, frica, tot procese fizice sint

ps2 viteza luminii nu e viteza maxima din univers si nu e de 299.000 metri pe secunda ci de 1000 de ori mai mare, adica 300.000 Km pe secunda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu sunt convins ACUM de existenta a ceva atot-puternic, asa cum nici tu @iulirx nu cred ca poti fi , sau @Matrixxx, sau altii.

Crestinismul cred ca e doar o alta forma de indoctrinare si subjugare a unei comunitati fata de o alta comunitate, folosindu-se de o anumita metoda de traditionala de a trai viata. La fel ca budismul sau islamul. Daca lumea ar fi altfel, religiile nu ar mai exista.

Legat de viteza luminii, nu mai stiam exact care e, si multumesc de atentionare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crestinismul cred ca e doar o alta forma de indoctrinare si subjugare a unei comunitati fata de o alta comunitate, folosindu-se de o anumita metoda de traditionala de a trai viata. La fel ca budismul sau islamul. Daca lumea ar fi altfel, religiile nu ar mai exista.

Sa nu uitam ca in numele religiei au murit cei mai multi oameni  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru ca nu pot raspunde la intrebarea : si dovezile, dovezile unde sint ? popii au inventat o chestie tare : crede si nu cerceta !

a crede fara sa cercetezi contrazice exact natura omeneasca , curiozitatea. si lipsa cercetarii duce la lipsa progresului. si lipsa progresului duce la indobitocire.

sa astepte popii sa ma indobitocesc. mult si bine !

(poate popii au uitat ca se contrazic singuri, singurei : e normal ca omul sa fie curios, doar e asa facut de dumnezeu, nu ?)

o intrebare pentru credinciosi :

daca dumnezeu e a-tot-puternic inseamna ca poate sa faca absolut orice, nu ?

poate sa faca o piatra extraodinar de grea ? poate ! poate s-o faca si mai grea ? binenteles ca poate ! poate s-o faca atit de grea incit nici el sa nu poata s-o ridice ?

poate,ca doar e dumnezeu si el poate tot !

e, daca nu poate s-o ridice, nu e a-tot-puternic ! (pentru circotasi : e posibil sa nu poata sa faca o piatra asa de mare. da, si, nu tot aia e...?)

-- intrebati un preot despre piatra, o sa va distrati de minune ! --

logica doare, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum, cind lumea a mai evoluat, popii incearca altceva, mai subtil. asa cum in trecut eram subjugati prin intermediul fricii fata de necunoscut, prin intermediul slabiciunii noastre care nu ne lasa sa vedem ca dupa moarte nu mai e nimic, asa acum ei valorifica o alta slabiciune a noastra : frica de a iesi in evidenta, mentalitatea turmei.

cum sa nu-ti botezi copilul ? nu-ti sare toata familia in cap ?

cum sa nu te duci la popa cind moare un om, ce-ar zice lumea ?

cum sa nu te cununi religios, cum sa nu faci pomeni, ce-ar zice lumea despre tine ?

cum sa nu respecti ce te-au invatat parintii, sa te inchini , sa te rogi, sa te duci la biserica ? ce-ar zice parintii ?

n-ar fi extrem de greu sa fii realist intr-o lume slaba ? ba da. si cine crezi ca te va apasa pe cap sa te bage la fund ?

NU popii, ci chiar lumea care te inconjoara, prietenii, parintii si cam toti cei apropiati. spre satisfactia definitiva a popilor care-ti vor spune : vezi ca nu e bine ce faci ? ia fii tu ca toata lumea  si roaga-te sa vazi cum dumnezeu te iarta si vei intra la loc in rindul lumii !

(si-o sa te bucuri si pe lumea ailalta !)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.