iulirx

LOGICA impotriva tuturor...

178 posts in this topic

o DOVADA : citi dintre voi (voi, parintii) au dat bani pe un loc in cimitir ?

de ce ? dupa ce mori, la revedere !

raspunsul e simplu : asa face toata lumea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu.

La fel si cu stiinta, cine esti sa indraznesti sa contrazici pe un mare om de stiinta, ca lumea are mai multa incredere in omul de stiinta marcant decat in necunoscutul ce e contra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt banat si nu stiu ???

Incerc de ceva timp sa pun raspunsuri la acest subiect si nu reusesc. Si am scris de am transpirat  >:(

Poate printre butoanele din meniul principal cu trimitere la Mos Craciun, casa lui M.J. si socializarea turturelelor in Sumatra, rezolvam si problema asta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Normal, acum merge  :banghead:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victore, a fost cam ocupat topicul de mine si iulirx, dar acum cred ca poti sa reiei discutia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind omul a realizat ca e constient de existenta lui a realizat si ca moare. nasol ! nasol rau ! cum adica sa mor ? e imposibil ! desi vedea ca toti mor, el zicea ca trebuie sa fie ceva acolo care sa-l invie la loc. si s-a linistit !

daca ai cancer si nu stii, o sa suferi 3-4 luni fara sa stii ce ai, o sa mori si gata !

daca ai cancer si stii, o sa suferi 2-3 ani pina sa ajungi sa suferi si alea 3-4 luni si sa mori.

pentru doctori : inlocuiti cancer cu orice boala incurabila. cu orice boala care n-are tratamet si de care NU SCAPI, si daca te duci la doctor prelungesti aia 2-3 ani de suferinta.

pentru optimisti : traiti ! miine poate aflati ca aveti cancer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce ar face o piatra atat de grea pe care sa nu o poata ridica? Sau de ce sa faca un baston cu un singur capat? Atotputernic nu inseamna ca face lucruri fara sens. Paradoxurile se aduc in discutie in momentul abandonului :)

Pe de alta parte, eu cred ca exista adevar absolut, nu putem sa plutim intr-o lume de incertitudini. Ca inca nu l-am gasit, se poate... dar negarea existentei adevarului este periculoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"De ce ar face o piatra atat de grea pe care sa nu o poata ridica? Sau de ce sa faca un baston cu un singur capat? Atotputernic nu inseamna ca face lucruri fara sens."

ca de exemplu faptul ca a facut soarele in ziua a 5-a. cum a numarat cele 4 zile de dinainte ?

ca de exemplu ca face criminali in serie

ca ne lasa sa fim prosti, nefericiti. chiar, ce rost ar avea sa fim destepti si fericiti ?

sa mai zic de hirosima ?

de ce a facut omul imperfect ?

da, astea nu sint lucruri fara sens ! au un sens. CARE ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plantele cresc si fara de soare... nu e asa? Nici oamenii nu in soare unica sursa de lumina :). A fost un moment in "viata" pamantului cand soarele nu se vedea din cauza prafului cosmic. Apoi, acesta s-a retras.. soarele a fost creat undeva inaintea pamantului, dar a fost vizibil pe pamant la unmoment ulterior.

Hiroshima, criminalii in serie sunt urmarea deciziilor noastre :). Faptul ca Satan a ales sa se razvrateasca nu a fost decizia lui Dumnezeu.  Liberul arbitru este un concept discutat si rasdiscutat si este o discutie lunga si complicata :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

de unde stii ca "atotputernic nu inseamna ca face lucruri fara sens" ?

ori ai un link secret, ori incerci sa fii logic. mare pacat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

faptul ca ne-a facut imperfecti, tot decizia noastra a fost ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

un pocait convins cu un licentiat in fizica- nu stiu de care- nu vor putea cadea la pace

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Faptul ca Satan a ales sa se razvrateasca nu a fost decizia lui Dumnezeu"

adica dumnezeu nu e puterea suprema ?

sau sint 2 , unu' bun si unu rau ?

sau poate 3, unu bun unu rau si , cel mai mare, liberul arbitru.

cind te hotarasti, iti stau la dispozitie !

atentie mare la prima porunca !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

un pocait convins cu un licentiat in fizica- nu stiu de care- nu vor putea cadea la pace

dar putem cadea la pat !

poate m-ajuta dumnezeu sa-mi dau seama ca gresesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca Dumnezeu este acolo sus in ceruri, de ce macar cei care au iesit in spatiu nu au confirmat existenta lui? Daca, totusi in jurul pamantului nu este alta materie solida decat la cateva mii de km distanta, unde este acest Dumnezeu? Cat de mare este el? Daca el a trimis pe fiul sau sa ne mantuiasca, de ce a permis oamenilor sa iasa in spatiu ca sa permita aceste intrebari sa se nasca?

Nu cred in Dumnezeu ca o fiinta chiar si de zeu sau de extraterestru, dar cred in ceea ce Cartea (Cuvantul lui Dumnezeu) incearca sa transmita. Crestinii ii spun Dumnezeu, budistii ii spun altfel hindusii, altfel, islamistii altfel. Dar totusi toate religiile incearca sa transmita aceeasi idee, pe care am expus-o mai devreme. In asta cred eu.

Stiinta sau religia sunt instrumente create de oameni pentru a cauta raspunsul si demonstra lucruri pe care nu le intelege. Logica umana ar putea demonta in final orice nerozie, fie ea religioasa, fie stiintifica.

Dovezile, fie pro fie contra, le vom putea avea, dar noi, cei de azi, nu le vom afla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un pocait convins cu un licentiat in fizica- nu stiu de care- nu vor putea cadea la pace

Ironie, am un prieten foarte bun, care este licentiat in fizica, din cate stiu este cea cuantica sau ceva atomica, si apoi a facut si teologia. a trecut de la catolici la ortodoxisi, cu peste 20 de ani in urma, iar acum este profesor de fizica, si merge la fiecare slujba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

numai faptul ca recunosti ca religia e un instrument creat de oameni, e un progres.

in 2-3 sute de ani te izbavesti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ironie, am un prieten foarte bun, care este licentiat in fizica, din cate stiu este cea cuantica sau ceva atomica, si apoi a facut si teologia. a trecut de la catolici la ortodoxisi, cu peste 20 de ani in urma, iar acum este profesor de fizica, si merge la fiecare slujba.

ironie : si eu merg la fiecare slujba !

de 15 ani , n-am ratat niciuna !

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Faptul ca Satan a ales sa se razvrateasca nu a fost decizia lui Dumnezeu"

adica dumnezeu nu e puterea suprema ?

sau sint 2 , unu' bun si unu rau ?

sau poate 3, unu bun unu rau si , cel mai mare, liberul arbitru.

cind te hotarasti, iti stau la dispozitie !

atentie mare la prima porunca !!!

Dumnezeu este puterea suprema. Dar dragostea desavarsita inseamna informare asupra consecintelor actiunilor si oferirea libertatii depline. Cand esti convins ca ai dreptate, ca ai situatia sub control, poti sa renunti la constrangeri :)

Dumnezeu a spus "poti sa mananci din orice pom, dar daca manaci din pomul cunostintei binelui si raului, vei muri negresit". Informare deplina, libertate deplina.

Exista UNUL SINGUR. Bun. Si exista doua cai: ascultarea si neascultarea. Ai toate informatiile, ai libertatea. De acuma consecintele faptelor tale iti apartin.

@feraru , sa stii ca exista si pocaiti lilcentiati... si in fizica :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand nu existau oamenii/ inainte de Big Bang, peste ce era atotputernic Dumnezeu? Peste nimic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neascultarea lui Satan a avut loc inainte de Creatie.

Omul este doar una dintre creaturile lui Dumnezeu :)

Chiar daca ar exista doar legile Universului si nici o alta fiinta, sa poti controla toate aceste legi si asta te face puternic. foarte puternic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multe discutii pe tema asta...

Hai sa vedem si sa interpretam ce se intampla la episcopia Constanta..., ca tot e cap de afis acum la stiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca pici in groapa iti vei rupe ceva, negresit. daca , totusi nu ai nici o consecinta grava, dumnezeu te-a protejat !

dumnezeu e puterea suprema , cu exceptia lui satan, care face ce vrea muschiul lui.

daca maninci din pomul cunostintei binelui si al raului ai sa mori negresit. misto : si daca nu maninci ? nu mori ?

exista unul singur si bun. si ai doua cai: ascultarea si neascultarea. ai toate informatiile (care , ca dumnezeu e unul singur , dar satan face ce vrea muschiul lui ?), ai libertatea (de a da bani si de a asculta de mai marii religiosi). de acuma (0:00:00 GMT) consecintele faptelor tale iti apartin (nu prea stiu cum pot sa-mi apartina niste consecinte, dar sa zicem ca ma fac ca inteleg)

si satana e o creatie a lui dumnezeu, ca exista , nu ? ca tot ce exista e creatia lui, nu ? asta are sens , nu ? ca tot ce face dumnezeul asta.

"Neascultarea lui Satan a avut loc inainte de Creatie. " - iata o timpenie pura !

daca cineva nu l-a ascultat pe satan, exista , nu ? inainte de creatie ? (buba la scufita )

daca tot se intimpla inainte de creatie, cum era creat satan ? (alo, provincia, se aude prost ?)

parerea mea : algocalmin, cite 2 de trei ori pe zi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

io , ca sa nu iau ban, ti-am spus : LOGICA DOARE !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

[attachimg=#]

unde e satana ? in spatele tastaturii ?

unii ar putea spune ca satana e deasupra (tuturor)

altii vor spune ca dumnezeu e peste toti.

pina la urma a fost sex. si-am iesit noi, oamenii.

curiosi, si imperfecti.

daca deranjeaza poza: puneti ceva inocent in loc. o icoana cu sfinta maria care sex n-a facut, pe iisus l-a nascut.

ce zici @rand, asta se incadreaza in puterea ta de intelegere ?

sa fim sanatosi , ca satan vegheaza !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai suparat si ai un ton agresiv. Pun asta pe seama orei tarzii, sau a faptului ca CFR a castigat primele 3 punct chinuit ein CL,  si nu a lipsei de argumente.

- Cand am vorbit de Creatie, m-am referit la cele relatate in cartea Geneza (sau Facerea, sau Creatia)? Acuma e putin mai multa lumina si in CAPITALA? Intreba un coleg, ca, inainte de creatia omului, Dumnezeu peste cine era atotputernic? - raspunsul meu era ca, inainte de Creatie(Facerea, Geneza, adica de creatia omului si a mediului favorabil pentru el ), mai existau pe langa alte fiinte si niste legi fizice pe care cineva le controla. Vezi tu, Biblia incepe cu "La inceput, Dumnezeu". Fizica teoretica inca se blocheaza in "timpul lui Plank". Dar pana la urma trebuie sa accepti ca in "momentul zero" exista ceva. Era ceva. Era Cuvantul, zice Biblia. "Stiinta" inca nu a ajuns la un consens in privinta asta, si pe masura ce incearca sa explice, exlicatiile trec din domeniul fizic in cel filozofic.

-Daca eu ma urc beat la volan si omor niste copii pe trecerea de pietoni, nici Satan si nici Dumnezeu nu sunt implicati. Este 100% decizia mea, faptele mele deci consecintele acestei fapte imi apartin 100%. Deci prietene, da, pot sa fac ceea ce vrea muschiul meu. Ma vor impiedica doar limitele mele fizice in 99.9% din cazuri, sau mai mult. In 0.1% din cazuri, sau poate mai putin, este interventia supranaturalului. Pentru ca El exista.

Ai auzit expresia "Dumnezeu i-a lăsat în voia minÅ£ii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite.".Cine a scris-o si in ce context? Daca o sa meditezi putin la ea, din nou, lucrurile se vor clarifica la "cine si in ce conditii face ce vrea muschii lui".

- Referitor la furca adamica, daca Adam asculta, traia in continuare, pentru ca a fost facut sa traiasca. Punct. As mai putea continua cu al doilea Adam si cu cele doua cai (ascultarea sau neascultarea) pe care le avem fiecare inainte, cu aceleasi consecinte. Existenta unui Adam si a unui Hristos nu sunt lucruri independente :) Dar, din cate vad, sunt lucruri mult prea complicate, inca nu exista bazele pentru a fi intelese.

Referitor la sex, oricum ai da-o, a fost un moment in care o gaina, sau daca vrei, o reptila a trebuit sa faca ou. Si gaina ori reptila aia nu s-a nascut din ou :).

Deci, inainte de sexul in pozitia misionarului sau fertilizarea in vitro, era un om. Care nu s-a nascut din sex, cu toate ca toti urmasii lui s-au nascut din sex. Absolut toti. Bine... Biblia ii spune Adam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.