mariusdaniel

Ce marca de GPS sa-mi iau ?

61 posts in this topic

Doresc de ceva vreme sa-mi iau un sistem de navigatie GPS. Problema e ca... nu ma pot hotarî. ???

Am folosit ceva vreme un Evolio, cu ecran touch si am fost destul de multumit de el. Am vazut ca au scos si modele noi cei de la Evolio. Am citit posturile mai vechi referitoare la GPS, dar am vazut referiri doar la Garmin, Tom Tom si Mio. Garmin e o marca de GPS, sau un soft ? Sau si una si alta ? Evolio pe care l-am utilizat avea softul I Go.

Mai nou, pe piata se gasesc Smailo HD, North Cross, Mio, Evolio, NavOn, GoClever, Serioux, etc.

Asadar, ca sa sintetizez :

1.- Sa iau aparatul dupa soft, sau dupa marca ?

2.- Pentru Romania ( in principal ) si Europa ( extrem de rar ), ce soft recomandati ?

3.- Sa ma uit dupa rezolutie ? Majoritatea au 480 x 272, unele au 800 x 480 ( mai ales Mio )

4.- Cat de importanta e capacitatea bateriei ? Mio are Li-ion de 720 mA, Evolio Li-Pol de 1.280 mA

5.- Chip set Sirf Star III ( Mio ) sau Sirf Star IV ( Evolio ) ?

6.- Ecran urias ( 7 inch - Mio ) sau normal ( 5 inch ) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si categorii sunt 2 mari si tari: cu windows si cu sistem de operare proprietar(garmin sau tomtom). Pe cele cu windows merg mai multe softuri de navigatie, printre care igo. Ecran cu cat e mai mare cu atat mai bine, se foloseste mai usor, mai ales cu touch-screen. Chipsetul nu prea conteaza, e super-ok sirf star III . Acumulatorul iar nu prea conteaza, daca nu-l folosesti in afara masinii. Pentru Romania e ok Garmin, il poti instala pe telefon mobil cu gps integrat, sau poti cumpara navigatie dedicata . Pentru Europa cel mai ok e Tomtom, dar se descurca si Garmin destul de bine. Igo e destul de anapoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci tot Garmin si TomTom ?

Sincer, or fi bune, dar au un design cam invechit.

Oricum, le pun pe lista de optiuni. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un sistem 2DIN cu de toate, ar merge la Volvo S 40 din 2003 ?

Adica sa aiba multimedia ( DVD, CD audio, mp3, wma, etc ), navigatie si hands free cu bluetooth ...

Sunt prea pretentios ? :D

Am vazut ceva la Clarion.ro si ei pretind ca au si sistem de adaptare ( un fel de rama din cate se pare ) pentru Volvo S 40 si S 80. Vezi link : http://www.clarion.com/ro/ro/support/cip/2DIN/index.html

Ce-i drept costa binisor, dar si daca le iau separat, cred ca tot pe acolo ajung...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iete ce mi-am luat eu: North Cross

Daca nu esti foarte pretentios, sistemul este brici.

Pe mine m-a dus pana la Izvorul Muresului ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cel mai bine ar fi daca ai avea posibilitatea sa le probezi,altfel va fi cam greu de facut alegerea.Garmin e bun pentru ca se gaseste/face usor update,igo nu mi place ca stie doar "campu" ;D .Probeaza un Navigon daca ai posibilitatea,pe Ro nu stiu cum functioneaza ???

Tomtom e bun,dar mi se pare cam scump pentru ceea ce stie sa faca,doar e un simplu gps!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa iei si un 2DIN, depinde de bugetul alocat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa iei si un 2DIN, depinde de bugetul alocat.

POti sa iti iei si 2din ,dar nu iesi mai scump?Din cate stiu astea in mare parte merg cu igo 8 ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 2DIN eu deja m-as avanta la un carputer (pc pentru masina), pe care poti sa pui ce soft vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun,frumos,dar astea au Tmc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca chipsetu' receptorului stie TMC, atunci au  ;) Daca nu, se rezolva cu alt receptor care stie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

avem Tmc functional in Romania ? cumva TMC-ul e ceva similar cu RDS-ul de la posturile de radio ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e un fel de RDS care transmite informatii despre trafic (accidente, ambuteiaje, lucrari). In functie de el receptorul poate calcula o ruta alternativa. In Romania nu merge nici apa calda tot timpul, dar TMC?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e un fel de RDS care transmite informatii despre trafic (accidente, ambuteiaje, lucrari). In functie de el receptorul poate calcula o ruta alternativa. In Romania nu merge nici apa calda tot timpul, dar TMC?  :D

Nici pe Ungaria nu stiu daca este...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest TMC ar putea sa fie transmis de posturile de radio zonale sau de emitatoarele locale ale posturilor cu acoperire nationala (europa fm, romania actualitati ) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

tom tom one am luat in 2008

is foarte mutumit de el ;dar numai dincolo ii in elementul lui

in tara numai bucurestiul stie si major roads

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei Romania si Europa apropiata ?

Iti spun eu din experienta : Ia-ti un Smailo HD modemul de 5 sau alalalt mai ieftin fara harti, iti trimit eu dvd cu tot ce trebuie. Igo8 e the best and the easy one, asta e parerea mea si a multor soferi de camioane si auto la care le-am instalat soft-uri navi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest TMC ar putea sa fie transmis de posturile de radio zonale sau de emitatoarele locale ale posturilor cu acoperire nationala (europa fm, romania actualitati ) ?

Da Tmc functioneaza aproape la fel ca un radio,dar totusi difera ceva acolo.Poate ne lamureste cineva ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat un MYGUIDE3000 de la Kaufland. Am dat pe el 165 Ron( nu am scris gresit). Am zis ca la asa bani si de nu functioneaza merita. Am pus pe el Igo 8 si nu este cu nimic mai prejos decat Garminul 250w pe care am dat acum 4 ani aproape 900 Ron. Am si un Eonon 1025 in masina . Avea original Polnav dar l-am schimbat cu Igo8 si tot brici e. Eu sunt de parere ca orice jucarie ti-ai lua vei fi multumit. Insa nu uita ca cele ieftine vor face exact ce fac cele scumpe. Noroc in luarea deciziei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sustin ce a spus @opus  dar acel model ieftin sa aiba Windows Mobile 5 / 6 pentru a putea instala IGO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu...Dupa cateva zile de cautari, am rezolvat problema onorabil... ;)

Am achizitionat un "device" mai mult decat competitiv... ;D

Suna-i, lanseaza comanda si nu o sa-ti para rau. Display 5'', procesorul, memoria si receptorul de care dispune iti recalculeaza instantaneu, are multi-media la greu iar bluetooth-ul impreuna cu sistemul FM al masinii iti ofera un handsfree gratuit! (nu are TMC, dar ce dracu' sa faci cu el in Ro.?  ;D  )   Raport calitate pret excelent!

Pentru caracteristici si eventual comanda intra aici:   http://www.wayteq.ro/WayteQ_x920bt.html

Bafta! avx. :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folosit TomTom, IGO, Garmin si cel al masinii Navteq.

Toate au probleme si bug-uri, mai mari sau mai mici.

Pentru Romania iti trebuie unul la care apar update-uri repejor

1. IGO

2. GARMIN

Pentru Europa vestica

1. TomTom

2. Garmin

Pentru comfort

Cel integrat in bord

Eu mi-as lua Garmin cu harta de Romania, e foarte misto ROAD2009 parca.

TMC-ul merge si in Romania activat  ;D Informatii sufletu.

In vest iti da o gramada de info, blocaje, lucrari, etc.

Functia cu radiourile care transmit date despre circulatie nu are treaba cu GPS-ul.

Este functie in radio "trafic information" parca.

In Romania este deasemenea inutila pentru ca cele cateva radiouri care transmit pe banda asta dau aceeasi emisiune ca pa radioul standard.

Mai am la Nokia ceva dar este display-ul mic si nici receptia nu-i prea grozava.

Hartile in vest bune ca am folosit in oras la mersul pe jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vă mulÅ£umesc la toÅ£i pentru răspunsurile detaliate.

Am de unde alege, aÅŸa că voi "cerne", voi fi atent la caracteristici, baterie, posibilitatea de up-date a soft-ului, sistemul de operare, mărimea ecranului ÅŸi design. Evident, în cele din urmă voi fi atent ÅŸi la preÅ£.

Vă pup, pe toÅ£i ! :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igo e la fel daca nu mai bun ca TomTom in vest, DAR DOAR cu hartile de la TeleAtlas parca, sau ceilalti. Sunt mai multi producatori de harti pt Igo, TeleAtlas si inca o firma, una e buna pt harti in est, cealalata pentru restul europei, vest, etc.

Posibil sa incurc cei 2 producatori, nu sunt acasa, unde le am notate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te intereseaza, il vand eu pe al meu

asta este: http://www.emag.ro/pda/pda-mio-p560-400mhz-gps--pP-560#

Are cam un an, are suport, incarcator, card cu Nav`N`Go ultima versiune. O multime de alte aplicatii gata instalate pe el....Am pierdut creionul la el, dar se gasesc garla in Bucuresti. Pretul este de 500lei. Il vand pentru ca vreau sa-mi cumpar unul si cu telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now