mariusdaniel

Ce marca de GPS sa-mi iau ?

61 posts in this topic

Daca te intereseaza, il vand eu pe al meu ...

Imi pare rau, dar prefer unul nou. Il iau cu factura, garantie, pe firma, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau, dar prefer unul nou. Il iau cu factura, garantie, pe firma, etc.

Da, ok. Garantie are si al meu, dar eu nu pot oferi factura pentru ca nu am firma.

  Ca sa fiu On-topic, iti recomand si eu tot un PDA pentru ca ai o multime de functii auxiliare pe langa GPS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Cauta o marca de GPS care detecteaza si bolovanii din drum. :smile:

Off... mi-ai adus aminte de pietroiul din parcare ! Bietul meu cauciuc, s-a ciobit nitel. Si janta un pic atinsa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fiu off, aici gasiti o gramada de chestii utile pr GPS

www.gpsforum.biz

Iti faci cont si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam tarziu, fata de momentul deschiderii topicului, dar am reusit, in final sa-mi iau un aparat GPS.

E vorba de Evolio N 550 Full Europe, cu harta EvoMap 2011.

Sunt multumit de el in ce priveste softul de navigatie, dar nu inteleg de ce scade luminozitatea in timpul functionarii ( nu e vorba de trecerea la regimul de noapte ). Poate e vreo setare de economisire a energiei ? O sa mai sap.

In orice caz, are si bluetooth pentru telefonul mobil, player de mp3, video si vizualizare de fotografii. Aah... si internet, dar inca nu stiu cum se foloseste. Am sa-l aduc la o intalnire la Polivalenta, poate ma ajuta cineva sa descopar cum se folosesc unele functii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Există unele navi-uri cu reglare a luminozităţii ecranului, în funcţie de luminozitatea exterioară. S-ar putea să fie funcţia în meniul aparatului, nu în softul de navigaţie, nu ştiu cum e la Evolio. Intră în meniu, la setările pentru luminozitate, şi caută ceva de genul "AUTO ADJUSTMENT". S-ar putea să fie nevoie, pentru a intra în meniu aparatului, în cazul în care are aşa ceva, să dai un "EXIT" la softul de navigaţie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfaturi, o sa caut mai bine sa vad ce si cum e cu luminozitatea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mariusdaniel depinde de navigatie.De exemplu la Navigon atunci cand intri intr un tunel trece automat pe sistemul de noapte.Sunt si alte navigatii care "isi regleaza" intensitatea luminoasa in functie de lumina exterioara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai, ca la mine cu cat era mai lumina afara, cu atat scadea intensitatea luminoasa a aparatului. Devenea un pic cetos...De fapt, parea a fi doar o chestiune de timp... pur si simplu, dupa un anumit timp, scade luminozitatea. Cu o simpla iesire in meniu si apoi o reintrare, revine la luminozitatea maxima. E ceva ciudat aici, dar o sa-i dau de cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu exact meniul de la Evolio, dar daca il scoti la lumina si intensitatea creste, apoi cand il bagi sa zicem sub birou, si intensitatea scade, cu siguranta are un senzor de lumina... Care tot la fel de sigur ar trebui sa poata fi dezactivat din meniu. Adu-l Joi la intrunire si il rezolvam printre picaturi(le de ploaie) ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E posibil sa-ti scada intensitatea luminoasa daca nu are nimic de comentat, adica mergi pe drumul drept vreo xx km. Cand trebuie sa schimbi directia ar trebui sa se coloreze la fata si sa-ti dea indicatiile necesare.

Incearca sa-i faci un traseu prin oras unde iti da indicatii la tot pasul si vezi daca mai dimeaza lumina.

Poate-i asta.

La al meu de pe masina, aveam o setare pe undeva care imi stingea efectiv ecranul pana la urmatoarea indicatie, stanga, dreapta, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca Maurice are dreptate. Cam asa se prezinta... probabil pentru economie de energie.

@Alex, din pacate nu pot veni joi cu GPS-ul, caci i l-am imprumutat sotiei ( ex ) pentru un drum in Bulgaria. Ramâne valabil peste doua saptamani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil e activată vreo funcţie de genul "Smart powersave".

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Eu am un North Cross de care sunt extrem de multumit, cu iGO Primo 2 pe el.

Nu are TMC si alte balarii, insa nu m-a lasat niciodata in drum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa deschid alt topic , de aceea am sa postez aici problema mea: am cumparat un Gps , am instalat harti, dar nu-mi gaseste strazile(exemplu, a mea, a locului de munca)....Ma ajutati cu un site de instalare a hartilor care sa fie bun si sa aiba strazile cat mai actualizate?

Nu vreau sa deschid alt topic , de aceea am sa postez aici problema mea: am cumparat un Gps , am instalat harti, dar nu-mi gaseste strazile(exemplu, a mea, a locului de munca)....Ma ajutati cu un site de instalare a hartilor care sa fie bun si sa aiba strazile cat mai actualizate?

...Am uitat ceva...strada o gaseste dar daca introduc un numar mai mare de 10 nu mai vrea...tare ciudat, deci dau un exemplu: cautare...strada Prieteniei..gasit, dar cand vreau sa introduc numarul 16, pauza, doar de la numarul 1 la numarul 10...apoi sunt alte strazi din Suceava pe care nici nu le are...un pic de ajutor, va rog!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre ce model de Gps e vorba?Ce soft are?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este vorba despre un PilotOn...nu stiu nimic despre soft, nu am cartea tehnica..

Este vorba despre un PilotOn...nu stiu nimic despre soft, nu am cartea tehnica..

Windows CE 6.0, orice soft se poate instala

Ma intereseaza doar harta Romaniei, momentan...dar sa ma pot descurca in orice imprejurare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus Bluepower pe masina si are IGO Primo si merge foarte ok

Am avut noroc si am prins varianta 2013, a rezolvat si problemele cu radio si problemele cu sunetul si este fully integrat in masina.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus in semnatura galeria pana la urma. Urmeaza sa imi vina si modulul 3G pentru Bluepower si mi-au promis si dezvoltarea unei interfete intre BLP si RTI original.

Sper sa o faca foarte curand.

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumoasă, să ai noroc de ea! ;D

Acuma te întreb şi eu: cu RTI-ul original ce faci? Nu vrei să-ţi recuperezi din ce ai investit în BP?

Pai asta urmaresc acum in corespondenta cu BLP sa pot sa il folosesc ca si extensie pentru BLP

Oricum ca si GPS nu il mai folosesc dar macar sa folosesc display-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-as da, dar ce fac cu gaura ramasa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now