FireLight

Taximetristi cu tupeu...

29 posts in this topic

SOMNUL NATIUNII NASTE MONSTRII!!!asta e un ...limbric.

Atata vreme cat vom sta si vom povesti doar pe forum, si nu v-om lua atitudine..DOAR ASA VA FI!!

Toata tara pute ... e plina de gunoi..noi stam si povestim..dar ne tinem de nas!.ne uitam la conducatori...si ei rad de noi...si noi ...LE MULTUMIM!...si mergem si-ii votam....  :machinegun:

Nu ne-am nascut in locul potrivit........... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce treaba au conducatorii? Aici e vorba de un meltean care merge pe contrasens. E drept, melteanul are foarte multi colegi de breasla care se poarte fix la fel. Da' de-aici È™i pînă la a injura politicienii mai e ceva. Isteria asta cu liderii politici care nu fac si nu dreg e cel putin la fel de daunatoare ca pasivitatea oamenilor din tara asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sfc esti offtopic rau de tot si nu este pentru prima data.

Asa circula taximetriștii in București, oricum nu ma mai mira nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca eram acolo in acel moment intram in el,poate schimbam si eu farurile pe RCA-ul lui si el isi pierdea painea si mergea pe adidasi 30 de zile,un jegos

Share this post


Link to post
Share on other sites

subscriu intru totul la cele spuse de DETONATOR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai are legatura si cu politicienii. daca ar exista legi si sanctiuni pe masura, nu ai vedea specimene de genul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de cel cu videoclipul, adevarul e ca avea loc in dreapta sa-l ocoleasca. Stiu din proprie experienta cum e sa ti se puna pata in momentele alea si sa te opresti in fata lui "Na, mai treci!", dar gandind la rece, ce rost are sa-ti pui mintea cu gibonu'? Nu faci decat sa pierzi timpul si sa te enervezi aiurea. Important e sa stii sa treci peste momentul ala in care ti se pune pata. E mai important sa ajungi unde ai treaba decat sa faci pe justitiarul cu toti distrusii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unu ma injur cu ei .... niste cretini in marea majoritate .

Acum 2 saptamani cand veneam la polivalenta un cretin de la aris taxi mi a taiat calea si era sa intru in el .... i am spus frumos pe geam ca e un nesimtit si ca sa dea semnal.... la care el .. Care e problema ta .. nu dau semnal ca asa vreau eu .... eu "civilizat" i am adresat cateva apelative  de ma-sa si tot neamu' ;D si m-am calmat , el n-a comentat ca avea client .

Oricum merita loviti fara regrete .... dar daca ai o masina noua ramane de vazut  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi ii lovesti, te simti tare ca i-ai luat carnetul 30 de zile, dar ramai si tu fara masina pana o repara ... Asta daca n-ai bull-bar ;) Plus nervii cu el si statul la cozi la institutii. Daca politistul ar fi mai aproape, un telefon la politie si se rezolva fara lovituri in masini cu conditia sa-l ti blocat.

Si inca ceva: daca tot a facut filmuletul, l-a trimis firmei de taximetrie? Si ei il pot sanctiona ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NFS

Exista "distrusi" pentru ca nu exista "justitiari". Daca nimanui nu-i pasa de situatiile de genul asta, distrusii se inmultesc in liniste iar restul se plang pe forumuri si pe la prieteni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si unde ajungem daca ne luam toti dreptatea in maini, oricand ni se pare c-o avem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar pati asa de fiecare data cand o ia pe contrasens, la un moment dat va renunta fiindca nu are chef sa piarda mai mult timp fiind smecher decat respectand legea si pe ceilalti soferi care stau linistiti la coada..in tarile civilizate,la faze din astea,toti din coloana te claxoneaza si fac semn cu farurile si nu te lasa nimeni sa te bagi in fata lui...si da,are legatura cu politica...cand tara asta a ajuns sa fie condusa de betivi,curvari,mincinosi, hoti si incompetenti,cu sanatatea si educatia puse la pamant o sa avem parte doar de astfel de produse ale societatii...la toate nivelurile sociale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NFS

"ni se pare" Ai vreun dubiu a cui era dreptatea in filmuletul ala? Unde ajungem? Nu stiu sigur, dar daca continuam asa o sa ajungem sa ne-ngroape ghertoii de vii. Acum nu stiu in ce tabara te aflii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine mai mult (decat gestul in sine de a incalca regulile/legile/bunul simt) ma deranjeaza atitudinea pe care o au dupa... Pe asta le-as baga-o pe gat.

Eu am patit-o in Cluj, am intrat de pe o straduta mica intr-un bulevard cu 3 benzi sens unic dinspre dreapta spre stanga. Nu m-am asigurat din stanga, ca teoretic nu avea cine sa vina de-acolo. Ghinion, venea un taximetrist si inca destul de tare, eu am demarat tot destul de tare si ne-am oprit la 20 cm unul de altul; si surpriza, el s-a dat jos din masina, a venit la mine la portiera si a inceput sa urle si sa dea cu pumnul in geam.

Intr-una din zilele astea tot ma inscriu eu la cursul ala de arte martiale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Intr-una din zilele astea tot ma inscriu eu la cursul ala de arte martiale...

Cateodata mai trebuie corectat cate unul... nu ai ce face... dar sa stii ca te va schimba mult un astfel de "curs de autoaparare". Daca te tii de el, unele reactii la "stimuli" iti vor proveni din automatismele invatate la antrenamente.

Acum vreo 5-6 ani, am facut numai ~6 luni un astfel de curs si deja imi sarea arcul, la cel mai mic gest al interlocutorului.  ;D

Ajunsesem sa "impartasesc experiente", cu cele mai diverse specimene... pana cand la un momentdat m-am vazut din exterior si nu mi-a placut ce vad.

Pentru astfel de bizoni, nu are rost sa iti bati capul... la propriu si la figurat.  ;D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taximetristii astia daca te vad ca ai masina bibilita si lucioasa se baga la sigur. Stiu ca intre vopsea si a-i lasa sa treaca alegeti mereu a doua varianta. Cu mine un nene de-asta de pe salvare galbena fara girofar a avut o surpriza. Venea ca animalu' pe un sens unic cu banda din dreapta ocupata. Pe banda din stanga ma aflam eu si el. El cu bratara, geam deschis, Guţã pã turbosistem si flash-uri. Eu cu un nissan patrol gr de offroad,2.8 diesel cu bull-bar din profil u. Prostul n-a avut alta solutie decat sa se suie pe trotuar. Din pacate naveta rapida de Colibasi avea in dotare si niste prelungiri din fibra ca sa tina proprietarul mai aproape dă stradă. Care au ramas pe loc. De dat jos sa comenteze n-a mai avut tupeul, ca deja aveam pregatita racheta de tenis din usa.  :D

Sobolanii astia trebuie dati cu flit, nu ignorati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

xydexter, apropo de targujiu :) am mai remarcat o chestie! soferii din targujiu is mai rai ca aia din bucuresti.

Cei din Bucuresti te lasa sa te inscrii in trafic intr-o mult mai mare proportie decat cei din targujiu. astia din Targujiu parca sunt animale! :))))

Iar daca apuci sa iesi, ala din spate accelereaza (spera el sa nu poti intra) si apoi iti da claxoane flashuri etc ! ca te-ai bagat in fata lui (bine, mai rar, dar exista si astfel de specimene)

Daca iesi putin cate putin, nici gand sa se gandeasca unu sa te las, chiar daca nu are unde sa se mai duca, prefera sa blocheze intersectia decat sa o fluidizeze. aici nu ma refer la sensurile giratorii. Pana la urma se miluieste unu si te lasa ;)))

Cat despre taximetristi. au mereu pretentia sa-i lasi dar ei nu lasa de la ei, iar cei care lasa...sunt atat de putini ca nu se vad de majoritate.

Enervant mai este cand merg cu 30-40 la ora prin oras cand drumul e liber si nici nu ai posibilitatea sa treci de ei.

Si bineinteles ca si in Bucuresti :) Targujiencele nu se dezmint :)) nu lasa nimic de la ele :)) lady`s first always :)) beauties after.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era sa zic eu ceva de orasul asta...  :D N-ai nici o sansa sa iesi de pe vreo straduta, decat daca nimeresti vreun nene mai in varsta. Azi dimineata un tacsumetrist mai bronzat mi-a taiat fata ca sa se faca stanga de pe banda 1, desi eu eram pe banda 2 si mergeam in fata. Daca ma suiam nitel pe el, cine avea dreptate? Nesimtirea trebuie tratata cu nesimtire. Am incercat si cu "da-l naibii, nu merita, mai sunt sute si mii ca el" dar degeaba. Daca te intalnesti cu 2-3 din astia  iti strici toata ziua, oricat de calm ti-ai propus sa fii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trist este ca acum cativa ani ~4-5 ani nu erau asa ciobani. Chiar nu-mi dau seama ce s-a-ntamplat in tot acest timp.

@xydexter :) iti place iesirea in victoriei dinspre blocurile noastre de la Bebe Lutaru ? :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa se intample, lipsa testelor psihologice pe bune si toleranta celorlalti soferi. Daca vedeau ca nu le merge cu toate gimbuslucurile, nu continuau. Dar fiindca nimeni nu-si mai pune mintea cu ei au ajuns niste regi neincoronati ai soselelor.

Cand eram in liceu, era cate unul, maxim doi cretini in tot orasul, de obicei cu Cielo sau Bmw ursulet. Lumea ii stia ca pe niste cai breji si se ferea de ei.

Acum daca respectam regulile de circulatie noi suntem caii breji. Mai nou am inceput sa fiu claxonat la trecerile de pietoni ca astept vreun pensionar cu scolioza sa se miste asa cum poate el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca mai tine si de cei 7 ani de acasa care lipsesc multor soferi aflati in trafic.

Ai observat cum trec taxiurile pe rosu la sensurile giratorii ? (mai ales cele de la Parangul si Tudor ) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NFS

"ni se pare" Ai vreun dubiu a cui era dreptatea in filmuletul ala? Unde ajungem? Nu stiu sigur, dar daca continuam asa o sa ajungem sa ne-ngroape ghertoii de vii. Acum nu stiu in ce tabara te aflii...

In filmuletul ala n-am nici un dubiu de partea cui era dreptatea. Dar nu scoate din context. Eu am intrebat "ce-ar fi daca ne-am lua dreptatea in maini de cate ori ni se pare c-o avem".

Poate odata n-ai dreptate de fapt, dar tie ti se pare ca ai. Hai sa sarim la bataie! Nu-i chiar asa.

Si pt ca tot au dat-o unii in arte martiale... pai am facut si eu, acum ceva timp, cativa ani de arte d-astea. Dar mai mult decat de-a da cu pumnul am invatat ca e mai bine sa incerci mai intai sa eviti un conflict. Am totusi alte prioritati in viata decat sa corijez un ghertoi.

Cat despre in ce tabara ma aflu, ma aflu in tabara celor care te lasa sa te bagi de pe stradute. Chiar pe tine cred ca te-am lasat odata, pe langa Tribunal. Asta daca nu mai e vreun Volvo alb cu sticker pe portbagaj (n-aveam Volvo pe atunci). :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de părere că bădăranii în trafic trebuie atenÅ£ionaÅ£i, dar ÅŸi evitaÅ£i.

Mai exact, când "mi se-arată" câte un nesimÅ£it, îi trag un claxon ÅŸi cam atât. Dacă e atât de îngust ÅŸi neted încât nu realizează că nu procedează corect, nu va realiza nici în momentul în care mă tamponează ÅŸi aici intervine problema. Comportamentul lui civic este acelaÅŸi cu comportamentul rutier. Sunt sigur de asta ÅŸi niciodată nu am chef să mai iau la bătaie iar, pe de altă parte, chiar dacă m-a tamponat ÅŸi plăteÅŸte el (asigaratorul lui), toată distracÅ£ia aferentă reparaÅ£iei (service-uri, lipsa maÅŸinii ÅŸ.a.m.d.) îmi revine tot mie. Nu sunt dispus să-i ofer această satisfacÅ£ie unui terchea-berchea.

Normal ar fi să-i pui frumuÅŸel cheia în braÅ£e, să iei maÅŸina lui ÅŸi să-i spui: "Când mi-o aduci ca nouă, o iei pe-a ta ÅŸi Å£i-o repari sau Å£i-o f**i (faci). Până atunci, eu am nevoie de-o maÅŸină". Ehee, dar cine are curajul?

Dar atenÅ£ionările acestor bădărani ar trebui să fie mai dese. Măcar atât...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Dacă e atât de îngust ÅŸi neted încât nu realizează că nu procedează corect, nu va realiza nici în momentul în care mă tamponează ÅŸi aici intervine problema." In cazul asta il duci la politie. Am patit-o cu unul din asta si s-a calmat instantaneu in fata agentului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now