lik1999

Câţi kilometri faceţi cu un plin?

61 posts in this topic

Salutare.

Cati km a ti parcurs cu un singur plin?Intreb asta deoarece am vazut o marca germana ce a facut aprox 1500 km (cu 61 l motorina).

Iar alta (tot germana)  a facut 2500 km cu 80 l(motorina).

La Volvo se aplica aceasta metoda/economie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

650,700 km  cu 70 l - xc 60 T6

1000,1250 km cu 52 l - peug 406 hdi

700,800 km cu 45 l - toyota auris, benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

in Romania nu cred ca ai sanse :) In Germania cu un plin faci si cu volvo lejer 1500km.

Setezi pilotul automat la 80km/h de exemplu si dai ture pe autostrada pana-ti ies mucii pe nas :))

La un consum de 4.5 litri/100km la un plin de 61 de litri sa zicem ai face cam 1355 km

La un consum de 4 litri/100km la un plin de 61 de litri sa zicem ai face cam 1525 km

Si e un calcul primar, la repezeala, deci se poate sa faci cu 61 de litri 1500 km :)

masina sa fie fara bagaje, iar pilotul sa fie cat mai usor :))))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40: http://www.automarket.ro/stiri/volvo-a-lansat-cel-mai-economic-s40-din-istorie-38-litri100-de-km-33419.html

V50 test automarket.ro  http://www.automarket.ro/drive-test/62-27096.html (4.5 extraurban la 125km/h)

si culmea nesimtirii: Consum record Volvo V50 DRIVe: 3.1 litri pe un traseu de 1500 km http://www.automarket.ro/stiri/consum-record-volvo-v50-drive-31-litri-pe-un-traseu-de-1500-km-26414.html

Toate astea in contextul in care 1.6D DRIVe avea doar 5 trepte. Incepand de acum 2 luni a primit-o si pe a 6-a :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate astea in contextul in care 1.6D DRIVe avea doar 5 trepte. Incepand de acum 2 luni a primit-o si pe a 6-a :)

Pai acum cat o sa scoata oare 2 litri :D?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ff2 1.6 tdci 90 cai

sebes-hallstatt pe bord a fost cam 1100 cu un plin:2 pers + bagaje

volvo s40 2.0d

5 persoane (media 65kg),+ bagaje in masina+ portbagaj full full+rezervor plin oqi:timisoara-muntenegru:770km(fara autostrada) pe un drum de 300km gen valea oltului+ transfagarasan.pe CB imi mai arata 60km cand am realimentat iar full oqi.din calcul mi a iesit 5.7% x 52l =912km in regim de medie orara 45/h si nu mai intra nici o pisica in masina.

Pe Cb imi arata 4.9% din calcul a iesit 5.7%

sebes-arad: 2 persoane fara bagaje, f aglomerat:tiruri, mers mult timp in spatele lor:consum cam 4,9%(pe Cb arata 4,3)de unde reiese aprox 1060km cu 52l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1150 km Constanta- Vama, Suceava si retur cu Volvo din semnatura. Doi adulti,doi copii si bagaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io pot sa va spun ca s60 -ul meu face in ploiesti cam 900 km cu un plin (galben-galben), mers normal. (din 900km , probabil 150-200 sint facuti in afara, insa acolo consuma mai mult ca merg tare). alimentez cind apare galbenul (deci ar mai putea face 100-150 km).

de fiecare data resetez tot cind alimentez. viteza medie , de obicei, este undeva la 33-37 km/h.

ps. cu ai'lalta , citeodata fac si 350 km....daca ma abtin. ea nu merge cu benzina, merge cu cardul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult de 700km nu am reusit niciodata cu XC70ul dizal dar cu V70 2.4i am reusit un 800km si mai aveam ceva benzina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1000 km cu 460 1.9td gle din 1994 si rezervor de 60 litri, dar nu cred ca motoarele astea sunt facute pt mai putin... si asta ca eu aam facut doar drumuri de spania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC60 T6 in oras la un mers peste 4500 de ture constant, (si a nabii turatie fluctua in continuu) 250km si s-a aprins becu' :)) dar de obicei in Bucuresti nu sari de 350-400 km cu un plin.

Noul S60 D5 AWD 205cp Automat - am scos 650 km in oras (dupa care s-a aprins becul) si nu m-am chinuit deloc la zgarcenie. Un mers absolut normal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si abia acum, au reusit marcile germane sa faca ~1500km cu 61l?  :smile:

...Volvo face asta din "1900-toamna".  ;D

Nu am avut destula autostrada ca sa consum tot rezervorul dar au facut altii testul in locul meu.

Va traduc eu ce scrie in poza din atasament:

- volvo 440/460;

- motor 1.9 td, 66kw;

- mers pe autostrada, 2 persoane, viteza 90km/h;

...Rezultat: 1463km cu (58-)60 de litri.

post-924-12877889689586_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

700 km cu 2,4T

450 km cu 1,4 MPI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta vara am mers si eu cu un plin ,,la consum". Cu 48 de litri GPL am parcurs 475 km.,mai departe am mers pe benzina. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut 750 cu un plin. Proababil as mai fi mers 50 dar n-am vrut sa risc. Becul se aprinde prea devreme zic eu din moment ce mai fac intre 100-150 cu el aprins. Nu am reusit sa imi dau seama cati litri are exact rezervorul la 1.6. Desi in carte scrie 55 nu am bagat niciodata mai mult de 50 desi era acul era deja la limita dintre negru si rosu.

Si Da...recordul mondial e detinut de un v50 cu motor de 1.6d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot veni vorba , am si eu o dilema. Cu beculetul de low fuel aprins , mi-au incaput maxim 39 litri.... capacitatea rezervorului fiind de 62 litri. Mi se pare cam ciudat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot veni vorba , am si eu o dilema. Cu beculetul de low fuel aprins , mi-au incaput maxim 39 litri.... capacitatea rezervorului fiind de 62 litri. Mi se pare cam ciudat...

masina era pe era cumva mai mult sau mai putin in rampa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina era pe era cumva mai mult sau mai putin in rampa ?

Nu era. Deobicei alimentez cand ajunge acul la rosu, si intra cam 30siceva de litri.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nu era. Deobicei alimentez cand ajunge acul la rosu, si intra cam 30siceva de litri.

Tot atat imi intra si mie cand se aprinde becul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam aiurea sa se aprinda becul la 40% din capacitatea rezervorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si curiozitate cata autonomie mai ai cand se aprinde rezerva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si curiozitate cata autonomie mai ai cand se aprinde rezerva ?

´´Rezerva´´ se aprinde cand mai sunt 6 sau 7 litri de combustibil (benzina/motorina) in rezervor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now