Sign in to follow this  
Followers 0
mariusdaniel

Se pare ca a inceput revolta spontana !

144 posts in this topic

Tu chiar crezi ce spui, rand? Dupa tine e ok ca o tanti sa fie angajata de exemplu medic neurolog doar fiindca e ruda cu directorul spitalului. Confunzi firma privata, in care de obicei toti au interesul sa mearga treaba, cu statul, in care aproape toti angajatii sunt interesati sa fure. Ce exemplu da Boc asta cu nepoata-sa angajata la usa lui cand le zice la fraierii de prin ministere sa stranga cureaua? O de-aia de 55 de ani cu 6 milioane salariu pe langa care trece nepoata piticului  cu Vuitton pe umar ce-ar trebui sa faca, sa stranga cureaua ca doar e austeritate, nu? Cum poti sa sustii ca e ok sa promovezi non-valorile doar fiindca sunt rude cu cine trebuie?

La fiecare om care-si face treaba la stat sunt angajati 2 care nu fac nimic, doar fiindca au avut norocul sa fie rude cu vreun pdl-ist sau psd-ist sau pnl-ist care a ajuns director. Asta e adevarata problema, nu saraceste statul din 3 salarii de 6 milioane fiecare, saraceste din 3 salarii de 6 milioane fiecare din care 2 platite degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos suna ce spui tu, betty, dar asta ar fi posibil intr-o tara civilizata, unde conducatorii statului se gandesc si la altceva decat la binele propriu exclusiv...La noi in tara asa ceva este pur si simplu neverosimil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o cunosc pe nepoata lui Boc, dar daca corespunde fisei postului, faptul ca este nepoata, este un avantaj. Poti sa ai incredere in cei pe care ii cunosti. In firma la care sunt asociat, lucrez mult mai bine cu cei cu care sunt rude. Avem incredere unii in altii, tinem unii la altii, suntem o ECHIPA. SI cam in toate firmele de succes, in echipele de conducere vei gasi oameni legati de ceva mai mult decat o legatura profesionala... rudenii sau  prieteni.

Activez si intr-un domeniu non-profit, si fac parte din conducerea unui grup. Am oameni cu care lucrez, ii cunosc si pe care daca ar fi sa ma duc in alta parte, as insista sa vina cu mine. Pentru ca ai nevoie de ECHIPA.

Daca mi s-ar incredinta un post de conducere, oriunde, as accepta doar daca mi-as putea alege singur echipa. Si in mod sigur, s-ar regasi multe dintre rudele si prietenii mei in acea echipa DACA ar corespunde profesional.

Tu o cunosti personal si stii ca e incompetenta?

Deci tu zici ca are trebui dati afara 66% din personalul de la stat... mi se pare prea mult. Probabil ar trebui 66% din activitatile pe care acuma le coordoeaza statul catre sectorul privat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca e neverosimil, nu m-astept sa se-ntample vreodata asa la noi. Vreau sa realizeze niste lucruri cei de forum care plang de mila astora de la finante si a tututror bugetarilor pana la urma. N-ar trebui sa mai existe nici macar un om care sa fie platit pe alte criterii decat pe profesionalism. Iar cei care nu tin pasul pt ca nu pot/nu vor, asta e.... Urasc populismul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de EBa ce parere ai, rand? si ea isi merita locul in Parlamentul European,pentru ca este fiica Presedintelui tarii, adica o comoara de fata, scolita dupa toate standardele,nu? si ea nici macar limba engleza nu e in stare sa o foloseasca...asa e fisa postului in Romania...cu cat esti mai incompetent cu atat mai bine, se pare...iar daca esti neam cu nu stiu care, e un atu demn de trecut la cv..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteza, in opinia mea, motivul revoltei spontane. Si eu consider ca nu au dreptate sa ceara acum stimulente.

Important e doar ca asta e scanteia care va aprinde butoiul cu pulbere. Pe Ceausescu nu l-au omorat pentru ca a mai dat zece lei la pensii. Orice asemanare este intamplatoare  :D

Evident ca, in principiu, statul nu poate cheltui mai mult acum pe salarii.

Problema se poate rezolva diminuind birocratia la nivel de hartogaraie, iar apoi, sa restructureze la greu personalul.

Nu e posibil ca din 4 milioane de salariati sa fie 1,5 milioane de bugetari.

Un raport de 6 : 1 ar fi , cred eu, mult mai potrivit.

Asadar, protestul spontan, eu il vad doar ca pe incidentul care poate duce, in final, la demisia guvernului.

Atunci se poate forma un nou guvern care sa puna in practica o reforma dura, dar corecta economic.

Sa va dau un exemplu din domeniul meu de activitate. Pentru un mic S.R.L. care are unu-doi salariati, intocmesc lunar sase declaratii ( circa 12 pagini tiparite ) pe care un curier se duce si le depune, stand la cozi, aglomerand mijloacele de transport in comun, etc. Acolo unde le depune, alti functionari le stampileaza si le arhiveaza. E munca de prost. Cele sase declaratii se pot contopi in una singura, care sa se depuna online, fara a mai fi nevoie de deplasare sau de hartie tiparita.

Inmultiti cu cateva sute de mii de firme si vedeti cata munca ( de contabili, curieri, functionari bugetari, IT -isti ), hartie, energie electrica, toner, combustibili auto, salarii ( la depunator si la stat) se consuma de pomana. Adica resurse risipite !

Si nu e asta singura risipa care se face. Grosul e la achizitii publice. Acolo e buba - mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca e neverosimil, nu m-astept sa se-ntample vreodata asa la noi. Vreau sa realizeze niste lucruri cei de forum care plang de mila astora de la finante si a tututror bugetarilor pana la urma. N-ar trebui sa mai existe nici macar un om care sa fie platit pe alte criterii decat pe profesionalism. Iar cei care nu tin pasul pt ca nu pot/nu vor, asta e.... Urasc populismul.

La noi se promoveaza nonvalorile...asta nu se va schimba niciodata, stai linistita.Profesionalismul nu mai e de mult un criteriu dupa care sa fii platit. Mult mai bine platita e o persoana care habar n-are cu ce se mananca meseria pe care ar trebui sa o presteze, decat cei care chiar au pregatirea pentru acea meserie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand, sincer imi pare rau ca gandesti asa, daca ar mai fi multi angajatori ca tine, toate firmele din Romania ar fi formate din familii. Cum dracu sa mai ramana tinerii in tara asta, cand tu, desi vii din mediul privat, sustii ca prima data te uiti la un tip daca e ruda cu tine, dup-aia vezi si ce stie sa faca. Nu era nici o tipa tanara in Bucuresti, absolventa de Filologie, in care sa aiba piticul ala cosas incredere, decat nepoata-sa de la Cluj?  

ECHIPA inseamna nediscriminare, ori tocmai asta demonstreaza seful guvernului ca promoveaza, DISCRIMINAREA. Merkel daca si-o punea pe nepoata-sa secretara in secunda 2 isi dadea demisia. Dar de, noua ne convine sa fie ca-n vest doar cateodata, altadata e mai bine ca-n Balcani sau ca-n Sicilia, legaturi de sange. Astept sa vina nepotu' lu' Boc ministru de finante, am auzit ca e cosas bun, da gata 1 hectar in 4 ore si e si de incredere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asadar, protestul spontan, eu il vad doar ca pe incidentul care poate duce, in final, la demisia guvernului.

Atunci se poate forma un nou guvern care sa puna in practica o reforma dura, dar corecta economic.

Si nu e asta singura risipa care se face. Grosul e la achizitii publice. Acolo e buba - mare.

Perfect de acord! Dar degeaba se schimba Guvernul daca Presedintele ramane acelasi, parerea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Problema se poate rezolva diminuind birocratia la nivel de hartogaraie, iar apoi, sa restructureze la greu personalul.

Nu e posibil ca din 4 milioane de salariati sa fie 1,5 milioane de bugetari." CORECT

Numai ca nu vad ce guvern ar putea sa faca ceva cat de cat ok in orice domeniu. Oricine ar urma, o sa cadem din lac in put.

"La noi se promoveaza nonvalorile...asta nu se va schimba niciodata" Corect si asta. Nelamurirea mea e de ce sunt oameni pe forum care fraternizeaza cu nonvalorile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de EBa ce parere ai, rand? si ea isi merita locul in Parlamentul European,pentru ca este fiica Presedintelui tarii, adica o comoara de fata, scolita dupa toate standardele,nu? si ea nici macar limba engleza nu e in stare sa o foloseasca...asa e fisa postului in Romania...cu cat esti mai incompetent cu atat mai bine, se pare...iar daca esti neam cu nu stiu care, e un atu demn de trecut la cv..

Pusa langa Vadim sau Becali, EBA nu e chiar cea mai rea. Norica Nicolai, desi e clujeanca si asa zisa liberala, nu o face pe EBA sa para cea mai nepotrivita persoana in grupul de europarlamentari. Eu zic ca EBA se incadreaza in linia de europarlamentari propusi de neamul nostru romanesc.Daca nu era fata lui tata si ajungea printr-o minune acolo, nimeni nu se mira de comportamentul ei. Si Rares Niculescu facea scandaluri in barurile clujene in pauzele luate de la Bruxelles... Sever Voinescu s-a cam ratacit saracutzul pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelamurirea mea e de ce sunt oameni pe forum care fraternizeaza cu nonvalorile.

Aici m-ai inchis.Nu stiu ce sa raspund... :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pusa langa Vadim sau Becali, EBA nu e chiar cea mai rea. Norica Nicolai, desi e clujeanca si asa zisa liberala, nu o face pe EBA sa para cea mai nepotrivita persoana in grupul de europarlamentari. Eu zic ca EBA se incadreaza in linia de europarlamentari propusi de neamul nostru romanesc.Daca nu era fata lui tata si ajungea printr-o minune acolo, nimeni nu se mira de comportamentul ei. Si Rares Niculescu facea scandaluri in barurile clujene in pauzele luate de la Bruxelles... Sever Voinescu s-a cam ratacit saracutzul pe acolo.

O nonvaloare comparata cu alte nonvalori, normal..In concluzie, avem o tara de tot rasul.Cine putea sa ajunga sus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Perfect de acord! Dar degeaba se schimba Guvernul daca Presedintele ramane acelasi, parerea mea...

Ei, acum chiar ca ai pus degetul pe rana ! Doar ca asta e mai complicat din punct de vedere politic. Dar, poate calca pe bec si atunci se va putea. Oricum, eu cred ca daca nu-l vor lasa ai lui din brate, atunci vor avea soarta PNT-ului. Adica uitare totala !

Va propun un mic exercitiu de imaginatie : închideti ochii putin si imaginati-va in clipa asta ca ati fi la Cotroceni... Ce face, oare Presedintele României ?

... Ei....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va propun un mic exercitiu de imaginatie : închideti ochii putin si imaginati-va in clipa asta ca ati fi la Cotroceni... Ce face, oare Presedintele României ?

... Ei....

Bea si se hlizeste:D. Ca doar nu se intampla nimic interesant in tara pe care ar trebui, teoretic sa o conduca...Si nu trebuie sa inchid ochii ca sa-mi imaginez asta;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand, sincer imi pare rau ca gandesti asa, daca ar mai fi multi angajatori ca tine, toate firmele din Romania ar fi formate din familii. Cum dracu sa mai ramana tinerii in tara asta, cand tu, desi vii din mediul privat, sustii ca prima data te uiti la un tip daca e ruda cu tine, dup-aia vezi si ce stie sa faca. Nu era nici o tipa tanara in Bucuresti, absolventa de Filologie, in care sa aiba piticul ala cosas incredere, decat nepoata-sa de la Cluj?  

ECHIPA inseamna nediscriminare, ori tocmai asta demonstreaza seful guvernului ca promoveaza, DISCRIMINAREA. Merkel daca si-o punea pe nepoata-sa secretara in secunda 2 isi dadea demisia. Dar de, noua ne convine sa fie ca-n vest doar cateodata, altadata e mai bine ca-n Balcani sau ca-n Sicilia, legaturi de sange. Astept sa vina nepotu' lu' Boc ministru de finante, am auzit ca e cosas bun, da gata 1 hectar in 4 ore si e si de incredere.

@xydexter,

In primul rand am spus asa: Daca o persoana este competenta intr-un anumit lucru si prezinta incredere, are un avantaj fata de o persoana la fel de competenta dar care este total necunoscuta. Si asta o sa ti-o confirme orice manager, in practica.

Teoria cu "nediscriminare" ramane o teorie pura. Cand ai de ales din mai multi oameni tot faci discriminare, nu?

O echipa se formeaza in timp. Dar pana o sa formezi doua sau trei echipe care sa functioneze, nu ai de unde sa stii :).

Dupa ce vei gasi persoanele in care sa ai incredere, iti garantez ca ele vor fi in capul listei la orice selectie viitoare. Dar asta nu ai de unde sa stii pana cand nu esti pus in situatie.

SI in ultimul rand munca nu trebuie batjocorita, fie ca este ea agricultura sau maturatul trotuarelor. Din pacate "fratele" Gadea nu stie lucrurile astea. Si nici cei care il iau drept model.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty, de unde stii tu ca toti bugetarii sunt nonvalori? Fiindca stai tu la coada la fisc, la primarie sau pe unde mai exista ghisee? Voi percepeti bugetarii ca pe niste lipitori care stau toata ziua pe scaun, isi dau linkuri de pe youtube pe mess si singurul lor scop in viata e sa-i incurce pe aia care lucreaza la privat.

Nu prostii de la ghisee si de la birouri sunt de vina, de vina sunt toti incompetentii care au ajuns ministri si directori doar fiindca au lipit afise cu Base, cu fie-sa, cu Nastase, cu Tariceanu... Aia n-au facut nimic sa schimbe situatia, sa elimine treptat gatuirile din sistem, pasii inutili. Cu asemenea masuri se purifica sistemul de la stat singur. Dar fiindca toti ministrii si directorii de la stat gandesc ca rand si-si baga pilele in functii, iar oamenii competenti pleaca de scarba, n-o sa se schimbe nimic.

@rand, imi pare si mai rau ca esti admirator al fetei lu' tata, sau cel putin o tolerezi, Norica Nicolai macar e in stare sa spuna 2 fraze fara sa pufneasca rasul pe oricine, Vadim e nitel doctor in filozofie, desi e nebun de legat si Becali a ajuns acolo pe cheltuiala lui. Singurul merit al buzatei e ca e fata lu' tata. Dar de, dupa tine si asta e o calitate de apreciat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci nepotismul este viitorul unei economii infloritoare, care va sa zica...

Si atunci, firmele care angajeaza ar trebui sa scrie in anunt ca sunt preferate persoanele care prezinta si un anumit grad de rudenie cu angajatorul, ca ceilalti fraieri cu diplome sa nu-si mai iroseasca timpul si sa-si faca sperante degeaba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci nepotismul este viitorul unei economii infloritoare, care va sa zica...

este trecutul unei economii infloritoare :)

Cunsoti companiile cu numele   "cutare" & son(s) ?

Ce insemana? Unde au ajuns astazi :)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

este trecutul unei economii infloritoare :)

Stii de firmele  cutare & son ?

Ce insemana? Unde au ajuns astazi :)?

Ma indoiesc de faptul ca la firmele cutare&son toti angajatii sunt rude...Fondatorii poate...iar asta e alta poveste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu esti pocait si n-ai 20 de copii si 60 de nepoti, n-ai nici o sansa sa ajungi corporatie.  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sau daca copiii nu vor sa iti urmeze in profesie :)

Si aici intra in schema relatiile de prietenie cultivate de-a lungul timpului. Ai sa te convingi ca un om de incredere merita adus de la sute de km. ca sa il ai in echipa. Dar repet, asta nu vezi decat atunci cand trebuie sa-ti formezi o echipa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sau daca copiii nu vor sa iti urmeze in profesie :)

Si aici intra in schema relatiile de prietenie cultivate de-a lungul timpului. Ai sa te convingi ca un om de incredere merita adus de la sute de km. ca sa il ai in echipa. Dar repet, asta nu vezi decat atunci cand trebuie sa-ti formezi o echipa.

Si daca il aduci de la sute de km, trebuie sa il si platesti pe masura,nu? Si uite originea crizei in Romanica...nu-s bani, de salarii, asa-i? tare as vrea sa stiu cu cat e platita nepoata lui boc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty  tovarsul Popa are date eronate si in general, analizele lui sunt un fel de antena3 a internetului. Bune pentru cei care nu stiu si vor ceva informatie agregata spusa in niste cuvinte care le suna pretentios in ureche. Probabil de asta traieste inca din blog, si nu din salariul de la PWC sau orice alta firma unde ar trebui sa activeze un analist de frunte ca el.  Inca un amanunt pe care dansul nu-l stie. La MF este un deficit acut de angajati.

  Stimulentele angajatilor din ministerul de finainte, caci despre ei vorbim in acest subiect si nu despre altii, puteau fi si chiar erau in jur de  inca un salariu. Asta in conditiile in care salariul lor este dupa cum vezi in jur de 6-800 RON. Cumulat cu stimulentele, marea majoritatea castigau in jur 2000 RON. Cam asta e plafonul superior al salariilor a 70%-80% din  angajati de la ministere. Pot castiga mai mult de atat si chiar o fac urmatorii: directorii, sefii serviciu, cei de la cabinetele secretarilor de stat si ministrilor sau cei care lucreaza cu fonduri europene. Asta daca ai bunavointa sa ma crezi pe mine  care am vazut respectivii fluturasi si nu pe stimabilul Dan Popa care si-a facut un nume din ignoranta si prostia cititorilor de HotNews.

Dupa cum bine stiti, acesti angajati nu au nici o greva pana acum. Nici cand le-au fost luate sporurile de 10-15%  acum un an(alea de antena, de confidentialitate), nici la taierea de 25% de acum 3 luni. Ei au facut greva dupa data de 10 ale lunii octombrie, cand au luat salariul de 700 RON. Eu unul, daca luam acest salariu de la MF in Bucurestiul zilelor noastre cred ca imi luam campii.

Bag de seama ca va deranjeaza foarte tare termenul de "stimulent" si nu atat suma in sine (e vorba de maximum 1000 Ron  lunar care nu vin de la buget, ci din amenzi si venituri neprevazute,)  Mie unul NU mi se pare normal ca un angajat din Ministerul de Finante al unei tari din Uniunea Europeana sa castige 200 de euro lunar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0