Sign in to follow this  
Followers 0
mariusdaniel

Se pare ca a inceput revolta spontana !

144 posts in this topic

Nu le-am prins.....ah ce bucuros sint  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca Boc si cu marineru' au elicopterele pregatite.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamaliga e pe cale sa explodeze din nou, dupa aproape 21 de ani !

Pacat ca s-a ajuns pâna aici.

Dupa parerea mea, nu mai exista decat o singura solutie :  demisia Guvernului actual.

Asta ar debloca situatia si ar reînvia speranta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

E groasa, priviti la canalele de stiri !

Presimt o noapte alba...

Ultima stire : Politia e cu ... noi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, sigur ca da....dus cu apa rece .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se citeste balada finantistului...

Si daca banii nu ne ajung

Pentru intreaga luna,

E ca de Boc sa-mi amintesc

De acum, intotdeauna !

Intre timp, petrecere guvernamentala la Ateneu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamaliga e pe cale sa explodeze din nou, dupa aproape 21 de ani !

Pacat ca s-a ajuns pâna aici.

Dupa parerea mea, nu mai exista decat o singura solutie :  demisia Guvernului actual.

Asta ar debloca situatia si ar reînvia speranta !

SPERANTA NU TINE DE FOAME

eventual de cald ;D:D;D:D;D::) ::)::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

chill! nu se va intampla nimic deosebit... pt ca sintem un popor fara sange in "veverita"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai oameni buni, voi la ce program va uitati?

La mine e ca-n filmul ala "rahat cu apa rece, cine mai pofteste"

Nici pe HBO nu-i nimic  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata ? S-a sfarsit ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, au ramas fara apa rece ......la dus ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le plangeti de mila inspectorilor fiscali,cei care au firme sunt 100% de acord cu mine(si cand citesc asta sigur injura in gand)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-i ia ... pe inspectorii fiscali, aia intotdeauna se descurca, majoritatea au vile si q7, eu am vazut niste tanti care-mi puteau fi mame si care castigau 5-600 ron dupa 30 de ani vechime. Cum dracu sa-ti faci treaba onorabil pe 140 de euro pe luna, traind in Bucuresti? Si nu merge aia cu "al doilea job", o tanti de-aia sta 10 ore acolo la rumegat de hartii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai oameni buni iar o dam de gard cu discutii pro si contra, bugetari, privati, etc, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am zis nimic de bugetari si privati. Am zis doar ca pentru unii protestul e justificat, pentru altii nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar cine-i obliga sa ramana angajati acolo? Piata muncii este libera... sunt zeci de modalitati legale si morale prin care un om poate sa-si castige existenta.

Ortodoxia asta ne-a invatat prea mult ca "da Domnul"... in cazul asta Statul. Noi si grecii... rusinea UE...

In sfarsit, cineva ia taurul de coarne si incearca sa aduca si statul roman la normalitate. De ce nu recunoastem ca sunt multi, mult prea multi functionari care dau din pix si iaubani de la stat pentru stat? Reforma trebuia inceputa de mult.

In loc de 5 , ramane unu, cel competent care llucreaza. Si va lua salariu de 3 ori mai mare. Statul cheltuie mai putin si toti sunt fericiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum incepe al treilea razboi mondial asa ca nu mai conteaza :P

PS: de ce au nevoie aia de stimulente? Sunt mai cu mot sau cum?

@rand O sa-ti pui bugetarii in cap. Eu sunt patita  :P Ai mare dreptate, dar tot ce-o sa realizezi o sa fie o marte cearta pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nimic cu bugetarii... si ei stiu ca asta e singura solutie.

Sau mai e una... dar mai rea. Mentinerea sumelor pe hartie, devalorizarea leului, 1 EUR = 6 RON.

Pentru cei care sunt angajati la privat si au salariile raportate la EUR, nu e mare problema. Dar totusi e mai bine sa traiesti foarte bine intr-o tara in care majoritatea traieste la fel ca tine sau chiar mai bine, decat sa fii singurul care poate sa-si cumpre paine intre muritorii de foame (ca unele televiziuni asa prezinta situatia.. cu "murim de foame", desi cei care s-au nascut pana in '80 inca stiu ce inseamna foamea si frigul... si nu este ce e acuma).

Dar dupa ideile pe care le inoculeaza unele televiziuni, maine poimaine o sa fie crima sa iesi cu S60-ul pe strada. O sa te linseze ca esti "boieroaica" si ai bani de benzina ;)). De asta imi fac probleme, nu de faptul ca sar unii pe mine pe forum :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand, normalitatea la tine inseamna ca toate fufele si soferii de la Cluj sa fie angajati la Bucuresti doar fiindca sunt nepoatele si nepotii primului-ministru? In ce tara din lumea asta mai raspunde nepoata primului-ministru la telefon la cancelaria Guvernului? Asta e luat taur de coarne? Luatul taurului de coarne era evaluarea competentelor cretinilor care lucreaza prin deconcentrate, datul afara al nepotilor si nepoatelor, pastrarea celor competenti si stimularea lor financiara. Poate nu va ganditi ca unii oameni au facut acelasi lucru de 30 de ani si nu mai pot sau nu mai vor sa invete sa faca altceva. Daca voi vreti ca statul asta sa fie ca Sparta sau ca Germania nazista, handicapatii si batranii aruncati de pe stanca, treaba voastra.

Astia neadaptati la capitalism trebuie scosi treptat pe dreapta, nu trebuie omorati prin infometare.

Imi dau seama ca probabil l-ai votat pe Basescu, asa ca ma abtin de la alte comentarii.

@betty, nu, nu sunt bugetar, desi lucrez la stat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca Bucurestiul este capitala, este normal sa iti duci echipa cu tine. Oricare om isi alege in echipa oamenii in care are incredere si cu care poate sa colaboreze.  Faptul ca este nepot sau nepoata nu este neaparat un dezavantaj.

De ce in conducerea firmelor private de succes care sunt etalon de administrare gasesti de obicei membrii ai aceleiasi  familii? Pentru ca ei colaboreaza cel mai bine.

Legat de munca, cei care nu mai pot sau mai grav, nu mai vor, primesc atat cat se poate. De ce sa emita pretentii? Sa-si faca cineva firma si sa-i angajeze pe cei care nu mai pot sau nu mai vor sa munceasca cu salariile pretinse de ei. Il tine pe careva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand

"Dar dupa ideile pe care le inoculeaza unele televiziuni, maine poimaine o sa fie crima sa iesi cu S60-ul pe strada. O sa te linseze ca esti "boieroaica" si ai bani de benzina Wink)."

Stai linistit ca romanii nu cunosc decat marcile nemtesti  :D Noi suntem la adapost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt si victime colaterale ;)

Minerii nu au batutu doar "barbosi" in iunie '90  ;D

P.S

imi place punctul trei al revendicarilor grevistilor de la MFP:

-plata suplimentara a functionarilor publici implicati in implementarea proiectelor finantate din fonduri europene

Merita un premiu, ca pana acuma si-au facut treaba foarte bine, si accesarea fondurilor europene merge ca unsa in Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei care le plangeti de mila astora de la finante:

Brutarul care isi face corect painea, oare primeste lunar, stimulente pentru ca a respectat reteta? Maturatorul care matura ca lumea ia si el stimulente lunare? De ce sa stimulezi lunar pe cineva ca sa isi faca treaba asa cum ii cere angajatorul? Ii dai un salariu corect si asta-i treaba. Daca vezi ca pune suflet in ceea ce face si ca moare pe baricade il premiezi la final de an sau cu ocazii importante. Daca nu isi face treaba si reclamatiile la adresa lui cresc, ii tai din salariu. Cam asa merg lucrurile intr-o economie normala, scrie Dan Popa pe blogul lui.

Acum, legat de angajatii Finantelor. Sunt multi. Sunt mult prea multi. Reduceti posturile si dati-le salarii decente. Sunt state in care incasarea taxelor se face si prin firme private. Faci licitatii, stabilesti un grad de incasare minim si dupa un an tragi linie. Sau mergi in paralel o perioada sa vezi cum e. S-au facut studii pe tema asta (nu m-am trezit eu netam-nisam cu aceasta idee) si s-a ajuns la concluzia ca e mai eficient in anumite cazuri sa lucrezi prin agentii private. Studiul, facut de IRS, il gasiti aici.

In SUA, angajatii IRS primesc rar “stimulenteâ€. Un tax collector ia un salariu lunar de 2.600 de dolari in primii 4 ani, putand ajunge la 5.000 de dolari dupa multi, multi ani. Ca beneficii, are tot felul de asigurari, deduceri, parcare gratuita si alte asemenea… Mai multe, aici. Desigur, nu ne comparam noi cu America, unde Moartea si Fiscul sunt singurele lucruri certe, vorba butadei…

In Ungaria, salariul publicat de Institutul National de Statistica pentru cei din administratia publica este echivalentul a 2.564 lei. Brut, nu net. In forinti, pentru cei pretentiosi, 163.696 HUF. Datele sunt din septembrie daca nu ma insel.

In Cehia, discutam de un salariu echivalent in lei de 2.700. In coroane locale, 15.967 CZK. Asta o spun statisticienii lor. La fel, discutam de gross monthly salary. Brutul.

La noi, banii erau mult mai multi. Stimulente de mii de lei lunar se aruncau pur si simplu pe servicii de proasta calitate. Ajungeau sa se trimita la misto somatii pentru un leu sau doi si sa te puna pe drumuri amproasta, numai ca sa isi faca ei planul.

Angajati o firma externa de audit, evaluati performantele angajatilor MF, iar aia care sunt buni sa ramana. Ceilalti sa se duca sa isi caute de lucru. Pe cei ramasi insa, platiti-i decent si impuneti-le standarde. Daca nu si le indeplinesc, taiati-le din salariu sau inlocuiti-i.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0