Sign in to follow this  
Followers 0
mariusdaniel

Se pare ca a inceput revolta spontana !

144 posts in this topic

Din pacate, banii de consum nu pica din cer. Fara productie, murim cu totii.

Daca produc prea putini si consuma prea multi murim mai lent sau mai rapid, depinde cat de mare este dezechilibrul. Si in Romania este mare... prea mare.

Referitor la Boc si al sau guvern, nu stiu daca au negoicat bine sau nu. Daca ii dadea pe toti afara nu era o solutie buna. Daca le-a acceptat cererile nu e bine nici asa. Probabil sunt si ei, cei din Guvern, doar exponentii unui neam de culegatori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luasera o decizie, buna sau rea, cretina sau nu, nu trebuiau sa dea inapoi. Trebuiau s-o sustina pana-n panzele albe. Asta e semn de slabiciune care o sa fie exploatat la greu de toti nemultumitii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istoria se repeta  ;D

Cei de la invatamant au inceput sa cante

Daca se lasa cu revolutie eu ies afara  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am iesit in `89 - acum am sa ma uit pe geam razand la cei care "ies"  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava cred ca a spus ca iese afara... adica in tarile civilizate. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

a, credeam ca iese pe strada - si poate se roaga cu biblia in mina pentru tara asta  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima ora : S-a dezvaluit ca la Finante si in alte locuri, se da "para îndarat" din stimulente !

Putreziciune la cel mai inalt nivel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am putea s-o denumim "Revolta lui Para îndărăt" !

Au început salariaÅ£ii din minister sa "dea în gât" practicile demne de PNA.

Sper sa iasa la iveala tot putregaiul si încrengatura de pracitici neo-mafiote ale guvernantilor de ieri si de azi.

N-o sa ne vindecam decât daca ne vom spala rufele in public. E timpul sa "se verse" tot : de la modul cum se fac angajari la stat, la sistemul de stimulente otravite si pâna la achizitiile publice trucate ( tot cu "para îndarat" ).

Abia de acum devine interesant...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-i ia ... pe inspectorii fiscali, aia intotdeauna se descurca, majoritatea au vile si q7, eu am vazut niste tanti care-mi puteau fi mame si care castigau 5-600 ron dupa 30 de ani vechime. Cum dracu sa-ti faci treaba onorabil pe 140 de euro pe luna, traind in Bucuresti? Si nu merge aia cu "al doilea job", o tanti de-aia sta 10 ore acolo la rumegat de hartii.

Mai sunt si inspectori fiscali fara Q7, care se mutumesc cu un T4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt si inspectori fiscali fara Q7, care se mutumesc cu un T4.

Da, dar din pacate sunt exceptia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt revoltat cand ma duc sa-mi platesc impozitul ca in 90% din cazuri ma trateaza ca pe un gunoi. Dar nu pot sa-i fac albi si negri. Nu toti sunt jigodii. Astazi, de exemplu am fost la spital sa fac tratamentul copilului.  Am stat de am inebunit. Dar am inteles de ce. Era o singura asistenta pe 3 etaje de copiii! Cum sa ajunga la toti odata?  Am si intrebat-o de ce nu iese in strada alaturi de mine cand strig la ei "hotii!". Stiti ce mi-a raspuns? Vii tu sa stai cu copii astia cat timp lipsesc eu? Iti asumi tu moartea vre-unui copil cat eu lipsesc? Atunci am inteles realitatea lor! Si mi-am cerut scuze, cu promisiunea ca o sa strig de doua ori mai tare si pentru oamenii astia.

Nu e vina medicului ca sistemul este de rahat. E vina celui care conduce sistemul si a capuselor lor.

Astazi am iesit la miting alaturi de profesori. Pentru ca eu am inteles ca la un venit de 700ron net nu pot avea performanta. Nu pot avea performanta cand dardaie scolile de frig si lipsa logisticii ca le fura directorul care e pus politic! Mie de asta imi este greata! Nu de oamenii care isi cer drepturile in strada!

Trebuie sa intelegeti ca exista o categorie de oameni care nu produc bunuri, ci produc servicii (sanatate, invatamant, ordine publica....) si nu avem dreptul sa-i punem la zid. Avem obligatia sa-i ajutam sa ne ajute!

Restul....ca "aia" de la finante e proasta, sau ala de la "politie" e batut in cap....e poveste nemuritoare. Nu pot sa acuz un milion cincisute de oameni pentru 20 de dobitoci! Nu am acest drept!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai oameni buni iar o dam de gard cu discutii pro si contra, bugetari, privati, etc, etc.

Ce-mi place sa ma citez, ma simt ca Bunicul Broscoi, inteleptul baltii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negocierile dintre ministru și sindicaliști s-au blocat.

Ministrul FinanÅ£elor, Gheorghe IalomiÅ£ianu, nu vrea să semneze pentru plata stimulentelor angajaÅ£ilor din FinanÅ£e, susÅ£in sindicatele. PreÅŸedintele Sed Lex, Vasile Marica, spune că în acest moment negocierile la minister sunt blocate ÅŸi ameninÅ£ă cu greva generală chiar de luni.

Ce inseamna greva generala in Finante?

Nu o sa-mi mai pot face plata TVA-ului si a impozitului pe profit catre statul roman? Ca prin 20 ale lunii, orice firma care are achizitii intracomunitare trebuie sa plteasca TVA-ul afernet lunii anterioare :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

si daca nu le poti platii ,o sa-ti puna penalizari,ca programul ala nu stie ca oamenii au fost in greva

si o sa fi si tu ,si eu ,si altii afectati de greva lor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe urma 15% din penalizari merg spre stimulente. Doar au transpirat muncind sa recupereze de la rai platnici datoriile restante  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot sistemul nostru este bolnav,cum sa li se mai dea inca un salariu celor de la finante prin stimulente,sa le fi facut un salariu fix ca ei prin munca pe care o fac asta ar trebui sa faca sa gaseasca neregurile din sistemul fiscal,e un mare fis stimulentul,ala al dam noi privati cand suntem controlati,cum ar fii sa fie stimulati si militieni,procurori dupa realizari nu?dar la noi nu este problema asta,avem o guvernare de jale,FURA DE SPARG,nimeni din cei care au fost la guvernare nu a fost tras la raspundere de greselile pe care le-au facut,BORDURI,ASFALTARIetc care se fac in fiecare an,suntem sortiti sa fim furati de orice guvernare care o sa vina,nici PSD si nici PNL nu sunt mai breji. La un moment dat era Robert Turcescu procurorul natiuni acum e labeunu tv slugari presedentiei,sa vedem cat o sa reziste si Mircea Badea in rolul pe care il are sa ne deschida ochi.

Huidu avea o vorba  HAI IN CANADA  sa scapam de ei,sa se fure intre ei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0