Sign in to follow this  
Followers 0
mariusdaniel

Se pare ca a inceput revolta spontana !

144 posts in this topic

E platita dupa (in)competenta. La fel cum era platita si Eba cand lucra la Luxten. ;)

@Sepukku, din cate imi dau seama lucrezi pe undeva pe la Guvern. Corecteaza-ma daca gresesc. Daca ai posibilitatea sau curajul sa ne spui cam ce procent din colegii tai lucreaza efectiv si cati sunt nepoti/nepoate si freaca menta pe acelasi salariu sau mai mare cu al tau?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca il aduci de la sute de km, trebuie sa il si platesti pe masura,nu? Si uite originea crizei in Romanica...nu-s bani, de salarii, asa-i? tare as vrea sa stiu cu cat e platita nepoata lui boc...

Termenul de expat sau de relocare nu este strain in mediul de afaceri. Si nimeni nu il vede ca fiind un lucru rau :).

Daca il lasau pe Boc la Primarie in Cluj, nu era nevoie de echipa lui de la Cluj acolo.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emil Boc, aseara la TVR, il admonesteaza pe jurnalist, spunandu-i ca parca ar fi de la Realitatea TV sau de la Antena3 !

Pentru ca si-a permis sa-l intrebe de protestul de la ministerul de Finante.

http://www.antena3.ro/life-show/media/emil-boc-suparat-din-nou-pe-presa-parca-sunteti-de-la-antena-3-nu-de-la-televiziunea-publica_108703.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi-a "placut" ce a zis o tanti ( ‘asa nu se mai poate, s-a ajuns sa castige angajatii la privat mai bine ca noi’ )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand s-a format echipa asta, a venit dotat cu ea de la nastere? Sau si-a format-o pe parcurs, cand a descoperit "competentele" rudelor?

Daca nepoata-sa era cofondatoarea Apple, ziceam da domnule, e o valoare, trebuie adusa cu orice pret la Bucuresti. Dar cand ea e o tipa de la Cluj ruda cu Emil Boc si e carata pentru asta la Bucuresti, mi se pare aiurea rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand s-a format echipa asta, a venit dotat cu ea de la nastere? Sau si-a format-o pe parcurs, cand a descoperit "competentele" rudelor?

Daca nepoata-sa era cofondatoarea Apple, ziceam da domnule, e o valoare, trebuie adusa cu orice pret la Bucuresti. Dar cand ea e o tipa de la Cluj ruda cu Emil Boc si e carata pentru asta la Bucuresti, mi se pare aiurea rau.

Poate este nedrept, dar orice politician isi poate alcatui cabinetul asa cum doreste. E un drept politic pe care il are. In functie de dorinta de a face sau nu treaba, asa se si intampla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand s-a format echipa asta, a venit dotat cu ea de la nastere? Sau si-a format-o pe parcurs, cand a descoperit "competentele" rudelor?

Daca nepoata-sa era cofondatoarea Apple, ziceam da domnule, e o valoare, trebuie adusa cu orice pret la Bucuresti. Dar cand ea e o tipa de la Cluj ruda cu Emil Boc si e carata pentru asta la Bucuresti, mi se pare aiurea rau.

Mie mi se pare aiurea ca nu l-au pus pe Steve Jobs prim ministru. Daca pe el l-au carat de la Cluj... e normal sa fie in echipa lui oameni de la Cluj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Termenul de expat sau de relocare nu este strain in mediul de afaceri. Si nimeni nu il vede ca fiind un lucru rau :).

Daca il lasau pe Boc la Primarie in Cluj, nu era nevoie de echipa lui de la Cluj acolo.  

Eu intrebasem altceva...N-am zis ca relocarea ar fi un lucru rau. Dar de la a-l reloca pe Boc, care oricum e un incompetent, la a-i reloca toate neamurile in posturi subordonate lui e muuult...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-i asta "oameni de la Cluj"? O noua specie? Credeam ca toti suntem cetateni romani. Dar fiind si nepoata si "din Cluj" se pare ca aia e mai cetateana decat alte absolvente de filozofie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bulina, @dexter,  Pana cand nu o sa fiti pusi in fata provocarii de a va alcatui o echipa nu o sa intelegeti lucrurile astea.

Alte absolvente sau alti absolventi nu au valoare egala cu omul potrivit si de incredere. Punct.

Boc s-a format ca lider la Cluj, echipa lui este de la Cluj. Nu este o specie noua de oameni, nu trebuie sa fiti complexati de oamenii de la Cluj. Sunt tot oameni cu defecte si calitati.

P.S. Nu stiu daca nepoata e om potrivit, dar daca este, atunci merita locul mai mult decat "alte absolvente".

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bulina, @dexter,   Pana cand nu o sa fiti pusi in fata provocarii de a va alcatui o echipa nu o sa intelegeti lucrurile astea.

Alte absolvente sau alti absolventi nu au valoare egala cu omul potrivit si de incredere. Punct.

Boc s-a format ca lider la Cluj, echipa lui este de la Cluj. Nu este o specie noua de oameni, nu trebuie sa fiti complexati de oamenii de la Cluj. Sunt tot oameni cu defecte si calitati.

P.S. Nu stiu daca nepoata e om potrivit, dar daca este, atunci merita locul mai mult decat "alte absolvente".

Alte absolvente/ alti absolventi s-ar putea sa aiba o valoare superioara "omului potrivit" doar ca nu prea isi au locul in acest context in care trebuie sa se fure pentru interesele"partidului". Normal ca pentru propria bunastare, omul potrivit este o ruda, si nu un outsider care ar putea sta in calea fericirii unora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

orice director din orice minister stie cum cind si cu ce se poate redresa economia.

un ministru doar ii cheama si le spune care varianta propusa de ei "se leaga" cu politica guvernului.

asta e la ei.

la noi e la fel, cu diferenta ca ministrul ii cheama si le cere sa-i spuna cum pot fi acoperite urmatoarele furturi ale clientilor politici.

daca vrei sa faci treaba n-ai nevoie de nici o echipa. ea exista , gata de lucru, in orice minister.

daca vrei sa furi, atunci, intr-adevar, trebuie sa-ti formezi o echipa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

O echipa formata preferabil din membrii propriei familii, sa nu fii nevoit sa imparti "prada" cu altii. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce rau imi pare ca nu am timp sa citesc dezbaterile voastre de aici (muncesc sa imi redresez economia, inexistenta dealtfel :D ).... sunt sigura ca aveti toti dreptate intr-un fel.

Eu , cel putin, ma bucur ca a avut in sfarsit cineva curajul sa protesteze cum trebuie si sper ca asta e doar inceputul....

Nici nu conteaza ca unii sunt mai nedreptatiti decat altii, ceea ce e clar e ca toti merita mai mult decat primesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@irina_f

"ceea ce e clar e ca toti merita mai mult decat primesc" Una/unul care plimba niste hartii dintr-o parte in alta nu merita decat paine si apa. 600 ron e prea mult. Nici n-ar trebui sa exista plimbatori de hartii.

‘asa nu se mai poate, s-a ajuns sa castige angajatii la privat mai bine ca noi’  nu pot sa cred  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e prea mult, ideea e ca toti ceilalti ar trebui sa castige mult mai mult.... asta intr-o lume civilizata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una/unul care plimba niste hartii dintr-o parte in alta nu merita decat paine si apa. 600 ron e prea mult. Nici n-ar trebui sa exista plimbatori de hartii.

Administratia se face pe hartie sau, mai nou, electronic. Tu ce plimbi la job? Esti platita in paine si apa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand, ce zici de "incompetentul" asta, nu era destul de bun pentru angajat in locul domnisoarei Boc de la Cluj? Sau nu-l recomanda familia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Dexter stii vorba aia: "laiv iz brutal"  ;D

Nepotismul funcÅ£ionează si in multinaÅ£ionale ÅŸi in companiile de stat ÅŸi in ministere ÅŸi la guvern, asta este romanica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, o aparenta de normalitate, venita de la varful statului m-ar fi anesteziat. Dar din moment ce insusi politrucul ala pitic isi cara rudele dupa el... Mai da-l dracu de nepotism, angajezi unul, doi trei, dar nu toata compania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baiatul ala este supracalificat pentru a face munca pe care o face o absolventa de litere. Tu crezi ca acel om s-ar fi multumit sa pregateasca conferintele de presa ale prim ministrului?

Omul potrivit nu este nici cel subcalificat dar nici cel supracalificat.

Era o vreme cand la noi in firma se angajau secretare cu studii superioare dupa interviuri riguroase, se luau cele mai instruite si mai capabile. Interesant, nici una nu statea mai mult de 1 an. Erau capabile de ceva mai bun, si priveau locul acela de munca doar ca pe ceva provizoriu, pana gaseau postul potrivit competentelor lor.

S-a luat decizia in urma cu aprox. 6 ani de a nu mai angaja oameni supracalificati. Au plecat de la interviu absolvente foarte bune, si au fost alese cele care erau potrivite pentru postul de secretara. Nu cele mai instruite care s-au prezentat la interviu... Sunt 6 ani de cand migratia s-a oprit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a luat decizia in urma cu aprox. 6 ani de a nu mai angaja oameni supracalificati. Au plecat de la interviu absolvente foarte bune, si au fost alese cele care erau potrivite pentru postul de secretara. Nu cele mai instruite care s-au prezentat la interviu... Sunt 6 ani de cand migratia s-a oprit.

Adica omul potrivit..Care, dupa spusele de mai sus, este o persoana de incredere(neam, cunostinta,recomandare)...nu? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde. Daca persoana a mai lucrat in firma, a fost ok si si-a facut treaba cat a fost angajata, dar a plecat in strainatate la munca sau la studii pentru 1-2-3 ani, (si in IT aceste cazuri sunt foarte foarte dese), o sa aiba prioritatea in fata "unui absolvent" sau "uni candidat" chiar daca hartiile spun ca sunt la fel de buni.

Pentru ca a facut parte din echipa, coorodnatorul stie cu siguranta ca potriveste perfect postului si ca e capabil sa faca munca care i se incredinteaza.

In HR se platesc bani grei pentru un om potrivit. Cand l-ai gasit, trebuie sa fii un prost administrator, manager, lider, cum vrei sa-i spui sa renunti la el cu una cu doua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku

"Administratia se face pe hartie sau, mai nou, electronic. Tu ce plimbi la job? Esti platita in paine si apa?"

Nu plimb nimic. Sau in fine, c***l la buda si-n pauza de masa, desi nu cred ca-i relevant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0