NDB

Impozitul auto

46 posts in this topic

http://www.financiar...ului-pe-masini/

Camera deputatilor care ia decizia finala in acest caz trebuie sa se pronunte in termen de 40 de zile. O nepronuntare se considera ca un acord tacit cu privire la decizia senatului.

Edited by NDB

Share this post


Link to post
Share on other sites

So, exista sau nu o sansa sa scapam de impozitul dublu ?

Daca nu....cine vrea un T5 ? :P;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as vrea un T5 dar cu alta caroserie :lol:

Oricum din moment ce primăriile încasează de 2x taxa în momentul de fata nu vad cum sa schimbe legea/ordonanța, pana la urma nu cred ca scăpăm de taxa dubla pt ca statul are nevoie de bani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as vrea un T5 dar cu alta caroserie :lol:

mai mica , asa un mini.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

So, exista sau nu o sansa sa scapam de impozitul dublu ?

Daca nu....cine vrea un T5 ? :P;)

Daca o vopsesti rosie o vreau eu:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as vrea un T5 dar cu alta caroserie :lol:

Oricum din moment ce primăriile încasează de 2x taxa în momentul de fata nu vad cum sa schimbe legea/ordonanța, pana la urma nu cred ca scăpăm de taxa dubla pt ca statul are nevoie de bani .

Daca ordonanta nu trece de Camera eu zic ca scapam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ce se intampla cu cei care au platit deja impozitul in varianta x2 ? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

data viitoare nu se vor mai grabi catre...ghiseele de plata :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

So, exista sau nu o sansa sa scapam de impozitul dublu ?

Daca nu....cine vrea un T5 ? :P;)

Stop a mea . iti dau adresa sa mi-o trimiti prin courier ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu platesti ai penalizari. Stiu sa bage din prima zi penalizare. Daca trebuie sa-ti inapoieze banii spun ca o sa-i scada din datoriile viitoare.Platim impozite duble dar ce ne ofera de banii aia ? nimic numai birocratie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la masina mea impozitul in :

- italia - 320 euro

- uk - 250 euro

- germania 168 euro

- franta - din cate stiu se plateste doar o taxa la prima inmatriculare (pe asta o avem si noi) iar impozit pe masina nu se plateste

- romania - 200 euro

Stam destul de bine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

la masina mea impozitul in :

- italia - 320 euro

- uk - 250 euro

- germania 168 euro

- franta - din cate stiu se plateste doar o taxa la prima inmatriculare (pe asta o avem si noi) iar impozit pe masina nu se plateste

- romania - 200 euro

Stam destul de bine :)

StaTEAM bine daca salariile minime erau ca si in tarile respective ! Deci....nu stam bine :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

StaTEAM bine daca salariile minime erau ca si in tarile respective ! Deci....nu stam bine :P

In republica Moldova la 2500 cm3 cam 25 de euro e impozitul!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

StaTEAM bine daca salariile minime erau ca si in tarile respective ! Deci....nu stam bine  :P

Stam la fel de bine cum stam si cu tva-ul. Treptat o sa ajungem o tara cu taxe si impozite scandinave. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde pot si eu sa aflu cit se plateste pentru 2398 cmc si 2525 cmc ?

si cit voi plati la anul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde pot si eu sa aflu cit se plateste pentru 2398 cmc si 2525 cmc ?

si cit voi plati la anul....

144 lei/200 cmc anul asta. La anul in functie de cat va fi deficitul bugetar. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imparti capacitatea la 200 si inmultesti cu 72. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

144 lei/200 cmc anul asta. La anul in functie de cat va fi deficitul bugetar. :angry:

Asta este pentru motoarele 2601 cm3 - 3000cm3

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vciorici dar veniturile in Republica Moldova sunt mult mai mici .

@NDB pai la câte S60uri vezi prin București sa știi ca o ducem bine :lol:

Asta ma omoară la statul roman, când are de primit bate cu pumnul în masa când are de dat se scuza și te aburește cu eșalonări, reeșalonări, poate, poate dai coltu și nu mai trebuie sa-ți dea nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha...deci dau 18 mil pe an. adica 450 euroi.

noroc ca merita guvernul asta ca ne-a facut strazi ca lumea.....ca altfel ma suparam !

::)::)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este pentru motoarele 2601 cm3 - 3000cm3

Si la astea mai mici ai ideea cum se calculeaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G - daca se mai dubleaza inca o data impozitul cate o sa mai vedem pe autovit la preturi de nimic !!!!  presimt ca in 2-3 ani o sa avem si primul volvo s60 participant la programul rabla.

@ vita_fresh 

http://www.0-100.ro/2010/07/01/impozitul-auto-a-fost-majorat-de-guvern-suma-pentru-motoare-de-peste-2-litri-e-dubla/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai nu mai fii asa pesimist, o sa le înmatriculăm în Danemarca :lol:

Oricum era mașinilor cu motoare mari începe sa apună în toata Europa și singura metoda este prin taxe pt ca de bunăvoie nu renunțăm la ele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, in loc sa plece handicapatii astia care pun impozite mai mari ca-n Germania plecam noi cu masinile. Frumos, e doar in spiritul mioritic ::) Il auzeam pe prostul de Borbely cum intentioneaza el sa scoata din circulatie masinile cu Euro1 si Euro2 prin programul Rabla. De cele non-euro nimic. Daca mergeti pe langa o termocentrala romaneasca, o sa vedeti cine ar trebui impozitat. Dar de, fiindca fraierii tac, se duc frumos la ghiseu si platesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, in loc sa plece handicapatii astia care pun impozite mai mari ca-n Germania plecam noi cu masinile. Frumos, e doar in spiritul mioritic ::) Il auzeam pe prostul de Borbely cum intentioneaza el sa scoata din circulatie masinile cu Euro1 si Euro2 prin programul Rabla. De cele non-euro nimic. Daca mergeti pe langa o termocentrala romaneasca, o sa vedeti cine ar trebui impozitat. Dar de, fiindca fraierii tac, se duc frumos la ghiseu si platesc...

aleea nu conteaza oamenii trebuie sa plateasca:rolleyes:

eu ce sa zic de 244 astia vor sa-l dau la fier vechi cu taxele ; lor daca trebuie il fac euro 2 dar sa-l tip numai asa (am vreo 4000 de euro bagati in ea)

nu se inmatriculeaza ca oldtmer sau macar periodic ca la nemti sa platesc numai cand umblu cu ea;

aici daca-l radiez sa nu platesc impozitul in veci nu mai pot reinmatricula dupa cate stiu ;

ii trist; ei nu inteleg ca unii chiar tin la unele masini;:mellow: :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now