NDB

Impozitul auto

46 posts in this topic

Peste 3 ani poti inregistra 244ul intr-un retro club si ai rezolvat problema, masinile "oldtimer" au un alt regim .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peste 3 ani poti inregistra 244ul intr-un retro club si ai rezolvat problema, masinile "oldtimer" au un alt regim .

Ar fii super :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

da si la noi ????(ca la noi la nimenea:lol: :lol: :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citez :"Proprietarii de vehicule istorice sunt scutiţi legal de la plata anumitor obligaţii fiscale către bugetul de stat sau către bugetele locale."

Mai multe informații aici .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citat: "In sensul OUG nr. 109/2005, potrivit art. 3 alin. (1) pct. 51 (introdus prin Legea nr. 102/2006), vehiculele istorice sunt vehiculele pentru care perioada trecută de la încetarea fabricaţiei tipurilor respective, care au utilizat acelaşi tip de caroserie şi acelaşi tip de motor, este de cel puţin 30 de ani, originale, restaurate sau reconstruite, pentru care deţinătorii au obţinut un atestat de vehicul istoric emis de organisme agreate de autoritatea competentă."

Deci trebuie sa fi iesit din fabricatie de cel putin 30 de ani, nu sa aiba vechime de 30 de ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, oricum este putin discutabil pt ca VW Beetle a fost produs pana in 2003 si exista multe broscute in FIVA .

Oricum merita un "american muscle" de minim 5L pt ca nu platesti mii de euro impozit pe an, sa ai un FIAT 850 nu prea este șmecherie :lol:

Merita atunci un Volvo Amazon .

Partea proasta este ca acest sistem de impozitare exista si in europa si toate statele penalizeaza posesorii de masini cu motoare mari si poluante .

Share this post


Link to post
Share on other sites

30 de ani de cand a iesit tipul de caroserie sau motor din fabricatie. VW daca a schimbat geamul spate sau triplele la broscuta, deja au facut alta masina. :) Si pe mine ma bate gandul sa-mi iau o vechitura gen Ford Capri V8 si sa nu platesc impozit pentru ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci mai trebuie sa astept cu 244 in 93 o incetat fabricarea lor

inca 13 ani nu stiu daca o sa mai fie:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

sper ca da; pana atunci platim domnule :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea proasta este ca au inceput sa puna poprire pe conturi, te trezesti ca te suna banca sa te informeze ca nu ti-ai platit ratele pt ca banii au fugit in conturile statului si asta e foarte grav .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si e ...legal ce fac astia ? Parca stiam de confidentialitatea datelor contului, nu mai e in vigoare ? Cum i-a convins statul pe bancheri sa le dea informatiile, sau macar ca acestia din urma sa nu-si mai incaseze ratele de la amariti (adica sa-si faca buzunarul grooos) si sa le "ia" de sub nas statul banii ? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e legal dar e "necesar pentru iesirea din criza". :lol: Nu e legal nici sa modifice impozitele in mijlocul anului, dar de, daca trebuie adusi bani la buget, trebuie mulse oile, nu trebuie impuscati lupii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx din păcate statul are prioritate când e vorba de recuperat creanțe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pina la primul proces cistigat la cedo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad nici un dezastru, vad doar ca sunt favorizate sicriele de 1.2L de 15 ani vechime unde taxa este un nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu toti au 1.2 l.Mie la 1.9 l mi se pare mult...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat acum taxa la un sicriu de 15 ani cu motor de 1.2L este 200E (50E la 1L) pt ca nu are dotari, toata lumea aduce din astea, au intrat in tara mii de astfel de masini, masini pe care le iei cu 350E din Germania, masini pe care ei le arunca la gunoi, niste sicrie pe roti tocmai bune de adus in RO.

Ne-am intors fix in anii 90 cand se aduceau masini care se rupeau cand dadeai in groapa pe ele,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mi se pare corect ! Cel mai probabil o sa le radiem si le inmatriculam pe Bulgaria ! Dupa ce ca au crescut taxa la impozit auto, in cazul meu la 2401 cc, pe la inceputul lui 2010 se platea cel mult 450 lei, acum este 936 lei ( 78 lei pe luna ) si iti ofera 10% reducere daca platesti pana la sfarsitul lui martie pt respectivul an, in cazul meu 842,4 lei !

Noi santem fraieri ca acceptam tot ce voteaza ei !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi santem fraieri ca acceptam tot ce voteaza ei !

Sau suntem fraieri ca nu mergem la vot...

Sau, daca votam, o facem doar anti, fara sa "vedem" cui ii dam votul...Sau inclina balanta cei de afara pentru noi cei din tara, desi, ei traiesc acolo, iar noi, aici ???

Cât priveste impozitul auto, acesta este un impozit normal, pe avere.

Daca s-ar lua doar impozite pe venit, unii, cei care nu-si declara corect, sau deloc, veniturile, ar plati foarte putin, sau nu ar plati nimic, niciodata.

Eficient este sa avem impozite pe venit mici ( ca sa putem face avere in mod legal ) si impozite pe avere mari ( ca sa stimulam, cu precadere investitiile si nu achizitia de viloaie, terenuri, masini si yahturi ). De aceea, impozitul pe avere nu se refera la banii din cont, ci doar la bunurile achizitionate.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma la al meu T6 2.800 cam cat ar fi noul impozit? stie cineva daca s-a modificat deja grila de impozitare? stiu ca aveam 172/RON pe 200 cmc...mersi de actualizare pt cel ce va da reply la topic...o zi buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now