misu_servici

Era sa ma urc pe un motorizat

57 posts in this topic

Astazi dupa amiaza veneam cu sotia linistit de la biserica. Trafic normal de dumineca cu masini la 50 m distanta cand din spatele meu vin 2 motorizati. Da ce zic eu motoare , 2 relicve de motociclete de prin 1990.Eram pe Bulevardul 1 Mai din Suceava si prin dreptul Spitalului Municipal Suceava din spatele meu veneau una pe banda intaia si una pe banda a doua. La vreo 5 metri de Spital unde este si o trecere de pietoni prevazuta cu cocoase de incetinire unul se baga pe langa mine prin dreapta spate si apoi pe mijlocul benzii in fata mea si franeaza brusc ,ca de , era cocoasa de incetinire.Mie deja imi sare mustarul. Marlanetii merg inante si la vreo 50 m este un semafor. Mie cand mi se pune pata mai fac si de astea si ma bag pe un scuar ce demarca sensurile de circulatie , langa cel de-al doilea motorizat ce nu mai incapea de el si oprise chiar langa axul stazii.Sotia deja ma lua cu vorbe de alea de calmare dar eu nu vad decat inainte in clipe de astea. Pleaca primul de pe banda intai,dupa ,cel de pe a doua care era mai "dolofan" si se credea gabarit depasit si in "fundul" lui la veo 2 m il urmarea un volvache nervos.De, eu il ocolisem si am oprit putin in fata semaforului si am plecat decat cand am vazut ca se pun si ei in miscare.A urmat o cursa de pe banda doi pe banda unu si iara pe pe banda doi si iara pe unu si saracul nu stia ce se intampla ca eu ma urcam pe el. Va spun eu ce sa intamplat, cand ai un jeg de moto nu te pune cu un fan Volvo si mai ales nu-i taia fata cu "drujba ta" caci tu te crezi regele soselei.Norocul lor ca drumurile noastre s-au desparti la un sens giratoriu si eu am facut dreapta spre Cartierul Obcine unde locuiesc si motorizatii au facut stanga spre Falticeni. Sotia era cea mai fericita , si eu mi-am dat seama dupa ca nu m-am luat dupa ei si nu am facut vreo prostie. Dupa vreo cinci minute mi-a trecut vitejia si am multumit celui de sus ca nu s-a intamplat nimic dar cand te apuca te apuca.Cel putin asa e la mine.Multumesc penrtu lecturare , nu am pica pe motociclicti(am vazut o gramada de straini si nu numai care merg in coloana cu viteza medie prin oras si in afara daca poti du-te frate in fata daca te tine ) dar ca marlantii astea doi mai greu vezi si mai greu mi-e sa ii tolerez in trafic.

Edited by misu_servici

Share this post


Link to post
Share on other sites

90% din motociclistii de la noi (si nu numai) sunt retardati. Foarte rar nimeresti pe unul din celelalte 10% in trafic. De obicei trebuie evitati, la fel cum eviti o gura de canal fara capac. Majoritatea motoarelor de la noi sunt ciordite din Italia si sunt conduse de niste carutasi convertiti. Poti sa-ti dai seama din ce categorie fac parte dupa cum arata motocicleta si echipamentul, daca are o cazatura zgariata si e in blugi cu adidasi, sigur o sa-ti taie fata in sensul giratoriu de pe banda din dreapta si o sa faca stanga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai vezi cate un taranoi vara, in pantaloni scurti, in papuci si casca. Numai putin iti trebuie sa-l atingi ca i-ai dat de s-a julit pe tot corpul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu pricep ce aveti cu motociclistii. Cred ca sunt singura categorie care nu m-a enervat vreodata in trafic. Si un sfat de la mine: nu-i mai sicanati daca nu vreti sa schimbati oglinzi, parbriz etc. Oricat de rabla ar parea motocicleta, slabe sanse s-o "faceti" si cu mama volvourilor. Restul vitejiilor de genul "ma urc pe el cu masina" stiti foarte bine ca se reduc la simple cuvinte pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu pricep ce aveti cu motociclistii. Cred ca sunt singura categorie care nu m-a enervat vreodata in trafic. Si un sfat de la mine: nu-i mai sicanati daca nu vreti sa schimbati oglinzi, parbriz etc. Oricat de rabla ar parea motocicleta, slabe sanse s-o "faceti" si cu mama volvourilor. Restul vitejiilor de genul "ma urc pe el cu masina" stiti foarte bine ca se reduc la simple cuvinte pe forum.

Motociclistii adevarati sunt oameni care merita tot respectul.Sa nu-i confundam cu scuteristii plini de adrenalina si necopti la minte..Eu cred ca cei de care povesteste misu_ erau doar copii teribilisti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te pomenesti cu o groapa, sau canal in fata, eviti in scurt si arzi un motociclist care tocmai atunci se strecoara printre tine si alta masina....tu ramii fara oglinda, el fara viata !

motocilistul nu vede groapa, nici tu n-o vezi, reactia este de reflex, fara a te mai asigura. d-asta zic : strecuratul printre e si ilegal si extrem de periculos !

din cite stiu io, depasirea pe partea dreapta e interzisa cu exceptia cazului cind autovehicolul din fata vireaza la stinga.

io n-am vazut nici un motocilist mergind cit de cit legal (nu ma refer la viteza), toti se strecoara printre masini, la stopuri, in mers, peste tot.

ca sa-si puna in valoare mobilitatea se strecoara si-si asuma riscuri prea mari de cele mai multe ori !

asta e unul din motivele pentru care nu-mi iau motocicleta: n-as rezista sa nu ma strecor !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

betty, pe cheia numai nebunii (da tare de tot, aia care scot scintei in curbe) imi rezista 2-3 minute....(e-adevarat, nu cu volvo)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa marturisesc ca eu inca nu am avut nicio intalnire "civilizata" cu motociclistii. Asa incat ma feresc de ei ca de dracu'. Si chiar si asa, nu intotdeauna reusesti sa ii tii departe. Acum doi ani, un viteaz pe doua roti croseta printre masini, era la mare creatie. Trecere de pietoni, eu opresc, opreste si el in mine. Ma dau jos sa ma asigur ca e bine, il durea putin piciorul, i s-a desprins ceva plastic de la carena, ii curgea ceva pe sub motor dar in rest, nimic grav. Hai sa mergem la politie zic eu. Hai zice el. Si a mers in fata mea pana la a doua intresectie, unde a profitat de faptul ca eu eram blocat in trafic, a luat-o la dreapta si dus a fost. Am uitat sa spun ca nu avea numere de inmatriculare pe bidiviu. Urmare - eu am avut de dezdoit si vopsit haionul, pus la loc si vopsit bara spate si inlocuit stopul stanga spate. La politie mi-au zis ca ei nu au ce sa-i faca, ca eu sunt de vina ca trebuia sa-i iau buletinul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

io n am intalnit motociclist civilizat care sa respecte viteza legala si sa respecte participantii la trafic asa ca nu plang pe niciunu care se duce ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ne referim la motociclisti de-aia cu capete de mort pe geaca de piele care merg la plimbare cu 60 la ora, nici n-o sa vedeti prea multi la noi. E plin de pusti retardati pe motoare furate de 500 de euro si pe mopede de 100. Daca intrati pe vreun forum de "motociclisti", cum isi prezinta vreunul bijuteria, prima intrebare care i se pune este "cat prinde?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ne referim la motociclisti de-aia cu capete de mort pe geaca de piele care merg la plimbare cu 60 la ora, nici n-o sa vedeti prea multi la noi. E plin de pusti retardati pe motoare furate de 500 de euro si pe mopede de 100. Daca intrati pe vreun forum de "motociclisti", cum isi prezinta vreunul bijuteria, prima intrebare care i se pune este "cat prinde?"

Iar raspunsul este: pe A2 ... Daca ar raspunde: pe Hungaroring, Nurburgring sau Brasov-ring (ca se apropie momentul intrarii in functiune) ar ok.

@Behu: daca zici ca n-avea numere pe motor, era clar ca fuge! N-o fi prost sa intre la zdup!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La politie mi-au zis ca ei nu au ce sa-i faca, ca eu sunt de vina ca trebuia sa-i iau buletinul...

Si nu ai intrebat si tu cam prin ce metoda il puteai determina pe idiot sa iti dea buletinul ?...sau macar sa ti-l arate ?:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine este sa ne ferim, este mai simplu sa te ferești chiar dacă ai dreptate decât sa alergi pe la politie și parchet sa dai cu subsemnatul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai de aia aleg varianta cea mai sigura . Frana la stop in fata . sa intre in mine sau sa miroase asfaltul oleaca .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx

N-am intalnit motociclisti care sa ma depaseasca fara sa schimbe banda. Doar daca merg in coloana incet si atunci nu-i niciun risc. Ba ii si las sa treaca de mine. In rest nu i-am vazut decat depasind prin schimbarea benzii. Pe cheia e alta mancare de peste, ala e drum foarte curbat si masinile stau mult mai bine pe curbe. Pe o portiune in linie dreapta n-ai cum sa-i prinzi cu o masina pana in 250 cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai ca @Iulirx are mai mult de 250 cp :3some::whip:

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' de ce trebuie prinsi? Nu-s ei destul de bezmetici fara sa ma iau si eu dupa ei? Sau daca unul e destul de cretin sa mearga prin localitate pe doua roti cu 200 la ora trebuie sa merg si eu dupa el sa-i arat ca a mea e mai tare fiindca are 4 roti? Majoritatea stiu sa mearga repede in linie dreapta. Asta si trenu' stie s-o faca. "The twisty bits" le pun probleme. O motocicleta super-sport nu e cu nimic mai breaza decat o masina sport. Ba dimpotriva, la masini forta centrifuga nu e dusmanul de moarte cum e pentru motociclete. Si in afara de forta centrifuga unii motociclisti sunt proprii lor dusmani, cand prinzi suta in sub 4 secunde orice urma de ratiune dispare.

Stiu o multime de pusti de 16 ani care merg cu scutere de 250 cm3 inmatriculate pe primarie, asa ca nu ma simt eu vinovat daca un cretin de-asta mi se infige in portbagaj sau se duce ca pucul cand imi taie fata intr-o intersectie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu o multime de pusti de 16 ani care merg cu scutere de 250 cm3 inmatriculate pe primarie, asa ca nu ma simt eu vinovat daca un cretin de-asta mi se infige in portbagaj sau se duce ca pucul cand imi taie fata intr-o intersectie.

Bine punctat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danyx

Adevarul e ca nu m-am gandit sa-l intreb pe politist atunci pe moment, iar apoi mi-am dat seama ca nu mai are rost, ca nu aveam nicio sansa sa-l mai gasesc vreodata. Asa ca m-am resemnat, mi-am facut masina si, repet, ma feresc de ei. Dar raman la parerea ca mare parte dintre ei "si-o cauta";

"cauta si vei gasi", scrie si la Biblie, asa ca nu e de mirare ca unii mai si gasesc... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motociclistii adevarati sunt oameni care merita tot respectul.Sa nu-i confundam cu scuteristii plini de adrenalina si necopti la minte..Eu cred ca cei de care povesteste misu_ erau doar copii teribilisti.

Tot respectul pt. voi,(scufita rosie si betty) cred ca sunteti dintre acei putini oameni,care inteleg motociclistii.Stiu si eu ca sunt multi dementi intre ei, dar asta e doar tineretul, pt. ca un motociclist adevarat, care-i trecut de 30 e destul de civilizat si nici nu perturba circulatia. Dar asta stim doar noi, restul soferilor atata stiu: motociclist=dement, idiot, donator de organe etc. Adevaratul motociclist e inteles doar atunci cand faci parte din comunitatea lor.

Edited by xaba72

Share this post


Link to post
Share on other sites

io pe toti vreau sa-i las sa treaca in fata, chit ca merg cu 30 la ora, numai sa nu-i mai vad in ambele oglinzi. or fi si motociclisti ok, probabil spheedy e unul dintre ei, insa din experienta mea va zic sa va feriti de ei ca de dracu'. lasati-i sa treaca in fata. cu cit ii lasi mai repede,cu atit mai repede scapi de probleme.

si daca vin in grupuri, grupuri, atunci e mai bine sa opresti pina trec.

nici la politie nu incetinesc asa de mult ca atunci cind vad motociclisti prin preajma...:lol:. ma simt ca si cum as merge pe polei....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu vorbeam de motociclisti gen chopper, vorbeam de retardatii de 18-25 ani pe motociclete de 150 de cai. Care si-o cauta cu lumanarea. Genul alora care chinuie pisici de la tomberon, arunca frigidere de pe balconul apartamentului, pipaie fete necunoscute pe strada. Antisociali.Nu trebuie sa fie neaparat pe motocicleta, se pot afla si in masina. Problema e ca la arme de foc iti trebuie nu stiu cate aprobari, la permis doar cateva pile pe la psiholog si scoala de soferi. De la un 9 mm in ceafa se mai poate scapa, de un prost care da cu 200 in tine cu o motocicleta sigur nu. Am vazut prea multi oameni nevinovati (de obicei fete care n-aveau decat vina de a fi prietenele unor retardati) omorati de ghiulele de-astea umane.

Edited by xydexter

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,multi retardati intre 18-25 de ani vezi zilnic la volan si nu-i ajuta faptul ca teribilismul lor este camuflat sub o caroserie,de multe ori vai mama ei,Aici se pune problema de carente majore de educatie,de comportament(rutier si nu numai).Sunt greseli de gestionare legislativa a unui popor in sanul caruia sunt o gramada de mici Schumacheri si Valentino Rossi care cred ca ce se vede la tv se poate pune in aplicare si pe sosele.Distrusi sunt si vor fi intotdeauna si pe 2 si pe 4 roti.Totul e sa avem norocul sa-i evitam,spre binele tuturor.

Edited by andforgiven

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,multi retardati intre 18-25 de ani vezi zilnic la volan si nu-i ajuta faptul ca teribilismul lor este camuflat sub o caroserie,de multe ori vai mama ei,Aici se pune problema de carente majore de educatie,de comportament(rutier si nu numai).Sunt greseli de gestionare legislativa a unui popor in sanul caruia sunt o gramada de mici Schumacheri si Valentino Rossi care cred ca ce se vede la tv se poate pune in aplicare si pe sosele.Distrusi sunt si vor fi intotdeauna si pe 2 si pe 4 roti.Totul e sa avem norocul sa-i evitam,spre binele tuturor.

De acord total cu tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.