Brava

Se apropie Craciunul

114 posts in this topic

Cum si anul trecut am organizat asa ceva ( cu acea familie saraca ) propun sa facem asa ceva si anul acesta . Asa dar dragi colegi haideti sa strangem niste banuti , mancare , haine etc. pentru acei oameni fara posibilitati .

Asa poate le mai alinam durerea .

Sa incep eu .. 50 de lei .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vedem dupa ce ne strangem ceva mai multi .... La mine sau la alt coleg de-al nostru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De mine nu se pune problema sa nu ma bag... mai ales ca am facut parte din grupul care a dus mancarica si banutii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ofer sa iau legatura, prin intermediul unei bune prietene, cu un apartament social in care locuiesc copii a caror asistenti maternali nu si-au mai permis sa-i ingrijeasca. In apartamente de genul acesta locuiesc aprox. 6-8 copii, cu varste cuprinse intre 10 – 14 ani (poate chiar mai mari).

Cu banii pe care ii strangem as propune sa le luam haine, rechizite, dulciuri, fructe. As vrea sa gasesc un loc unde sa fim cat de cat siguri ca ceea ce oferim ajunge exact acolo unde trebuie. Daca sunteti de acord, am sa va tin la curent cu ceea ce reusesc sa fac. Nu e o promisiune, dar am sa incerc tot ce pot in acest sens.

Asa ca...ma adaug si eu pe lista.

Edited by Laura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hop si eu...tot 50 lei.Daca e nevoie si de haine,incaltari sau orice altceva..sa vad ce pot face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident, cand vine vorba de responsabilitate sociala, nu pot sta deoparte. Asa ca intru si eu.

Acum vedeti de ce era buna asociatia legal infiintata ? Era un cont, donatiile erau neimpozitate si totul avea un aer mult mai oficial.

Dar e foarte bine si asa. Important e sa strangem ceva semnificativ si sa ajunga undeva unde chiar e nevoie. De ce nu, chiar in provincie !

Mai am o propunere : cine poate asigura o cat de cat mediatizare, cel putin sub forma unui comunicat de presa ( evident, post-factum ), ar ajuta mult ca astfel de initiative sa se multiplice in societate.

Felicitari Vadim, pentru initiativa ! Ai un suflet mare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prezent! Ne auzim pe telefoane! ;)

Edited by avx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ar fi daca am aduna pe zone ale tarii, asa ar fi mai ok sa distribuim la mai multa lume in toata tara (este multa lume nevoiase).

Prietena mea a terminat asistenta sociala (ea a mai dus haine si pantofi ce nu a mai folosit la unul din camine) si stie aici in baia mare cateva institutii unde s-ar bucura copii pentru cadouri.

In legatura cu mediatizarea se poate face si treaba asta, parerea mea ca daca facem pe zone "adunarea si distributia cadourilor", ziarele locale (de ex Adevarul de Seara) ar fin interesati sa publice demersurile noastre.

Ar fi tare ca sa hotaram o zi in care impartim darurile si toata tara ar fi impanzita de donatiile celor de la volvo-club :D.

Ce ziceti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur sa vad ca la acest capitol suntem cu totii foarte apropiati !

Este o idee si asta sa sti . Dar ca sa ducem la bun sfarsit acest lucru cred ca trebuie sa ne aliem si cu alte cluburi auto si nu numai , pentru ca din 30 de persoane nu cred ca poti distribuii la 2 , 3 case de copii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distributia nu e chiar asa mare problema pentru ca dupa ce ai categorizat donatiile (haine copii sau adulti....etc) sti care cuti unde trebuie duse si aia se poate face cu una, doua masini.

"Problema" mai mare este cu adunatul.

In zona asta eu sunt dispus si pentru adunare si pentru cumparare si pentru distributie.

Eventual putem hotara ca din banii stransi ce anume sa cumparam (sa fie la fel pentru toate zonele).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de acord si cu ideea ta, Sanyboy. Insa, haideti sa fim putin realisti. S-au inscris deocamdata pe lista 14 prieteni de pe forum, din 6 localitati diferite. Facand un calcul simplu, daca toti cei inscrisi contribuie cu 50 lei, pana acum am adunat 700 lei. Mi-e greu sa cred ca din banii astia putem bucura mai mult de o casa de copii, si din zone diferite.

Haideti sa ne hotaram catre ce zona ne indreptam (nu e musai sa fie Bucuresti)si sa incepem sa adunam banii. Time is ticking...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am gandit sa strangem si haine ce nu mai sunt folosite (de noi de copii nostri), nu doar bani.

Si nu numai din comunitatea Volvo sa se adune, fiecare astia 14-100 (din comunitate) cati vom fi la urma sa intrebam colegii de munca sau cunostinte daca doresc sa doneze ceva. NU cred ca nu am putea sa ne descurcam sa strangem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ....am sa incerc sa incropesc un calculator , nu o sa aibe performante uimitoare dar , probabil ca pt. niste copii care nu au sansa si bucuria sa posede asa ceva va insemna destul de mult . Ma uit azi prin "depozitul" personal si cred ca voi putea face un calculator cu toate perifericele necesare pt. functionare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte buna initiativa!!!

Vedeti ca se poate ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stabilim concret o data limita pentru a strange banii si obiectele pe care vrem sa le donam? Si localitatea? (Ca parere personala, as merge pe o singura localitate).

Eu propun ca data limita 15 decembrie. Cred ca pana in maxim 22.12. ar fi timp suficient pentru impartirea cadourilor.

@ Sanyboy : Gasesti in zona ta, prin intermediul prietenei tale, un camin de copii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se poate, si se poate sa gasim si pentru alte zone.

De aia as vrea sa dam in mai multe zone pentru ca, chiar is multe institutii de genu prin tara si ce fericiti ar fi copii aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now