Brava

Se apropie Craciunul

114 posts in this topic

Ziua donaţiei a sosit !

Este vorba de o familie socială compusă din cinci fete. Claudia, de 7 ani, Liliana de 8 ani, Nicoleta de 12 ani, Alina Andreea de 15 ani şi Marina de 17 ani. Locuiesc in sectorul 6 din Bucureşti.

Aseară am mers la cumpărături alături de Vadim şi de Alexandra. Am ales Selgros Drumul Taberei.

Timp de trei ore am cântărit cu grijă fiecare alternativă, urmărind să reuşim un scor cât mai bun în lupta cu preţurile. Nu am făcut, însă, nici rabat de la calitate.

Am început cu raionul de rechizite şcolare, apoi am mers la jucării ( pentru cele mici ), iar după un scurt popas la îmbrăcăminte, le-am cumpărat articole de igienă corporală.

În cele din urmă, am umplut coşul cu alimente. În final, am reuşit să cheltuim 1.012 lei din cei 1.080 strânşi. Restul de 68 lei îi vom cheltui azi, pe fructe.

Astăzi la ora 16:00 ne aşteaptă doamna Aura Toma de la Asistenţa Socială, la adresa copiilor, pentru a le înmâna bunurile.

Cei care doresc să participe sunt bine veniţi. De aceea, propun ca oră de întâlnire 15:15, în parcarea Home & Design Mall ( mai nou, e şi un mic magazin Carrefour acolo ). Sunt locuri de parcare multe, care nu se ocupă niciodată.

De acolo mergem pe jos ( circa 10 minute ). Maşina mea, cu portbagajul plin, o voi parca mai devreme, cât mai aproape de intrarea in bloc, pentru a nu căra prea mult.

Vă aştept !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe ultima suta de metri, au donat si Gusti ( musashi ), Detonator si AlexPopeyestar, fiecare, cate 50 lei. Felicitari !

Asa ca mergem sa mai umplem sacul pentru copii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara, dragii mei.

S-a incheiat cu succes ( zic eu ) aceasta ultima actiune sociala a clubului nostru.

Ne-am strans 4 persoane ( Sorin - proaspat revenit de la Verona, impreuna cu fiul lui, Tomitza si cu mine ) si am dus cadourile noastre, cumparate din banii vostri, la familia descrisa mai sus.

Ce sa va spun, fetele erau nerabdatoare, cred ca erau cu ochii pe geam, caci ne-au intampinat chiar de la intrarea in bloc. Daca le-ati fi vazut, 4 veverite, vesele, cuminti si cu sufletul curat, ca orice copil. Trei dintre ele ( cele mai mici ) sunt surori, iar tatal lor a decedat in accident de tren, mama fiind in imposibilitate de a le intretine.

Apartamentul in care locuiesc ( de 4 camere ) arata foarte bine, in sensul ca era deosebit de bine intretinut, o curatenie exemplara, ordine, cu dotari modeste, austere, dar de baza. Pur si simplu iti era mila sa calci pe jos de curat ce era.

Acasa erau doar patru fete din cinci, care au primit cu bucurie toate darurile voastre. La cererea asistentei sociale ( nu a a noastra ), au spus si poezii de Craciun, moment in care mie unul, mi s-au impaienjenit ochii. Una dintre fetite avea deficiente de vorbire, de am crezut prima oara ca ne recita in chineza mandarina. La a doua poezie, am reusit sa intelegem cam jumatate din cuvinte. A fost un moment emotionant. Am primit amanunte despre felul cum isi organizeaza viata de familie acesti copii, ajutati de serviciul social al Primariei sa locuiasca impreuna intr-un apartament normal de bloc. Va spun sincer, in putine case de familii cu venituri muult mai mari domneste o asemenea ordine. Chiar daca a fost si numai pentru sosirea noastra si tot e ceva frumos. Am inteles ca nu invata stralucit, dar am primit asigurari ca fac tot ce le sta in puterea lor.

Au fost foarte bucuroase de rechizite, iar cele mici s-au declarat incantate de papusi. Am avut senzatia ca era prima lor papusa !

Au primit si cate 50 de lei fiecare, in numerar, reprezentand donatii facute in ultima clipa plus restul ramas necheltuit.

Multe gesturi simple aratau ca nu mai vazusera de mult, ori poate niciodata unele din darurile noastre. Nici nu stiau ce este acela lapte UHT. Am luat, printre altele, si un bax de lapte UHT Raraul ( 12 litri ). A trebuit sa duca Tomitza munca de lamurire, caci nu ne credeau ca tine fara sa-l puna la frigider...

Chiar si acum cand scriu acestea, mi s-a pus un nod in gât de emotie. Acolo m-am stapânit mai bine, caci am facut oficiile de a prezenta darurile ...

Va marturisesc ca nu m-am mai simtit atat de impacat cu mine, de la actiunea Let's do it Romania.

Va multumesc tuturor celor care ati facut posibil acest gest de omenie, caci prin incurajarile si donatiile voastre am putut aduce bucurie in sufletele inocente a cinci copii minori, fara de parinti.

Sunteti minunati !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca nu am ajuns si eu astazi .

Propun ca in fiecare luna sa strangem niste banuti , alimente etc. si sa le ducem la o familie , ma refer la sume de genul 10 20 de lei si sa strangem 200 300 lei , suficienti zic eu pentru o luna ca oricare alta .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucr sa vad ca a existat o finalitate la actiunea noastra.

Felicitari si multumiri tuturor celor care au initiat-o, au participat (in orice fel) si au sustinut-o (fie si macar cu un gand bun)...

@Brava

In cazul in care propunerea ta de "permanentizare" a unor astfel de actiuni prinde, eu unul voi sustine orice initiativa de acest gen.

Sarbatori fericite in continuare tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur nespus de reusita actiunii noastre si de faptul ca am putut face o bucurie unor copii nevoiasi.

Ce nu ma bucura este faptul ca nu am putut participa si eu, am aflat prea tarziu ,aveam deja musafiri si nu puteam pleca, dar oricand este vorba de ajutor pentru astfel de cazuri, informati-ma si pe mine.

Zic si eu, daca voi care ati vazut totul, considerati ca merita continuarea acestei actiuni cu aceasta familie, hai periodic sa ii ajutam cu cat putem. Stiu ca sunt multe cazuri disperate, dar decat sa ne pierdem vremea cu fel de fel de situatii gen Tecuci, parca este mai bine sa ii "adoptam" pe copii acestia. Ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot decat sa va felicit pentrul gestul facut, pentru contributie, pentru ganduri si incurajari.

Imi pare foarte,foarte rau ca nu am putut fi alaturi de voi ieri. Inca ma refac dupa o raceala serioasa. Insa numai din cate mi-a povestit Marius la telefon parca eram acolo, cu voi.

Ideea este ca SE POATE si MERITA un astfel de efort (daca se poate numi efort).

Si sunt de acord si eu cu ideea lui Vadim.

Nu in ultimul rand, felicitari si pentru Baia Mare.

Va doresc sa aveti sarbatori cu bine in continuare si cu multa sanatate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata o ideie f buna, sa le "adoptam" pe aceste fete, eu asi da 25 lei in fiecare luna, nu e mult ,

dar noi suntem multi si am face o treaba adevarata, de omenie;

rau imi pare ca nu am avut masina ca sa particip la eveniment, dar ma revansez data viitoare;

propun sa intocmim un calculator, am niste componente, HDD 80 Gb, ram 2x 256 DDR 333 Mhz, o placa

video modesta, restul am putea gasi pe la forumisti, sau am cumpara ce ziceti?

ma bucura mult ce ati facut, e cu adevarat un gest din inima, va doresc la toti sanatate si

UN AN FERICIT !

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur foarte tare ca am reusit sa aducem putina bucurie si sper sa continuam cu actiuni din astea de ajutorare a oamenilor necajiti.Daca mai facem vreau sa fiu anuntat chiar si pe PM pentru ca voi participa sigur.

BRAVO si RESPECT pentru cei implicati in treaba asta!

UN AN NOU FERICIT SI PLIN DE REALIZARI!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calculator am spus ca dau eu .... am nevoie doar de o carcasa+sursa . Cine mi-a promis ca imi da .... nu s-a tinut de cuvant .

Asa ca , daca are cineva o carcasa + sursa , si nu are ce face cu ele , il rog frumos sa o doneze ... iar restul componentelor le pun eu (placa baza-procesor-ram-hdd-dvd)

Spor ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calculator am spus ca dau eu .... am nevoie doar de o carcasa+sursa . Cine mi-a promis ca imi da .... nu s-a tinut de cuvant .

Asa ca , daca are cineva o carcasa + sursa , si nu are ce face cu ele , il rog frumos sa o doneze ... iar restul componentelor le pun eu (placa baza-procesor-ram-hdd-dvd)

Spor ;)

scuze, mai uita ce a citit omul, deh, mambo lucreaza; am sa vad daca pot gasi eu o carcasa cu sursa, daca nu, se poate cumpara cu 75-80 lei una noua, adica cea mai ieftina de la depoz de calc; stiind ca e bine sa fie memorie mai multa iti propun sa dau si eu un ram de 256, asta daca se potriveste in pl de baza.

CpNmTbooo in tot anul care vine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu donez 50 de lei pentru carcasa si sursa !

Danyx, am contul tau, spune-mi daca pot sa ti-i trimit online...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce facem? adica mai facem ceva cu familia sociala? le "adoptam" sau nu ?

acu pot sa pun si eu 25 pt carcasa, nu am gasit una, imi pare rau.

haideti sa ne miscam putin, stiu din proprie experienta cat de greu

este fara parinti si fara sa ai pe cineva care sa te ajute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur nespus de reusita actiunii noastre si de faptul ca am putut face o bucurie unor copii nevoiasi.

Ce nu ma bucura este faptul ca nu am putut participa si eu, am aflat prea tarziu ,aveam deja musafiri si nu puteam pleca, dar oricand este vorba de ajutor pentru astfel de cazuri, informati-ma si pe mine.

Zic si eu, daca voi care ati vazut totul, considerati ca merita continuarea acestei actiuni cu aceasta familie, hai periodic sa ii ajutam cu cat putem. Stiu ca sunt multe cazuri disperate, dar decat sa ne pierdem vremea cu fel de fel de situatii gen Tecuci, parca este mai bine sa ii "adoptam" pe copii acestia. Ce parere aveti?

Vine Pastele, ce facem, continuam ceea ce ne-am propus sau nu? Din pacate nu ma pot ocupa de organizare, pot doar contribui cu bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now