criss

Despre înmatriculările în Bulgaria

   27 votes

  1. 1. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) înmatriculat(e) în altă ţară decât cea de reşedinţă?

    • Da
      12
    • Nu
      15
  2. 2. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă (volan pe dreapta)?

    • Da, înmatriculat în altă ţară
      0
    • Da, înmatriculat în România
      0
    • Nu
      27
  3. 3. Sunteţi de acord cu înmatricularea autovehiculelor în alte ţări decât cea în care îşi are prorpietarul reşedinţa?

    • Da
      17
    • Nu
      10
  4. 4. Sunteţi de acord cu înmatricularea autoturismelor cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă a proprietarului?

    • Da
      4
    • Nu
      23

Please sign in or register to vote in this poll.

188 posts in this topic

Legea se refera la cetatenii romani, tu ai cetatenie romana, deci esti cetatean roman, deci ti se aplica legea...

A avea dubla, tripla, etc cetatenie presupune respectarea legilor din toate tarile al carui cetatean esti.

da,am......si cetatenie romana.....iar daca ma opreste politia romana ,normal ca am sa-i arat actele unguresti,simplu,nu??

Oricum, pari a fii un caz extrem, strabati 2 tari dar exista chiar si a 3-a! In plus de asta, daca nu vrei sa "imbogatesti" statul roman, de ce nu ai inmatriculat-o in italia? :smile:

Nu era mai simplu asa?

Cat despre roti, nu va mai plangeti, ca nu numai starea drumurilor patriei vi le afecteaza ci si stilul de conduswink.png

nu am inmatriculat-o in italia deoarece aici folosesc mai mult masina firmei,normal nu?in ceea ce priveste stilul de condus.......nu-i chiar asa...de exemplu ...dupa ceva timp ma intorc acasa ,vad drumul renovat asfaltat ce sa zic neted ca in palma,numai ca dupa ceva kilometri hop si un sant de-a latul soselei nesemnalizat ne-nimic,fac o reclamatie la CNADNR Cluj in care explic totul amanuntit si mi se raspunde dupa 5 luni de zile printr-un e-mail ca e vina celor care construiau in vecinatatea drumului o benzinarie........sa i-au legatura cu firma respectiva........asa am inghitit galusca ......de 500 de euro.....

Aaaaa,si masinile una este inmatriculata pe numele meu iar cealalta pe numele sotiei,deci in certificat este trecut numele meu nu al altcuiva.....!!!!

Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATENTIE !!

Autorităţile fiscale din Bulgaria au început să inspecteze persoanele care nu şi-au plătit dările către stat, dar au pe numele lor mai multe maşini. Controlul a dus la descoperirea unui tânăr în vârstă de 21 de ani din Ruse, angajat al unei spălătorii auto, care are pe numele său 712 autoturisme. În acest oraş bulgăresc din apropierea graniţei cu România, există cel puţin 10 persoane care au între 200 şi 300 de autoturisme pe numele lor. Situaţia este similară în oraşe precum Vidin, Silistra şi Dobrici.

Potrivit Monitor, autorităţile bulgare au dreptul să confişte automobilele înmatriculate în acest fel. Ziarul bulgăresc menţionează că autorităţile se aşteaptă la un adevărat val de confiscări în timpul vacanţei de 1 Mai şi de Paşte, când numeroşi români vor vizita litoralul bulgăresc

Share this post


Link to post
Share on other sites

da.

Este vorba de masinile inscrise pe persoane fizice!Cei care le au inscrise pe Firma nu au treaba:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as interzice masinile cu volan pe dreapta in tarile in care sensul de mers este opus, intelegi voi ce vreau sa zic. As face un sistem ceva de genu:

Esti englez, vii in Romania la soacrata si la intrare in tara, la vama gasesti un parc auto special amenajat pentru cei cu volan pe dreapta. Bun, platesti sa zicem.. 100 euro pentru o luna, si in schimbul acestei sume statul iti va da o masina cu volan pe stanga din acel parc auto, iar tu iti vei lasa masina acolo pana cand vei pleca inapoi acasa. Cred ca daca ar face asta am fi mai avantajati, stii ca nu poti fi lovit de un neghiob cu volan pe dreapta care incearca si el o depasire si altele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

DACA AI VOLAN PE DREAPTA ESTI NEGHIOB?

privind propunerea ta ar trebui ca la intrare in ANGLIA sa existe hectare de parcuri auto cu volanul pe stg

ce te faci daca locuiesti in anglia si vrei sa-ti iei un ferari?

sau crezi tu ca in anglia nu sunt inmatriculate masini cu volanul pe stg?

daca esti sofer sa sti ca nu conteaza pe ce parte ai volanul,dar tre sa fi sofer nu neghiob

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

DACA AI VOLAN PE DREAPTA ESTI NEGHIOB?

privind propunerea ta ar trebui ca la intrare in ANGLIA sa existe hectare de parcuri auto cu volanul pe stg

ce te faci daca locuiesti in anglia si vrei sa-ti iei un ferari?

sau crezi tu ca in anglia nu sunt inmatriculate masini cu volanul pe stg?

daca esti sofer sa sti ca nu conteaza pe ce parte ai volanul,dar tre sa fi sofer nu neghiob

Acum sa fim seriosi, in Romania cei care au volan pe dreapta sunt 500% tigani sau oameni care nu au posibilitati si cauta ceva ieftin. Si daca vrei sa iti iei Ferarri.. cine te opreste? Eu asa as fi procedat in EUROPA !!! Anglia nu face parte din comunitatea asta.. deci nu ma intereseaza cum procedeaza ei. Si la noi sunt masini cu volan pe dreapta care sunt inmatriculate, si oricum ce am zis eu acolo nu o sa se intample niciodata, stai linistit :)) . Si oarecum daca ai volan pe dreapta trebuie sa fii sofer bun, si ceea ce la noi in tara nu prea vad, sofer bun la volanu` drept, daca intelegi ce zic, rareori se intampla asta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nicule hai ca te-a nimerit omu :D

@angelin, intreb si eu ca prostu, ai datele astea dintr-o statistica sau cum ?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nicule hai ca te-a nimerit omu :D

@angelin, intreb si eu ca prostu, ai datele astea dintr-o statistica sau cum ?

eu m-am gandit la ea :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine ca ....gandesti...singur, asta ca sa fiu si eu la fel de rautacios ca si tine .

Pe acest forum sunt colegi care au masina cu volanul pe dreapta (si conduc in ro :D ) , colegi pe care i-am cunoscut personal , si pe cuvant ca nu sunt DELOC neghiobi , iar in ce priveste etnia nu s-ar incadra nici macar la 1% din cele 500% declarate de tine .

Asa ca daca ai placerea , cel putin unul ai ocazia sa-l cunosti la intalnirea nationala din acest an , si doar atunci poti comenta cat de neghiob este.

D'acord?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am nimic împotriva volanului pe dreapta, atâta vreme cât şoferul stă în stânga. ;D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine ca ....gandesti...singur, asta ca sa fiu si eu la fel de rautacios ca si tine .

Pe acest forum sunt colegi care au masina cu volanul pe dreapta (si conduc in ro :D ) , colegi pe care i-am cunoscut personal , si pe cuvant ca nu sunt DELOC neghiobi , iar in ce priveste etnia nu s-ar incadra nici macar la 1% din cele 500% declarate de tine .

Asa ca daca ai placerea , cel putin unul ai ocazia sa-l cunosti la intalnirea nationala din acest an , si doar atunci poti comenta cat de neghiob este.

D'acord?

cand am zis neghiobi, m-am referit la astia de 18-20 de ani care se afirma ca au masina si is smar2, nu ca as ofensa pe vreunu, dar cel putin la mine in oras, treaba sta cum am spus si mai sus..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au aparut gunoaie de dube de transport marfa cu volan pe dreapta si la gunoaie ma refer la cazaturi in adevaratul sens al cuvantului iar soferii acelor dube se arunca ca boii in depasiri si circula cu viteza mare cand lor le zboara pivotii.

Eu cu acei patroni a acelor firme as avea ceva.

AngelinFr - cocalari si smar2 e plina tara, indiferent de volan, trebuie sa fii atent la ei si la prostia lor din trafic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog continuati caterinca in topicul de caterinca. S-a facut curat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now