criss

Despre înmatriculările în Bulgaria

   27 votes

  1. 1. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) înmatriculat(e) în altă ţară decât cea de reşedinţă?

    • Da
      12
    • Nu
      15
  2. 2. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă (volan pe dreapta)?

    • Da, înmatriculat în altă ţară
      0
    • Da, înmatriculat în România
      0
    • Nu
      27
  3. 3. Sunteţi de acord cu înmatricularea autovehiculelor în alte ţări decât cea în care îşi are prorpietarul reşedinţa?

    • Da
      17
    • Nu
      10
  4. 4. Sunteţi de acord cu înmatricularea autoturismelor cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă a proprietarului?

    • Da
      4
    • Nu
      23

Please sign in or register to vote in this poll.

188 posts in this topic

mai dau un singur exemplu, de data asta din lumea reala, si cu asta inchei pledoaria. pe drumul spre mare, inainte de cernavoda platesc taxa de pod de 10 lei. sau la iesirea din harsova platesc 6 lei de data asta.podul din harsova este rupt in 16...

din moment ce platim toti roviniete si 6lei pe litru la carburant, de ce naiba mai trebe sa dau inca 10 lei sa trec un pod??? stai ca mai platesc inca 10 lei si la intoarcere, deci in total 20 de lei??? Care este scopul ??? Vi se pare ca din banii de taxe se face ceva pt noi??? nu se face nimic.

si atunci eu decid sa nu inmatriculez in ro masina ce in mod normal mi-as permite-o, si o inmatriculez pe bg. DACA LEGEA IMI PERMITE , DE CE NU AS FACE-O??? Nu fur, nu dau un cap nimanui, doar imi tin banii in buzunar... unde gresesc?

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca mergem in romania si platim taxe statului bulgar.

Ei iau bani si noi ne vaitam ca drumurile au gropi.

Banii care se cheltuie pe reparatii de drumuri TOT de la noi se iau, nu de la bulgari, deci , practic ce diferenta este intre cel care nu-si plateste impozitele - de alta natura decit cel auto - si cei care-si inmatriculeaza masinile in alta tara ? Daca evitati sa platiti impozite intr-un fel, le veti plati in alt fel...dar asa e romanul, se descurca.

Ce-ati zice de-un lamborghini pe gaz ? Merge, nu? Nu e ilegal, e mai ieftin de exploatat, nu ? Dar de un rs pe gaz ? Sau un "R" pe gaz ?

Cine isi ia 500 cp se presupune ca are si cu ce sa-i hraneasca, nu-i ia numai sa vada lumea ca-i are,nu ? Sau chiar pentru asta si-i ia ?

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze daca cineva se simte marginalizat, ofensat sau pus la zid de postarile mele. Nu am avut niciodata intentia sa fac asa ceva. Militez doar pentru respectarea legii in vigoare in paralel cu schimbarea ei cu una mai buna. Daca sunt portite, minunat, sa le foloseasca cine doreste. Dar si legiuitorul e indreptatit sa le inchida ( portitele, adica ).

Totusi, ce punem in locul taxei de prima inmatriculare, asta nu spune nimeni. Sau e bine sa se umple România de masini vechi de 15-20 de ani ? Daca noi, romanii decidem ca e bine, atunci, asa sa fie. Sa mergem la vot, sa cautam deputatii si senatorii din teritoriu si sa le spunem despre asta. Ei sunt apoi indreptatiti sa ne reprezinte in Parlament si sa voteze schimbarea dorita. Asa trebuie sa mearga lucrurile. Altfel, ar fi haos. Si cam haos este acum. Caci a nu respecta o lege in vigoare e ca si cum ai fura din piata sau magazin, scuzandu-te ca iti e foame si nu ai bani de cumparaturi. Ghinion, tot la puscarie ajungi. Din pacate, inca de la romani incoace, asa merg lucrurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa la pod o platim toti... este o taxa, si atata tot. Vrei sa treci pe acolo, platesti taxa, ca esti inmatriculat in bucuresti, Giurgiu Bulgaria sau Alaska, o platesti, si treci, e simplu! E o taxa pe care statul o ia si atata tot! Vrei sa nu platesti, foloseste trenul, autocarul, microbuzul, avionul si ai o satisfactie ca nu ai platit taxa de pod sau alte taxe. Ce pot sa mai zic? Traim aici si asta este! poti schimba lucrurile? Daca da, da-ne si noua reteta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa invatam si civismul. Adica, nu doar respectarea legilor, ci si sa intelegem ca parlamentarii sunt reprezentantii nostri acolo, ca primarii ne reprezinta pe noi si ca ei trebuie sa lucreze pentru noi. E greu, stiu, dar alta cale nu avem, decat poate, anarhia. Si din pacate, nu cred ca e mai buna. De fapt, sunt convins ca nu e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce cand te duci in bg platesti podul 26.6 lei si la intoarcere 2 E ? :glasses9: mai are rost sa vorbim de faptul ca la bulgari este vopsit si asfaltat , iar la noi coscovit si daramat ? mai nou astupa gropile cu bucati de fier :headbang:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

vin eu cu o propunere- sa se mareasca salariile!!! as munci duclu daca as primi salariu dublu sa zicem.

atunci mi-as permite sa platesc o taxa...din punctul meu de vedere aberant de mare.

nu inteleg de ce nu face nimeni diferenta intre o taxa aberant de mare (fara vreun scop si temei foarte clar stabilit)si o taxa "normala"cu un scop bine definit cum este la electrocanice celebrul timbru verde sa zicem. Aci e buba. adica noi sa respectam legile , ca statul sa ne munceasca ca pe niste sclavi in continuare , sa ne puna biruri mai mari pe an ce trece, ca doar suntem un popor de oameni onesti si cu frica de Dumnezeu si facem ca robotii ce ne da statul pe tava.

cica traim in era modernismului, dar de fapt sclavagismul si iobagia n-au disparut niciodata... Asta e crudul adevar. Cine fura e mare boss(mosier), cine e cinstit (sclav)isi pune bani la saltea traind cu speranta ca intr-o buna zi va ajunge si el mosier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pentru ca cunosc exemple concrete, va spun ca , inclusiv pe acest forum, exista ideea asta : "eu s-o duc bine, sa ma descurc, altii, chiar daca trebe sa le platesc niste datorii neonorate, sa se descurce"

NU am sa dau nume, pentru ca NU vreau inca. Dar sint aci pe forum, printre noi ! Si scriu inclusiv pe acest topic !

In locul lor as avea un bun simt minimal, si-as TACE !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tocmai, pentru ca bulgarii nu platesc taxe statului roman, pe cand multi romani o fac !

De ce cand te duci in bg platesti podul 26.6 lei si la intoarcere 2 E ? :glasses9: mai are rost sa vorbim de faptul ca la bulgari este vopsit si asfaltat , iar la noi coscovit si daramat ? mai nou astupa gropile cu bucati de fier :headbang:

offf... nu credeam ca se va ajunge aici. Eu ma retrag din discutie... fara torte...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, ce vrei tu, si de fapt ce ne dorim cu totii, este sa schimbam lumea asta tampita in care traim. Ce nu intelegi este ca nu se poate face acest lucru cu 10-15 oameni de pe un forum , care nu-si mai inmatriculeaza masinile pe bg , care nu mai arunca gunoiul aiurea pe strada, care , care , care. Cum pestele se impute de la cap, tot de acolo trebuie inceputa si curatenia. este foarte buna si laudabila initiativa unora dintre membri , dar din pacate este vorba despre un numar insignifiant din cel necesar unei schimbari majore, caci de asta are nevoie tara asta in acest moment, si avea si acum 20 de ani... Ajungem iar la discutii despre patriotism, despre mandria de a fi roman, despre cat de mult sau putin se respecta legile in ro, despre cat de bine sunt facute acestea etc, si nu ajungem la nici o concluzie.

Ma repet- este vorba doar despre o taxa aberant de mare, fara vreun scop precis si bine definit, taxa din care cel mai probabil se vor umple tot banii politicienilor. Daca din toti banii astia pe care eu ii dau pt a circula pe dn, pe dj, pe a1, a2, s-ar face ceva bun pt noi toti(d.p.d.v al infrastructurii) atunci i-as da cu mare drag. dar cand vad ca hotia si furtul sunt legile ce ne guverneaza in aceste vremuri , de ce sa nu tin eu banii in buzunar???

Banii sunt ai mei, munciti. de ce sa-i dau de pomana???

Intelege cineva nuanta intrebarilor sau va legati doar punctual de ce zic eu pe aici?

@all- nu ma cert cu nimeni, nu vreau sa aduc vreun afront nici unei persoane de pe acest forum!!! dar mi se pare ca iar se ajunge intr-un punct mort ca in alt topic.

Seara placuta tuturor!!! si bucurati-va de volvo-urile voastre indiferent de tara in care sunt inmatriculate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

noua lege nu ne mai lasa sa circulam cu masinile inmatriculate in alta tara,adio volvo sau putem face ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba pardon, de ce adio Volvo ? Eu am ambele masini Volvo inmatriculate in RO, care este problema ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati calm ca se va rezolva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

al meu e pe anglia dar sa-l inmatriculez la noi ma-r costa de 2 ori pretul plus impozitul

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Taxele aferente înmatriculării şi, ulterior, deţinerii unui autoturism în România sunt aberante, nejustificate şi ilogice.

2. Este aberantă înmatricularea unei maşini personale în altă ţară decât cea în care proprietarul îşi are reşedinţa. Este o anomalie înmatricularea unei maşini echipate pentru conducere pe partea stângă într-o ţară în care se circulă exclusiv pe partea dreaptă.

Sper să nu se poată face nimic, asta pentru că atât timp cât românii vor avea o portiţă de scăpare, o vor folosi în număr covârşitor, astfel încât nimeni nu va face nimic pentru ca ceea ce scrie la punctul 1. să se schimbe. Trăim într-o ţară în care schimbarea eşalonată nu funcţionează, suntem martorii acestui fapt de mai mult de 20 de ani.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci draga funky iti doresc din toata inima sa-ti iei un S60 R inmatriculat in RO si astfel nu mai trebuie sa scrii in acest topic pt ca nu vei avea de ce . :D

Nu-mi pare deloc normal sa circul ~300 zile /an intr-o tara si sa nu platesc nimic in acea tara ba mai mult aceasta taxa de prima inmatriculare din RO este perfect normala, o masina moderna plateste o taxa de ras iar un cosciug pe roti trebuie sa plateasca mult desi nu se intampla asa in toate cazurile, de exemplu la un cazan de 15 ani dar cu motor de 1L taxa este 300E adica tot putin si la fel de cazan .

In alte tari din UE pt un Volvo D5 fara DPF se platesc taxe anuale de peste 2000E, nu va mai trece mult si taxa de poluare se va plati si in RO in fiecare an, asa cum este normal.

Peste tot in EU masinile energofage sunt taxate, in RO lumea urla ca este ingradita, pai stai ca nu e asa, nu te ingradeste nimeni sa-ti iei o masina cu motor V8 de 4L, numai ca ai de platit niste taxe pt asta iar daca iti iei masina eficienta chiar si in RO statul te ajuta si suporta o parte din pret .

Volvourile vechi sunt energofage si sunt taxate grav si este normal sa fie asa, modelele noi insa (dupa 2011) sunt super eficiente. Discutii despre aceste masini imi doresc sa vad pe forum nu cum nu mai pot merge cu S80 din 99 cu volan pe dreapta si inmatriculat in BG .

@SIMI la masina ta numai asigurarea si impozitul in UK fac exact cat masina, nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla daca tu ma vei lovi cu masina ta .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdaneee .. esti in romanica .. salarii de 1000 de ron .. intelegi tu :P , nu ti se pare aberant pentru un logan din 2006 sa platesti taxa 12000 ron ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan. Aici nu prea sunt de acord cu tine "Volvourile vechi sunt energofage si sunt taxate grav si este normal sa fie asa, modelele noi insa (dupa 2011) sunt super eficiente. Discutii despre aceste masini imi doresc sa vad pe forum nu cum nu mai pot merge cu S80 din 99 cu volan pe dreapta si inmatriculat in BG"

In fiecare an apar noi si noi norme. Peste 3 ani si masinile din 2011 or sa devina energofage.

Asa cum a scris si Marius. Taxa de drum e corect sa fie in combustibil

Platesc cat merg, merg cat imi permit.

Mi se pare absurd sa platesc daca nu merg.... (avantajul meu ca am reusit sa ma adaptez si sa folosesc masina doar pentru drumuri lungi, concedii, iesiri)

Cel mai corect ar fi sa platesti la cat folosesti si atat.

Daca se continua asa si daca vrem sa iti dam dreptate, atunci trebuie sa ne schimbam masina in fiecare an si de aici... apare o alta mare intrebare.... Oare o masina veche, folosita cu cap, polueaza mai mult decat atunci cand produci o alta masina?

Oare cat se polueaza sa topesti metalul, sa produci plasticaraia, sa faci sticla........ Eu cred ca mult mai mult decat daca mergi in continuare cu o masina mai veche dar care sa mearga bine.

Taxele astea sunt doar niste pretexte sa ne jupoaie de bani. Daca cineva face un calcul si priveste lucrurile corect o sa ajunga la alte concluzii

Taxele pentru lucrurile care dauneaza mediului ar trebui sa fie raportate la cat folosim acel produs poluant. Multi pun aceste taxe pe motivul ca poluam mediul.

Singurul motiv pentru care nu sunt de acord cu inmatricularea masinilor in bulgaria este acela ca sunt multi nenorociti care se folosesc de masini inamtriculate in bulgaria si profita de faptul ca pot incalca legile fara sa poata fi depistati, sanctionati....

In rest.... taxa de inmatriculare mi se pare aberant de mare... exagerata la propriu si nejustificata ca suma

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atatea argumente cu "rable" si "banii nostri iesiti din tara" (definitii pe care nu stiu cati au stat sa le analizeze), cand de fapt realitatea e simpla: taxa/taxele astea nu animic de a face cu poluarea sau drumurile.

Sunt impuse de constructorii auto din Romania, in special Renault, care conditioneaza mentinerea fabricii de productie de aici, de existenta unei piete de desfacere permisive.

...Dupa estimarile mele 80% dintre romanii care au platit taxa de poluare, fie si-au recuperat banii deja, fie sunt in curs de a o face. Statul mai mult pierde cu taxa asta, ca banii returnati plus cheltuielile de judecata, sunt mai multi decat cei primiti... Dar taxa trebuie tinuta, ca asa-i in tenis.

Unu-doua magazine Carrefour sau 10-15 statii Petrom bine plasate, scot mai multi bani din tara decat toti cu cei masini inmatriculate in Bulgaria. :evil5:

Miroase a intoxicare, argumentele taxei sunt hilare, iar banii luati pe taxa, rovignete, accize, etc se vad doar in palatele regilor asfaltului scump si prost..

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, a-ţi şti folosi banii cu cap e o calitate. Cei care reuşesc să cheltuie mai puţin cu taxele aferente unei maşini sunt descurcăreţi în sensul bun. Eu, spre exemplu, am maşina înmatriculată în România dar merg în Ucraina să pun motorină ori-de-câte-ori mi se iveşte ocazia (chiar nu înţeleg de ce nu fac mai mulţi lucrul acesta). Nu e nimic rău în a-ţi şti reduce cheltuielile, dimpotrivă. Statul bulgar e şi el de apreciat, a găsit o metodă convenabilă de a aduna fonduri de la persoane care nu le uzează asfaltul, nu le poluează aerul, nu le ocupă parcările ş.a.m.d.

Singurul motiv (dar suficient) pentru care consider că trebuie limitate aceste practici este SIGURANŢA CIRCULAŢIEI. Maşini cu ITP (care în cea mai mare măsură reflectă siguranţa faţă de alţi participanţi la trafic) expirat de ani de zile maşini fără RCA, maşini de doi lei pe care proprietarii şi le abandonează în primul boschet sau le dezmembrează în primul garaj de la capătul străzii, în caz că anumite urme trebuie şterse.

PS: Să vedem şi ce iese la sondaj... ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.biziday.ro/2012/04/24/un-bulgar-in-acte-pentru-un-roman-la-volan/

În Danemarca taxa de înmatriculare a oricărei maşini variază între 130% (pe firmă) , 150% (mixt, pe firmă dar folosită şi în interes personal) şi 180%(pers. fizică) din preţul de catalog. Mori de râs când vezi câte un XC90 sau Q7 numai cu scaunele din faţă (maşină folosită exclusiv în interesul firmei, taxă de "numai" 130%, deci numai 2 locuri). Pe de altă parte au o ţară foarte verde, merg mult cu bicicleta şi prin taxele astea au evitat să-şi umple ţara de "vechituri" din Germania, cum au păţit polonezii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti avem opinii diferite!

Ideea este ca traim intr-o tara frumoasa, bogata dar fara conducator! De aceea, o mare parte a poporului roman isi mananca "jegul" de sub unghie! Acuzam, da-m cu pietre, ne batem cu pumnii in piept, dar cand vine vorba de fapte, plecam capul" in jos si intoarcem spatele! Foarte multi dintre noi care merg sa zic asa "legal", nu se pot pune in pielea celor care au masini inmatriculate in alte tari sau cu volan pus pe sensul invers de mers, la fel si invers! Tot ce vreau sa spun este ca, ori suntem o comunitate, ori suntem pe cont propriu! Ce-i drept, s-a ajuns in situatia in care am fii in stare sa ne vindem si "organele" pentru bani! Cat despre produse, indiferent de ramura, toti vor ieftin, bun si sa mai tina vre-o 3 generatii de acum in colo......

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,in cazul in care proprietarul are dubla cetatenie?eu am masinile inscrise pe Ungaria,lucrez momentan in Italia si merg in Romania de 2-3 ori pe an,mai mult de 2 luni (adunat) intr-un an nu am stat asa ca prea putin ma intereseaza legile lor,cu toate ca am schimbat vreo 2 seturi de jenti stricate pe drumurile superbe din Romania,daca vreodata ma voi intoarce acasa,sper sa ma intorc,nici atunci nu voi inscrie masina acolo,unchiul meu sta 6 luni in Romania,6 luni in Germania,are un S80 din 2007 inscris in Germania,are dubla cetatenie......ce-i pot face????cred ca nimic!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legea se refera la cetatenii romani, tu ai cetatenie romana, deci esti cetatean roman, deci ti se aplica legea...

A avea dubla, tripla, etc cetatenie presupune respectarea legilor din toate tarile al carui cetatean esti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, pari a fii un caz extrem, strabati 2 tari dar exista chiar si a 3-a! In plus de asta, daca nu vrei sa "imbogatesti" statul roman, de ce nu ai inmatriculat-o in italia? :)

Nu era mai simplu asa?

Cat despre roti, nu va mai plangeti, ca nu numai starea drumurilor patriei vi le afecteaza ci si stilul de conduswink.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now