criss

Despre înmatriculările în Bulgaria

   27 votes

  1. 1. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) înmatriculat(e) în altă ţară decât cea de reşedinţă?

    • Da
      12
    • Nu
      15
  2. 2. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă (volan pe dreapta)?

    • Da, înmatriculat în altă ţară
      0
    • Da, înmatriculat în România
      0
    • Nu
      27
  3. 3. Sunteţi de acord cu înmatricularea autovehiculelor în alte ţări decât cea în care îşi are prorpietarul reşedinţa?

    • Da
      17
    • Nu
      10
  4. 4. Sunteţi de acord cu înmatricularea autoturismelor cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă a proprietarului?

    • Da
      4
    • Nu
      23

Please sign in or register to vote in this poll.

188 posts in this topic

i-am multumit lui heim pentru ca mi-a suspendat suspendarea. n-o sa-i fie bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

statul sintem noi. cotizatiile noastre.

restul e smecherie !

nicule, nu e cazul sa te agiti ! ce e furt e furt ! si ce e normal e normal.

uita-te la ce sistem ai aplicat tu . si dupa aia vorbim.

te respect, insa nu ma provoca....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha ,principiu

stii bancul ala cu constiinta?

adica

furam statul-de fapt il fentam

ne furam pe noi

adica pe mine

am inteles

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare cand mai trece printr-o serie de furci caudine insirate de statul asta, se declara usurat si-l doare undeva de cei care vin dupa el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in principiu : puteti sa va inmatriculati masinile oriunde vreti voi. daca si vreti sa fiti romani, abtineti-va.

rominii sint cam asa cum ati vrea voi. adica mai buni.

ce furci caudine.....

tu vrei sa va scoateti. asa sa va ajute dumnezeu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inmatricularea pe bulgaria e un rau necesar,oricine ce ar spune,asta e ce sa faca omul de rand sa plateasca inmatriculatul 4000 de euro pentru o masina de 3500 care poate e si euro3 si mult mai sigure ca Loganurile astea,mandria tarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

toti cei de pe forum suntem pasionati de masinile volvo; care implicit au motoare mari si majoritatea taxe de inmatriculare mari; ce parere aveti de cei care isi inmatriculeaza masinile in bulgaria; e legal? e corect? ce ati prefera, sa platiti taxa mare in romania dar sa veti nr. ro si eventual preferentiale sau sa inmatriculati masina in bulgaria, nr. nu prea e estetic dar puteti economisi cateva sute sau chiar mii de euro in unele cazuri; acesti bani putand fi desigur investiti tot in masina (jante, pneuri, tuning, marirea performantelor, etc.);

eu de exemplu as dori sa imi aduc o masina de afara (un v40) pentru uzul zi de zi pentru o firma ("de purtat" sa zic asa prin gropile de la noi) si sa nu ma coste mult; cum e mai convenabil sa iau un v40 din 1996 (primul model de v40) ca e mai ieftin in germania si sa o inmatriculez la bulgari (fiindca taza la noi pentru ea ar fi mare) sau sa iau una mai noua, mai scumpa putin dar cu taxa de inmatriculare mai mica la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sustin ideea.

Nu mi-as mai inmatricula in ro nici daca ar sta primul ministru la coada sa plateasca taxele aferente inmatricularii unei masini.

Ca idee:am fost de curind cu cineva la russe bg ptr a-si reinnoi itp,asigurare,carte verde,impozit.

Din giurgiu cu tot cu drum a durat undeva in jur de o ora juma' si ca bani ptr o vectra de 1,8 din 2000 a platit 175 euro ptr inca un an,deci...............?

Avem si variante ptr inmatriculare in bg

Edited by criss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun ,bun acuma e inca bine.Dar care i treaba cu asigurarea la Bulgari?!Pentru ca am auzit destule variante unde se spunea ca multi nu au asigurare sau daca au ai de asteptat mult si bine pana iti vei primi banii.Nici la noi nu e roz..cu Carpatica,Astra si care o mai fi.DAr totusi..poti face o reclamatie al Csa,opc..

Alta problema ar fi: atunci cand vrei sa inscrii o masina la Bulgari.Daca nu ai cunostinte ai ocazia sa te trezesti fara masina!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

asigurarea se plateste in bulgaria...deci ai asigurare...problema e cand ai accident cu una cu nr. de bulgaria...nu stiu cum e treaba...dar daca masina ta are nr. de bulgaria nu te afecteaza....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun ,bun acuma e inca bine.Dar care i treaba cu asigurarea la Bulgari?!Pentru ca am auzit destule variante unde se spunea ca multi nu au asigurare sau daca au ai de asteptat mult si bine pana iti vei primi banii.Nici la noi nu e roz..cu Carpatica,Astra si care o mai fi.DAr totusi..poti face o reclamatie al Csa,opc..

Alta problema ar fi: atunci cand vrei sa inscrii o masina la Bulgari.Daca nu ai cunostinte ai ocazia sa te trezesti fara masina!

Eu am deja un prieten de la bloc care a ramas fara masina. Deci atentie mare!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum a ramas? o fi inmatriculat-o pe un bulgar si ala o dat-o furata sau a mers si a revendicat-o...trebuie inmatriculata pe cineva din bulgaria (persoana fizica, societate) ca asa e conditia initiala...dar apoi sa poate face contract de vanzare-cumparare si o treci pe tine...dupa aia nu ti-o mai poate lua nimeni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, i-a dat-o lu cineva sa o inmatriculeze, un roman de la noi, si asta ia dat lu respectivul actele de la masina bani de benzina si pentru actele ce trebuiau facute si uite asa a plecat respectivul cu masina si nu s-a mai intos niciodata. Cred ca la metoda asta facea referire si Lik2008. Adica daca vrei s-o inmatriculezi pe bulgaria sa mergi si tu, nu sa o dai cuiva sa mearga ca e posibil sa ramai fara.

Referitor la inmatricularea pe bulgaria mi-a zis cineva care are masina inmatriculata pe bulgaria ca acum se pot inmatricula si pe numele tau. Varianta este urmatoarea: baietii de la noi din romania care merg dincolo si inmatriculeaza cunosc la randul lor persoane pe numele carora evident urmeaza a fi inmatriculata masina, dar acum aceleasi persoane iau in spatiu romani si asa beneficiezi de viza de sedere anuala si in felul aceste ai adresa de bulgaria si asa iti poti inmatricula masina pe numele tau. Viza de sedere se reinnoieste anual ca si asigurarea si celelalte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cit priveste furtul discutia poate continua pina la anul ce vine.

Ori romanul a ''tras-o'' pe dreapta si a facut-o bani ori are vreun bulgar de pe centura cum avem si noi centuristii nostri si au revindut-o altcuiva.

Nu exista vize de sedere sau luari in spatiu,exista asocieri intre romani si bulgari pe o firma la care bulgarul se retrage ulterior din firma si romanul ramine sef.

La inmatricularea pe numele tau(numai un detinator de firma poate face asta)firma este proprietarul masinii si tu esti doar utilizatorul,si la noi este la fel:banca proprietar si tu utilizator.

Cei care se preteaza sa tepuiasca pe cineva nu ii gasesti decit o data in curtea kat-ului(politia lor)a doua oara nu mai apar.

Un bulgar care face o afacere din inmatriculari nu trage tepe,dimpotriva romanii sunt cei care trag tunuri si pe la ei si pe la noi.

Cu asigurarea nici noi nu stam altfel.Tragi de euroins,astra,etc de iti vine rau sa scoti banii.

Cei care trag tepe cu asigurarea procedeaza astfel:

-dupa ce incheie asigurarea merg si o anuleaza si recupereaza banii(numai cu cadea la locul incheierii asigurarii)sau fac ''caracatite'' dupa o asigurare valabila(pe aceeasi serie mai face o alta polita si se trezesc 2-3 cu aceeasi asigurare)bineinteles tot cu colaborarea celui sau celei de la asigurari.,si nu in ultimul rind falsurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau asa Criss cum zici referitor la asigurarea pe numele de roman. Eu nu stiu ca nu am avut de-a face cu asa ceva, eu spun doar ce mi-a zis altcineva. Si de tepe intradevar romanii le dau nu bulgarii, eu nici nu ziceam de bulgari, ei nu au nici un interes doar e afacerea lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit un articol pe aceasta tema pe un alt forum:

"M-am gandit sa fac topic-ul asta pentru a lamuri pe toata lumea inclusiv cei care vor sa isi inmatriculeze masina in Bulgaria inclusiv pe cei care au masina inmatriculata in Romania si traiesc cu impresia ca l-au agata pe Dumnezeu de picior si cei cu masini inmatriculate in Bulgaria sunt niste oameni leprosi(treaba foarte comuna in randul romanilor inclusiv in randul membrilor forumului).

Dupa cum toata lumea stie dar putini dintre voi cred cu adevarat masinile inmatriculate pe Bulgaria sunt perfect legale, este exact aceeasi situatie ca atunci cand cumparati de la cineva o masina gata inscrisa in circulatia romaneasca si pana va rezolvati inmatricularea pe numele vostru circulati cu certificatul pe numele fostului proprietar.A nu se confunda actul de proprietate cu certificatul de inmatriculare.

Legile bulgaresti sunt foarte diferite de cele romanesti datorita faptului ca :unii ar spune ca sunt "inapoiati ....etc" dar de fapt ei nu sunt producatori de masini de aici rezulta si cuantumul aproape nesemnificativ al taxei de prima inmatriculare.

LA MASINILE INMATRICULATE IN BULGARIA NU SE PLATESTE IMPOZIT

este perfect legal si as spune foarte normal.Pentru masinile inmatriculate in Bulgaria procedura este urmatoarea:

Masina se vinde catre bulgar cu data zilei precedente(ptr cei care aveti masini inmatriculate cel mai probabil nici macar nu ati semnat actul asta de vanzare cumparare catre bulgar-nu e nici o problema).Masina apoi intra la KAT(RAR-ul bulgaresc),acolo se bate cartea noua si se elibereaza ambele briefuri (certificat de inmatriculare si carte de identitate),apoi se vinde masina inapoi proprietarului roman cu data curenta(act cu valabilitate nelimitata),se intocmeste polita de asigurare si cartea verde dupa care se ia drumul notarului care legalizeaza procura prin care bulgarul se absolva de toate drepturile asupra masinii inca odata(actul de vanzare-cumparare fiind indeajuns) procura este valabila doar in caz de accident pentru a se putea deschide dosar la firma de asigurari(asta este singurul scop al procurii!!!)si totodata aceasta procura nu trebuie prezentata obligatoriu oricarei buruiana de politist de pe marginea drumului care va opreste ca stie el ca tu nu esti cu actele in regula.Spre deosebire de Romania masina se inmatriculeaza de KAT(si nu politie) si masina trebuie sa fie inmatriculata pentru a putea fi declarata la fisc(in Romania exact invers).Deci dupa ce bulgarul va vandut masina inapoi din punctul lui de vedere nu mai are rost sa declare masina si chiar daca ar vrea nu mai poate pentru ca actele au intrat in posesia romanului.In situatia de fata masina este "in aer" cu impozitele ,pur si simplu nu se plateste impozit decat daca romanul o declara la fiscalitatile romane cea ce este legal si normal(masina poate sa fie inmatriculata in Bulgaria si impozitul sa fie platit in Romania pentru ca Fiscul e una si Politia Rutiera e alta-nu exista lege romaneasca sa va oblige sa va inmatriculati masina in Romania daca este declarata la fisc).Daca masina nu se declara la fisc nu e nici o problema.

Masina nu se poate radia din circulatie din Bulgaria decat pe baza cartii de identitate a masinii,care este la proprietar,si aceasta radiere e posibila numai si numai la KAT si se poate intampla daca cartea de identitate este deteriorata,gaurita taiata etc situatie in care procedura de inmatriculare se ia de la capat(deci nu aveti de ce sa va faceti griji).

Eu am doua masini inmatriculate pe Bulgaria cu una din ele am intrat in al 3-lea an si cealalta o am de 9 luni.

Tin sa mentionez ca am calatorit foarte mult cu masina in Europa fara probleme,fiind oprit in toate tarile de politie

In ceea ce priveste riscurile la care sunteti supusi daca circulati cu masina inmatriculata in Bulgaria sunt exact aceleasi ca si cu o masina inmatriculata in Romania,adik daca nu cedati trecerea la un pieton prea putin conteaza ce fel de masina conduci.....,in caz de control al politistilor nu trebuie sa prezentati decat cartea verde, talonul masinii si rovinieta dupa caz.

Asigurarea este valabila in Romania fara probleme, si daca masina se inregistreaza la fisc este posibila si rezervarea unui loc de parcare de la primarie.

Tot ce am mentionat mai sus sunt din experienta proprie si discutii cu bulgarul care mi-a inmatriculat masinile.

Daca mai aveti nelamuriri sau poate am omis eu ceva va raspund cu cea mai mare placere! "

"

Tatal meu are un Omega inscris in Bulgaria de aproape un an si acum trebuie sa reinoiasca asigurarea si a tot citit el ca cica daca nu e platit impozitul se radiaza din oficiu!!! Cum sta treaba cu chestia asta?

Nu e adevarat, eu am intrat in al 3-lea an cu o masina si nu se intampla asa ceva.Ca o masina sa fie radiata din circulatie trebuie cartea mare a masinii sa fie declarata nula.Tu cel mai probabil ai sa ii trimiti bulgarului prin fax copie dupa cartea mare in baza careia iti da itp nou si asigurarea noua.Nu ai de ce sa iti faci griji.

"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar mai fi o treaba.De anu' asta nu se mai face itp ul asa simplu,ci trebuie sa mergi cu masina acolo!S au montat camere (spun unii).

Mai multe informatii puteti gasi aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pentru fiecare masina inmatriculata in bulgaria, sau in orice alta tara se pierd la bugetul statului aproximativ 1000 euro pe an, faceti un calcul cit se pierde pentru 100.000 de masini : aprox 100 milioane euro pe an. Asta e...furtul de la stat nu e furt.

Macar sa nu depasiti viteza legala ! :smile: :smile:

Si cind ma gindesc la cei care au fost taxati ca forumul nu are voie sa incurajeze , alea-alea... ipocrizie , nu ? Sau mergem pe ideea : sint sarac deci am voie sa "ma descurc" ?

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca suntem prea saraci sa fim prosti!Nu ma poate obliga nimeni sa platesc N mii Euro pe un rahat de taxa de inmatriculare(bani din care nu reiese nimic concret, nici in infrastructura rutiera , nici in calitatea mediului ,nici in nimic).Nu e chiar asa roza treaba cu Bg(desi am 2 masini inscrise acolo)deoarece conceptia(uneori indrepatatita ) si prima reactie a celorlalti participanti la trafic este de a te pune la zid.Impozitul..eu am masinile de 3 ani si in fiecare an am platit impozit la ele.Asigurarea..la inceput am avut la generalli..de 2 ani am la Euroins.Am avut tamponari, mai mult sau mai putin usoare,dar de fiecare data oamenii si-=au primit banutii(inclusiv de la Euroins).Cel mai mult au asteptat dupa ei 3 saptamani.As plati,sincer as face-o, taxa aia de prima inmatriculare(care acum este mai mare decat valoarea reala a masinii mele)daca aceasta ar fi justificata.Si in incheiere un exercitiu de imaginatie.

Dispui de 2500E.Ce ti=ai lua? Un logan inmatriculat in Ro sau un Volvo pe care il inmatriculezi pe Bg?stati stramb si ganditi drept|!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt pro ... de ce ? voi explica mai jos .

Taxa respectiva este pusa pentru a incuraja vanzarea de logane ( sunt masini fiabile ... dar le strica siguranta) si evident pentru a acoperi gaurile de la buget facute de business-urile cu autostrazi , copaci taiati , WC-uri publice de 1 mil $ samd . Acum pe bune , voua va convine sa munciti uneori departe de familie , pentru niste bani pe care unii ii fac in 10 minute din business-urile enumerate mai sus si evident banii lor sunt defapt banii vostri ? Think!! , acelasi lucru este si cu impozitele fabuloase . Noi in momentul de fata ne batem cu preturile si impozitele de afara ( mai putin berea si tigarile) si totusi salarie bat pe la 1500 lei (in general) , iar cele de afara peste 1000 E .....paradoxal nu ?

L.E. am vazut ieri nu stiu ce scandal pe la TV cu nu stiu ce d'asta de face sosele , scandalul a inceput de la CNADNR , care a descoperit ca nu stiu ce sosea/autostrada are doar 4cm de asfalt si nu 8 , in fara de asta respectivul incasa 500 lei/copac taiat pentru defrisare locului pe unde va trece autostrada si 300 lei pentru scoaterea radacinii .... si brusc au aparut peste 12 000 de copaci in plus .. hmmm , oare banii astia nu sunt din taxele si impozitele platite de noi ? ..inclusiv taxa de inmatriculare si impozitele pe masini .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma intereseaza unde le inmatriculati, in Honolulu daca puteti, e treaba voastra ca nu platiti taxe statului care v-a platit si asigurat (mai bine, mai prost sau foarte prost) servicii medicale (nastere ,vaccinuri, operatii, etc, etc) scolarizare gratuita si multe alea.

Nu lucrez la stat si nici avocatul lui nu ma fac pentru ca are enorme probleme in gestionarea banilor.

Eu am probleme cu proprietarul de masina de 1000 de euroi maxim care o inmatriculeaza in BG pe 3 scame si intra in mine, rade si imi zice sa ma duc in Bulgaria sa-mi fac vreodata masina.

La mine o roata echipata complet costa mai mult decat "masina" lui.

Nepotului meu i-a coborat din masina "conationalul" (a se citi tigan jegos) dupa ce-l lovise si i-a dat cheile de la masina:

Ia-le ba tu ca ma pis pe ea de masina, si a plecat.

E, cum e cu inmatricularea in Bulgaria acum ????

Ia da tu 2 carute de bani pe masina si sa vina un idiot sa ti-o faca varza, sa vedem daca mai incurajati BG.

Nu zic ca toti soferii de Bg-resti ar fi la fel dar din ce am intalnit eu pe strada in cativa ani si mai ales in ultima perioada, peste jumatate se incadereaza in categoria de mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine o roata echipata complet costa mai mult decat "masina" lui.

Mi-ar placea sa pot sa zic si eu acelasi lucru despre masina mea,dar vezi tu, nu toti ne permitem inca asemenea masini(chiar daca visam la ele.)

Acum..masina mea cand am luat=o...a costat 3200 E iar taxa era 1800 E.Nu e cum zici tu..cat subansamblul tau,dar nici departe.

Si daca masina care te-a lovit era pe RO si avea asigurare la Carpatica..ce faceai?crezi ca iti mai vedeai banii?

Melteni in trafic vei gasi cu orice fel de numere..de la Ro Bg Fr pana la Honolulu!Dar nu cred ca e musai sa ne bagi pe toti in aceiasi oala.

Eu am zis mai sus, iti mai zic odata.As fi dat nenorocita asta de taxa daca ar fi fost folosita cumva in favoarea noastra!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice stai asa ca ciori gasim si cu numere de RO , daca ai o asigurare facuta in Bulgaria la Euroins , Generali sau alta firma cu reprezentanta aici nu este problema ... mai departe , luam exemplu un Volvo s60 D5 din 2004 - 2005 sau de ce nu un C70 sau un S60/V70R, care nu costa cat o roata de XC , pai o inmatriculez aici cu de 5 ori mai multi bani (poate mai mult) sau ma duc dincolo .. iar din banii care ii dau aici anual pe impozit platesc acolo toate darile anuale ( asigurare , itp si impozit) . Este pur si simplu vorba de principiu , de ce sa dau la tine de 5 ori mai mult decat dau in alta parte .. atata timp cat faci acelasi lucru ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu cred ca e musai sa ne bagi pe toti in aceiasi oala.

Daca citesti ultima propozitie o sa vezi ca deja te scosesem din aceeasi oala.

Este pur si simplu vorba de principiu , de ce sa dau la tine de 5 ori mai mult decat dau in alta parte .. atata timp cat faci acelasi lucru ?

Bulgarul iti da clantza (scuze de expresie dar zic eu ca ne permitem si nu te superi pe mine) de banii pe care-i platesti la ei iar statul roman iti da sosele proaste si pline de gropi, autostrazi pe alocuri, gradinite si clasa 0 sa te bati la inscriere cu toti parintii, scoala gratuita pana-n a 12 si daca poti facultate tot gratuita, etc.

Nu trebuie sa-ti exemplific pentru ca eu nu sustin taxa statului roman si nu fac lobi pentru el.

Uita-te pe strada sa vezi care-i proportia de jeguri la 1000-1500 euro si alea bune de 5-6000 euro cu numere de BG.

Ca o paranteza, eu platesc CASCO la toate masinile si indiferent ca e masina-n Bg sau Romania la nu stiu ce asigurator rau platnic (cu rude in CSA = Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) pana la urma se rezolva.

Tot din fericire, m-am ferit si m-a ferit "Bunutul" de evenimente de genul asta. Pentru mine o masina cu nr de Bg este echivalentul unei masin cu 100 de semne de incepator. Incepatorul te loveste din nestiinta pe cand soferul cu Bg din cu totul alte motive. Crede-ma ca stiu ce vorbesc, pe propia piele.

Din partea mea sa nu mai platim nici o taxa dar sa-ti controleze la inmatriculare daca dpdv tehnic/estetic/etc masina e safe ar fi mult mai bine.

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now