criss

Despre înmatriculările în Bulgaria

   27 votes

  1. 1. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) înmatriculat(e) în altă ţară decât cea de reşedinţă?

    • Da
      12
    • Nu
      15
  2. 2. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă (volan pe dreapta)?

    • Da, înmatriculat în altă ţară
      0
    • Da, înmatriculat în România
      0
    • Nu
      27
  3. 3. Sunteţi de acord cu înmatricularea autovehiculelor în alte ţări decât cea în care îşi are prorpietarul reşedinţa?

    • Da
      17
    • Nu
      10
  4. 4. Sunteţi de acord cu înmatricularea autoturismelor cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă a proprietarului?

    • Da
      4
    • Nu
      23

Please sign in or register to vote in this poll.

188 posts in this topic

Eu spun ca problema cu masinile inmatriculare un BG este ca daca cumva te-a atins vreounul nu prea ai nici o sansa sa iti vezi contravaloarea reparatiilor. Din punct de vedere juridic e o adevarata caracatita din care unul singur iese in pierdere, culmea tocmai tu cel care esti nevinovat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vedeti..., asta este prostia statului roman, a vrut taxe la buget pentru asa zisa poluare si pentru a nu fi Romania un cimitir de masini, si ce a realizat? Un cimitir de masini, mare parte inmatriculate in Bulgaria la care statul nu incaseaza nimic si, in plus, a creat o mare problema celor care au ghinionul sa fie loviti de vreo epava bulgareasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu nu prea au ce face, daca masina este in regula si are toate actele la zi. Suntem in UE si toate masinile din UE au dreptul sa circule fara probleme pe meleagurile noastre, atata timp cat au actele in regula. Eu am doi prieteni care au fost implicati in astfel de accidente. Unul a fost lovit si a luat banii de la Asirom parca, cu care lucra firma Bulgareasca si unul care a lovit pe cineva si deasemenea "victima " si-a reparat masina mai repede decat la firmele romanesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da dar masina e inmatriculata pe o firma din bulgaria,pe cetrificat scrie automobile sin cu domiciliul in bulgaria(deci cum ar veni ca nu e a mea masina)dar am un act de vanzare -cumparare care justifica ca ei miau vanduto mie prin notar desigur.masina e inchiriata cum sar zice ca actul de vanzare cumparare nu il arat la nimeni

Share this post


Link to post
Share on other sites

E incurcata treaba cu Bulgaria dar din experientza personala va spun ca eu,ca rezident in Italia cu documente, nu pot sa circul cu masina inmatriculata in Romania si pe numele meu,amenda e undeva la 3000 euro iar in unele cazuri se aplica si sechestrul masinii.Asa ca nu am avut incotro si am trecut-o pe bunica.

Aveam impresia că îţi place gramatica...

Te rog mai multă atenţie la scriere, astfel de abateri se sancţionează! Mulţumesc pentru înţelegere.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu stiu de ce tot vorbeste lumea fara sa fie in cunostiinta de cauza!Eu circul cu 2 masini pe bg de 3 ani de zile si...surpriza....e totul OK!

Ba mai mult....din pacate am avut parte si de evenimente...si iarasi surpriza! oamenii chiar si-au primit banii! asa ca....daca nu sunteti informati..nu vorbiti,ca derutati lumea.

Cat despre cele 3 luni...cel putin deocamdata nu au reusit sa impuna nici o limita de timp....pentru ca nu au motiv sa o faca.Atata timp cat si RO si Bg sunt in UE nu au cum sa limiteze libera circulatie.Cel putin deocamdata!

Edited by daann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stirile de ieri dau ca sigura implicarea statului bulgar in eradicarea acestui fenomen. Guvernul lor, dupa ce a realizat ca nu incaseaza cine stie ce impozite de pe urma acestei "afaceri", a decis sa declare ilegala inmatricularea unei masini in Bulgaria, daca nu ai domiciliul acolo. Asa ca adio masini cu numere bulgaresti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt chiar in necunostinta de cauza...Eu vorbeam de aceasta stire :

"Parlamentul bulgar va adopta în curand anumite amendamente legale care vor face imposibilă ca o maşină al cărei proprietar are domiciliul într-o altă ţară să continuă să poarte un număr de înmatriculare din Bulgaria.

Noul proprietar al unui autovehicul va fi obligat să-l înmatriculeze la adresa sa de domiciliu în termen de 14 zile după achiziţionare, informează Agerpres.

Dupa două săptămâni de la achiziţionare, vechiul număr de înmatriculare a vehiculului îşi va pierde valabilitatea. În acest fel, nu va mai fi posibil ca vreun roman să-şi cumpere un autoturism din Bulgaria şi sa continue să-l conducă în ţară sa fără să-i schimbe numărul de înmatriculare. "

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

După ce zilele trecute Parlamentul de la Sofia va adopta în "fund"ând câteva amendamente legale care vor face imposibil ca o maşină al cărei proprietar are domiciliul într-o altă ţară să continue să poarte un număr de înmatriculare din Bulgaria, iată că Ministerul de Interne supune dezbaterii publice proiectul Legii pentru modificarea şi completarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.O modificare importantă se referă la cei care conduc pe drumurile publice un vehicul înmatriculat într-un alt stat. Acestea sunt oblicate ca la cererea poliţistului, pe lângă actele cerute să arate şI un document doveditor al titlului cu care vehiculul este deţinut. Potrivit modificărilor proiectului, autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul, reşedinţa ori rezidenţa normală în România, nu pot fi conduse pe drumurile publice decât pentru o perioadă de maximum 90 de zile de la data dobândirii titlului şi nu mai mult de 90 de zile într-un an calendaristic.

18.791 de autoturisme înmatriculate la vecinii noştri!

Schimbările gândite vin ca urmare a numărului mare de maşini înmatriculate în Bulgaria, autoturisme cu care circulă unii dintre şoferii români. Potrivit estimărilor Poliţiei Rutiere, la ora actuală 18.791 de autoturisme sunt înmatriculate la vecinii noştri, şoferii români preferând această opţiune din cauza taxei de poluare extrem de ridicată în România.”Deocamdată, nu facem altceva decât să căutăm soluţii legale pentru limitarea circulaţiei în România a autoturismelor înmatriculate în alte state şi intrate în posesia cetăţenilor români. ŞI nu ne referim aici doar la Bulgaria”, declara pentru Jurnalul Naţional, Lucian Diniţă, şeful Direcţiei Rutiere.

Astfel, la art.35, după alin.(2) se introduce un nou alineat (2¹), cu următorul conţinut: (2¹) Persoanele cu domiciliul ori reşedinţa sau, după caz, rezidenţa normală în România care conduc pe drumurile publice un vehicul înmatriculat într-un alt stat sunt obligate ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze alături de documentele prevăzute la alin.(2) un document doveditor al titlului cu care vehiculul este deţinut. Documentul trebuie să fie însoţit de traducerea în limba română, în original, efectuată de un traducător autorizat a cărui semnătură a fost legalizată.”

O altă modificare: Alin.(4) al art.82 se modifică şi va avea următorul cuprins:

"(4) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul, reşedinţa ori rezidenţa normală în România, nu pot fi conduse pe drumurile publice decât pentru o perioadă de maximum 90 de zile de la data dobândirii titlului şi nu mai mult de 90 de zile într-un an calendaristic.”

La art.82, după alin.(4) se introduc două noi alineate, alin. (4¹) şi (42), cu următorul conţinut:

"(4¹) Odată cu oprirea în trafic a vehiculelor prevăzute la alin.(4) poliţistul rutier verifică existenţa documentelor prevăzute la art.35 alin.(2) şi (2¹). Datele referitoare la autovehicul şi documentul prevăzut la art.35 alin. (2¹) se înscriu în evidenţa autovehiculelor sau remorcilor înmatriculate în alte state, care se ţine de către poliţia rutieră.

(4²) Prin excepţie, dispoziţiile alin.(4) nu se aplică autovehiculelor şi remorcilor:

a) înmatriculate pe numele persoanelor care le conduc în România;

8) cu care se efectuează, în condiţiile legii, transport rutier public de mărfuri sau persoane ori, după caz, transport în regim de închiriere sau serviciu de închiriere;

c) conduse de persoane fizice aflate în raporturi juridice de muncă cu persoanele pe numele cărora sunt înmatriculate acestea;

utilizate în baza unui contract de leasing.”

Art. II. – Prezenta lege intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.

SOLUTIE : firma fantoma in uk ( bg) si contract de leasing

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

E incurcata treaba cu Bulgaria dar din experientza personala va spun ca eu,ca rezident in Italia cu documente, nu pot sa circul cu masina inmatriculata in Romania si pe numele meu,amenda e undeva la 3000 euro iar in unele cazuri se aplica si sechestrul masinii.Asa ca nu am avut incotro si am trecut-o pe bunica.

Aveam impresia că îţi place gramatica...

Te rog mai multă atenţie la scriere, astfel de abateri se sancţionează! Mulţumesc pentru înţelegere.

Ma scuzati va rog dar nu prea am fost in situatia de a scrie atat de gramatical din liceu.Cu putina rabdare ma corectez.Multumesc pentru intelegere.

Şi eu îţi mulţumesc, încă o dată! ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Informatia este la un click distanta ....

Se tot vorbeste despre inmatricularile auto in Bulgaria , pe...REZIDENTA !

Aici http://www.inmatricu...re-pe-rezidenta un intreprinzator explica tot.

Este printre putinii intreprinzatori cinstiti care pun la dispozitie si

http://www.inmatricu...uto-in-bulgaria,

tocmai pentru a stii eventualul client ce are de plata in fiecare an !

Mai ramane de platit asigurarea si revizia tehnica ,valori ce nu sunt afisate nicaieri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veneam duminica dupa amiaza de la Brasov spre Bucuresti si inainte de popasul de la Paralela 45 era organizat un filtru total iar masinile cu nr. de BG erau trase intr-o parcare unde asteptau vreo 20 de masini de politie si vreo 40 de politisti.Impresionanta desfasurare de forte ! Sper sa nu ma fi inselat ,daca a mai trecut cineva pe acolo rog sa confirme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun erau oprite...si ce sa le faca decat sa le controleze actele?Sau in cel mai rau caz starea tehnica a masinii? ???

A fost ceva pe plan national duminica seara,zic eu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

E important... e un început. Chestiunea înmatricularii în Bulgaria e ca şi cum ţi-ai tăia singur craca de sub picioare.

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt pro inmatriculari in Bulgaria , pentru nivelul tarii impozitele sunt aberante . Unde s-a mai pomenit .... astazi gata ordonatnta de urgenta dublam impozitele si gata s-a gasit rezolvarea , iesim din criza ........ din pix si hartie .

Foarte multi romani cu masini care au motoare mari au radiat masina aici si au inmatriculat-o in Bulgaria . Taxa de mediu alta aberatie , sa protejeje parcul auto de cazane , OK , sa se dea o lege pentru masinile mai vechi de 7 - 8 ani , ca nu poate spune nimeni ca o masina premium din 2005 dauneaza "imaginii tarii" mai rau ca un logan nou .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt la a 2-a masina inmatriculata in Bulgaria si sustin cele spuse de Vadim+ eu mor cand vad vechile rabe,autobuze de 30 de ani care polueaza la o plecare de pe loc cat polueaza ale mele intr-un an :cursing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

inteleg inmatricularea pentru a fenta banii.

ce nu inteleg : platim impozite toti , sau nu ?

daca nu platim toti atunci cei care nu platesc cum sint ?

mai destepti ? mai descurcareti ? mai altfel.....?

pentru posteritate : io am cheltuit aproximativ 80.000 de euro anul asta, deci macar 80.000 x 0.24 = 19.200 euro numai tva.

19.000 euro = 827 milioane , lei vechi.

am "ambele" 3 masini inmatriculate in romania.

sa fac si eu cum fac altii de pe forum ? e bine ?

ce sa fac io, sa ma distrag de la plata impozitului ?

am dreptul sa fac si io ce face toata lumea ?

imi cistig banii muncind , nu la stat.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

oamenii care va triseaza, va triseaza, da' bine ! si par oameni buni.

intrebarile mele sint pentru oameni care traiesc. deci nu sint retorice.

daca tu ai masina inmatriculata pe suedia e treaba ta.sa fim corecti pina la cap : cine se descurca , se descurca.

altii, ca amaritii astia de pe forum sint niste neica nimeni, nedisimulati, si ne ajutorati !

tocmai mi s-a luat (de catre heim) avertizarea. nu cred ca e corect. merit mult mai mult timp avertizare. pentru ca spun ce cred.

heim, sper ca esti suficient de puternic sa-mi rezisti !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inmatricularea in Bulgaria e ca bagatul gunoiului sub covor. E acolo, dar nu ma mai deranjeaza vizibil. Problema este STATUL asta. Care ne jumuleste pe toate partile si nu ne ofera nimic in schimb. Trebuie actionat, nu mers pe principiul "pe mine nu (ma) mai afecteaza, nu ma agit". Deocamdata eu am castigat returnarea taxei de prima inmatriculare (1600 de euro). Statul (sau reprezentantii sai) trebuie invins, nu tolerat. Cand vor pune taxa pe aer, o sa mergem sa respiram in Bulgaria?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai cistigat procesul,sau ai bagat banii in buzunar inapoi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am castigat procesul, banii probabil o sa-i vad inapoi cand o iesi Boc la pensie, dar e vorba de un principiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now