BeastmasterSLO

3.Summer Brick Break, Kolpa, Slovenia

120 posts in this topic

Serbia nu mai solicita pasapoarte la intrarea in tara , se face cu cartea de identitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serbia nu mai solicita pasapoarte la intrarea in tara , se face cu cartea de identitate.

Asa au zis si anul trecut si m-au intors de la vama.Asta dupa ce in prealabil am sunat la ambasada si au confirmat ca nu este nevoie de pasaport.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate intereseaza pe cineva:

CROATIA

  • Circulaţia auto:
Folosirea fazei scurte este obligatorie şi pe timp de zi.

Gradul de alcoolemie admis la volan este de 0 g/l. Conducerea sub influenţa alcoolului atrage plata unei amenzi şi retragerea permisului de conducere.

  • Limitele de viteză sunt:
    • Viteza legală maximă este de 50 km/h în localităţi;
    • 80 km/h în afara localităţilor;
    • 130 km/h pe autostrăzi;

    [*]Centura de siguranţă:

Folosirea centurii de siguranţă este obligatorie.

  • Aparatele anti-radar şi de detectare a radarului
Pe teritoriul Croaţiei este interzisă utilizarea atât a detectoarelor de radar, cât şi a aparatelor antiradar. În caz contrar, conducătorul auto este sancţionat cu o amendă în valoare de 2 000 kune (aproximativ 300 euro), iar aparatul antiradar sau detectorul de radar este confiscat.

===================

Ungaria


Sistemul medical
Asigurarea medicală a turistilor care tranziteaza tara este obligatorie în Ungaria.

  • Circulaţia auto

Pe drumurile publice,în afara localităţilor este obligatorie folosirea fazei de întâlnire.

Taxa de autostradă se plăteşte pentru toate autostrăzile M0, M1, M3, M5, M6 şi M7 – prin achiziţionarea înaintea intrării pe autostradă de la orice staţie de benzină a vinietei pentru categoria de vehicul şi perioada corespunzătoare.

S-au marit amenzile pentru nepurtarea centurii de siguranţă, depăşirea vitezei legale, trecerea pe culoarea roşie a semaforului şi conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice. Politia poate impune achitarea pe loc a amenzii. Valoarea acestora fiind cuprinsa intre 10.000 şi 300.000 HUF.

Autovehiculul poate fi reţinut fără alta hotărâre scrisa până la momentul efectuării plăţii amenzii aplicate.

Inspectoratul General al Poliţiei din Republica Ungară (ORFK) a decis efectuarea unor controale rutiere sporite pe frontiera externă a zonei Schengen, în zona de graniţă, pe autostrăzi, în zonele de la intrarea/ieşirea din capitală precum şi pe autostrada M0.

=====================

SERBIA

Taxa de drum pentru autostrăzi este de cca. 7 euro/100 km şi se plăteşte în funcţie de distanţa parcursă.

Circulaţia auto

Cartea verde este obligatorie. Asiguraţi-vă că acest document este valabil pentru întreg teritoriul Serbiei.

Se aplică prioritate de dreaptă la intersecţii, iar la sensurile giratorii prioritate de stânga.

Informaţii :

  • Limitarea vitezei de deplasare în localităţi de la 60 la 50 de km/h;
  • Interzicerea deţinerii şi utilizării de dispozitive de tip antiradar;
  • Introducerea obligaţiei de deţinere a vestelor reflectorizante în dotarea autoturismului;
  • O altă reglementare nou introdusă o reprezintă răspunderea contravenţională a conducătorului auto pe baza înregistrărilor video, fără a fi oprit de către agenţii de circulaţie. Astfel, a fost introdus în sistemul juridic responsabilitatea obiectivă a posesorilor de autovehicule. În cazul în care se înregistrează comiterea unei contravenţii prin înregistrare video (nerespectarea vitezei legale, trecerea pe roşu, parcare nereglementară, etc.) şi nu este posibilă stabilirea identităţii conducătorului auto, s-a introdus responsabilitatea posesorului autovehiculului;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cartea verde se rezolva dar.. cum se face cu asigurarea medicala ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

o faci in vama la suprapret sau la orice firma de asigurare p la noi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU stiu la ce pret se gaseste la noi,dar in vama costa 30 ron / 28 zile(cea mai ieftina);D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am facut prin cei de la rca-ieftin.ro la GroupAma, 2 persoane / 3 zile, 6RON/persoana, livrata la nas ;D ;D ;D

Cred ca nu se poate sa fiu mai kitra de-atat... nu ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Important e sa ai ceva, un act acolo - pentru vreun control... Oricum, asigurarile pentru strainatate incheiate in romanica, nu sint chiar asigurari - daca mergi la doctor acolo, trebuie sa platesti din buzunar, apoi in tara, cind te intorci "asigurarea" iti ramburseaza suma, dar astepti chiar si un an niste bani de la ei...

Mai nasol e cu prognoza meteo, sper sa aveti corturi si folie care sa reziste la ploaie... 3-4 iunie ploua acolo. Insa asa scria si anul trecut la prognoza si a fost foarte ok timpul, o noapte a plouat putin.

:toothy2:.

V-ati hotarit - care mergeti pe la Drobeta si care pe la Arad ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cu VLP si cine mai doreste mergem prin Ungaria,pe la Pecs..deci nu ajungem la Budapesta...intre Mako si Szeged o facem cote prin partea de jos a Ungariei,zburam la altitudine joasa sa nu ne depisteze radarele inamice si lovim direct la granita cu Slovenia...according Michelin guide e si cel mai scurt drum (Asta special pt Kitra..:)..si e prin Ungaria,nu ne atingem de Serbia,pamant prieten si vecin de nadejde..:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super Tomy , si eu tot pe la Pecs am facut traseul doar ca , as dori sa cobor si prin Zagreb cateva ore ....ce zici ?

Noi plecam joi (eu pe la ora 8 AM -kitrosu pe la ora 11AM ne intalnim in Pitesti sau Sibiu )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cineva din cei care au mai fost care si-au notat coordonatele GPS ?

@beastmaster do you have the GPS coordonates from the camping area ?

I just emailed the camp, will post as soon as i get them...

& beastmaster , you got the coordinates?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu plec tot joi cu noaptea-n cap, pe la 10-11 ;) .

As fi luat-o prin Serbia ca apar autostrazi pe harta dar am o jena si s-ar putea sa merg tot pe la Unguri.

Am mai fost acum cativa ani pe acolo si era drumul varza, poate l-or fi reparat.

Vedem si "keep in touch", roaming este asa ca discutam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

care ajungi pe la deva?

daca ma lasa sefu vin si eu :unsure::rolleyes:;D

inca nu i-am cerut permisiunea :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

De platit in Slovenia cu ce platim ? Euro ? Sa stim ce natie de bani sa avem la noi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plecam joi pe la 11-12 dupa ce termina Matrixxxul programul..deci, Maurice, putem face caravana...

@Feraru..daca mergi te iau eu din Deva,oricum cred ca voi trece si prin Ploiesti sa il iau pe Iulirx...

@Alex...Euroi multi,Slovenia e in zona euro de cand eram noi mici..la 2000 euro salariul mediu pe economie cred ca isi permit..:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam mult tommy ! Ideea e sa stiu cam cati Euroi sa schimb si sa-mi iau la mine, daca mai las bani pe card si sa platesc cu el, daca-mi iau berea de-acasa sau o luam de-acolo dintr-un supermarket... chestii de genul asta. Esentialele le luam de-acasa, dar o carne, o apa, un suc tigari.... Deci sa inteleg ca e tara destul de scumpa ca preturi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei care doresc sa alimenteze:

Benzina

Diesel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg prin Serbia la dus si prin Ungaria la intors - poate. E plictiseala pe la unguri, o campie si-atit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice, putem face caravana...

Eu plec dimineata, glumeam cu noaptea-n cap in ideea ca nu pot pleca mai devreme.

Eu sunt cu rulota asa ca aveti sanse sa ma prindeti, daca nu va ocup loc de cort la umbra mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Maurice, poate ne "lipim" si noi de rulota ta sa mergem la aspiratie, ca presupun ca mai tare de 110-120km/h nu ii "dai" pe autostrada, nu ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba... voi chiar ma enervati !! angry.gif

Asta-i si ideea ....eu nu stiu cum de nu te sui in avion si sa ne dai o lectie :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ce sa mai zic ? As fi mers cu cea mai mare placere, dar trebuie sa fac multe la sfarsitul saptamanii, mai ales ca nu am rezolvat problema de o am la masina !

Ps: sa faceti poze, multe poze ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now