BeastmasterSLO

3.Summer Brick Break, Kolpa, Slovenia

120 posts in this topic

:D

"cum facem traseul, pe unde, cind, cine....?"...

Eu nu pot pleca decit...joi noapte dupa programul de la restaurant. Cant pina la 00.30 apoi sar in masina (pregatita cu tot ce trebuie) si drum intins. Popas pentru mici - Dealu`Negru, alimentare in Arad... Dupa calculul meu, vineri pe la 14.00-15.00 intind cortul in campingul Vinica/Kolpa. Traseu : Buc-Pitesti - Drobeta - Belgrad - Zagreb (centura) - Bosiljevo- Bosanci - Vinica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea' Matrix , fara suparare dar nu pot avea rabdare pana la ora aceea . Am sa plec joi cand ma trezesc , si voi merge linistit (prea linistit pt. unii ;D) .

Ma voi opri pe traseu sa mai vad una alta si cred ca vei avea sansa sa ma ajungi din urma .

Mai sunt doritori, pt plecarea de joi in prima parte a zilei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ar trebui sa plec tot joi, pe la 10. Am 2 nebuloase care trebuiesc rezolvate:

Fica-mea nu mai vrea sa mearga ca are excursie cu scoala de sfarsit de an la Bran de 2 zile :angry:

Pe 1 iunie am programare la doftor pt control, daca nu ma opereaza merg (cu sau fara aia mica).

Vedem, cum o fi norocul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx, cu ce masina pleci ? Ai curaj sa mergi cu a ta pina acolo, dupa reparatia facuta ? Esti absolut sigur ca socul a fost resimtit DOAR de partea exterioara a masinii ? Eu m-as mai gindi, insa tu stii mai bine ce s-a intimplat si cum s-a rezolvat. Un fier lovit se mai vopseste, se mai schimba un far...sper sa nu ai alte probleme ascunse pe care sa le descoperi pe drum. Sa nu spui ca nu ti-am zis. Probeaz-o vreo 100 de km pe aici, forjeaz-o, tot tacimul si vezi cum se comporta, tinuta de drum, etc.

Eu nu pot pleca mai devreme, oricum mie imi place mai mult sa merg noaptea prin romanica. Asa ca cei ce vor sa plece joi dimineata le urez DRUM BUN ! Insa veti ajunge prea devreme acolo (joi-spre vineri noaptea...) si nu veti gasi pe nimeni, ei incep sa se stringa abia vineri dupa-amiaza. Mai bine zaboviti pe parcurs, mai vizitati cite ceva, mai mincati printr-un oras, etc. Cum doriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca in extra-sezon pentru Serbia va trebuie pasaport ! Aviz amatorilor !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pana la urma trebuie sau nu trebuie pasaport .??

@ Matrix asta am de gand sa fac , pana atunci sa merg cu ea cat mai mult sa vad daca tine sau nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pana la urma trebuie sau nu trebuie pasaport .??

Ia-l cu tine pentru orice eventualitate, tizule ! Eu il port si pana la Ruse. De-aia e facut pasaportul, ca sa-l iei cu tine in strainatate.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu va sfatuiesc sa aveti pasaport...anul trecut pe Vlp nu l-au lasat sa intre in Serbia si nu cred ca s-a schimbat ceva.... iar la intrare (frontiera) in Slovenia, l-a dat jos din masina si i-au controlat-o ca pe a unui posibil infractor...nu am mai vazut demult asa ceva...deci pasaportul e bine sa-l ai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu astept sa vad daca tine masina lui Danyx sau nu. In functie de asta merg sau nu cu masina mea.

Pasaport am :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul trecut am ajuns in Slovenia fara nici o problema. Cu buletinul. E adevarat ca nu am avut de trecut prin Serbia.

Mai greu a fost la intoarcere cand in vama de langa camping am fost tras pe dreapta pentru verificat bagaje. Acelasi lucru cand am intrat in Ungaria.

La vamesi solveni le-am spus din start ca armele si drogurile sunt lipite sub masina ;D ;D . Au ras. Am vrut sa-i "mituim" cu o bere romaneasca. N-au vrut. Nici o problema am baut-o noi cand am ajuns acasa.

Cu un mic ocol pentru doritori se poate vedea si asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@badgogo

Tu pe ce traseu mergi? Eu (inca sper ca vin) o sa plec cel mai probabil din Satu Mare. Fiind in zona, poate ne "incolonam"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@badgogo

Tu pe ce traseu mergi? Eu (inca sper ca vin) o sa plec cel mai probabil din Satu Mare. Fiind in zona, poate ne "incolonam"...

Dupa planul meu o sa plec joi dimineata. Traseu Moisei-Satu Mare-Oradea-Arad (cazare).

Vineri dimineata o sa ies pe la Nadlag-Budapesta etc etc... pe unde ma duce navigatorul. ;D

Poate stabilim sa ne intalnim undeva pe traseu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara !

Pe langa steag luati memorii/casete pentru a inregistra cat mai multe de acolo, caci postandu-le la intoarcere cu siguranta veti starnii interesul pentru Nationala 2011!

Inregistrarile vor ajuta si la organizarea celei mai bune intalniri din cate au fost pana acum,Nenea Feraru stie la ce ma refer .

In ceea ce priveste venirea mea la acest eveniment , multi stiu ca regret imposibilitatea participarii.

BUGA, Alin BUGA

Share this post


Link to post
Share on other sites

"cu siguranta veti starni interesul pentru Nationala 2011!"...

Eu, de 2 ani particip acolo si...nu am stirnit nici un interes 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cineva din cei care au mai fost care si-au notat coordonatele GPS ?

@beastmaster do you have the GPS coordonates from the camping area ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi da:

Latitudine 45 27'38" N

Longitudine 15 15'16" E

Share this post


Link to post
Share on other sites

"cu siguranta veti starni interesul pentru Nationala 2011!"...

Eu, de 2 ani particip acolo si...nu am stirnit nici un interes 8)

Matrixxx , cred ca ar trebuii mai multe postate , atat povesti si impresii , cat si imagini si filmulete de acolo, pentru a fi un exemplu de organizare si mediatizare a Intalnirilor Nationale.

Cati dintre membrii acestui forum stiu ce se intampla la o intalnire Nationala sau ...Internationala ?

....... cred ca sunt putini .

BUGA , Alin BUGA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu parere de rau va trebui sa va anunt ca eu nu mai pot veni... Din pacate nu-mi permit finantele sa arunc 12-15 milioane pe benzina pentru 3 zile, cu Smart-ul nu vreau sa vin ca n-am chef de mistocareala, si din pacate nici cu altcineva nu ma pot "cupla" pentru ca nu o ia nimeni prin Ungaria. Pentru mine nu ar fi fost o problema ca am pasaport, dar prietena mea nu are si nu putem intra in Serbia.

Acestea fiind spuse va doresc sa va simtiti cat se poate de bine si cei care mergeti, sa duceti cu mandrie numele si steagul acolo !!!

Drumuri bune colegii ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu parere de rau va trebui sa va anunt ca eu nu mai pot veni... Din pacate nu-mi permit finantele sa arunc 12-15 milioane pe benzina pentru 3 zile, cu Smart-ul nu vreau sa vin ca n-am chef de mistocareala, si din pacate nici cu altcineva nu ma pot "cupla" pentru ca nu o ia nimeni prin Ungaria. Pentru mine nu ar fi fost o problema ca am pasaport, dar prietena mea nu are si nu putem intra in Serbia.

Acestea fiind spuse va doresc sa va simtiti cat se poate de bine si cei care mergeti, sa duceti cu mandrie numele si steagul acolo !!!

Drumuri bune colegii ;)

Maestre , un pasaport se elibereaza in 2(doua) ore platind o taxa de urgenta de cca.100 Ron , la sediul din N. Iorga !

BUGA , Alin BUGA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu dragule, dar nah, pe langa aia 100RON mai e si taxa propriu-zisa de 370-400RON. Asta duce la un total de 500RON, care total e valabil doar UN AN in loc de 5... iar de aia 500RON ocolesc prin Ungaria de 3 ori, ca e diferenta de 100km... Multumesc de detalii oricum :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now