DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Da, B28F / 2849 cm3

mi ar place sa ma dau cu un benzinar de asta :blink:

cai adevarati din alea vechi :excl:

poate norocul iti mai surade inca o data(un 262 am si la avatar mi se pare din california ;ce ini plac; era intrun film cu Luc B 'nu mai tin minte titlul' de 4 ori m-am uitat la film sa vad frumusetea neagra care ;spre supararea mea; era ciuruit de gloante )

dar pana atunci ma dau cu 244 :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am facut un nou control de rampa, ca sa ma lamuresc mai bine. Am un arc rupt pe spate, amortizoare punte fata un pic "plânse" si ceva umezeala pe la caseta de directie. Lichidul din rezervor e la maxim, deci ramane sa mai urmaresc fenomenul.

De saptamana urmatoare ma agit ( comanda, plata, montaj ) sa schimb ce e de schimbat. Totul original, caci asa mi-am promis, ca voi pastra masina originala 100 %. Aah si trebuie sa schimb distributia :angry:, caci am "implinit" 80.000 de km., iar in august se fac 8 ani de viata pe sosele.

Eeee... acu' să te ţii...! După ce treci de aceste cheltuieli, încearcă să-ţi imaginezi cum e să se tot repete la câte-o lună-două, cam un an...

Te rog insistent, întru spiritu' lu' Volvo, să postezi aici cât au costat piesele! Te rog şi-ţi mulţumesc anticipat! ;D

Legat de ce i-am făcut azi maşinii: nimic... dar i-am cumpărat, vineri, bancheta spate (stânga) cu "booster" pentru ăla micu' (PN 9191722). Piele neagră, exact ca restul tapiţeriei, parcă aşa s-ar fi născut (mă rog... pentru unii, parcă cel care a asamblat-o din bucăţi aşa a făcut-o)...

Mulţumiri, Sandro, să trăieşti! ;D

Era să uit: tot vineri, , ca pe-o curvă...

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am scos masina la vanzare, dar din februarie ! Stiu ca pretul cerut este mare, dar este mult mai mic decat am dat pe masina si ce am mai bagat in ea :) si nu ma grabesc sa o dau, daca o fera cineva 15000-15300 € poate o marit ;D;D;D

http://www.auto.ro/volvo-xc_90/811360.html

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am scos masina la vanzare, dar din februarie ! Stiu ca pretul cerut este mare, dar este mult mai mic decat am dat pe masina si ce am mai bagat in ea :) si nu ma grabesc sa o dau, daca o fera cineva 15000-15300 € poate o marit ;D;D;D

http://www.auto.ro/v..._90/811360.html

Nu cumva ai greşit anul şi clasa de poluare, în anunţ? ;D

Tu nu fumezi?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai conteaza? Anu este 2003, luna octombrie sau noiembrie, cred ! Clasa de poluare este Euro 3, dar nu cred ca o va cumpara cineva si sa o inscrie in alta tara, poate doar Bulgaria :)

Nu cumva ai greşit anul şi clasa de poluare, în anunţ? ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai conteaza? Anu este 2003, luna octombrie sau noiembrie, cred ! Clasa de poluare este Euro 3, dar nu cred ca o va cumpara cineva si sa o inscrie in alta tara, poate doar Bulgaria :)

Cum să nu conteze?! Ai minţit în anunţ. Tocmai pentru că nu crezi că are importanţă ce euro e, de ce a trebuit să spui că e euro 4?!

Dar anul? Nici ăla nu contează?

Dar de fumat, nu fumezi în maşină?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei doi proprietari anteriori erau nefumatori, ca si mine ! Nu sant fumator ! Nu fumez ! Nu-mi place ! Nu vad rostul fumatului !

;D;D;D

Cum să nu conteze?! Ai minţit în anunţ. Tocmai pentru că nu crezi că are importanţă ce euro e, de ce a trebuit să spui că e euro 4?!

Dar anul? Nici ăla nu contează?

Dar de fumat, nu fumezi în maşină?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic: Andu vinzi masina?!! :blink: Ce vrei sa iti iei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea vreau sa o dau, de aici reiese si pretul cerut ! Daca ofera cineva, tot un xc 90 vreau, din 2006 in sus si poate cu manuala ;D;D;D

offtopic: Andu vinzi masina?!! :blink: Ce vrei sa iti iei?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeee... acu' să te ţii...! După ce treci de aceste cheltuieli, încearcă să-ţi imaginezi cum e să se tot repete la câte-o lună-două, cam un an...

Te rog insistent, întru spiritu' lu' Volvo, să postezi aici cât au costat piesele! Te rog şi-ţi mulţumesc anticipat! ;D

Asa voi face, draga Heim. In principiu, am decis sa explorez mai multe variante de lucru. Din capul locului, este exclus sa fac ceva la masina in afara unui service auto, caci am nevoie de factura, masina fiind pe firma, iar daca platesc din salariul meu, atunci ma costa cu circa 85 % in plus. Am de ales intre service-urile autorizate Volvo si cele generaliste. Acum strang oferte, pun in balanta, etc. Cred ca voi merge pe o varianta duala. Tot ce tine de motor ( distributie, aprindere etc ) si elemente de siguranta, voi face la Volvo service, altele mai simple ( gen, ulei, filtre, placute de frana ), la service generalist, daca e diferenta mare de pret. Pentru 5-10 % castig, nu ma complic, caci nu merita.

In ce priveste piesele de schimb, voi merge pe originale :rolleyes: , cu toata cheltuiala ce implica aceasta decizie. Sper sa merite, adica, in final, sa ma tina mai mult decat alte marci. Voi "marca" pe topicul specializat, tot ce cheltuiesc.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am facut ITP-ul si a trecut cu brio !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am facut ITP-ul si a trecut cu brio !

Si nu zici si cata spaga ai dat ca sa treci cu brio?grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am dat nimic ! Prima data la telefon mi-au spus ca ma costa 120 lei, cand au auzit ca este jeep si este 4x4, cica 140 lei ! Totul a fost in regula, nu am avut probleme, chiar nimic, si taxa la sfarsit a fost de 120 lei ! Am lasat inginerului 20 lei si unui baiat 8 sau 9 lei, atat mai aveam marunt ;D;D;D

Si nu zici si cata spaga ai dat ca sa treci cu brio?grin.gif

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce trebuie sa lasam ceva????? :((((

de fiecare data am lasat ceva... uffff :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am lasat de o bere, suc, sau ce vor ei sa bea ! Au fost super oamenii si din cauza asta le-am dat !

Dar de ce trebuie sa lasam ceva????? :((((

de fiecare data am lasat ceva... uffff :(

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am schimbat azi la a mea antigelul, iar la volvo-ul lui @ wh1sp3r i-am spalat sita de la pompa de motorina din rezervor ca era plina de mormoloci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat masina ..era cam prafuita :D

post-229-0-29428000-1306592396_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 2-3 zile i-am rectificat din nou discurile pe fata deoarece erau foarte ovalizate in urma drumului pe autobanda in germanica.(franari de la 200 km/h la...130-140 km/h deoarece sareau ghertoii de pe prima banda in fata mea). Costul s-a ridicat la suma de 120 ron si sunt tare multumit. A iesit o treaba de nota 10.

post-621-0-97455500-1306609318_thumb.jpg

post-621-0-49172800-1306609336_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

"deoarece sareau ghertoii de pe prima banda in fata mea"

urat mod de a te exprima.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci cand vezi o masina venind cu 180-200 km/h sa sari in fata ei cu 120-130 km/h e pura inconstienta. Din punctul asta de vedere se circula mult mai bine la noi in tara. De ce ti se pare asa urat cuvantul "ghertoi"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ei asta este o regula de bun simt si tot ei sunt inaintea noastra cu vreo suta de ani.

Cred ca mi se pare mult prea mult sa ii jignim in felul asta..... de fapt nici nu cred ca ar trebui sa ridicam privirea in fata lor.

Acei "ghertoi" cum le spui tu, stau cuminti in spatele tau pana iti termini parcarea sau intoarcerea.

Tot acei "ghertoi" daca gresesti banda intr-o intersectie, te las fara sa te injure sau sa claxonezi sa tai toate benzile si sa te duci unde vrei tu si asta vazand ca esti cu numar din strainatate.....

Tot ei au nelimita de viteza pe autostrada, tot la ei nu platesti taxe cand mergi pe drumurile lor si tot ei sunt toleranti cu strainii... mi se pare prea mult sa ii faci "ghertoi" asta sa fiu indulgent cu tine.

Ai dreptate, se circula mult mai bine la noi, cred ca e o gluma asta. Noi mergem cu "120" km/h si prin cartierele unde stam si pe unde umbla copii nostri printre masini........ Se circula bine sau suntem noi inconstienti?

Deja suntem offtopic.

Imi cer scuze dar hai sa invatam de la ei... Nu au ajuns la nivelul asta dupa un razboi mondial care i-a facut praf (si-au meritat-o) daca nu ar fi fost cu bun simt si responsabili chiar si cu o lege aspra in spate.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot offtopic: In Viena daca dai semnal sa te bagi intre 2 masini ala din spate accelereaza si nu te lasa sa te bagi. Asta mi s-a intamplat de multe ori. In Budapesta si la nemti intradevar...te lasa sa te bagi, cand gresesti sunt civilizati. De Viena mi s-a facut "sila" din cauza traficului.

ps: Imi pare rau dar a te arunca cu 130 km/h in fata unei masini care ruleaza cu circa 180-200 km/h este pura nebunie. La noi mai rar asa ceva. Cei care se aurncau erau marea majoritate austrieci.

Am toata stima pentru unguri si nemti in ceea ce priveste circulatia pe drumurile publice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now