DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Mi-au venit fetele scaunelor din fata (doar sezutul !!). Am sa incerc insa sa le reconditionez si pe cele vechi, cele cu alcantara iar cele originale S70 cred ca vor pleca in curand spre Matrixxx.

Deci, se pare ca husele inca se mai produc. In Belgia, acolo unde le-a cautat si Matrixxx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe 244 am montat camera pt march arriere :blink:

pe care l-am luat in ianuarie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi am pus huse noi la scaune si bancheta facute la comanda 100% asemanatoare cu tapiteria masini.arata super,au facut treaba foarte buna baieti de la atelier ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am reusit sa stric un far ???

post-312-0-10817500-1304355006_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de far si semnal care sant sparte , pe masina nu se vad urme, ca si cum le-ai scos, i-ai dat cuiva in cap cu ele ( se observa o roseala spalacita, gen sange ) si le-ai pus inapoi :)

Ieri am reusit sa stric un far ???

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de far si semnal care sant sparte , pe masina nu se vad urme, ca si cum le-ai scos, i-ai dat cuiva in cap cu ele ( se observa o roseala spalacita, gen sange ) si le-ai pus inapoi :)

Nu ,nu nu e vorba de asta.

Am "prins" o caprioara ..(pe Reghin,intre Brancovenesti si Valenii de Mures)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bateria ai cumparat-o de la volvo-sua? Cat a costat ? Banuiesc ca este o mica-mare diferenta de pret fata de volvo-romania ! Si foarte utile bornele ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo of Dallas 120$ din care au scazut 18$ pe bateria mea veche. A mea a murit in cele 2 saptamani cat am fost in Romania. Masina a fost in garaj fara nici un consumator, nici macar incuiata/alarma pusa.

Bornele le-am cumparat din Germania, sunt practice dar s-au spart capacele de plastic care le acopereau si acum sunt urate.

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi Dragos ce influenta nefasta poate avea Romania tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai incercat sa-i dai curent? Dar sa o scoti si sa o pui pe redresor? Poate mai avea o sansa !

Volvo of Dallas 120$ din care au scazut 18$ pe bateria mea veche. A mea a murit in cele 2 saptamani cat am fost in Romania. Masina a fost in garaj fara nici un consumator, nici macar incuiata/alarma pusa.

Bornele le-am cumparat din Germania, sunt practice dar s-au spart capacele de plastic care le acopereau si acum sunt urate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce repede ai schimbat-o :P .... oricum in afara de performanta , arata foarte bine motorul cu o baterie VOLVO OEM :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, mai ales pentru Osama !!!! biggrin.gif (vorbesc unii !!!!)

Andu, cand m-am urcat in ea si am vrut sa dau la cheie era total moarta, ca si cum terminalele erau in aer !!! N-am incercat s-o resuscitez. Bateria a venit cu masina in urma cu 7 ani si nici atunci nu parea deloc a fi noua !!! Am considerat ca este mai bine s-o schimb cu una noua ca sa nu am surprize.

Vadim, iti dau dreptate, arata mai bine cu VOLVO pe baterie, iar de schimbat trebuia schimbata caci incep munca si este masina mea de zi cu zi.

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragos, sa notezi in carnetel data achizitionarii si numarul de km, sa vedem cat duce :D

Bogdane, nu ne dai si noua , astia mai nepriceputi, detalii despre materialele folosite si cum ai procedat la interiorul masinii lui Claudiu ? ;D;D;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, nu ne dai si noua , astia mai nepriceputi, detalii despre materialele folosite si cum ai procedat la interiorul masinii lui Claudiu ? ;D;D;D

Despre materiale(leduri in cazul de fata nu pot sa-ti spun eu prea multe)dar cat despre procedura,te cam ia durerea de cap :slap: :slap: .,nu vrei sa stii,si sa asisti ,cel mai elegant e sa-i lasi masina si sa vii cand iti spune el ca este gata.

Numai un om cu rabdare de fier si mai ales cu pricepere maxima,poate sa-ti faca asa ceva,iar acel om este BogdanG :occasion14: .

Edited by claudiu2525
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu, cand m-am urcat in ea si am vrut sa dau la cheie era total moarta, ca si cum terminalele erau in aer !!! N-am incercat s-o resuscitez. Bateria a venit cu masina in urma cu 7 ani si nici atunci nu parea deloc a fi noua !!! Am considerat ca este mai bine s-o schimb cu una noua ca sa nu am surprize.

Exact asa facea si masina sotiei. Am schimbat bateria de pomana caci problema era in alta parte, ceva bobina de pe la electro-motor. De cand am schimbat piesa respectiva, in iarna, nici o problema indiferent de temperatura (-10). Mentionez ca a ei este un diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am facut plinul.... :blink: 380 de lei

Glumeam

I-am luat cauciuce noi Michelin Primacy HP.

Mai trebuie sa le si pun pe masina si n-am timp :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am facut autentificarea la RAR. Sper sa reusesc s-o si inmatriculez peste cateva zile. Deja ma dor ficatii... de la impozitul anual pe care va trebui sa-l platesc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi eu am făcut ceva (adică, nu eu, mecanicul... şi nu mie, ci maşinii mele... ;D ): am schimbat capul de bară pe dreapta. A pus OEM (tot OEM şi era, după spusele celor de la service).

M-a costat (constatarea + piesa + manopera + reglajul direcţiei) 540 RON...

Acuma nu mai suna nimic? (in afara de muzica celor 5 cilindri turbati?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O gramada de bani ! Trebuia neaparat OEM ? Cred ca ai dat cam mult ! Si nu este bine sa-l schimbi doar la o roata, ci la ambele ! Odata iei o groapa cu o roata, odata cu cealalta ! Geometria mi-am facut-o cu 70-75 lei la Renault, la 4x4 sau jeepuri este in jur de 90 lei ! Uite un link cu capete de bara si preturi pt. ele, la auto am selectat informativ !

http://www.autokarma.ro/Produse.aspx?TipautoId=24392&GrupaId=8&Subgrupanume=Cap%20de%20bara&

Şi eu am făcut ceva (adică, nu eu, mecanicul... şi nu mie, ci maşinii mele... ;D ): am schimbat capul de bară pe dreapta. A pus OEM (tot OEM şi era, după spusele celor de la service).

M-a costat (constatarea + piesa + manopera + reglajul direcţiei) 540 RON...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Am scapat ceva benzina in rezervor si a trebuit sa fac si eu plinul. M-au chelit de bani.

Dar las ca de acuma, nu ma mai vad ei vreo 900km. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei...se intampla si la case mari chestii d'astea :lol: ?

...Am scapat ceva benzina in rezervor si a trebuit sa fac si eu plinul. M-au chelit de bani.

Dar las ca de acuma, nu ma mai vad ei vreo 900km. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am facur ITP-ul si a iesit fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei...se intampla si la case mari chestii d'astea :lol: ?

Un coleg a bagat in Yaris motorina in loc de benzina si a zis ca nu mai avea benzina deloc in rezervor... eu doar m-am lacomit la "motorina" scoasa din rezervorul lui, care s-a dovedit a fi mai mult benzina. :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am instalat scaune "noi" !! Fericire mare !!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now