DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Adi eu am trecut de la ABS la ABS + TRACS , dar a trebuit sa schimb pompa , calculator si solenoizi .

BTCS este un fel de TRACS ? :D

TRACS, e :D

Asa scrie pe modul, BTCS. :P

Am citit undeva ca ar merge upgrade-ul prin simpla schimbare a calculatorului si din lipsa de ocupatie, voiam sa testez afirmatia.

Puncte negative la vreun aspect de cand ai pus TRACS?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am facut plinul si am facut un tur de vreo 15 km.........asta dupa fix 1 AN de cand sta in garaj !!!

Edited by DANY

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri am pus kit de ambreaj

LUK la 244 +cablu de ambreaj ATE

+spalat motor si exterior ;interior :rolleyes: :rolleyes:

;D

la v40

2 subwoofere de 10 " clarion +2 amplificatoare tot clarion+ condensator de 1,6 f

+cabluri (cu siguranta)

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi i-am sters scaunele in zona in care au imitatie de piele alcantra. (la rs, insa poate sint si volvo cu alcantra)

am folosit doar apa calduta (burete foarte bine stors) si o cirpa de bumbac uscata.

iese tot ! si nu ramin urme.

am scos : pete de cafea (vechi de 1 saptamina), saliva de ciine, urmele labutelor , si niste pete albe (dracu' stie de la ce erau) .

petele albe le-am scos cu putin alcool medicinal, clatit cu buretele cu apa, uscat cu cirpa uscata.

ca idee : respectati ce zice producatorul, adica : nu folositi decit apa chioara (eventual putin calduta) in cantitati foarte, foarte mici, NU frecati tare (mai bine mai dai inca o data sau de 2 ori usor), uscati imediat dupa stergere.

numai in caz ca nu iese cu apa folositi alcool, si acesta f.f.f. putin , urmat de clatit cu apa si uscare.

ps periuta de dinti e prea aspra pentru alcantra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am schimbat filtrele si uleiul plus geometria facuta :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 2 zile am curatat tapiteria (cu leader cleaner, firma casite-foarte buna solutia)dupa care am dat-o cu un ulei de intretinere tot de la casite. Apoi am sters tot interiorul cu o solutie antistatica...a iesit brici. Ieri am montat noile jante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa tina cablul pana m-oi insura ca l-am pus cu pretul sangelui meu :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am schimbat tampoanele de suprasarcina la amortizoarele spate (ce-or fi s-alea...). I-am pus jante de aliaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt tampoanele care prind amortizorul de caroserie,in portbagaj.Ce jante ai pus?Poze,poze!cool.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am curatat la MiniD5 interiorul , gen spalat scaune , banchete , mocheta , dat cu silicon industrial tot ce inseamna plastic... zici ca e noua 8)

Scaunele s-au uscat deja :D

Ahhh ca uitam , la Volvo i-am dat bordul jos acum cateva zile sa pot indrepta balamaua de la usa siiii sa dau aeroterma jos sa curat radiatorele si plasticele .... cu ocazia asta fac tot bordul bucati si ii bag la imbinari scotch cu "puff" ( ce dragu suna :D:lol: ) ca la gropi aveam niste greieri pe acolo .

Siiii inca ceva , cu ajutorul lui @DragosGD caruia ii multumesc inca odata pt ajutorul acordat , i-am pus , sau o sa-i pun ca momentan n am unde :lol: radio/Casette/CD SC816 cu Dolby Surround 8) si releu pt averizare centura de siguranta care pe langa luminile de la plafoniera te avertizeaza si sonor :X

Inca putin si este Fulll Option :lol: , mai am de pus tot interiorul de piele + incalzire in scaune si bancheta si este maxim :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Siiii inca ceva , cu ajutorul lui @DragosGD caruia ii multumesc inca odata pt ajutorul acordat , i-am pus , sau o sa-i pun ca momentan n am unde :lol: radio/Casette/CD SC816 cu Dolby Surround 8) si releu pt averizare centura de siguranta care pe langa luminile de la plafoniera te avertizeaza si sonor :X

Inca putin si este Fulll Option :lol: , mai am de pus tot interiorul de piele + incalzire in scaune si bancheta si este maxim :D

Mi-am gasit si eu o statie Fischer, de Merc, deocamdata... pana mai sap dupa una originala.

Daca iti arat o brosura cu ce inseamna un 850 full, cred ca te-ai mai gandi un pic. :P

Nu vrei un ceas de parking heater? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am gasit si eu o statie Fischer, de Merc, deocamdata... pana mai sap dupa una originala.

Daca iti arat o brosura cu ce inseamna un 850 full, cred ca te-ai mai gandi un pic. :P

Nu vrei un ceas de parking heater? :D

Hmmmmm am brosurile :D am si mapa originala cu owners handbook si ce o mai fi pe acolo :lol:

Chiar am unele optiuni extra de la modele de state :D

Avem asa :

- Trapa electrica de sticla

- ABS + TRACS

- Sistem audio Premium cu Dolby

- Trip computer

- Spalator faruri

- Trim bord + consola centrala de Rose wood

si ce-o mai fi pe acolo ca le am uitat :lol:

App cred ca mi-ar trebuii si mie un amplificator OEM

Sincer as lua timerul ala , dar de unde iau instalatia ? gen pompa , centrala , si ce o mai fi pe acolo ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Sincer as lua timerul ala , dar de unde iau instalatia ? gen pompa , centrala , si ce o mai fi pe acolo ? :D

Centrala originala pe benzina... nu stiu unde gasim. Daca vrei din alea dreptunghiulare de la webasto, s-ar gasi ceva.

...Telefon ar fi fain sa gasim pe undeva. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Centrala originala pe benzina... nu stiu unde gasim. Daca vrei din alea dreptunghiulare de la webasto, s-ar gasi ceva.

...Telefon ar fi fain sa gasim pe undeva. :D

Momentan am masina facuta bucati numai de webasto nu-mi arde :lol: ... alternator , compresor A/C facute bucati , fara bord :lol: saraca masina . Am sa mai fac un DIY cu desfacerea alternatorului , curatarea lui si schimbarea rulmentiilor .

Acum on topic .... sunt la Cheia si trebuie sa dau jos un injector la MiniD5 .... imi pierdea motorina pe la un injector si dupa 1 luna de zile l-am rezolvat , acum pierde pe la altul :lol: si este stresant ca a urcat consumul la 5.3 :(:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am reparat inchiderea la usa soferului; multumesc d-lui RAND pentru ajutor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

În sfârşit! Mă bucur că ai scăpat de problemă. ;D

Dar aia din spate?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

În sfârşit! Mă bucur că ai scăpat de problemă. ;D

Dar aia din spate?

Ii vine randul dupa ce rezolv niste frecusuri (metal pe metal) magaoaiei nevestei. Si probabil dupa ce mai intra niste parale. Oricum trebuie sa pregatesc revizia ce se apropie, caci vreau sa o fac inainte de drumurile din vacanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vineri am reusit sa o readuc la viatabiggrin.gif ''Dupa lupte seculare,care au durat 3 saptamani''

Pozele vorbesc singure.

Before-after:

post-519-0-25890000-1304197742_thumb.jpg

post-519-0-25733700-1304197761_thumb.jpg

post-519-0-10996900-1304197777_thumb.jpg

post-519-0-01420000-1304197793_thumb.jpg

post-519-0-28574300-1304197843_thumb.jpg

post-519-0-00741300-1304197853_thumb.jpg

post-519-0-05247000-1304197895_thumb.jpg

post-519-0-34208500-1304197909_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asta am facut dar nu masinii mele grin.gif

post-178-0-88748800-1304210733_thumb.jpg

post-178-0-23490400-1304210738_thumb.jpg

post-178-0-70144400-1304210743_thumb.jpg

post-178-0-92960100-1304210796_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place lucrarea Bogdane :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asta am facut dar nu masinii mele grin.gif

Foarte bune pozele ,ce pot sa zic,stii ca sunt vesnic nemultumit,dar acum pot spune ca am CEL MAI FRUMOS INTERIOR DE VOLVO,by BogdanG.

Ps:vad ca esti mandru de ce-ai facut daca ti-ai pus si poza la avatar.............grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot as mai modifica ceva dar asa in mare a iesit exceptional .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now