DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Vineri am avut de cumparat si de carat 13 bucati de plasa gard bordurat , dimensiuni 1700x2500mm, greutate cam 12-14 kg/bucata ! Am improvizat un portbagaj din 4 scanduri prinse pe barele longitudinale , bare care ( cica 8) ) nu tin mai mult de 100 kg (stanga=dreapta ) ! Am fost multumit de masina si de portbagajul improvizat ;D;D;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule .. ti-ai luat ARO :lol:

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, la Luk`oil din Mogosoaia :rolleyes: , m-am bagat si eu in seama sa te intreb de unde ai luat plasa si cat te-a costat bucata?

Mersi

PS: cea mai proasta motorina la Luk`oil, adevarul e ca se consuma mai greu dar nici nu trage masina :blink:

PS2: astazi a primit doua anvelope noi

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa fac si eu ! Nu pot sa zic ca am cocosat masina , mai mergea sa pun inca cateva bucati bune ;D;D;D

Andule .. ti-ai luat ARO :lol:

Dinoco, pe google am gasit firma, aveau cel mai bun pret la panourile respective, adica 71 lei bucata de 1700x2500 mm !

http://www.infoconstruct.ro/firma_32246-stehos+acero.html

Aha, la Luk`oil din Mogosoaia :rolleyes: , m-am bagat si eu in seama sa te intreb de unde ai luat plasa si cat te-a costat bucata?

Mersi

PS: cea mai proasta motorina la Luk`oil, adevarul e ca se consuma mai greu dar nici nu trage masina :blink:

PS2: astazi a primit doua anvelope noi

Edited by Andu G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi revizie (toate filtrele, uleiul). In plus, am schimbat parasolarul soferului datorita d-lui rand caruia ii multumesc pentru piesa si mai ales sfaturi :thumbsup2: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi in jurul orei 15:00 m-am "pricopsit" cu o mufa auxiliara datorita `jupanului` Bogdan G ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu i-am facut decat un test cu un BMW 730 .. o fi ala de 3000 da cred ca ii palcea masina si de asta n-o reusit sa gaseasca treapta a 2-a :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

La sfatul, mai vechi, al colegului "golden hands" Bogdan G, i-am curatat filtrul de aer. Mizerie multa, neasteptat de multa pentru numai 5000 de km rulati. Cea mai neasteptata chestie a fost prezenta unui strat gros, de cca 2 cm, de praf, amestecat cu insecte uscate, frunzulite si alte deseuri, sub buretele de pe fundul cutiei filtrului de aer. A trebuit sa spal cutia filtrului, pentru a indeparta stratul "geologic" de mizerie adunata pe fund.

Alta descoperire care nu m-a incantat a fost lipsa unui surub de la capacul superior al curelei de distributie, motiv pentru care capacul zdranganea si, presupun, se mai atingea si de curea, din cand in cand, pentru ca prezenta o urma de frecare, in dreptul rolei. Evident, n-am gasit surubul original, care a ramas in zestrea service-ului Volvo, asa ca am pus altul, care s-a potrivit.

Urmare a lipsei surubului, am urcat masina pe o rampa, curios sa aflu ce alte maruntisuri mai lipsesc. Asa ca am mai gasit lipsa: surubul inferior de prindere a proiectorului de pe stanga, clipsurile frontale inferioare de fixare a barei fata si cele doua clipsuri laterale de fixare a spoilerului fata de suporti. Presupun ca toate au o legatura intrinseca cu faptul ca spoilerul a fost inlocuit, acum un an, la reprezentanta din Bucuresti. Am completat maruntisurile, din "rezerva strategica a soferului prevazator" insa nu-mi pot scoate din minte banuiala ca s-ar putea sa mai lipseasca si altele, din locuri mai putin accesibile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am spalat scaunele fata si spate cu o perie moale si sapun Dove, dupa care le-am uns cu Doina, Doina fiind crema minune ( lapte demachiant) ;D;D;D

Ps1: am spalat si fetele de usi si le-am dat cu ulei siliconic :D

Ps2: primele 4 poze sant inainte de tratament, restul dupa tratament !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa te dezamagesc, dar cel putin din poze, nu se vede asa o mare diferenta. Vedem noi joi cum arata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Marius ! Pozele au fost facute cu telefonul si tapiteria chiar arata bine, eram curios daca se observa vreo diferenta inainte si dupa, dar nu mare lucru ! Cum ai zis, vedeti joi rezultatele :D

Nu vreau sa te dezamagesc, dar cel putin din poze, nu se vede asa o mare diferenta. Vedem noi joi cum arata...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa mentionez ca i-am spalat si covorasele, atat cele din material textil, cat si cele de cauciuc !

Ps: cele textile aratau jalnic, pacat ca nu le-am facut poze inainte si dupa, a fost prima baie pe care au facut-o de cand am cumparat masina ;D;D;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am facut ITP-ul, a primit 850-ul incaltari de vara noi, Nokian H, schimbat furtune de frana,uleiul (o parte) din cutia automata, filtru aer nou, ulei si filtru nou pt motor.(castrol si mann), incarcat instalatia de climatizare cu freon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi, a mea batrana, a primit 4 anvelope de iarna Michelin X-Ice 195/65/15.:)

post-695-0-83789600-1308076852_thumb.jpg

post-695-0-31960500-1308076860_thumb.jpg

post-695-0-59968800-1308076867_thumb.jpg

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi, a mea batrana, a primit 4 anvelope de iarna Michelin X-Ice 195/65/15.:)

Pleci in ... Suedia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, multi folosesc anvelopele de iarna ca anvelope all-seasons ! Sant mai moi, dar poti merge linistit cu ele, in schimb aluneca foarte rau pe carosabilul ud si se tocesc mai repede la viteza mare !

Ps: vara sant mult mai ieftine decat iarna :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate doar le-a primit, pentru la iarna.

Poate nu le-a montat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am cumparat bre Marius pentru la iarna, vorba lui Danix :D, ma pregatesc din timp. Mi-au placut modelul ca sunt si pentru asfalt uscat si pentru nameti mari, si pentru gheata, si pentru zapada :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am facut varza o roata, cauciuc gaura 3 degete si janta zgariata la greu :angry:

O bordura n-a vrut sa se dea la o parte din mijlocul drumului si am pocnit-o cand a iesit de sub autobuzul din fata mea.

Sa se invete minte.

Ma duc la Casco sa vad ce zic micutii. Slabe sperante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am facut ITP-ul si am platit taxa de drum .Noroc cu fii-miu care m-a tras de atentie ca nu mai am nici una , nici alta. Acum , cica , trbuie sa-i fiu recunoscator.:blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am achizitionat 4 jante de 18" originale Volvo model Atreus pentru al meu s40:)...

Cred ca de 2 ani tot caut roti, si in sfarsit le-am gasit:D...Arata ok, cu mici semne de uzura!

http://forums.swedespeed.com/showthread.php?105460-FS-18-Atreus-wheels-%285%29

Cam asa vor arata pe masina, numai ca a mea este albastra:D

salut eu am luat din germania de 17 acest model

post-1079-0-15958200-1308385766_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, arata bine, sa le stapanesti sanatos :D si fara evenimente neplacute!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now