DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Ieri i-am schimbat uleiul la servo, (urmind sfaturile de pe forum... Multumesc!!) iar azi i-am gasit un prost care a dat cu spatele!!! Mi-a rupt oglinda stinga si mi-a infundat usa!!!!!!!!!!! Cunoaste cineva vre-un raket??:D Deci, pe bune stie cineva unde gasesc oglinda electrica si incalzita..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cat ai scris in topicul '' Ati condus automobilul sub influenta bauturilor alcoolice '', cred ca te-ai pilit putin si ai gresit topicul ;D;D;D

dezmembrează seria 400. Poate şi alţii. Caută prin subforumul Piese auto.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un pic, cred ! Ma scuzi, nu vazui ca vrea oglinda :D

Mai degrabă, tu te-ai pilit... omu' are un 460 şi-i caută oglindă... ce n-am zis bine? ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Telecomanda am testato si pe masina mea , dar nu ma doare mana sa ma intind pana la radio si sa apas pe butoane ;D;D;D , sau tu ai cumparat-o pt. pasagerii din spate ???

Azi, i-am făcut cadou telecomanda pentru HU, de la Dragoş, căruia îi mulţumesc frumos!

Telecomanda funcţionează corect, se înţelege de minune cu HU-ul meu (803), pot spune că a fost dragoste la prima vedere. Consider că a meritat, din moment ce şi-a resuscitat singură claxonul... ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia uite manelistul unde era :D:D:D

Legat de pasagerul din dreapta care umbla si zapeaza la radio, muta-l in spate, sa poata folosi telecomanda corespunzator ( adica mana sa fie intinsa cand apasa pe butoane ) ! Ce zici ?

Nu, am cumpărat-o ca să pot merge la mici pe păşune, să pun maneaua şi să o dau să răsune de la distanţă, în timp ce joc fodbalu cu pretenarii... hehe

Nici pe mine nu mă doare nici măcar deştu să-l întind până la comenzile de pe volan, dar am luat-o ca să nu mă încurce pasagerul din dreapta când se joacă cu radioul şi eu trebuie să schimb viteza (eu nu am automată, ca alţii) şi mai ales pentru ăla micu', după ce mai creşte şi se uită la desene animate, pe drum. ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu multa placere.

Cred ca pe telecomanda se gasesc cateva extra optiuni, iar daca este asa ar mai fi un plus pentru cei ce au telecomnda. Dar chiar si fara aceste extra optiuni, cred ca este un plus adus masinii. Am sa-mi cumpar si eu una !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

schimbat schimbator, asta dupa ce i-am schimbat si bujiile, probabil nu i-au placut NGK-urile care le-a primit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 2 zile , i-am facut aeroterma bucati si am dezinfectat-o/spalat-o , era infecta , cu sapun lichid nici macar nu se lua praful , asa ca am trecut la Triumf pt spalat aragaze ( cu asta spal in general motorul :lol: ) si parca tot n-a iesit cum vreau eu :D . Cu ocazia asta am descoperit ca "heater matrix-ul" este aproape nou iar radiatorul de A/C a fost si el schimbat mai mult ca sigur . A fost ceva munca de chinez sa indrept fagurii de la radiatorul de A/C , cei de pe fata erau paraditi , dar cu o surubelnita subtire a iesit ceva :D

Tin sa precizez ca masina a avut de la inceput filtru de polen :D

post-229-0-02558500-1305280912_thumb.jpg

post-229-0-01124500-1305280924_thumb.jpg

post-229-0-76124800-1305280997_thumb.jpg

post-229-0-87380500-1305281018_thumb.jpg

post-229-0-68896300-1305281029_thumb.jpg

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe 244 am montat statie cb;

albrecht alpha 4000 :rolleyes: +antena sunker de 1,48 lungime

sa fie din vremea masinii ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am schimbat toate filtrele si am pus ulei castrol edge turbodiesel 5w40. Acum motorul e mult mai linistit.

Ca sa o rasplatesc cum se cuvine...am curatat pe la motor cu o carpa umeda dupa care am dat cu spray pentru intretinerea cauciucului la motor, chedere, si pe pragurile de plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult ca sigur tot ulei Bunica de care are si acum .

Azi mi-am spalat masina si tot azi a plouat .

Aaaa sa nu uit, am bagat si freon, mai aveam 450g si am descoperit si un por la radiator . cry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot ieri am spalat masina si am lasat-o pe rosu la combustibil :))

Ps: cand au dat primii stropi de ploaie, am intrat in parcarea unui magazin, nu de alta, dar aveam cumparaturi de facut ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot ieri am spalat masina si am lasat-o pe rosu la combustibil :))

Ps: cand au dat primii stropi de ploaie, am intrat in parcarea unui magazin ;D

Era mai rentabil sa o spei inca odata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inlocuit la "masinuta" becurile standard de faza scurta H7 cu unele Osram Night Breaker. Sunt foarte fericit si multumit de cum lumineaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot acelasi ulei am avut. Ce nu e bun?! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e bun.Citeste pe forum si o sa vezi ca iti trebuie ulei ''for Volvo cars'',fiind un motor autentic Volvowink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cartea masinii este trecut si uleiul 5w40. Nu vad de ce nu e bun. Vad ca nu tuseste de 41k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu tuseste,dar pe termen lung probabil ca da.

In carte e trecut cum zici tu,dar de cand a fost scoasa cartea si pana acum au mai aparut niste norme,niste imbunatatiri ale uleiurilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiurile se aleg si dupa temperatura ambianta, nu doar dupa normele ACEA. Si daca in carte la momentul fabricatiei scria 5w40, inseamna ca e bun si la 10 ani dupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiurile se aleg si dupa temperatura ambianta, nu doar dupa normele ACEA. Si daca in carte la momentul fabricatiei scria 5w40, inseamna ca e bun si la 10 ani dupa.

De acord cu tine. Pana la urma motorul a fost facut pentru acea a3/b3/b4 (sau ceva de genu') Chiar credeti ca un ulei cu a5/b5 ii prelungeste cu mai mult de 10k viata? Eu sunt sceptic. Asa de ce nu bagati si aditivi? Cel mai important de sa se schimbe uleiul si filtrele la un interval nu mai mare de 15k, si sa se respecte vascozitatea uleiului data de producator. Uleiul care l-am cumparat este facut in germania. Exista si facut in turcia...si e mult mai prost. Asta conteaza cu adevarat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa de ce nu bagati si aditivi?

Astea mai noi sunt deja aditivatebiggrin.gif.Acum fiecare baga ce vrea si cand vrea.wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oau... arata extraordinar masina. Si, bineinteles, totul e de pastrat original.

Ai face mare senzatie sa apari cu asa ceva la o intalnire. Din pacate, e un ocean de trecut...

Nu-i nimic, poate mai ai o ocazie buna. Iti urez succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate mai prinzi o ocazie

pacat ca nu sa inscris in club :angry:

era benzinar v6?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am facut un nou control de rampa, ca sa ma lamuresc mai bine. Am un arc rupt pe spate, amortizoare punte fata un pic "plânse" si ceva umezeala pe la caseta de directie. Lichidul din rezervor e la maxim, deci ramane sa mai urmaresc fenomenul.

De saptamana urmatoare ma agit ( comanda, plata, montaj ) sa schimb ce e de schimbat. Totul original, caci asa mi-am promis, ca voi pastra masina originala 100 %. Aah si trebuie sa schimb distributia :angry:, caci am "implinit" 80.000 de km., iar in august se fac 8 ani de viata pe sosele.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now